folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Rezistans Teli Yerine Ne Kullanabilirim...

Rezistans Teli Yerine Ne Kullanabilirim...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Öncelikle rezistans telleri daha dogrusu şeritleri nerelerde bulunur? Bir diğeri bu şerit yerine kola kutusunu veya herhangi bir sac kesip kullanmak olabilir mi?

Basit bir poset mühürleme/kapama makinası yapacağım burdaki mantığı da çok anlamadım internette videolar izledim ve bildiğin kısa devre oluyor evin elektriğine zarar verir miyim? 12 volt 400ma kullanan gördüm, pille yapanlar var işim uzun pil sağlıklı durmaz gibi...

Hazırını alıp geçmek değil amacım uğraşı olsun istiyorum fikirlerinize ihtiyacım var...

Örnekler

https://youtu.be/FQc7lyOehpg

https://youtu.be/I0JDC3O-pTY

https://youtu.be/E_T_eluN9vE

Genelde tel kullanılmış ben daha geniş bir yüzey/şerit istiyorum. Şu maske mühürleme işini yapmayı deneyeceğim asıl amacım o. Desenli çıksın diye üzerine teflon yanmaz örtü/bant da gerekecek onu da nerden ve nasıl bulurum.

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Bakır kullansan olur heralde. Hatta bakır teli silindirik şekilde istediğin kalınlıkta sarıp desen de elde etmiş olabilirsin :)

Güzel bi adaptör den çıkış alırsan en kötü adaptör yanar diye düşünüyorum. Tesisat zarar görmemeli. 

Ayrıca aradaki plastik Direnç göstereceği için kısa devre de sayılmaz pek 

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    34sileli
    34sileli's avatar
    Erkek

Rezistans teli diğer kullanılan tellerden farkı Elektrik enerjisini ısıı enerjisine çevirmesidir. Yani enerji iletimi için kullanılan teli yapmak istediğin iş için kullanamazsın. Kullandığın takdirde direnç çok düşük olduğundan yüksek akım çekilecek ve güç kaynağına zarar verecektir.

Rezistans telini İstanbul Ümraniye tarafında bir dükkanda görmüştüm. Sanırım elinde çeşitleri mevcuttur. İnternette aratırsan bulacağını düşünüyorum.

Kolay gelsin 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Elektrik İletkenliği düşük bi Metal kullanmak yerinde olur sanırım, ama tabî hangisi? 

Bulduğun Metal'i de döverek Şerit/Bant hâline getirebilirsin sanki. Gerçi e. iletkenliği düştükçe, metal'in işlenebilirliği de azalıyor da olabilir. 

Video'lara bakmadım ama; Ampul'lerde tungusten(yada tungsten) kullanıldığını okumuştum. 

Muhtemelen kullanılan Kullandığın Metal ve Akım ve/veya Voltaj'ın cinsine ve/veya gücüne bağlı olarak farklı Direnç(Rezistans) değerleri elde edebilirsin gibi, özellikle de düşük akım/voltaj'da dahi. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

hocam kullanılacak telin uzunluğuna göre telin direnci değişecek. dirence göre de akım değişecek. o teli ısıtan şey akımın o telden geçmesi. akım geçtikçe ısınıyor.

kullanacağınız güç kaynağının değerini belirleyecek şey yukarıdaki cümlede de bahsettim akım. telden ne kadar akım geçerse tel ne kadar ısınır? sorusunun cevabını bulduktan sonra güç kaynağı için gerekli volt ve amper değeri de V=IxR den bulunur. telin cinsine göre direnç-ısı katsayısı değişecek. uzunluğuna göre de direnci değişecek. telin cinsini bildikten sonra gerisi hesaplama.

siz düz bir tel yerine farklı şekilde bir iletken istiyorsunuz. maske mühürleme derken maskenin nereleri mühürlenecek? direnç-ısı katsayısı yüksek bir iletken plaka, sadece maskenin mühürleneceği yerleri kaplayacak şekilde yerleştirilebilir. 

ekleme: biraz baktım ısı-direnç katsayısı çok yüksek olan nikrom isimli alaşım var. ısıtıcı tel diye satılan teller bu alaşımdan yapılıyormuş. nikrom plaka türkiyede bulunur mu bilmem bu vakitte. googleda nikrom plaka diye arattım çok fazla birşey çıkmadı. siz en iyisi nikrom tel satın alın. sadece maskenin mühürleneceği yerler maske ile temas edecek şekilde teli bükün. o bükülmüş tele uygun şekilde tahta kesin. maskeye preslersiniz.

GuArDiAn55 tarafından 01/May/20 11:08 tarihinde düzenlenmiştir

HACKEROKAN!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

Benimde sofbenle ilgili bi sorun var rezistan deyince girdim 

Kacak akim rolesi atiyordu rezistansı değiştim artik atmiyor ama yeni bi sorun peydah oldu suyu az acinca devreye girmiyor kademeler ,çok açınca gürül gürül su akiyor kademelerde çalısıyor bu seferde su ısıtmiyor yaz gününde :) 

Yeni sorun nedir kablo yanlış olsa çalışmaz sanırım tekrar eski rezistansı baglayip topraklamayı iptal edicem bakalım normale dönecekmi başkada aklima bisi gelmiyor elektriktende anlamiyorum:( 

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı

Benimde sofbenle ilgili bi sorun var rezistan deyince girdim 

Kacak akim rolesi atiyordu rezistansı değiştim artik atmiyor ama yeni bi sorun peydah oldu suyu az acinca devreye girmiyor kademeler ,çok açınca gürül gürül su akiyor kademelerde çalısıyor bu seferde su ısıtmiyor yaz gününde :) 

Yeni sorun nedir kablo yanlış olsa çalışmaz sanırım tekrar eski rezistansı baglayip topraklamayı iptal edicem bakalım normale dönecekmi başkada aklima bisi gelmiyor elektriktende anlamiyorum:( 

Topraklamayı iptal etmek mi? Tabutu da hazırlamalısın hocam. 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

eski bozuk herhangi bir saç kurutma makinasının içindeki teli kullanabilirsin. yada elektronik sigara için satılan tellerden de kullanabilirsin yine.

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

Elektronik sigara teli diye aratirsan bolbol bulabilirsin hocam,bir de direnci hesaplayan siteler var kac cm sararsan ne direnc alirsin kac watta isitirsin diye,telefon vape tool diyebir uygulama var onu kullaniyorum direnci vs hesapliyor kullandigin tele gore.

_ICEMAN_
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Yorumlar için teşekkürler... Yarın elektrikçileri bir gezeyim bakayım ne çıkacak...

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    _PesimisT_ bunu yazdı

Yorumlar için teşekkürler... Yarın elektrikçileri bir gezeyim bakayım ne çıkacak...

büyük şehirde yaşıyorsan çıkma

3150 tl ye 30 tane makina alabilirsin :)

Minimalist Değilim Tembelim
Toplam Hit: 1741 Toplam Mesaj: 15
rezistans teli poşet kapama makinası