folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Server Klasörleme Mantığı (İleri Programlama)

Server Klasörleme Mantığı (İleri Programlama)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Elinin altında windows varsa win 2008 DFS'ine göz atabilirsin.

hocam DFS ye baktım genelde farklı pc lerde paylaşılmış olan klasörleri tek çatı altında toplamak için kullanılıyormuş.

bizde şimdilik tek server var. 2X1 TB raid 1 ve  2X120 GB sas file serveri 1tb lik raidde tutucam. sas ların biri sistem. diğeri database server, mail server ve web server.

ilerde file serveri ayırmak istersek o zaman kullanılabilir.

database: sqlserver 2008 r2 dc edition.

resimleri binary formatta db'de tutmaya ne dersin? nosql kullanabilirsin.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    manglerman bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

hocam DFS ye baktım genelde farklı pc lerde paylaşılmış olan klasörleri tek çatı altında toplamak için kullanılıyormuş.

bizde şimdilik tek server var. 2X1 TB raid 1 ve  2X120 GB sas file serveri 1tb lik raidde tutucam. sas ların biri sistem. diğeri database server, mail server ve web server.

hocam günde 2 kez full backup 8 kez difransiyel backup alıyorum.

210.000 ürün ortalama 8-10 resim her resmin 4 farklı ebadı :) sql imn boyutu 600 gb yi geçer. sas diskimde o kadar yer yok zaten.

üstüne üstlük ben zaten her fotoğraf görüntülenmek istendiğinde yada bir ürünün bütün fotoğrafları görüntülenmek istendiğinde sql connection kurmamak için bu kadar uğraştım :)

sql de tutmam doğru olmaz yani.

ama sağol yinede düşünmüşsün. eyvallah.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    manglerman bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

hocam günde 2 kez full backup 8 kez difransiyel backup alıyorum.

210.000 ürün ortalama 8-10 resim her resmin 4 farklı ebadı :) sql imn boyutu 600 gb yi geçer. sas diskimde o kadar yer yok zaten.

üstüne üstlük ben zaten her fotoğraf görüntülenmek istendiğinde yada bir ürünün bütün fotoğrafları görüntülenmek istendiğinde sql connection kurmamak için bu kadar uğraştım :)

sql de tutmam doğru olmaz yani.

ama sağol yinede düşünmüşsün. eyvallah.

Şimdi hocam elindeki donanım sıkıntılı. Yani bu yüzdende "ne emmeye ne gömmeye" gelebiliyorsun, anlıyorum. Bence ayrı bir fileserver'a çıkış için bütçe ayarlamaya çalışın. Yoksa ne yaparsan yap istediğin olamayacak gibi. Hemde bulacağın çözüm meşakatli ve kısa süreli çözüm üreticek gibi.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Atladığın nokta her disk'i 1 partition görmek. Diskleri misal 10 partitiona böl. Böylece dosya yoğunluğunun getirdiği yavaşlığı 10 a bölersin ki bu da iyi rakam. Sonrada her partitionu ntfs deki gibi bir dizine bağlarsın yine tüm diski tek partition olarak görür ama yoğunluğu 10 de bir'e indirirsin. İstersen hepsini ayrı sürücü harfiyle sisteme bağla. Keyfin nasıl isterse kullan.
    Dosya id sine göre dizinler açarkende id yi tersten kullan. Böylece baştaki sıfırların getirdiği ilk dizindeki korkunç alt dizin/dosya yığılması problemini aşarsın. ilk rakamı dizin açmak için değil partiyion için kullan. Yani id 123456 ise tersten 654321 olur. Bu dosyayı 6 nlu partitionda 5/4/3/2/1/ dizinine at.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Hocam hiç bilgim olmamasına rağmen konuyu baştan sona okudum özendim valla keşke böle sorunlarla boğuşsam (yanlış anlama ilgi duyuyorum terimler filan hoşuma gitti ) :)

Seneye inş. Umarım çözümün kalıcı olur

www.kriptopedi.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı

Hocam hiç bilgim olmamasına rağmen konuyu baştan sona okudum özendim valla keşke böle sorunlarla boğuşsam (yanlış anlama ilgi duyuyorum terimler filan hoşuma gitti ) :)

hııağğmınaa hocam valla hiç özenme. Bir yerden sonra sürekli sorunlarla uğraşmaktan, çözümler üretmekten gına geliyor." wordpress site kurduğun günleri özlüyorsun :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    masTR
    masTR's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

hııağğmınaa hocam valla hiç özenme. Bir yerden sonra sürekli sorunlarla uğraşmaktan, çözümler üretmekten gına geliyor." wordpress site kurduğun günleri özlüyorsun :)

konuyu sırf can sıkıntısına okuyordum Easx'in yorumunu görünce tutamadım kendimi :D uğraş uğraşta gör ebenın herekesini :D

hsyn.ackgz > skype
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    masTR bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    Easx bunu yazdı

konuyu sırf can sıkıntısına okuyordum Easx'in yorumunu görünce tutamadım kendimi :D uğraş uğraşta gör ebenın herekesini :D

Tamam soğudum işleminiz tamamlandı :D rakip mi eliyorsunuz arkadaş

www.kriptopedi.com
Toplam Hit: 3406 Toplam Mesaj: 29