Şimdide Programlama Dili Magazini

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_programming_languages

ne zamandır bakmıyorum bunlara.Yeniliklerden birlikte haberdar olalım.Belki kullananız vardır, seveniniz, projesi olanı falan vardır.Bilgi verebilir.NEdir ne değildir gelişmeleri bilelim en azından..

(Evet biliyorum google'dan yabancı sitelerden falan tek tek bakılabilir fakat Türkçe olarak tahribat'a referans sağlar)

--

Öncelikle Dikkatimi çekenleri yazayım ;

64ten sonra basic (microsoft, ibm ve apple uğraşıyordu) gelişti.2 versiyonunu biliyordumda şunlarda varmış ;

basic four, altair basic , commodore basic, cbasic, ibm basica, gw-basic, true basic, quick basic (sanırım basic vardı ilk programlama divine adımım o olabilir), gfa basic, turbo basic, sots basic, power basic, amos basic, visual basic, visual basic net

15 basic mevcut.Kodlama standartları ne gibi değişti acaba ? alıp bambaşka birşey haline çevirmiş olabilirler.

-

xoerox 'un (ar-gesi sağlamdır) smarttalk adında programlama dili varmış.Xeorx ilk gui'yi buldu ve apple alıp daha geliştirdi.Sonra bir baktım apple'ın hypertalk olayı mevcut.pascal'a benziyormuş object oriented var : http://en.wikipedia.org/wiki/HyperTalk

-

algol alt yapılı green red yellow mevcutmuş.İlginç geldi.Daha bi ton emvcut.Adını duymadıklarımız belki sonradanb itenler falan filan..

Eminim arasında çok iyi oup, popüler olamayanlar vardır

Şimdi sırada magazin kısmı..Neler olup neler bitmiş ?

Hemen bakalım ;

- 97'de E dili çıkmış.Bu B, C, D ve E ye kadar uzanıyor (sanırım en son windows F# yaptı)...

- ericcsonn Open Source Erlang dilini geliştirmiş (temel erlang) herifler açık kaynağa yönelmiş ilginç. '98

- microsoft her sene düzenli olarak 8-10 milyar dolar yatırdığı ar-ge'den yeni bir şey almış f# '05

- garibime giden şu linux GUI'si gnome'un '07 yılında c# alt yapısıyla gelmiş.Gerçekten ilginç.NApıyorsun gnome sen ? adı : vala

-  google '09 da golang ile atağa kalkmıştı ki (yılın en iyi çıkış yapan dili falan oldu) '11 ile dartlang'ı geliştirmiş..Nen var kuzum ? kendine dil yapma artık.Döküman istiyoruz, yaygınlaştır şunları.

applescript var uğraşıyorum şimdilerde (kafa dağıtma amaçlı)

http://en.wikipedia.org/wiki/AppleScript

ilginç diller isteyen deneyebilir bence.

Python + django feci zevk veriyor bana.Garip geliyor ama zevkli.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

konuyla pek alakalı degil ama son yazdıgın cümleden ötürü sunu söylemek isterim :

daldan dala atlamakla programcı olunacagını düsünmüyorum.

vb ögreneyim, aynı zamanda mcpd olayım, java da bos kalmasın tabii, sonra mobil yazılımcılıgımı ilerleteyim, android, üzerine biraz da iOS, en son python'u da kaptım mı...

diye bir dünya yok.

sözüm tabii ki sana degil, tbt'de örneklerini görüyoruz, bir heyecanla herhangi bir programlama diline baslayıp 2 hafta sonra alakasız baska bir dille ilgili soru soranlar oluyor.

bir dil ögrenmesin, becerebiliyorsa 2 tane ögrensin ama adam gibi ögrensin.

20 dilde "hello world" yazmanın bir mantıgı olamaz.

neyse, programlama dillerinin tarihini okumak eglenceli olsa gerek, bir belgesen filan yok mu acaba bununla ilgili ?

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

niye olmasın ki

adam belki bi kod görünce neyin ne olduğunu anlamak istiyor

zaten bi dilde boss olmana gerek yok bi program yazmak için birsürü opensource code var alırsın birini editler kullanırsın

problem ?

