folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Şehirden Çıktım Köye (Bir Öze Dönüş Projesi)

Şehirden Çıktım Köye (Bir Öze Dönüş Projesi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba,

Başlıkta belirtilecek yalınlıkta bir tanımı olmadığı için daha çokbir metafor olarak konuyu adlandırdım.

Eşimle beraber, özellikle kızım doğduktan sonra bu şehir yaşamından uzağa, daha sakin ve doğaya yakın alanlara taşınma kararı aldık. Ülkemizin doğu bölgesinde gerçekleşen depremden önce yine apartman dairesi bakıyorduk fakat, bu deprem sonrası bütün planlamalarımızı çöpe attık. 

Anadolu yakasında, özellikle Kadıköy - Sahiba Gökçen Havalimanı metro hattı ve Marmaray'a yakın, Sultanbeyli, Pendik, Darıca, Gebze, eğer bulamazsam Düzce, Sapanca olarak genişletilebilir şekilde arsa arıyorum. Çelik konstrüksiyon tek katlı müstakil ev inşa edeceğim. Mevcut dairemiz Sultangazi/İSTANBUL'da bulunuyor ve sermayemiz bu kadar. Ben çok çok detaya girmeden (Fiyatlar çok farklı olduğu için) dairenin fiyatını 2 milyon tl olarak düşünerek hareket ediyorum. Yani 2 milyon tl ile arsa+çelik konstrüksiyon ev yapmak mümkün mü, üzerine ne kadar daha para gerekecek veya cebimde para kalacak mı, bunları yaşayıp göreceğim bir sürece giriyorum. 

Arsa ve üzerine ev inşaa etme konusunda şimdiye kadar öğrendiklerim;
    -Eğer tek katlı müstakil bir ev yapılacak ise tarla olarak kayıtlı bir arsa kullanılabiliyor, ruhsat verilebilmesi için bir cephesinin yola bakması yetiyor.
    -Özellikle tarla olarak geçen veya 2 - 3 kata kadar imarlı arsalar daha düşük bedeller ile bulunabiliyor.
    (Bu maddelere sizin katkılarınızı da bekliyorum.)

Kendim 10 - 11 senedir inşaat işleri ile ilgili olduğum için proje hazırlığını kendim yapacağım, hatta başladım. Çelik konstrüksiyon için gereken çelik tipleri, ankre edilecek noktalardaki bağlantı detayları, kaynak ile kurtarılabilecek kısımlar ve detayları gibi hususlar ile ilgili bilgi alabileceğim dostlarım da var. (Her ne kadar çevrem olsa da burada da bu tip detayları çözümleyebiliriz.) Duvarlar için Bims+sıva, yalıtım ile ilgili de taşyünü+tyvek üzeri kompozit kapama düşünüyorum. Yapının içerisi ise yine Bims üzeri sıva + taşyünü + alçıpan kapama. Tüm bunları katı model olarak detaylı şekilde modelleyeceğim. Bu modelleme sonrası ise nete yakın bir maliyet çıkarabilir hale geleceğim.

Şimdilik;
    -Arsa fiyatı 1 milyon - 1 milyon 250 bin 
    -Yapının oturacağı su basman zemin ve mekanik bağlantı çalışmalarına 100 bin
    -Çelik kolon ve kiriş ürünlerin tamamına 100 bin
    -Çatı kaplaması ve izolasyonuna 100 bin
    -Duvar örümü, yalıtımı ve kapamasına 100 bin
    -Kapı, Pencere, ıslak hacim ve mutfak demirbaşlarına 100 bin
    -Ruhsat ve onaylar ile ilgili işlemler 100 bin
    -Yapı inşaa olana kadar kalınacak yer için kira bedeli + taşınma (6 ay kontrat yapabilirsem) 100 bin

Şeklinde çok çok kabaca bir maliyet hesabı çıkardım. 2 milyona tekabul etmesi umudu ile devam ediyorum.

Bu konu ile birlikte yaşadığım olumlu ve olumsuz gelişmeleri sizlerle paylaşacağım. Bu gibi planı olan, özellikle arsası olup ev yapmak isteyen herkes faydalanabilir. 

Haydi Bismillah.

Mod not. Konuları doğru yere açalım.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Burayı da alayım.

Proje çalışmasının süreçlerin görsel olarak buradan paylaşacağım. 

-

-

-

Burada araştırmada olduğum bölgeler ve arsalar ile ilgili paylaşımlarım olacak.

