folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sıcak Tartışma Konusu Osmanlılar Ve Türklük

Sıcak Tartışma Konusu Osmanlılar Ve Türklük

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    heza bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

Hocam Türkler orta asyadan gelir. Bu çevredekiler Çinli ve Hintlilere yakındırlar. Sen çekik gözlümüsün ki orta asyadan geliyor olasın?

Padişah soyu Türktür. biz romalıyız.

Geçen gün arkadaş ile yemeğe gittik garsona soruyor, 

+Abi içecek ne var?

-Kola, gazoz, ayran bla bla bla

+ice tea var mı? 

- var

+limonlu var mı?

-var

+hiimmm tamam o zaman ben bi su alayım. 

- #&**$! $&*$$/$

O misal oldu senin ki de. Biraz yanlış girdin gibi sanki konuya.

Hayır şeyh haklı. Geçen bir koduda, daha detaylı yazmıştı bunu.

Çinden özbekistana türkmenistana kadar hep gözler çekik.

Esas at üstünde göçebe Türk toplumu onlar. Biz neyiz bende bilmiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Ona lafım yok ki. Adam Osmanlı da etnik ibareler kullanılıyor muydu onu sormuyor mu? ben mi yanlış okudum ilk mesajı? Yoksa diğer konu doğru da bu konu ile alakasız geldi. 

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hatayi
    hatayi's avatar
    Erkek

osmanlıda türkler epey bir aşağı görülürdü. sevilmezdi. istiklal harbi olmasa osmanlı kalsa idik türk olarak epey bir sıkıntıdaydık.

Tarikat-ı Aliyyeyi Tahribadiyye
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

osmanlıdan kastın ne? hanedan mı? bunun kesin bi cevabı olduğunu sanmıyorum

fakat avrupalılar türk diyormuş

tarihin arka odasında celal şengör bir atlas göstermişti 1500lerden kalma orda osmanlı türkler diye geçiyordu

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Türklüğün ilk hun devleti olarak başlayıp. 

asya ve avrupa hun devleti olarak büyümesi.

sonra araplarla kaynaşıp müslümanlaşması.

selçukluydu osmanlıydı felan Türklüğün belirginleşmesi.

iyiki Türklük devam ediyor. yoksa bok gibi olurdu herşey.

bugün araplar nasıl bok gibi aynı.

osmanlı zamanında Türkler pek sevilmez ve itilirlermiş. Türkler öcü denir daha çok müslümanlılık bağı oluşturulmuş. cemaat filan vakıflar kurulup osmanlıyı devamı böyle gerçekleştirilip Türklüğü hiçleştirmek istenmiş. aslında Türk biliyorlar ama osmanlıyık demek icap etmiş o devirlerde yani yasak olmasada hanzedilmez sevilmezmiş. şimdide aynı değilmi 

eskiden bu konular çok güzel olurdu bilgi paylaşılırdı.

sktiler gençlerin kafalarını. ne geçmişten ne gelecekten bi bok kalmadı piyasada.

kaygusuz tarafından 03/Eki/14 00:33 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek

osmanlı hanedanlığıda tıpkı habsburglar, karolenjler, windsorlar vs gibi hanedanlıktır devletin kimliği yoktur iki millet vardır müslim/gayrimüslim diye fakat yazışma dili selçukluların aksine farsça değil türkçenin içinde daha yoğun olarak bulunduğu yapay dil olan osmanlıcadır.

fakat osmanlılardan kastın imparatorluğun halkı ise 17.yy la kadar cemaatler (milletler) birbirlerini etnik değil coğrafi kimlikleriyle tanımlarlardı, örneğin acemlere farslar değil irani (acem), bağdatlılara ıraki, kırımlılara özbeklere türki denirdi, yani anadolu türkmenine türk dediği pek görülmemşitir yörük diye anılırlardı,

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    necroshine
    necroshine's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı

Abi seni paso  ikili tartışmada görüyorum.

Neyse bilgilendireyim.

Osmanlı kendine hiçbir şey demez, ne türk ne kürt ne laz ne o bu, osmanlı bir bütün içinde hareket eder.

Bir örnek daha vereyim, osmanlıda kimse yaptırdığı hayrata vs isim koymaz sadece ALLAH'ın isimleri yazar.

Padişahlar öyle değil ama. Tüm külliyeler Sultan isimlerinden oluşuyor neredeyse. Taşakları ağır tabi =)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CyberAngel
    CyberAngel's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bazı arkadaşlar güzel yorumlar atmış.Bazıları ise olaya çok farklı yönden bakmış.

Osmanlının belli bir döneminden ya da etnik kökenden bahsetmiyoruz biz.

