folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Satranç Hakkında

Satranç Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek
    Satrancın Transandantal Geometrisi
    I. GİRİŞ

Yalnızca bir oyun olarak tanımlayabilmek için kuşkusuz fazlasıyla karmaşık ve derin olan satranç, tarihi boyunca ustalar ve teorisyenler tarafından çeşitli şekillerde tanımlanmış; örneğin, eski dünya şampiyonlarından, aynı zamanda filozof ve matematikçi Emanuel Lasker"e göre satranç iki beyin arasındaki psikolojik bir mücadeledir. Yine eski bir dünya satranç şampiyonu olan Alexander Alekhine"e göre ise satranç bir sanattır. Bütün bu tanımlar yapılan vurgulara göre farklılık gösterse de, ortak bir kanı vardır ki o da satrancın sportif, bilimsel ve sanatsal öğeleri birarada barındıran entellektüel bir uğraş olduğudur. Bu çalışmamamda incelemeye ve göstermeye çalışacağım şey satrancın estetik yönü, onun geometri ile ilişkisi olacaktır. Satranç oyununun kurallarını bilmeyen biri için bile bu ilişki çok açık ve olağan gözükür; bu ilişkinin kaynağı doğal olarak, satranç tahtasının ve taşların hareketinin oluşturduğu geometrik şekillerde yatar.

devamı :http://www.eczacibasi.com.tr/channels/12.asp?id=688

Arkadaşlar satrançla açtığım bu ikinci konu bir nebzede olsa insanlara satranç sevdirmek muhteşem duygu olsa gerek nediyo Emanuel Lasker"e " satranç iki beyin arasındaki psikolojik bir mücadeledir." diyo hakkettende doğru dıyo gençlerimizi bu gibi zeka oyunlarına yonlendırırsek iyi olacak tahmınımce bakın örnek vereyim ben şu anda 2.sınıfa giden kardeşime satranç öğretiyorum taşların nasıl dizildiğini hangi taş hangi hamleyi nasıl oynayacağını öğretiyorum çok hızlı kavrama güzü var o yaştaki çocukların yakında bana kafa tutacak sevıyeye geleceğini düşünüyorrum :) ama biraz hiperaktif bir çocuk asla lafın altında kalmıyo ibne :) neyse konumuza donek işte insanların biraz bu tür oyunlar oynasa gelecekteki hamlelerini iyi atacaklarını düşünüyom.

Sizin fikirleriniz nedir bu konuda yazarsanız sevinirim :)

CeLeKatireJeotuzbeş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    Satranç=geometri ( dolaylı yoldan da olsa matematik :) )
    kasparov'da öle demiş -->"geometrik düşünebilme yeteneği"
    bizim insanımızın büyük çoğunluğu yarınını düşünmez bu yüzden satrançla fazla ilgilenen olmaz. [Canım ülkemde insanlar yaşadığı günü kurtarıp kurtaramayacağını bilemezken yarınını düşünmek kimin haddine ki!¿ :s
    ( o değil de telefonu prof. ta hala yenemiom :s )

vatandaşa kafam girsin!..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    CLk inan konuya tıklamadan önce senin açtığını tahmin ettim :D ben orta okuldan liseye kadar oynatım satranç sonra kendi zeka seviyeme göre birini bulamadım.

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek
    hep ilgimi çekmiştir ama damayı çok daha fazla seviyorum :d
    babam hep yenmiştir beni bu oyunda :) belkide ondandır

sırıtma la.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doguhan
    doguhan's avatar
    Hıyarlık Madalyası
    Erkek
    aramızda bir satranç dehası var beyler gelırse dıkkat edın pot kırmayın.

Bana 5 yaşımda satrancı babam öğretti ve 30 dakıka sonra babamı yendım yanı 1990 dan berı satranc oynuyorum diye "Criminal"la inatlaştım. Bir 2003 yazında 2-1 elime verdi amcam :):)

hikaye
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vegapc
    vegapc's avatar
    Erkek
    obaaa adamlar çogalıyor.turnuva neyim yapalım bari ...

Selam ve dua ile...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CLK-J35
    CLK-J35's avatar
    Erkek
    Aslında güzel fikir turnuva meselesi :)

CeLeKatireJeotuzbeş
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doguhan
    doguhan's avatar
    Hıyarlık Madalyası
    Erkek
    Önce ben elinize veririm satranç tahtasını, sonra Criminal benim elime.. :):)

hikaye
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    mat
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    Turnuva ii olurda , karşıdaki adamın program kullanmıcağını nerden bilces¿

vatandaşa kafam girsin!..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek
    iyi bir link varmı oyunu indirebileceğimiz full versiyonu olsa dah iyi olur eskiden win.3.1 kulanırken bir oyunum vardı karakterler canlanıyor savasıyolar felan tek disketlik bir oyundu ne yaptıysam bulamadım varsa bu şekilde bildiğiniz güzel bir santranç oyunu lütfen link verin şimdiden teşekürler

Eğer İnsanlar benimle aynı şeyleri düşünüyorsa bir yerlerde yanlış yaptım demektir
Toplam Hit: 2512 Toplam Mesaj: 23