folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Seneye Yazılım Mühendisi Olmadan Önce ....

Seneye Yazılım Mühendisi Olmadan Önce ....

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Konu başlığını bulamadığım için şimdiden özür  dilerim.

Şimdi 12.sınıf öğrencisiyim ve önümüzdeki yıl yazılım mühendisi öğrencisi olacağım.

Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül yani şurada 5 ayım var.

Oraya bilgisiz gitmek istemiyorum fakat şöyle söyleyeyim php olsun java olsun python olsun hepsine yavaştan başlamışlığım oldu.

Programlama mantığını zaten az çok biliyorum veritabanınında işleyişini biliyorum.

Terimleride az çok anlarım.

Sizden isteğim en azından oraya biraz daha fazla bilgi ile gitmek.Sizce ne yapmalıyım ?

Misal başlamadan önce  x programlama dilini şu algoritmaları öğrende git.

Şunu yap bunu yap felan.Benim aklımda python programlama dilinin bitirip gitmek var.

Sizcede öyle yapmalımıyım ?

Önerilerini yardımlarınız bekliyorum.

Herkese hayırlı forumlar.

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Bu soruyu aylara sordum.

Bir çok tavsiye aldım ama kırılma noktası yine kendin oluyorsun.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hangi üniversite bu 1. Eğer Fırat Üniversitesi ise gel beraber kafa atalım piyasaya :D 

Ben başlarken biraz C# biliyordum 10 üzerinden 2 denebilir biraz ASP bilgim vardı SQL kısmında gene aynı şekilde hepsini yüzeysel biliyordum..

Ingilizce hazırlık vardı dersler sıkıcı geliyordu boş zamanlarımda dedim bi Android öğreneyim Başladım Android'e Androide başlarken de XML WebService,WCF, MSSQL gibi şeyleri unutmamak için ufak tefek bağlantılar kurup kendime yarayacak ders programıdır Alarm uygulamasıdır Takvim vs vs gibi saçma sapan uygulamalar yaprak kendi hayatıma uyarladım..

1. Sınıfa geldiğimde öğrendiğim şu idi. Yazılım Mühendisi != Programcı

Yazılım Mühendisi olacaksan şunlari bilmelisin öncelikle

*Bütün Programlama dilleri hakkında fikrin olacak . Örneğin Phyton Javadan hızlıdır C# Dünyayı ele geçirecek C ile Adam kesebiliyorsun gibi şeyleri bilmen lazım. 1 Konuda uzman olman gerekiyor.

*Proje yönetebilme kabiliyetin olmalı.

*Math.Pow(x,y) değil de 1 fonksiyon yazıp o fonksiyonu kullan daha hızlı çünkü Javanın hazır fonksiyonları zaman konusunda çok yavaş 20-30 milisaniye fark ediyor ama Yazılım mühendisi isen böyle püf noktaları bileceksin. Şahsen benim böyle ArrayList vs vs gibi Yapıların fonksiyonlarını kendim method yazarak bulduruyorum hız bakımından iyi oluyor amele işleri şuan yapıyorum ...

*WebSocket gibi yapıları bilmeye bak hep plugging işlemleri yapman lazım platforma bağımlı olmamaya dikkat et. Webde kendini geliştir ama Mobilden sana gelecek verileri de bil. Mesela ben Java dan C# ' a veri gönderirken veri String iken gidince saçma sapan bi dğer alıyor yada Default değer alıyordu Soap ile gönderirken @unbalanced abim 5-6 saat uğraştı yapamadık. Sonra 3-5 bişe öğretti onları kurcalaya kurcalaya çözümü buldum. Yani Hataları çözmeyi öğrenmen gerekiyor.

*Anahtar kelime bilmelisin. Mesela Linux da Kali diye bi illet var milletin bi taraflarından kan alıyor. Onları bilmen gerekiyor. Sniff edilme olayları Encrypt / Token vs vs böyle şeyleri bilmen gerekiyor diğerleri çorap söküğü gibi geliyor. Gidip ArrayList'in fonksiyonlarının adını ezberleme. ben öyle yapıyorum şahsen gerekli olduğunda .-> click to Ctrl+Space sonra açıklamalara bkaıyorum aklıma geliyor mesela.

*Algoritma farkının olması gerekiyor. Bölme işlemini yaparken / operatörü kullanmak yerine sayıları birbirinden çıkarmak gibi şeyler de aklına gelmeli yani tek bir yola dayalı değil bir çok yoldan bi sorunu çözebilme yeteneğinin olması gerekiyor.

