Şirket Veri Güvenliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Hocalar şimdi şöyle birşey geldi aklıma. Çalışanların şirket dosyalarını ve verilerini dışarıya kaçırmasını önlemek amacıyla 

hdd deki veriler başka bir bilgisayara taşındığı an bozulacak ve kullanılamaz hale gelicek 

böyle bir uygulama var mıdır?

pc ye giren tüm veriler yalnızca o pc de kullanılabilecek.

"bea"
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Ciddi bir durum şahsen risk oluşturan elemana yol verirdim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

hiç uğraşma "usb locker" programları ile kapat istediğin zaman gir şifreni kullan senin haberin olmadan kimse bişey alamaz, internet içinde "isa server" kurup veri cıkısını engelleyebilirsin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    koray
    koray's avatar
    Erkek

internet bağlantısı varsa zaten dosyaları başka yere transfer edemez mi hocam,dosyaları özel bir yazılım ile tekrar sifreleyip yalnızca onunla açılmasını sağlayabilirsiniz bozulur mu bilemem

koray tarafından 13/Ağu/16 11:33 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Yahu arkadaş ben anlamadım noluyor bu foruma bilişimle ilgilenen kimse kalmadı mı?

Ben ne soruyorum siz neyden bahsediyorsunuz ama lütfen yani. Editledim yazdığımı.

konuya ilgili arkadaşlar gelebilir mi?

Tekrar yazayım. Firma çalışanlarının kendi pozisyonundaki pc ye ait dosyaların dışarıya sızdırılmasını engellemek istiyorum. Dışarı çıkan dosya olmasın istiyorum.  Hatta varsa eğer o bilgisayardan çıkan dosyalar bozulsun yada şifrelensimn istiyorum yalnızca o bilgisayarda açılabilsin istiyorum.

ExpirE tarafından 13/Ağu/16 19:14 tarihinde düzenlenmiştir

"bea"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Biz kritik hdd'leri şifreliyoruz aynı zamanda eposta veya benzeri sistemlerden kritik verilerin çıkmaması için dlp kullanılıyor.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek
    koray bunu yazdı

internet bağlantısı varsa zaten dosyaları başka yere transfer edemez mi hocam,dosyaları özel bir yazılım ile tekrar sifreleyip yalnızca onunla açılmasını sağlayabilirsiniz bozulur mu bilemem

hımm dediğin mantıklı ama usb takılıyken yine dosyalar transfer edilebilir. daha radikal bir çözüm lazım bana hocam. yani dosyalar yalnızca o pc de kullanılabilsin istiyorum

"bea"
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

hiç uğraşma "usb locker" programları ile kapat istediğin zaman gir şifreni kullan senin haberin olmadan kimse bişey alamaz, internet içinde "isa server" kurup veri cıkısını engelleyebilirsin.

isa server araştııyorum hocam eyv. bir çözüm olabilir belki. ama usb yada diğer data aktarıcılar la da veri transferi yapılamasın istiyorum.

"bea"
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Biz kritik hdd'leri şifreliyoruz aynı zamanda eposta veya benzeri sistemlerden kritik verilerin çıkmaması için dlp kullanılıyor.

hocam teşekkürler konuya yazdığın için. dlp hakkında biraz birşey okudum ancak konuyu ilk olarak siz yazında öğrendim  biraz daha açarmısınız. Çeşitli yazılımlar var mı bu konuda?

şuan için engellemek istediğim

ofisteki ağa bağlı tüm bilgisayarlardaki tüm dosyalar yalnızca ağ içinde kalsın. USB yada internet e posta vs. ile dışarıya yollanamasın ama iç ağ ile veri alışverişi yapılabilsin.

"bea"
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Çıkarmak isteyen adam,  Telefon ile ekranin görüntüsünü çeker yine cikarir. 

Yukarıda arkadaşın dedigi gibi,  isa Server ile bir nebze birşeyler engelleyebilirsiniz. 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
Toplam Hit: 4251 Toplam Mesaj: 16
güvenlik güvenlik