folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder S4 Active Rom Yedekleme

S4 Active Rom Yedekleme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    egultekin
    egultekin's avatar
    Erkek

Cümleten Selamın Aleyküm elimde bulunan s4 activ ingilizce hiç bir şekilde Türkçeye çeviremedim son çare olarak Rom atma geldi aklıma fakat Rom atma biraz riskli diyorlar onun için Romun yedeğini almam gerekiyormuş. Onun için bana Rom yedekleme konusunda yardımcı olabilecek var mı resimli ve video lu anlatımlarda bulamadım daha doğrusu yapamadım. Detaylı tek tek sıfırdan anlatabilecek arkadaş var mı ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    egultekin
    egultekin's avatar
    Erkek

Yardım edebilecek yok mu?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek

Önce cihazı ROOT yapacaksın ,

detaylı biliyorum ama şuanda sadece buradakı anlatımı dogru olan alıntıyla yanıtlayayım :)

HERŞEYDEN ÖNCE ŞUNU DA BİLMELIISN KI ''ROOT'' yapmak kartını yakabilir ve cihazı ''BRİCK'' yapabilirsin ve sana zararı olur ...
    Bilen bırıne yaptırsan çok daha ıyı olur , izleyecegın yol ...

Bu işlemler için tabii ki cihaz rootlu olmalı ve Rom Manager programı kurulu olmalı. Pil işlem yaparken kesinlikle bitmemeli, ya yarıdan fazla şarjlı olmalı ya da şarja takılı olmalı. Ayrıca cihazdaki resim,müzik,office dosyaları gibi özel dosyalarımızı her ihtimale karşı bir pc'ye kopyalamakta fayda var.
    Cihazın rootlanması konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken husus, Android Versiyonumuz 2.2' ise SuperOneClick, Android 2.3 ise Megatron programlarını kullanmamız gerekiyor ve bu işleri mümkünse XP olan PC'de yapmamız daha garanti sonuç veriyor.

Cihazın rootlanması ve Rom Manager'in kurulması detayları forumda var. Bunları geçiyorum.

1- Öncelikle şu an mevcut olan sistemden tam anlamıyla memnun isek işimiz nispeten daha kolay.Cihaz açıkken Rom Manager programını çalıştırıyoruz, "Backup Current ROM" menüsünü seçiyoruz.Ekrana yedekleme yapacağımız tarih,saat,dakika,saniye bilgisi gelecek,ister böyle kalsın isterseniz siz başka bir isim verin (Türkçe karakter kullanmayın,ben tercihen sıra numarası veriyorum). Yedekleme başlayacak ve cihaz kapanacak, birkaç saniye sonra tekrar açılacak ve yedekleme işleminin aşamalarını ekranda göreceksiniz. Birkaç dakika sürecek ve bittiğinde Backup complette uyarısını göreceksiniz. Cihazı kapatıp açın, aldığınız yedek, SD kartta ClockWordMod/Backup klasörü içindedir. (Hem SD kart ana dizininde hem de Exteral SDCard içinde olmak üzere 2 tane ClockWordMod klasörü vardır, her ikisini de kontrol edin, ikisinden birinde olacak)

2- Eğer mevcut sisteminizden memnun değilseniz, önerim Rom Manager'le Wipe'leri 3'er kere yapıp, kullandığınız sistemin KDZ dosyasını bir defaya mahsus sıfırdan yüklemek ve yedeği ondan sonra almak olacaktır. Çünkü memnun olmadığınız sistemin yedeğini alıp daha sonra bu yedeği tekrar geri yüklemek mantıklı değil. KDZ dosyasını yükleyip genel ayarlarınızı yaptıktan sonra 1'nci şıktaki adımları uygulayarak ilk yedeğinizi alın, ne olur ne olmaz !

3- Bu adımdan sonra kullandığınız diğer yardımcı programları kurun,market güncellemelerini yapın, her şeyi tamamladığınıza kanaat getirdikten sonra yine aynı şekilde yedeğinizi alın.

Yedek alma işlemi bu kadar ve aslında geri yükleme işleminden daha kolay. Çünkü yedek almayı cihaz açıkken direk yapabiliyoruz ancak geri yükleme işleminde dikkat edilmesi gereken başka noktalar var. Şöyle ki :

Diyelim ki sisteminiz 2.3. ve siz 2.2. yedeği geri yüklemeye karar verdiniz.(Tam tersi de olabilir) Baseband uyumsuzluğu olacaktır ve cihazınız şebekeyi görmeyecek, internete bağlanamayacaksınız demektir. Bu yüzden önce cihazınıza 2.2'nin ham KDZ dosyasını yüklemeniz gerekmektedir. Daha net ifadeyle hangi versiyonun yedeğini yükleyecekseniz, o versiyonun ham KDZ dosyasını yüklemek zorundasınız. KDZ dosyasını yükleyip cihaz açıldığında Google hesabınızı tanımlayıp Wireless ayarlarınızı yapın, cihazı rootlayın, Rom Manager'i kurun.