Bizim tartışmamız Osmanlı kendine Türk diyor muydu, demiyor muydu ? 

Şimdi ben bu arkadaşa hep yabancıların ağzından çıkmış Türkler sözü ile cevap verdim.

Örneğin Sultan Mehmet ve Sultan Süleyman için Avrupada kullanılan Grand Turco (Büyük TÜrk) sözü.

Martin Luther'in Osmanlıdan Türkler diye bahsetmesi. (Şerefsizdir kendileri o başka.. ) 

Auguste Comte'nin Türkler diye bahsetmesi... 

Yine bir Türk düşmanı Erland Dryselius'da Türkler diye bahsetmiştir.

Velasıl kelam iyi kötü dışardan hep Osmanlıya Türkler denmiştir.C / P yapmak istemiyorum zilyon tane söz vardır.Osmanlıdan Türkler diye bahsedilir.

Lakin arkadaşım bunları kabul etmiyor.Ona göre dışardan Türkler diye bahsedilirken Osmanlı kendine Türk demezmiş.Hatta Türklük aşağılama olarak algılanırmış.. İşte ben bunun kaynaklarını arıyorum.Osmanlının herhangi bir döneminde bir padişahın yazılı bir sözünde ya da devletler arası yapılan bir ahitnamenin içinde geçen Türk sözünü arıyorum ki, Osmanlının kendine TÜrk dediğin ispatlayayım.

Burada yorum atan bir çok arkadaş haklı.Türklük, Türk kavramı bir dönem osmanlıda şimdiki gibi algılanmamış olabilir.Zira cihan imparatorluğu olan Osmanlı içinde bin türlü milleti barındırmış.

Uzattım biliyorum ama ek olarak şunu söyleyim.İzlediğim belgeselin bir tanesinde Osmanlılar Türk müdür ? sorusunun cevabı, şüphesiz Türktür.Hatta Youtube'ta bulursam 8 bölümlük belgeseli eklerim buraya.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Osmanlı’da Türk Düşmanlığı 

Örneğin; Hırvat kökenli, sadrazam Kuyucu Murat döneminde (1606-1611), 155.0000 insan doğranmış ya da diri diri kuyulara doldurulmuşlardır. Aman dileyen insanlara Kuyucu'nun yanıtı "vurun şu pis Türkün başını" olmuştur. Cellatların bile öldürmeye kıyamadığı çocuğu atından inerek öldüren Kuyucu Murat Osmanlı'nın yetkilisi, öldürülen çocuk da Anadolu'nun evladı Türktür. (olayı ayrıntıları ile Osmanlı tarihçisi naima'dan öğrenmek mümkündür.) Yavuz Sultan Selim'in, halifeliği zorla da olsa aldıktan sonra, yönetim ile Türk ulusu arasındaki anlayış ve ideoloji ayrılığı açık şekilde ortaya çıkmıştır. Yönetime dayalı şeriatçı anlayış üst yönetime egemen olur iken, Anadolu'da yaygın olan Alevilik sayesinde Türk dili kendini koruma olanağı bulmuştur. Yönetimin Anadolu'yu dil unsuru aracılığıyla Araplaştırmasına ve acemleştirmesine karşı olan bu halk, yok edilmek istenmiştir. Bu nedenle Anadolu'da öldürülen Türk sayısı, Yavuz Sultan Selim zamanında 40.000 kadardır. Bu gerçek Osmanlı İmparatorluğu'nun Türk halkından koptuğunun açık bir kanıtıdır.(1) 

Abdülhamit'in Araplara ve İslamiyete dayanan siyaseti, Türkü baş düşman olarak görmekteydi. Onun zamanında "Türküm demek, Türkten söz etmek büyük suçtu".(2) 

İstanbul alındıktan sonra, Osmanlı yönetiminde, devletin en yüksek yürütme organları Türke kapalı tutulmuş, devlet adamlarının yetiştirildiği enderun okullarına Türkler alınmamışlardır.İstanbul'un alınmasından 4. Murat'ın ölümüne dek geçen 187 yıl içinde, devşirmelerden 66, Türk kökenlilerden de 10 kişinin sadrazamlığa atandığını, aynı dönemde devşirmelerin toplam 167 yıl, Türk kökenli sadrazamların da 17 yıl görev yaptığı(3) gerçeği, Türklere yaklaşımı gösteren ayrı bir kanıttır. 

Osmanlı yönetiminde Türke yaklaşım o denli aşağılayıcıdır ki, o günlerden kalan aşağıdaki şiir bu yaklaşımı özetlemektedir: 

"Türk değil mi, Merzifon'un eşeği, /Eşek değil, köpekten de aşağı." 

