folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Reuters"In Gülen Tanımı: Modern Hayata Kök Salmış Mutedil İslam"In Savunucusu...

Reuters"In Gülen Tanımı: Modern Hayata Kök Salmış Mutedil İslam"In Savunucusu...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters, Fethullah Gülen ve yurt dışındaki Türk okullarıyla ilgili kapsamlı bir dosya yayınladı. Bugün abonelere geçilen haber, 'Türk İslam Vaizi: Tehdit mi Hayırsever mi?' başlığını taşıyor.

Gülen'i 'modern hayata kök salmış mutedil İslam'ın savunucusu' olarak tanımlayan ajans, Gülen hareketi hakkındaki farklı görüşlerin ülkedeki kimlik ve güç mücadelesini yansıttığı savundu.

Gülen'in, basın-yayın, hayır işleri ve özellikle eğitimde aktif olan güçlü bir harekete ilham kaynağı olduğunu anlatan haber, Alexandra Hudson imzasını taşıyor.

Ajans, 'giderek radikalleşen İslam dünyasında mutedil bir güç' olarak görülen Gülen hareketinin, bazı Türkler için de 'laik devlet ve din merkezli güç arasındaki gerginliğin bir örneği' olarak algılandığı belirtiyor.

Reuters'in haberinde, Cambridge Üniversitesi'nden İslam araştırmaları uzmanı Timothy Winter'ın "Gülen hareketinin ana amacı, laik ve dindar Türklerin hep birlikte eğitim vasıtasıyla yükseltilmesidir." sözlerine yer veriliyor.

İstanbul Avcılar'daki Fatih Koleji'ne giderek öğrenci ve öğretmenlerle görüşen Alexandra Hudson, Türk gönüllülerin dünya genelinde 800 okul açtığını anlatıyor.

Söz konusu eğitim kurumlarının bilim ve teknolojiye odaklandığını anlatan Hudson, haberinde çeşitli röportajlara da yer veriyor. Fatih Koleji İngilizce öğretmenlerinden Ahmet Yalçın, velilerin okullarını tercih etmelerini farklı sebeplere bağlıyor.

Bazı ailelerin, içki ya da sigaraya başlamasından korktukları için çocuklarını Fatih Koleji'ne gönderdiğini, bazılarının da üniversite sınavlarındaki başarı sebebiyle kendilerini tercih ettiğini dile getiriyor.

Okuldaki her sınıfta Atatürk resimleri bulunduğuna işaret eden muhabir, eğitim programında da Gülen öğretilerinin yer almadığına dikkat çekti.

Haberde görüşüne başvurulan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Cemal Uşak, anketlere göre Türk halkının yüzde 83'ünün Türk okullarına olumlu baktığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyet'inin 'katı laik' bir devlet olarak kurulduğunu yazan Reuters, toplumdaki değişimin dindar profesyonelleri öne çıkarması ve Gülen hareketinin yükselen kesimden destek görmesinin bazı çevreleri endişeye sevk ettiğini belirtiyor.

Haberde Gülen'in siyasi amaçları olduğu yönündeki şüphelere de yer veriliyor. Utah Üniversitesi'nde çalışan Prof. Dr. Hakan Yavuz, "Türkiye'yi dini dünyanın merkezi yapmak için elit bir sınıf meydana getirmek istiyorlar. Toplumda onları dengeleyebilecek başka bir hareket yok" iddiasında bulunuyor.

Haberi kaleme alan muhabir, hareketin içindeki insanlar bu tip görüşleri 'paranoya' olarak nitelendirdiğine dikkat çekiyor. Reuters'in haberinde, Gülen'in dinlerarası diyalog çabalarına da değiniliyor.

alıntı: samanyoluhaber.com

Doğru kişi olmak meselenin yarısıdır, diğer yarısı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle karşılaşmış olmanızdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek
    tehdit cvp çok basit ne olduğuda belli gerek bile yok konuşmaya

VUR VUR İNLESİN FİLİSTİN DİNLESİN.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek

Haberde görüşüne başvurulan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Cemal Uşak, anketlere göre Türk halkının yüzde 83'ünün Türk okullarına olumlu baktığını vurguladı.

yüzde 83 olumlu bakıyo ama  bazıları önyargılarından arınamıyo bi türlü  

Doğru kişi olmak meselenin yarısıdır, diğer yarısı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle karşılaşmış olmanızdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    Demodor bunu yazdı:
    -----------------------------
    anti fetoş team atacğa gecdı :|  konunun acılması 14/05/2008 11:10:20 PM
     mesajın yazılması ile aynı dk da :| abi ne yapdın ya :| özenlemı takip ediyorsun [koyunca] gülen yazan her yere bakıyormsun :|

