Satranç

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    irem27
    irem27's avatar
    Dişi

Satranç ilk defa Hindistan düşünürlerinden Herssabbin Dahire adında bir Hintli tarafından bulunmuştur. Bu oyunu yaygınlaştıran da Liclac İbn-i Sita isimli bir Hintlidir.

19. yüzyılda satranç İngiltere daha sonra Almanya, Rusya ve Amerika yaygınlaştı. Büyük savaştan sonra satrancın ve satranç turnuvalarının yaygınlaşması, eski düşman uluslar arasında bir köprü kurarak uluslararası gerginliklerin giderilmesinde kendine düşen görevi bilim ve sanattan daha çabuk başarmıştır.

Lasker’in belirtmiş olduğu gibi, her insanın, ister spor olsun,ister masa başı türünden olsun bir mücadele oyununa içgüdüsel gereksinimi vardır. Bu, özellikle modern çağlarda, makineleşmiş bir ortamda dizginlenen,dolayısıyla eş tempoyu tutturmak zorunda kalan insanların,bir yolunu bulup bireysel güçlerini sınama ve kendilerini gösterme tutkularından gelmektedir. Ancak yüksek kültürlerin insanları gelişigüzel bir oyunla yetinememektedirler. Uzun dönemde, ne bedensel ne de şansa bağlı oyunlar bu insanları doyurmaktadır. Ama satrançta, şansı dışlayan sadece zihin gücünün ortaya çıktığı bir oyun bulmaktayız. Kazanılsa da kaybedilsede satranç yalnızca zihnin mücadele gücüne dayanmaktadır; ona taşıdığı derinliği veren de işte budur.

There was an irem come unto the earth,born in the holy land of Pennsylvania,raised in the mystical east of Allentown.She believed she had the power to help herself and all mankind,so that others saw her power and came to her to be healed of their troubles and their many diseases.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek
    =/ tamam teşekkürler ama neden boyle bi konu
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    senator25
    senator25's avatar
    Erkek

gokcan bunu yazdı:
    -----------------------------
    =/ tamam teşekkürler ama neden boyle bi konu

şaka mı bu konu ?????????? 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

kız satranç aşığı işte :)

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csr288
    csr288's avatar
    Erkek

bizi ne kdar aydınlattın anlatamam " amennoo himenne "

Bu site bağımlılık yapıyor şimdi fark ettim tarih 1 haziran 2011 saat 00:02
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FeRoCi
    FeRoCi's avatar
    Erkek

Bizim kasparova bakın isterseniz...

http://www.beyazgazete.com/haber/2010/08/16/bizim-kasparov-a-baskan-ovgusu.html

düşünüyorum oysa aklım var; aklım var oysa düşünmem gerek; düşünmem gerekse düşünülmesi gereken şeyler var; bazı var olan şeyleri düşünürsem zamanımı düşnmeye harcarım;harcanılan bi zaman varsa kıymeti bilinmeli; kıymeti bilinmeyen zaman tek canı kalmış süpermario ya benzer; süper marionun mantarı şirinlerin evine benzer; şirinlerin evinde bi kaltak var şirine o şirineyi bütün şirinler s*kmek ister... şirinler çok şey isterde ben hala neyi düşünüyorum anlamadım !!!!!...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scuderia
    scuderia's avatar
    Erkek
    satranç savaş stratejisi ise go savaşın ta kendisidir go oynayın daha zevkli ve daha çok dikkat gerektiriyo bende yeni başladım henüz...

l enfer c est les autres Sartre ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

irem ablamız konu açmış, hayırlı olsun

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

balık çorbacısı kardeşimiz değilmi

Naber la?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

sanane bunu yazdı:

balık çorbacısı kardeşimiz değilmi

balık%20çorbası

:|

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
Toplam Hit: 5361 Toplam Mesaj: 30