Şimdi gelelim yedeği geri yüklemeye:

1- Rom Manager'i çalıştırın,
    2- Flash ClockWordMod Recovery çalıştırıp önce cihazı flash'layın,
    3- Root yetkisi isteyecek verin, tamamlandıktan sonra cihazı kapatıp açın.
    4- Rom Manager'de Reboot İnto Recovery menüsünü seçin, onay isteyecek verin, cihaz kapanıp CWM modunda açılacak
    5- Alt ses tuşu veya home tuşu yardımıyla backup and restore'ye gelin, sağ alt köşedeki arama tuşuyla (mercek) veya Power tuşuyla seçin
    6- Restore From internal sdcard'ı seçin
    7- Yedeğiniz veya yedekleriniz karşınızda :)
    8- Hangisini yükleyecekseniz seçin ve restore işlemini başlatın.
    9- Ekranı takip edin Restore işlemi tamamlandığında cihazı kapatıp açın.

İşlem Tamamdır. Hayırlı olsun. :)

//

İmza YOK !!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    egultekin
    egultekin's avatar
    Erkek

Çok Teşekkür ederim Eyvallah sende olmasan 90 lirayı bayılmıştık fakat anlaşılan yine bayılcam :) Çünkü yapılması zor ve riskli :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek
    egultekin bunu yazdı

Çok Teşekkür ederim Eyvallah sende olmasan 90 lirayı bayılmıştık fakat anlaşılan yine bayılcam :) Çünkü yapılması zor ve riskli :)

Sana şunu söylıım sadece :) v

Ben bu Rom , Root , Vs işlemlerı HTC , SAMSUNG , IPHONE , LG , MOTOROLA , Vss vss :) hepsınde yaptım çoğu aynı olmakla beraber mesela HTC , Motorola falan ugrastırıcı olabılıyor :) Aslında kendıne guvenıyorsan yapabılırsın ama hiç ama hiç bilgin yoksa ve yapamam dıyorsan riske girme derim :) Telefonun bende olsaydı yada sen ızmırde falan olsaydın yardımcı olurdum hatta 3 - 4 saatte yapar elıne verırdım cihazı ama :D yapacak bısı yok :)

//

İmza YOK !!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    egultekin
    egultekin's avatar
    Erkek
    JiggSaw bunu yazdı
    egultekin bunu yazdı

Sana şunu söylıım sadece :) v

Ben bu Rom , Root , Vs işlemlerı HTC , SAMSUNG , IPHONE , LG , MOTOROLA , Vss vss :) hepsınde yaptım çoğu aynı olmakla beraber mesela HTC , Motorola falan ugrastırıcı olabılıyor :) Aslında kendıne guvenıyorsan yapabılırsın ama hiç ama hiç bilgin yoksa ve yapamam dıyorsan riske girme derim :) Telefonun bende olsaydı yada sen ızmırde falan olsaydın yardımcı olurdum hatta 3 - 4 saatte yapar elıne verırdım cihazı ama :D yapacak bısı yok :)

// <!C var wtplaytorrent1_ = var fade = ."wtplaytorrent1_fade"; fade.parentNode.removeChildfade; el = ."wtplaytorrent1"; el.style.display="none"; setTimeout el.parentNode.removeChildel, 500 // >

Peki pm den numaranı versen arasam :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

bence yedeğini hiç alma orjinal romu "unroot" başlığı altında  heryerde bulabilirsin  ayrıca galaxy s4 toolkit programıylada her türlü işlemi yapabilirsin rom yedeği,root,orjinal rom yükleme, custom recovery, custom rom gibi biçok seçenek mevcut kullanımı da gayet kolay ben nexus 4 kullanıyorum bütün işlerimi toolkit üzerinden hallediyorum kolay ve kullanışlı .

Her Şeyden Önce Korkmayı Bırakıp Bir Gün Öleceğini Kabullenmelisin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    egultekin
    egultekin's avatar
    Erkek
    batuhanboran95 bunu yazdı

bence yedeğini hiç alma orjinal romu "unroot" başlığı altında  heryerde bulabilirsin  ayrıca galaxy s4 toolkit programıylada her türlü işlemi yapabilirsin rom yedeği,root,orjinal rom yükleme, custom recovery, custom rom gibi biçok seçenek mevcut kullanımı da gayet kolay ben nexus 4 kullanıyorum bütün işlerimi toolkit üzerinden hallediyorum kolay ve kullanışlı .

S4 ile s4active nin arayüzleri aynı değil hocam ve s4activin menüleri eksik bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yurtdışından geldi Türkçe kullanmak isityorum onun yeniden Rom yüklenmesi gerekyormuş onun için uğraşıyorum onun haricinde bir sıkıntı yok. Teşekkürler hocam benim için araştırma yapmışınız yardımcı da olursanız çok iyi olur :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

kardeşim forum xda üyesimisin bilmiyorum ama daha geniş bi anlatım orda mevcut ben biraz araştırma yapayım sana yardımcı olucam toolkiti vardır umarım .

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    egultekin
    egultekin's avatar
    Erkek
    batuhanboran95 bunu yazdı

kardeşim forum xda üyesimisin bilmiyorum ama daha geniş bi anlatım orda mevcut ben biraz araştırma yapayım sana yardımcı olucam toolkiti vardır umarım .

Tamam hocam eyvAllah Sağolasın bekliyorum.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanboran95
    batuhanboran95's avatar
    Erkek

kardeşim telefonun tam model numarası ne ?  gt-i9295 türkiye modeli fakat senin telin numarası değişik olabilir ? nerden geldi tam bilmiyorum ama verizon yada at&t versiyonu mu ?

batuhanboran95 tarafından 10/Ara/13 16:42 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2198 Toplam Mesaj: 17