Boş İşler Uzmanı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek

HeadBanger bunu yazdı:
    Demodor bunu yazdı:
    anti fetoş team atacğa gecdı :|  konunun acılması 14/05/2008 11:10:20 PM
     mesajın yazılması ile aynı dk da :| abi ne yapdın ya :| özenlemı takip ediyorsun [koyunca] gülen yazan her yere bakıyormsun :|

Demodorun canı sağolsun karşıt görüşlerde elbette saygımız var sonuna kadar

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek

HeadBanger bunu yazdı:
    Demodor bunu yazdı:
    anti fetoş team atacğa gecdı :| konunun acılması 14/05/2008 11:10:20 PM

evet bu konuları her yönden takip ediyorum araştırıyorum  ama dediğim gibi konuşmaya bile değmez yani boşver

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek
    dengesiz bunu yazdı:

HeadBanger bunu yazdı:
    Demodor bunu yazdı:
    anti fetoş team atacğa gecdı :| konunun acılması 14/05/2008 11:10:20 PM

Demodorun canı sağolsun karşıt görüşlerde elbette saygımız var sonuna kadar

bazılarına bu msj cvp olsun bakın arkadaş  ne güzel cvp vermiş saygı duyuyoruz demiş bazıları gibi hemen küfür ve hakaret etmemiş yani.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek
    Demodor bunu yazdı:
    dengesiz bunu yazdı:

Demodorun canı sağolsun karşıt görüşlerde elbette saygımız var sonuna kadar

bazılarına bu msj cvp olsun bakın arkadaş  ne güzel cvp vermiş saygı duyuyoruz demiş bazıları gibi hemen küfür ve hakaret etmemiş yani.

olması gereken de bu değilmi kardeşim farklılığımız bizim zenginliğimiz herkes aynı dünya görüşünde olsa herkes aynı partiye oy verse herkes aynı takımı tutsa

herkes aynı  dine inansa bunların lması imkansız zaten monoton olur herşey kültür mozaiği olmaz kültürel bi zenginlik den bahsedemeyiz

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

aptallar akıllılardan daima fazladır. %83 olayı da bu mantığa dayanıyor.

ayrıca azcık aklı,beyni,mantığı olan bir yaratık,insan,artık her ne gruba giriyorsa, gerçekten islam ı savunan birinin amerikada yaşayıp da dünyaya bu kadar güçlü bir şekilde yayılmasının mümkün olmayacağını anlar.

bu adamlar islam ın savunucusu, ondan eminim. ama hangi islamın???

değiştirilmiş, kendi çıkarlarına göre düzenlenmiş islam ın.

şu anda müslümanım diyenler gerçekten müslüman olsalardı, islam ı şekilcilikten simgecilikten ibaret görmeyip ne olduğunu anlamaya çalışırlardı.

anlamını bilmedikleri arapça vızıltılar yerine Allahlarının ne dediğini öğrenir, münafık kelimesinin ne anlama geldiğini bilirlerdi.

ve de Allah ın verdiği dini elin gavuruna oyuncak ettirmezlerdi..

daha da basmıyosa kafanız allah sizi fethullahın sağ kolu yapsın ne diyim..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek

walla ne bileyim  elin ecnebisi  saygı  duyuyor insanımız acımasızca eleştiriyor.

her görüşün  her fikrin belki yanlış tarafları yanlış hareketleri olabilir.

ama ne bileyim belkide biras hoşgörüyle bakmak gerek

ben ortamlarında bulundum. ii tarfalarını  görüm X kişi si ortamlarında bulunmuş  kötü yanlarını  görmüştür...

neyse.. öle bişeler işte. 

matematik24.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek
    HeYeT bunu yazdı:

walla ne bileyim  elin ecnebisi  saygı  duyuyor insanımız acımasızca eleştiriyor.

her görüşün  her fikrin belki yanlış tarafları yanlış hareketleri olabilir.

ama ne bileyim belkide biras hoşgörüyle bakmak gerek

ben ortamlarında bulundum. ii tarfalarını  görüm X kişi si ortamlarında bulunmuş  kötü yanlarını  görmüştür...

neyse.. öle bişeler işte. 

abi ortamlarında bulunarak kötü yanını göremezsin zaten.

git bir misyonerin yanına, de ki ben açım, Allah beni doyurmuyor bana rızık vermiyor, o yüzden hristiyan olmaya karar verdim :) o misyoner seni bigüzel doyurur cebine harçlığını üstüne montunu giydirir, sana babanın yapmıcağı kadar ilgi alaka gösterir..

ee noldu şimdi? aynı güzellik misyonerde de var, hatta üniversitede cep harçlığımı o enayilerden çıkarmayı planlıyorum :))

Toplam Hit: 2044 Toplam Mesaj: 18