"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Allura bunu yazdı:
    -----------------------------

niye olmasın ki

adam belki bi kod görünce neyin ne olduğunu anlamak istiyor

zaten bi dilde boss olmana gerek yok bi program yazmak için birsürü opensource code var alırsın birini editler kullanırsın

problem ?

troll arkadasım benim.

genel itibariyle ne oldugunu anlamak (syntax yapısı icin diyorum) istemek farklı, o dile hakim olmayı istemek farklı.

tabii ki köküne kadar bilecek degilsin ama bu ise yıllarını verenler yok mu ?

ben sadece forumdaki bazı kisileri örnek gösterdim, yoksa ben de isterim AS2 ile AS3 arasındaki farkı görmeyi ya da python'ın java'ya göre varsa kolaylıklarını ögrenmeyi..

bu söyledigin farklı.

he sen dersen ki "benim IQ 229, tutmayın hepsini ögrenecegim.", tutan yok, basarılar.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

@ Andrei : aksini düşünüyorum.

Neden ? Çünkü programı öğrenmek pek bişey sağlamayacaktır.Yani c# öğren geç.Basit kolay para kazanılır.Fakat işin mantığını kavramak için bir kaç dille uğraşmak zorunda millet.

Ya oturup kitaplardan teorik eğitimi alacaksın yada pratiğe geçip 5-6 dille uğraşacaksın.bende 10 dilde döngülere gelip bırakmayı tavsiye etmiyorum fakat ;

4-5 dil bilmek iyidir.Ayrı ayrı.Hatta programlama dili değil script olaylarına girmek iyidir.

javascript mesela herşeydir.Tekrar başlasam javascript, php, python kasardım.Ki şimdi de 3 'ünün üstüne yoğunlaşıyorum.

qbasic ile başladım ilk.Programlama nedir ne değildir gördüm.azcık pascal, sonra delphi'ye geçtip.Sürükle bırak olayını gördüm.Sonra asp falan vardı (html flana saymıyorum).

Sonra perl, php, linux kabuk konsol derken (bu arada c, java vs.. de döngülere geldim) sonunda istediğimin ne olduğuna kadar verdim.

javascript, python ve php'di.3'üde farklı alanda (4-5 sene içinde django'nun php'yi yakalayacağını düşünüyorum o zaman gözümü kırpmadan php'yi bırakabilirim ki ben dosya işlemlerini bile localhostta php script yapıp yaptıran bir adamım).

---

Bunların hepsine dilleri deneyerek geldim.Ve şu an bile golang, darlang beni heycanlandırabiliyor.ARtık X dilini öğren deseler oturup çok rahat öğrenebilirim tecrübem var.

Fakat ; (evet bir fakat'ı var)

Çok oyalanırsan zaman kaybı.Üstelik dil sadece araç.Fakat ben .net teknolojisini sevmediğimden java'ya alışamadığımdan python, php ve javascript'e yöneldim.İşlerimi hallettiğim sürece sorun yok.En iyi dil, bildiğin dildir mantığı ile php'yi kullanıyorum.En ufak işlemden tut büyüklerine kadar.Python ile uğraşsam belki daha rahat olacak.

bunun dışıda , 2 dili adam gibi bilenlerin bile başka dilleri öğrendiğini, yenilikleri takip ettiğini gördüm.Doğru mantık gibi görüne bilir fakat bir noktada daha iyisi var mı diye arıyorsun.

Çünkü öyle bir proje geliyor ki a,b,c,d dillerinin farklı üstünlükleri var.Sen A ve B'yi çok iyi bilsen, C 'yi sevsen , D'yi bilmesen bile projede D daha esnek, daha sağlam kalıyor.

