folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Shell Güneş Enerjilerine Geçiyor

Shell Güneş Enerjilerine Geçiyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Mayıs ayında ilk defa bir istasyonunda güneş enerjisi ile elektrik ihtiyacının belli bir kısmını karşılamak isteyen Shell şuan da çoğu istasyonun da bu işe başladı.

Çalıştığım güzelyalı shell istasyonuna bugün başlanan yapım 7-10 gün arası süreceğini bilgisi geldi.

Bizim istasyonun elektrik ihtiyacının %60'ının bu güneş enerjileri karşılayacak imiş(!)

6 yılda kendini amorti edeceği öngörüldü...

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Döşendiği yer istasyonun üst plakası.

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

güneş alan bölgedeyse gayet mantıklı güzel bi hareket. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Çok  pahalı 

Bakım maliyeti yüksek ( hiç sormadım ama arıza durumunda duble çakacaklarına eminim )

Aynı değil ama örnek vereyim . 

Küçük bi eve gittim  çatıya güneşle su ısıtma sistemi koydum . 

1 pahalı 

2 2 sefer dolu yağdı ( ben burdayken) 1 seferinde 3 tüpünü  kırdı  . Tüp maliyet +ben farkedene  kadar boşa akan şu 

3 bakalım kaç yıl dayanacak 

Elektirk içinde şöyle düşünüyorum illa inverter bozulacak yada sigorta hiç bişey olmadı  akü grubu sorun çıkaracak 

Kar etmesi bana göre zor 

Sizinki şiirket  onlar illa teşvik bi şeyler  alır devletten yada bi sertifika peşinde koşuyor lardir.  

Güzel tarafı çevreci ( üretim ,kargo ve montaj kısmını saymazsak   ) 

Başkada bi pok yok  gerisi hep zarar 

samaccc tarafından 22/Eyl/19 08:03 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Hidrolikci olduğum için biliyorum. Genelde içinde fiyatı çok yüksek hidrolik sistemler oluyor. Onlar arizalanirsa mokoko. Ayrıca genelde sistemi kuran adamlarla yıllık bakım sözleşmesi imzalanıyor onlar da geçirmasyon. Çünkü alternatifi yok.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    streetw1se
    streetw1se's avatar
    Erkek

şirketimizin 2 farklı noktasında var. birinde 300 kW kurulu diğerinde 100 kW.

100 kW olan henüz devreye alınmadı, gerekli yasal izinlerle ugrasılıyor su anda.

devletin %50 teşviği var, çok karlı ve mantıklı. öyle bakım maliyeti de yok. rüzgar tribünleri gibi değil, yılda bir defa cam temizlemesi var sadece.

5-6 yılda parasını çıkarıyor. sonra senindir. koskoca shell sizce bunları hesaplamadı da siz mi hesapladınız? :)) 

yanlış anlamayın ama böyle, biz orta seviye bir kobi olarak bu maliyetleri hesaplayıp, amortisman ve yıllık giderleri hesaplayıp yatırıma karar verebiliyorsak shell bunları hayli hayli yapar.

adamlarda 50 tane danışman, 50 tane maliyet muhasebesi, karlılık gibi işlere bakam adam var.

kısacası mantıklı iş, arazisi yeri olan arkadaslar varsa devlet teşviğini de alıp yatırımı yapsın, bana baksın diyorsanız en az 100 kw yatırım yapmalısınız. güzel bir yerse kışın da güneş verimi iyise aylık ortalama 10k getirisi var.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    streetw1se bunu yazdı

100 kW olan henüz devreye alınmadı, gerekli yasal izinlerle ugrasılıyor su anda.

devletin %50 teşviği var, çok karlı ve mantıklı. öyle bakım maliyeti de yok. rüzgar tribünleri gibi değil, yılda bir defa cam temizlemesi var sadece.

5-6 yılda parasını çıkarıyor. sonra senindir. koskoca shell sizce bunları hesaplamadı da siz mi hesapladınız? :)) 

yanlış anlamayın ama böyle, biz orta seviye bir kobi olarak bu maliyetleri hesaplayıp, amortisman ve yıllık giderleri hesaplayıp yatırıma karar verebiliyorsak shell bunları hayli hayli yapar.

adamlarda 50 tane danışman, 50 tane maliyet muhasebesi, karlılık gibi işlere bakam adam var.

kısacası mantıklı iş, arazisi yeri olan arkadaslar varsa devlet teşviğini de alıp yatırımı yapsın, bana baksın diyorsanız en az 100 kw yatırım yapmalısınız. güzel bir yerse kışın da güneş verimi iyise aylık ortalama 10k getirisi var.

100 kw kaça patladı size?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    streetw1se
    streetw1se's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı
    streetw1se bunu yazdı

100 kw kaça patladı size?

önümüzdeki hafta son güncel faturalara bakıp sana bilgi vereyim hocam, şu an tam olarak hatırlamıyorum yatırım maliyetini 100 kw için

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    RimPalace bunu yazdı

Mayıs ayında ilk defa bir istasyonunda güneş enerjisi ile elektrik ihtiyacının belli bir kısmını karşılamak isteyen Shell şuan da çoğu istasyonun da bu işe başladı.

Çalıştığım güzelyalı shell istasyonuna bugün başlanan yapım 7-10 gün arası süreceğini bilgisi geldi.

Bizim istasyonun elektrik ihtiyacının %60'ının bu güneş enerjileri karşılayacak imiş(!)

6 yılda kendini amorti edeceği öngörüldü...

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Döşendiği yer istasyonun üst plakası.

guzelyalı derken hocam ?

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Adana başta olmak üzere bütün Akdeniz şeridi güneş enerjili su ısıtma sistemini kullanır yıllardır. Benim bildiğim elektronik bir aksamı yok, bizim evin çatısında 30 yıldır sorunsuz şekilde çalışıyor allahsız.

şu çatılarda görünen sistemler. 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Adana başta olmak üzere bütün Akdeniz şeridi güneş enerjili su ısıtma sistemini kullanır yıllardır. Benim bildiğim elektronik bir aksamı yok, bizim evin çatısında 30 yıldır sorunsuz şekilde çalışıyor allahsız.

şu çatılarda görünen sistemler. 

aynen bu .

şu anda ısı farkı çok olduğum yerde 

çatıda plastik levha kaplı. tahliye ventilinden pat pat su damlatıyor mesele  :)

tekrar yazayım . 

aramızda bu işle uğraşan 1 2 kişi var ama büyük kovaladıkları için bizi muhatap almıyorlar :D

ben şöyle bir şey düşündüm  . diyorumki . sadece güneş varken bana  9,000 btu luk klimayı çalıştıracak bir sistem kaça patlar  .  bunun kuruşum vsv vs maliyeti ne olur . 

öğrenmek istiyorum . piyasaya sordunmu 25,000 30,000TL yapıitırı veriyorlar  

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

https://www.sabah.com.tr/egeli/2019/08/26/cifliginde-elektrik-uretti-borclu-cikti

bizim burdaki petrol ofisi de başladı ama böyle bir hükümet oldukça ve yandaş değilsen bırak elektrik üretmeyi evinde petrol bulsan ceza keserler.

Toplam Hit: 1861 Toplam Mesaj: 16
shell