Schengen Vizesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Lazmania61 bunu yazdı

Hacı atıyorum fransadan schengen alıp fransaya girmeden yunanistana girmeye çalışırsan problem çıkarıyorlar diye biliyorum fransadan aldıysan önce fıransaya gireceksin ardından diğer ülkeleri ziyaret edebiliyorsun.

O tam olarak öyle degil ama dogruluk payi var. Normalde vizeyi aldigin ülke senin ilk gidis destinasyonun (türkcesini bilmiyorum bu kelimenin özür) olmali. Ancak bazen ucak bilet fiyatlari vs sikintili olabilecegi icin aktarmaya müsade ediyorlar. Tabi bunlarin fiili anlamda cok önemi yok ancak gidilen ülkedeki pasaport polisi giciklik yapabilir bu yüzden.

O sebeple atiyorum vizeyi italya'dan aldiniz ama hedef ülke almanya ise, italya'dan almanya'ya gidecegine dair ucak bileti-tren bileti rezervasyonlari göstermen gerekebilir (eger sorulursa) Yani en azindan böyle bir rezervasyon yaptirabilirsin. Bu olaylar nadir olsa da olabiliyor (yasayanlardan dinledim). 

----

Konuya gelisek, bir kac sey yazayim, baya baya bilgim var bu konularda. 

Öncelikle kisa dönem vize olacagi icin, vizeyi konsolosluk ya da elcilik verir (yani belgeleriniz gideceginiz ülkeye gönderilmez, online yollanir ama karar merci türkiye'deki elcilik-konsolosluktur).

Is yükünü azaltmak icin, konsolosluk ve elcilikler, 3. firmalar kullanabilir (idata, vsf gibi). Ben isvicre'ye vize basvurusu yaptigimda tls isimli bir firmaya gidip belgelerimi vermistim. Ama cek cumhuriyeti ve yunanistan'a gittigim zaman direk konsolosluklara gitmistim (icimden cok agir seyler söylüyorum... ) . Araci firma ile calismayan ülkeleri arastirman gerekiyor.. 

Yunanistan eskiden baya bir ugrastiriyordu daha dogrusu süründürüyordu (ögrenciydim o zaman bile bir sürü sikinti yasatti bana adiler). Ama suan parasal sikintilardan dolayi sanirim daha kolay vize veriyorlar. 

Araci firma olmadan tabi direk konsolosluga da gidebilirsin ama büyük ihtimalle seni araci firmaya yönlendireceklerdir. Türklerin az oldugu ülkelere vize basvurusu yapmak daha mantikli. Cünkü vizenin ilk amaci; senin geri dönmeni dogrulamak.. Almanya, fransa, avusturya vs gibi ülkelerde cok türk oldugu icin oraya gidip orada kacak kalma ihtimalin daha fazla oldugu icin, onlarda sikinti olabilir. Bir de ücündü dünya ülke vatandaslarini pek sevmeyen cek'ler, macarlar gibi ülkelerde de problem yasayabilirsin.. 

Asi olayi artik kalkti diye biliyorum, bir sikinti yok. Maske de zorunlu degil.

Mümkün mertebe, turistik amacla gidecegini ispatlayacak belgeler sunabilirsin. Belki ek belgeler koyabilirsin (bazen bunlar fazla diye geri de verebiliyorlar). 

Bir iki püf nokta:

yaptiracagin seyahat saglik sigortasi gidis tarihinden 1 gün önce ve dönüsünden 1 gün sonra olursa iyi olur (hdi uygun fiyatliydi o zamanlar, anneme gecenlerde allianz'dan yaptirdim 3 haftalik 19 euro'ydu)

Otel rezervasyonlarin, ve üstte anlattigim ilk giris destinasyonu ve hedef ülkeye gecisine dair ulasim aracinin rezervasyonu olmali

Pasaport süresinin vize bitme süresinden en az 6 ay daha gecerliligi oldugundan emin ol (bazi ülkelerde 1 yil istiyorlar).

suanlik aklima bunlar geldi. Iyi yolculuklar simdiden

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

ILK GIRECEGIN ULKEDEN ALMAN GEREKMIYOR! 

Kim bilir ne evragi eksik vermiste red yemis comar akpliyi dinleme.

Hangi ulkeden alabiliyorsan al, sonra da nereye gitmek istiyorsan git.

sormazlar ama hadi sordular diyelim neden ilk oraya gitmedin diye, kiz arkadasimla gidecektik ayrildik bende senin ulkeni zaten daha cok gormek istiyordum dersin.

Gotunde uyusturuuc yoksa, donus biletin var , programin belliyse sorun cikma ihtimali %0.

Almazlarsa yaz, ucak parani ben odicem.

ama aksini iddaa eden olursa da desinki yok birader alinirsinda ben ucak biletini odeyecem.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

Benim Almanya vizesi 4 günde çıktı, şirket gönderdiği için olabilir de ama ilginç yani 4 gün :D

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek

Haziran ayında Avusturya'ya şirket üzerinden başvurdum (Şirket Avusturya merkezli ve her yıl konsolosluğa bir miktar "sponsorluk ücreti" ödüyor.) Cuma başvurdum, Çarşamba 1 yıllık multi şengen elimdeydi.

