folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sigarayi Nasil Biraktim

Sigarayi Nasil Biraktim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

(ingilizceniz yoksa onerim ise yaramaz, cunku onerecegim uygulama turkce desteklemiyor)

2014-2022 yani toplamda 8 sene sigara actim ve 7 aydir falan sigara icmiyorum. oncelikle sigarayi birakmak gibi bi niyetiniz hali hazirda yoksa devamini okumaniza gerek yok ama birakma niyetiniz varsa, daha once birakmayi denediyseniz bilirsiniz ki birakmak kolaydir. 3 gun 10 gun. 40 gun birakirsiniz ama geri baslarsiniz, zor olan geri baslamamaktir ve bana bu konuda cok yardimci olan bi uygulamadan bahsetmek istiyorum. reklam falan degil oyle iyilik olsun diye anlatiyorum cidden cunku sigara kadar illet bir sey yok.

uygulamanin adi quitsure. (uygulama parali ama max 50$, ki bir aylik sigara paraniz zaten). uygulama 6-12 gun icerisinde bitirmeniz gereken bir seminer gibi. her gun max 1 saat vaktinizi alacak video egitimi/ alistirmalar oluyor. mesela diyor ki artik sigara icerken, telefona bakmayin, yaninda icecek icmeyin. bissuru sey okuyup izliyorsunuz, ama bunlar sizi sigaradan sogutmaktan, tiksindirmekten ziyade, gercegi yavaas yavaas anlatip bilincaltiniza da ilmek ilmek isleme amacli icerikler. 

ben. uygulamayi 10 gunde bitirdim ve 6-7. gunden itibaren hicbi ilac vs kullanmamis olmama ragmen sigaranin tadindan igrenmeye basladim. sonunu zar zor getirmeye basladim. 

uygulama bu: https://www.quitsure.app/

fb grubu da var kullananlarin katildigi. icerigin ne kadari dogrudur bilemem tabi incelemek isterseniz;

https://www.facebook.com/groups/444738430593614/

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek

Hayatımda bir kere bile sigara içmedim, bu yüzden genelde çevrem sigara içmeyen insanlardan oluşuyor. Sigarayı bırakmanın en zor yanı iş yerinizde, yakın arkadaşlarınızda sigara içen varsa onların psikolojik baskısı olacaktır. Türk insanının hayır cevabına karşı alerjisi olduğu için bir kere daha içiver ortamın muhabbeti bozulmasın vs diye ısrar eden çok olur diye tahmin ediyorum. Bana kalırsa sigarayı bırakmak isteyenlerin ilk yapması gereken şey çevresine karşı sınırlarını net bir şekilde çizmek olmalı. Buna benzer şeyleri diyete başladığım zamanlarda yaşadım. Bir kerecik ekmek ye, hamburger yiyelim ne olacak sanki vs diyenlere net bir şekilde hayır demeyi öğrendim bu süreçte. Kendinize yapacağınız en büyük iyilik herhangi bir bağımlılığı bırakmadan önce hayır demeyi ve ısrar edenlere tavır takınmayı öğrenmek bence

Bir cinayet işleniyorsa tek suçlu katil değildir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

bırakabilsem 50$'ı ömrümün sonuna kadar her ay ödemeye razıyım :D 

($ < 20 TL kur değerleri için geçerlidir. )

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    JpnTr bunu yazdı

Hayatımda bir kere bile sigara içmedim, bu yüzden genelde çevrem sigara içmeyen insanlardan oluşuyor. Sigarayı bırakmanın en zor yanı iş yerinizde, yakın arkadaşlarınızda sigara içen varsa onların psikolojik baskısı olacaktır. Türk insanının hayır cevabına karşı alerjisi olduğu için bir kere daha içiver ortamın muhabbeti bozulmasın vs diye ısrar eden çok olur diye tahmin ediyorum. Bana kalırsa sigarayı bırakmak isteyenlerin ilk yapması gereken şey çevresine karşı sınırlarını net bir şekilde çizmek olmalı. Buna benzer şeyleri diyete başladığım zamanlarda yaşadım. Bir kerecik ekmek ye, hamburger yiyelim ne olacak sanki vs diyenlere net bir şekilde hayır demeyi öğrendim bu süreçte. Kendinize yapacağınız en büyük iyilik herhangi bir bağımlılığı bırakmadan önce hayır demeyi ve ısrar edenlere tavır takınmayı öğrenmek bence

evet, bir kereden bir sey olmaz diye bisey olmadigini anlamak lazim once :D oyle ayda yilda bir sigara icenlere ozenip siz de bi sigara yakmayin, siz oyle biri olamazsiniz artik is isten gecti.

@EnableTurk  bi sans ver o zaman hocam

black implies white, self implies other, life implies death.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Konuyu okumadım fakat 2 sefer bıraktım.

Şu an 1 haftadır temizim :)

Aramıyorum, yoksunluk çekmiyorum. Sadece yerini neyle dolduracağımı bulamıyorum.

Bol bol kahve falan içiyorum, yerba mate içiyorum falan.

Iki bırakışımda da ilk iki gün en yüksek doz nikotin patch kullandım. Ikinci gün yatmadan önce bir dal sigara yakıp içmek istemediğinden emin oldum. (1. adım patch kullandığınızda sigaradaki nikotin hava gibi kalıyor)

3. ve 4. günlerde de ilk iki gün birer tane açtığım yamaları yapıştırdım. Sonrasında yamayı da kesip gündelik yaşantıma devam ettim.