*Çok iyi programcı olmalısın alanında uzman olman gerekiyor . Sonra proje falan yönetirken altındaki adam senden çok şey bilecektir elbet ama onu anlaman gerekiyor.

Ve gelelin EN ÖNEMLİSİNE 

*KÖPRÜLEME İŞİ!!!!!

Müşteri ile Programcı yada ekibin ile köprü kurman gerekiyor . müşteri hiçbir zaman Select * From dan anlamaz. Adam sana ben bunu bunu istiyorum der onunla anlaşırsın gidip ekibine anlatırsın. Aracı gibi birşey. Sosyal olmak zorundasın Sakın Asosyal olma! Araştırman gerekiyor. Gerek Savunma sanayisi gerek robotik sistemler gerek Gömülü sistemler zamanla ne yapılıyor bakman lazım. Sürekli geliştirmen gerekiyor kendini. Hataları öğrenemen gerekiyor...

Bide Edebiyatın iyi olcak reis yoksa benim gibi 3.4 ortalama ile Türk Dili ve Edebiyatından kalırsın :D:D:D 2 AKTS ile :D Başına dert olur .

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hangi üniversite bu 1. Eğer Fırat Üniversitesi ise gel beraber kafa atalım piyasaya :D 

Ben başlarken biraz C# biliyordum 10 üzerinden 2 denebilir biraz ASP bilgim vardı SQL kısmında gene aynı şekilde hepsini yüzeysel biliyordum..

Ingilizce hazırlık vardı dersler sıkıcı geliyordu boş zamanlarımda dedim bi Android öğreneyim Başladım Android'e Androide başlarken de XML WebService,WCF, MSSQL gibi şeyleri unutmamak için ufak tefek bağlantılar kurup kendime yarayacak ders programıdır Alarm uygulamasıdır Takvim vs vs gibi saçma sapan uygulamalar yaprak kendi hayatıma uyarladım..

*Bütün Programlama dilleri hakkında fikrin olacak . Örneğin Phyton Javadan hızlıdır C# Dünyayı ele geçirecek C ile Adam kesebiliyorsun gibi şeyleri bilmen lazım. 1 Konuda uzman olman gerekiyor.

*Math.Pow(x,y) değil de 1 fonksiyon yazıp o fonksiyonu kullan daha hızlı çünkü Javanın hazır fonksiyonları zaman konusunda çok yavaş 20-30 milisaniye fark ediyor ama Yazılım mühendisi isen böyle püf noktaları bileceksin. Şahsen benim böyle ArrayList vs vs gibi Yapıların fonksiyonlarını kendim method yazarak bulduruyorum hız bakımından iyi oluyor amele işleri şuan yapıyorum ...

*WebSocket gibi yapıları bilmeye bak hep plugging işlemleri yapman lazım platforma bağımlı olmamaya dikkat et. Webde kendini geliştir ama Mobilden sana gelecek verileri de bil. Mesela ben Java dan C# ' a veri gönderirken veri String iken gidince saçma sapan bi dğer alıyor yada Default değer alıyordu Soap ile gönderirken @unbalanced abim 5-6 saat uğraştı yapamadık. Sonra 3-5 bişe öğretti onları kurcalaya kurcalaya çözümü buldum. Yani Hataları çözmeyi öğrenmen gerekiyor.

*Anahtar kelime bilmelisin. Mesela Linux da Kali diye bi illet var milletin bi taraflarından kan alıyor. Onları bilmen gerekiyor. Sniff edilme olayları Encrypt / Token vs vs böyle şeyleri bilmen gerekiyor diğerleri çorap söküğü gibi geliyor. Gidip ArrayList'in fonksiyonlarının adını ezberleme. ben öyle yapıyorum şahsen gerekli olduğunda .-> click to Ctrl+Space sonra açıklamalara bkaıyorum aklıma geliyor mesela.

*Algoritma farkının olması gerekiyor. Bölme işlemini yaparken / operatörü kullanmak yerine sayıları birbirinden çıkarmak gibi şeyler de aklına gelmeli yani tek bir yola dayalı değil bir çok yoldan bi sorunu çözebilme yeteneğinin olması gerekiyor.

*Çok iyi programcı olmalısın alanında uzman olman gerekiyor . Sonra proje falan yönetirken altındaki adam senden çok şey bilecektir elbet ama onu anlaman gerekiyor.

Ve gelelin EN ÖNEMLİSİNE 

*KÖPRÜLEME İŞİ!!!!!