3 hafta önce baldız yunanistan'a başvurdu istanbul'dan, evraklar tamdı ama ret yedi.

2 hafta önce hatun istanbul'dan italya'ya başvurdu şahsi, henüz haber yok..

bilen varsa bize de söylesin alüminyum....

coLdPriNCe tarafından 09/Ağu/22 09:09 tarihinde düzenlenmiştir

De genio e de louco, todos temos um pouco!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

tur şirketi 140 euro diyor bireysel bir vizeci ile görüştüm 200 euro diyor daha uyguna çözen var mı bu işi? 

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Schengen icin ilk giris yapacagin ulkeden alman gerekir. Mesela italya-fransa-almanya seklinde gezi planim var. İlk italyaya inecegin icin italya icin schengen alman gerekiyor sonra diger schengen ulkelerinde diledigin gibi gezebilirsin.

Ulkemizde italya ve almanya icin idata diye bir ortak kurum var. Onlar araciligi ile alabilirsin. 

Farkli illerde (buyuksehir) ofisleri var. Randevu alman ve ofisine gerekli evraklar ve pasaportunla gitmen lazim. Dijital parmak izini alacaklar. Bir de ucretler var. Sitesinden ucretleri ogrenebilirsin. 

idata bu işi iki ulke icin yapan kurulustur. 

Kendin arayip bilgi de alabilirsin.

https://idata.com.tr/ita/tr/f/basvuru-suereci 

Duzenleme; buradan italya için aldigin schengen ile ilk once almanyaya giremezsin, once italya sonra tum schengen bolgesini gezebilirsin hocam. 

Kisi basi 80 euro, kucuk cocuklarin daha az ama bu sekilde gidip baskosolosluga basvuruyu bizzat kendin yapman gerekiyor.

Bende italya icin ugrasiyorum ama ofise bizzat gidemedigim icin yapamiyorum. Parmak izi vermem gerekiyor.

Duzenleme 2; sen @antikky ye bakma onda usa pasaportu var tum ab yi vizesiz gezebiliyor. Sen sanirim bordo pasaportla basvuru yapacaksin sana her konuda her sekilde sikinti cikarabilirler.

blackhammer tarafından 11/Ağu/22 13:00 tarihinde düzenlenmiştir

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Zeytun-i bunu yazdı

tur şirketi 140 euro diyor bireysel bir vizeci ile görüştüm 200 euro diyor daha uyguna çözen var mı bu işi? 

hacı niye para veriyon bu adamlara onu anlamadım ben ? 

bu adamlara para versende gerekli evrakları sen toplayacaksın. vermen vermemen bişey değiştirmiyor.

hangi ülkeye gideceksen onun aracı şirketinin sitesinden bak hangi evraklar lazım (yunanistan : kozmoz vize, italya : idata )

sonra git evrakları hazırla. çoğunu edevletten alıyosun. sadece maaş bordrosu ve banka hesap dökümü nü işyerindne ve bankadan alman gerekiyor.

bir de sağlık sigortası yaptıracaksın. onu da herhangi bi yerde yaptır çok farketmiyor. bankaların internet şubesinde bile var

gerisi oraya gidip evraklarını teslim etmek. zaten başvuru aşamasında formuna bakıyolar bi sıkıntı varsa şunu bunu düzelt diyolar.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

görülen o ki durum baya sikintiliymis..

https://www.haberturk.com/vize-basvurularinda-hayal-kirikligi-hangi-ulkeler-basvuruda-daha-fazla-zorluk-cikariyor-3484445

sagolsun malum badem biyiklilar türkiye'yi ilk 10a sokacagim diye, sondan 10'a soktular.. Afganistan'la falan sanirim ayni muameleyi görüyoruz.. Bunlari hala utanmadan destekleyenlerin .... 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Arkadaş italyadan red yedi

1 hafta sonra diğerinin almanya için uçuşa yetişmedi uçuştan 4 gün sonra red geldi(35 gün kala başvurmuştu) 

bunları görünce ben seneye bıraktım haziranda gitmek için şubatta başvurcam :d

konsolosluklar vizeleri bu firmalara toplu satıyor onlar da sana tek tek satıyor. 
    almanya ve idata için konuşuyorum. Aracı firmasız almanyanın randevuları o kadar az ki yetişmen çok zor. Ben de idatadan başvurmayı düşünüyorum. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    joe_black bunu yazdı

Arkadaş italyadan red yedi

1 hafta sonra diğerinin almanya için uçuşa yetişmedi uçuştan 4 gün sonra red geldi(35 gün kala başvurmuştu) 

bunları görünce ben seneye bıraktım haziranda gitmek için şubatta başvurcam :d

konsolosluklar vizeleri bu firmalara toplu satıyor onlar da sana tek tek satıyor. 
    almanya ve idata için konuşuyorum. Aracı firmasız almanyanın randevuları o kadar az ki yetişmen çok zor. Ben de idatadan başvurmayı düşünüyorum. 

ne ?? 

hacı o aracı firmalar sadece evraklarını toplayıp konsolosluğa yolluyor

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 2407 Toplam Mesaj: 24
vize