Bu süreç zarfında evde boş durmadım, sürekli bir yerlere gittim. Kafe/belediye etkinlikleri/bar vs.

İlk iki gün sigara içen insanlardan uzak durup sonrasında pek aldırmadım, zira nikotin bandı kesinlikle daha tercih edilebilir bir opsiyondu benim için.

Sürecin eziyet olarak gelmesinin sebebinin bırakma eylemini kafanızda netleştiremediğinizden kaynaklandığını düşünüyorum.

Gerçekten içmek istiyor muyum?

Bırakmak istediğimden emin miyim?

Sağlığımı iyi yönde etkiliyor mu?

Fantezi olsun diye bırakmaya çalışıyorsanız işiniz zor.

Fakat içmek istemeyip de nikotin bağımlılığı yüzünden kendinizi zaptedemiyorsaniz bir süre bant kullanın, inanın çok rahat kurtulacaksiniz.

end tarafından 05/Ara/22 00:20 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aylmz
    aylmz's avatar
    Erkek
    EnableTurk bunu yazdı

bırakabilsem 50$'ı ömrümün sonuna kadar her ay ödemeye razıyım :D 

($ < 20 TL kur değerleri için geçerlidir. )

Web sitesini incelerken gördüm, sanırım yeni yıl indirimi varmış. 20$ yazıyor

binin yarısı beş yüz o da bizde yok
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek

Uzun yıllar sigara içmiş sonra 3-4 yıl bırakmış peşinden 4-5 ay içip tekrardan bırakmış biri olarak söylüyorum ki sigara içmek çok keyifli ama inanın sigarayı bırakmak daha keyifli :) ilk bıraktığımda çok zorlanmıştım sonraki bıraktığımda çok basit olmuştu. İnsanlar sigarayı gözünde çok büyütüyor, anlamadan esiri oluyor eroinman gibi. Bir kere bırakınca özellikle bıraktıktan 3-5 ay sonra sigarayı bırakmanın o kadarda zor birşey olmadığını anlıyor insan. Benim bütün arkadaşlarıma tavsiyem az içiyorsanız bırakmayın. Eğer "Ben bunu içmek zorundayım" diyorsanız kesinlikle içmeyin, zorunda olduğunuz şeyi keyif için değil esiri olduğu için yapıyorsunuz. Günde 3-5 tane için (benim gibi 2 paket içmeyin) az içtiğiniz için vucudunuza fazla zarar vermez, uyku düzeninizi etkilemez, yorgunluk hissi vermez, nefes alıp verirken oksijenin ciğerlerinizi doldurduğunu hissedersiniz, üst solunum hastalıklarını daha kolay atlatırsınız, sigara içerkenki harcadığınız zamanınız kendinize kalır. ( en kötü yanı kilo alırsınız, boğazınıza dikkat edin :s ) 

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek

16 sene ictim 1 nisan 2017'de biraktim. Agir tiryakiydim. Motor üstünde bile icerdim. Geceleri kalkip icerdim. Sabah kalkar kalkmaz icerdim. En az günde bir paket. Biraktigim gunden beri sadece 1 kez bir iki fırt çektim. Yani hic icmedim. Haa ara ara canim çeker. Kusura bakmayin ama berbat birsey ama çok güzel. Şimdi bir de pahalı. Zor ama bırakın. Uygulama faan hikaye. Kafada biter..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

En zor şartlarda bıraktım 

En kolay şartta tekrar bırakırım diye başladım 

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

23 yıl günde 1.5 paket içtim 6 yıl önce bıraktım. Bırakmaya niyetiniz yoksa sittin sene bırakamazsınız boşuna uğraşmayın. Sizde ne kadar sürdü bilmiyorum, dikkat ettim sigara krizi bende maksimum 25 dakika sürüyordu. O süreyi "içmezsem ölmem, beynine hükmedemiyor musun?" gibi telkinlerle geçiştirdim. O ara yaptığınız işe odaklanmayın sağa sola bakın, kalkın 2 dakika su için gelin. Zor bişey değil inanın... 

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    C-force bunu yazdı

En zor şartlarda bıraktım 

En kolay şartta tekrar bırakırım diye başladım 

Bir kere biraktim, demek ki birakabiliyorum dusuncesiyle tekrar baslamak buyuk hata. Psikolojik bagimliligin bir oyunu.

Vucudun bir direnc esigi var. Kiminde birkac ayda kirilir, kiminde birkac yilda (10-20-30yil bile surebilir) o saatten sonra fizyolojik bagimlilik psikolojik bagimliligina yoldas olur, "birakmak" dediginin bir oncekiyle uzaktan yakindan alakasi olmaz.

İstedigim zaman birakabiliyorum diyerek devam eden arkadaslarin sonu hep ayni, lanet olsun keske birakabilsem modundalar. 

he birakan yok mu var, ama cok daha zorlu bir surec.

tavsiyem, birakabiliyorken birakin, mazeret bulmayin. birakamiyorken de birakin. neticede birakin :)

muaythaist tarafından 05/Ara/22 08:51 tarihinde düzenlenmiştir

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
Toplam Hit: 1258 Toplam Mesaj: 15
sigara sigarayi birakmak