-1076580120

Bu arsayı çok beğendim, yakın zamanda gidip mahalleye, zemin ve çevresine bakacağım inşallah. Sabiha Gökçen Havalimanı metro durağına 10 dk mesafede.

-

-

Burada da kullanılan ürünler ile ilgili detaylı bilgi, görsel ve fiyat bilgilerini paylaşacağım.

- 

15'lik Bims ile ilgili Nevşehir'deki bir yerden 4,70 TL Adet fiyatı aldım. Düşündüğüm yapının çevresi 120 m2. Dolayısı ile bana 1500 adet lazım. Yani 7000 Tl + Nakliye gibi bir tutar.

-

-

NaZi_ tarafından 11/Şub/23 13:48 tarihinde düzenlenmiştir

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

canla başla takip ediyorum  bu konuyu abi :))  

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Arsayı al içine çadır kur yerleş ilk alacağın şey rüzgar türbini ve aküler olsun. Gerisini adım adım ailenle inşaa et. İst den ayrılmadan önce kaynak yapmayı öğren çalışan 2.el kaynak makinesi taşlama makinesi al. Temel geometrinin üstünden geç. Alacağın her şey 2.el olsun. Çıkma bir de jeneratör alacaksın. Bir milyona arsa çok zor bulursun.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

- Takip -

Istanbul icinde olupta bok gibi paran olmadiktan sonra "sakinlik ve doga" kavramlariyla "Istanbul" hicbir sekilde yanyana gelmiyor.

Is guc nedir bilmiyorum ama Duzce - Sapanca ya da Canakkale, Tekirdag taraflari sakinlik ve doga olarak daha uygun geliyor.

vatandaşa kafam girsin!..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

https://youtu.be/EoD7PnhXFTY 

belki ilgini cekebilir.

Bu adam kendi iki kitabini kendisi basti, ciltledi satti.

Kendi su kuyusunu kendisi acti, kendi evini insaa ediyor.

Kendisi kividen vs sarap yapiyor falan filan...

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

1)

Tarla vasfindaki arsaya tek katlı ev yapmaya izin var mı? Yoksa bahsettigin prefabrik bağ evi gibi bir durum mu? Elektrik su bağlantısı yoksa bu tarlana cektirebiliyor musun?

Bildigim kadarıyla: Tarla imarlı yere ev yapmak için ancak %5'ine yapabilirsin ve bu 250m2'yi geçemez. Yani 1000 ne tarla varsa 50m2 ev yapılır.

2)

Sultangaziden Sultanbeyliye gececeksen demografik yapı pek değişmeyecektir. Dikkate almani öneririm.

Link verdiğin arsa ile saw metro arasi arabayla 10dk. Otobüs var mı oradan bilmiyorum. Saw metro durağı içerde. Yani Kendi arabanla gidersen havalimanı otoparkına mi park edeceksin?

Link attığın yerin imarınin konut olduğunu belediyeden teyit et. Sultanbeyli'de uzun süredir imar sorunu vardı.

3)

Bilmediğim için soruyorum: neden bims seçtin? Gazbeton daha performanslı bir ürün değil mi?

NoktaliVirgul tarafından 11/Şub/23 19:39 tarihinde düzenlenmiştir

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Twitter
    Twitter's avatar
    Erkek

Hocam geçimini nasıl sağlamayı düşünüyorsun köye yerleşince

Tbt Dersimliler Derneği Başkanı :)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Hocam eşinle birlikjte aynı fikirde olman ve ayrıca fikir çok güzel.

lakin sultanbeyli ye yerleşmek köye göç olarak mı görünüyor artık istanbulda.

Ben de dedim muğla köyceğiz bu taraflara mı geliyorsun. Eğer gerçekten bu kafaya girdiysen elindeki o paraya sultanbeyli gibi biryerde heba etme çok bir şey değişmez hayatında. erçekten bas gel bu tarafa ortaca köyler vs bu fiyatlara güzel yerler yaparsın

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

Hocam eşinle birlikjte aynı fikirde olman ve ayrıca fikir çok güzel.

lakin sultanbeyli ye yerleşmek köye göç olarak mı görünüyor artık istanbulda.