Osmanlı'nın bu yaklaşımına Türkün verdiği yanıt, bir şiirin dizelerinde şu şekilde yer almıştır: 

"Şalvarı şaltak Osmanlı / Eğeri kaltak Osmanlı / Ekmede yok biçmede yok / Yemede ortak Osmanlı"(4) 

Bernard Lewis “Modern Türkiye’nin Doğuşu” kitabında (s.1) bu yaklaşımı şu satırlarla özetlemiştir: 

Bu tutum ve koşullar içerisinde "Türk" kimliği, yönetimin merkezi olan İstanbul'dan uzak, savaştan savaşa asker toplamak için anımsanan, Anadolu köylerinde kapalı bir kültür içinde dili ve töreleri ile yaşamıştır. Zaman içinde "Türk", yöneticisine o denli yabancılaştırılmış ki, kimi kez "Osmanlı efendisine Türk demek hakaret sayılmış, "Türk" sözcüğü, Anadolu köylüleri için kullanılır olmuştur. 

1) Çetin Yetkin, “Türk Halkı...” s.161. 2) Esat Kamil Erkut, a.g.y., s.63. 3) Hikmet Bayur, a.g.y., s.15. 4) Özer Ozankaya, a.g.y., s.121. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bazı yorumları hayretle okudum.. osmanlı'da türkler aşağılanırmış.. bir de mışlı cümleler kurup tek kaynak göstermezler ya.. 

böyle bir saçmalık mı olur neye dayanarak bunu dersiniz anlamam..

dünyada osmanlı devleti türk olarak biliniyor, macaristan'a,çek cumhuriyetine,balkanlara giderseniz bunun örneklerini görürsünüz.. en basitinden pragdaki saat kulesindeki küçük bir heykelin ismi turek (türk) tür, bu osmanlı döneminden kalma, keza yine pragdaki karluv most (karl köprüsü) da da türk heykeli vardır.. bunlar çok eski tarihlerde yapılmış ve osmanlı sebebiyle olmuştur.

yine budapeşte de türklerin bir adamının heykeli var ve bunlar türk olarak çağrılır..

osmanlı devleti de aslında yanlış, gerçek ismi devlet-i aliyye dir, yani büyük devlettir, hatta devlet-i aliyye-i ebed müddet olarak da söylenir, ebede kadar yaşayacak olan büyük devlet. Devlet kendini böyle tanımlarken birileri ırk üzerinden bir şeyler açıklamaya çalışıyor.

İslam'da ırkların üstünlüğü yoktur, ırkını sevebilirsin ama ırktan dolayı bir özelliğin yok. 1900 lü yılların faşist dalgasıydı o, hitlerin, mussolinilerin v.s. lerin.. O yüzden osmanlı'da sen türksün sen kürtsün sen arapsın gibi ayrımlar yok. Bir insan müslümansa özellikle uzak yerlerden gelmiş bir müslümansa daha çok değer görürdü. Bir sürü sırp paşalar var mesela sokollu mehmet paşa... bu osmanlıyı türk düşmanı mı yapıyor şimdi?

ne kadar geri kalmış bir düşünce böyle.. Bugün amerikan ırkı diye bir ırk yok, amerika eyaletlerin birleşmesiyle oluşmuş bir devlettir. Zaten adı üstünde amerika birleşik devletleri. Her yerden insanlar gelmiş tek çatı altında yaşayıp devlet kurmuşlardır. Osmanlı devleti'nde de durum bundan ibaret. Ama yönetim hanedanın elinde olduğu için yöneticiler de türktü.

Bazıları diyecek ki, padişahların anaları,karıları yabancıydı onlar bozuk adamlar saf türk değil v.s. Evet bir dönemden sonra bu şekilde evlenmişlerdir. Bu şekilde evliliği yanlış hatırlamıyorsam fatih sultan mehmet başlatmıştır, kıt kadar zekası olup, 10 yaşındaki küçük kardeşine söz geçiremeyen adamlar, 14 yaşında tahta geçip, 20 li yaşlarda istanbul'u fetheden adamın kapasitesini sorgulayabiliyorlar.. Neden yabancılarla evlenmişler bir araştırın..

Bu devlet o yüzden 600 küsür sene ayakta durabilmiştir.. sovyet rusya 90 yılda çöktü, britanya imparatorluğu 99 ayakta kaldı..  bu işler klavye delikanlıların atıp tuttuğu kadar kolay değil yani öyle sadece türkler aşağılaMIŞlar demeyle iş bitmiyor.. 

padişahlar 6-7 dil bildiği halde, saraylarda her zaman tercüman bulundurulurlardı, türkçe (osmanlıca) dışında bir dil konuşmayı kendine yediremeyen adam bunlar.. dediğiniz şeylere bakın bir de..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 5639 Toplam Mesaj: 48