Yani ister java, ister python, ister pascal bil ; kernel geliştireceksen C/c++ başka çaresi yok..Hedeflere, yaptığın işe göre değişir

---

fakat burdaki adamlar hobi amaçlı takılıyor.Kaldı ki 10 sene sonrasını bile düşünse , php 10 sene idare etmeye bilir.Belki geleceğin dili goLang kim bilir ? takip etmek şart...

python python python diye ötüyordum, adamlar harikalar yaratmaya başladı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek

bence programcı(hedefleri olan programcı), hangi dil olursa olsun seçtiğin bi dilde master seviyesini hedefleyerek geliştirmeye devam etmeli. bu phyton,java,c# farketmez

bunun yanında da mutlaka c++ bilmeli ki büyük yazılımlar için olmazsa olmazdır.

hacım c# öğren geç kolay para kazanırılır demişsin mesela

ama kendine birincil olarak seçtiğin dilde en önemli şeylerden biri sana vaadettiği zaman tasarrufudur. Kolay yazıp kolay para kazanmalısın. (aksini düşünüyorsan hepimiz Assembly dilinde yazalım)

işin özü ufak projelerde önemli olan zamandır. c#,java,phyton veya frameworkü olan herhangi bi dili kullanarak zamandan tasarruf edersin

Büyük projeleri c++ la kodlarsın diğerlerini ancak bi an önce prototip çıksın diye kullanabilirsin şahsi kanaatim.

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Andrei bunu yazdı:

konuyla pek alakalı degil ama son yazdıgın cümleden ötürü sunu söylemek isterim :

daldan dala atlamakla programcı olunacagını düsünmüyorum.

vb ögreneyim, aynı zamanda mcpd olayım, java da bos kalmasın tabii, sonra mobil yazılımcılıgımı ilerleteyim, android, üzerine biraz da iOS, en son python'u da kaptım mı...

diye bir dünya yok.

sözüm tabii ki sana degil, tbt'de örneklerini görüyoruz, bir heyecanla herhangi bir programlama diline baslayıp 2 hafta sonra alakasız baska bir dille ilgili soru soranlar oluyor.

bir dil ögrenmesin, becerebiliyorsa 2 tane ögrensin ama adam gibi ögrensin.

20 dilde "hello world" yazmanın bir mantıgı olamaz.

neyse, programlama dillerinin tarihini okumak eglenceli olsa gerek, bir belgesen filan yok mu acaba bununla ilgili ?

hiç böyle düşünmüyorum dostum. Öncelikle hepsinin temeli aynı, algoritma. Sonra düşünceni kodlara dökmek istediğin karşına kullanım alanlarına ve erişilebilirliklerine bağlı programlama dilleri çıkıyor. Temelde 4-5 farklı sentaks var. Yani "Programlama genel kültürü, Temeli" ni aldıysan bir dili öğrenmen 3 gününü alıyor. Hangi daldan hangi dala atlanmaz ? Yazılımdan networke, donanıma atlayamazsın. Çünkü ayrı ayrı paralel evrenler. Tabi ki öğrenirsin onlarıda ama aynı anda hepsinde uzmanlaşamazsın. Programlama dillerinde birşey yok, 3-5 tanesini öğrenince 20-30 tanede öğrenirsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

sun iis "up"

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

Burda konuşan bazı adamlar var ama onlardan en bi proje nede yardım görebiliyoruz.

..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

7 dakika geçirmem gerekiyordu sırf oyüzden okudum , canın sıkılıyorsa boşver xcode kas hocam.

Alldebrid Türkiye / IDM Türkiye yetkili bayi. ulaşmak isteyen mail atsın tyfn.panxer@gmail.com yada telegram https://t.me/PanxeR
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:

7 dakika geçirmem gerekiyordu sırf oyüzden okudum , canın sıkılıyorsa boşver xcode kas hocam.

yok hocam sıkıldığım için değil, bir srü dil çıkmış haberim yok.Ondan açtım ..

xcode 'a bakıyorum ilginç geldi ama şu an sitem üstünde çalışıyorum.Başka bir dil bakacak halim yok.Tek sorun ;

django ile mi php ile mi kodlasam.Djangoya eninde sonunda geçicem.Fakat şimdi geçersem zaman kaybı olacak.Kafadan 3-4 ay atar.Karar veremedim.

Ne kadar geç çıkarsa proje, o kadar kötü benim için.Özellikle ösym açıklanmasından 1 ay önce çıkartmaya çalışıyorum

Toplam Hit: 1309 Toplam Mesaj: 13