Ben de dedim muğla köyceğiz bu taraflara mı geliyorsun. Eğer gerçekten bu kafaya girdiysen elindeki o paraya sultanbeyli gibi biryerde heba etme çok bir şey değişmez hayatında. erçekten bas gel bu tarafa ortaca köyler vs bu fiyatlara güzel yerler yaparsın

Oraların fiyatları da uçtu :(

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

@rappermcs Hocam başlığın bu gibi bir dönüşe sebep olabileceğini düşünmüştüm. :) Bir metafor olaral yazdım onu; yani, köyden indim şehire, kalıbının tersini uyguladığım, yani şehirden kaçtığım için, ifadenin tersini kullanıyorum. Yoksa yapacağım hareketin, başlıktaki ifade ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ben aslında şehir ile köy arasında, her ikisine de ulaşabilir durumda olabileceğim bir yer arıyorum. Linkte gördüğünüz yeri de daha ilk araştırma yaparken, filtreden tüm anadolu yakasını süzünce buldum, özellikle Sultanbeyli düşünmüyorum. Orayı bilmiyorum bile. Ailem İstanbul'dan çok uzaklaşmama engel maalesef, torun da daha yeni olunca uzaklaşmak olmuyor. Yoksa Muğla'ya gelmeyi ben de çok isterim açıkçası. :)

@Twitter Hocam, köy, olayını yukarıda açıkladım. İlave olarak; şantiyeciyim. Saha sorumlusuyum. Sadece yapmayı planladığım bu proje ile bile kendime yerleştiğim yerde bir girişim yapabilirim diye düşünmekteyim. Yaş 32 olacak. Şimdi olmazsa bir daha olmaz. :)

@NoktaliVirgul Araştırdığım kadarı ile tarla vasfındaki yerlere su basman üzeri tek katlı eve izin çıkıyormuş. Sadece bir cephenin yola bakması şartı var. Bahsettiğin yüzdeler doğru olabilir. Tarla statüsünde de zaten hep 1 - 1,5 dönüm araziler buluyorum. Yapmayı planladığım yapının büyüklüğü min 65 - max 100 m2. Değerlendirilebilir bir seçenek bence. 

Sultanbeyli özelinde bir araştırmam yok hocam, İstanbul'dan çıkmayacaksan Anadolu yakasının Kocaeli sınırında bakıyorum sadece. Tam da bilmiyorum oraları açıkçası, Pendik, Tuzla vs. de olabilir yani. Metro için de ulaşımı hiç düşünmedim haklısın ancak, İstanbul - Kocaeli olarak düşünürsek, yakının tek bir raylı sistem bile var ise medeniyete dahilsin, görüşündeyim. Bu fikrin ışığında hareket edersem çözüm bulunur elbet.

Bims seçeneğine gelirsek, Tuğla seçeneğini elediğimiz zaman, eğer fantazi aramıyorsak elde gazbeton ve bims seçenekleri kalıyor. Ben dış cephede gazbeton tercih etmedim. Hem ses yalıtımı yönünden zayıf, hem çok hafif, sağlam gelmiyor bana, hem de gazbetonlarda kenet yapısı yok. Aralarını sadece yapıştırıcı ürünler ile sıvayarak dolduruyorsun. Çok boşluklu olduğu için de daha kalın ve yoğunluğu fazla olan yalıtım ürünleri tercih etmen gerekiyor. Özellikle suyu tamamen kesmen lazım, çünkü su dayanımı da yüksek değil. Yapının içerisinde olabilir ama dış cepheye uygun değil. Bims her yönden daha iyi, fiyatları çok farklı değil, daha ağır, kenet sistem olarak uygulanıyor, su dayanımı var, ses yalıtımı daha iyi vs. En basitinden ana maddesi ponza, taş. Mermer Granit sektöründe olmamdan kaynaklı kan çekti belki de. :)

@blackhammer İnceleyeyim hocam çok teşekkürler.

@telekom Evet hocam maalesef, İstanbul'da tasarruf modunda yaşanmıyor. İnşaat sektöründe çalışıyorum ve Düzce'de iyi bağlantılarım da var açıkçası, sıkıntı çekmem aslında ama İstanbul'dan çok uzaklaşmak istemiyorum, en azından bu projenin daha başında bu mesafeyi düşünmüyorum ama mecbur kalırsam öyle olacak gibi.

@RETRET Hocam hayatım inşaatta geçtiği için her türlü el aletini kullanıyorum. Ekipmanlarım da mevcut. Projesini, haritalandırmasını ve uygulamasını yapabilirim ama bunun profesyonel bir iş olması gerek. Basit kutu profilden değil, IPE-HEB çelik kullanımı planlıyorum. İş makinası vs. de gerekecek. 

@AslanAmca Aramadın hocam ? :)

Böyle böyle ilerliyoruz. :) İkinci mesajı neden editleyemiyorum. ?

NaZi_ tarafından 11/Şub/23 22:31 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2393 Toplam Mesaj: 20
ev müstakil yeşil doğa yeni çelik natural çelik+betonarme