Müşteri ile Programcı yada ekibin ile köprü kurman gerekiyor . müşteri hiçbir zaman Select * From dan anlamaz. Adam sana ben bunu bunu istiyorum der onunla anlaşırsın gidip ekibine anlatırsın. Aracı gibi birşey. Sosyal olmak zorundasın Sakın Asosyal olma! Araştırman gerekiyor. Gerek Savunma sanayisi gerek robotik sistemler gerek Gömülü sistemler zamanla ne yapılıyor bakman lazım. Sürekli geliştirmen gerekiyor kendini. Hataları öğrenemen gerekiyor...

Bide Edebiyatın iyi olcak reis yoksa benim gibi 3.4 ortalama ile Türk Dili ve Edebiyatından kalırsın :D:D:D 2 AKTS ile :D Başına dert olur .

Bunu yapan bir pc mühendisi tanıdıgım var , yazılımcılık eşşekliktir der her zaman hayatımda ki dönüm noktam yazılımı bıraktıgımda oldu der. 

Su anda köprü işi yapıyor , ve alanında en iyisi. Maaşı gayet tatmin edici , 2-3 ayda bir yurtdısında ki şubelere gider gelir orada ki müsteriler ile arayı koparmamak için. 

Çalıştıgı firmada isim vermek istemiyorum baya köklü ve global firma 

Sosyal yönün çok iyi olmalı 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Ve gelelin EN ÖNEMLİSİNE 

*KÖPRÜLEME İŞİ!!!!!

Bunu yapan bir pc mühendisi tanıdıgım var , yazılımcılık eşşekliktir der her zaman hayatımda ki dönüm noktam yazılımı bıraktıgımda oldu der. 

Su anda köprü işi yapıyor , ve alanında en iyisi. Maaşı gayet tatmin edici , 2-3 ayda bir yurtdısında ki şubelere gider gelir orada ki müsteriler ile arayı koparmamak için. 

Abi ama böyle olması için ilk önce Programcılık yapması gerekiyor. Şahsen ben Okul bitene kadar programcılık yapıp mevzun olduktan sonra piyasada piştikten sonra aynı şekilde Köprü işi yapmayı istiyorum :( Köprü yaparken eşek gibi çalışmak da gerekiyor ama öncesinde yoksa nasıl anlaşılırız ki ? :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Benim gözlemlediğim; yazılımı yapmak zorunda olanlar keyif alamıyorlar. 

Her yazılımcının yazılım alanında sevdiği bir dil ve çalışmaktan hoşlandığı bir iki alan vardır. Piyasa yazılımcıları istemedikleri şeyleri öğrenmeye yöneltiyor. Eee bir noktadan sonra kişilerde bıkkınlık falan oluşuyor. Mesela bir kişinin hayalinin kurumsal yazılımlar yapmak olduğunu sanmıyorum. Yani istediği kadar yazılım olsun sıkıcı bir iş bence. Ama herkesin hayalinde oyun programlamak, araba, uçak gibi aletler için program yazmak vardır. :)) Bence bu ikinci kısım çok zevkli heyecanlı olmalı.

Bunlar benim kişisel görüşlerim. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

işi çok bilmene gerek yok her seminere git sosyal ol yalaka ol iyi bir maaşla başlarsın biyerde 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    intialcatalog
    intialcatalog's avatar
    Erkek
    Bosluk bunu yazdı

işi çok bilmene gerek yok her seminere git sosyal ol yalaka ol iyi bir maaşla başlarsın biyerde 

+1

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Bosluk bunu yazdı

hocam iyi demişinde benim için sadece para değil olay ben işimi öğrenmek istiyorum az bilip yalaka olup para kazanmak değil hayalim çok bileyim az kazanayım en azından fikirlerimi gerçekleştirecek bilgiye sahip olayım

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Yazılım dillerini öğrenmene gerek yok. Teknolojiyi takip etmeye çalış, neleri yazarken ne gibi teknolojiler kullanıyorlar. 

Neden bunlar tercih ediliyor gibi. 

Ve ne güzel ki, sen burayla erken tanışmışsın. Ben üniversiteye başlarken programlama dillerinin olduğunu bile bilmiyordum.

Herşey html ile yazılıyor (css falan değil, bildiğin html) sanıp 1. sınıf başlamadan tüm tagleri ezberleyip notepad (notepad++ değil)' de sayfa yazıyordum falan.

Sonra tutkun varsa gerisi geliyor, önemli olan tutku. 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Bosluk bunu yazdı

Bu kadar basit değildir bence :D software engineering bu o kadar basit mi? 

Toplam Hit: 3342 Toplam Mesaj: 26
yazılım mühendisliği yazılım mühendisliği