Şirketler İçin Bulut

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

merhabalar arkadaşlar  ben bilgi işlemci degilim ancak microsfot sistem mühendisligi eğitimi almış birim anck hiç bilgi işlemde çalışmadım ama hiç durmadan araştırmaya öğrenmeye devam ettim , şimdi bir konu var ancak tecrübeli kişilerden bilgi almak istiyorum

bulut teknolojisi denilen sistem şirketler için uygunmudur ?

1000 kişilik çalışanları olan şirketlr için ne kadar güvenlidir?

mail sistemi exchange mi olmalı yoksa google gibi firmalardan mı alınmalı?

birde bulut teknolojisine uygun şirket içinde kullanabilecegimiz yani yönetim kadrosu atıyorum ortak bir klasöre ulaşması için nasıl bir cihaz yapısı kullanmalıyız ?

bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

ama lütfen şu bir bakanın bulutla ilgili yorumunu paylaşmayın .

teşekkürler .

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

burası lazım olur 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Şimdi sorularına tek tek cevap verim.

ilk önce ulan sen kimse demene karşı 10 yıldır sistem yöneticisi ve devops'luk yaptım şu anda sistem mimarıyım ve çalıştığım planlama yaptığım yerin fortune 500'de baya bir şirketi var.

Bulut dediğin şey çok geniş bir kavram öncelikle neyini kullanacaksın sadece bazı servislerini mi?(DB,web server,backup,dosyalama)

Yoksa direk sunucu katmanında mı kullanacaksın veya SaaS olarak mı buna karar vermen lazım.

Epostayı exchange online olarak direk microsoftun bulutundan alabilirsin Türkiyede bir çok holding ve büyük firmalarda google veya microsoft office 365 online'ı kullanıyor. Eğer bünyende epostaya bakan sistemci bulunduramıyorsan ve ciddi anlamda büyüyorsa(30-40 TB gayet normal oluyor) bence bulut bir secenek.

Eğer hibrit bulut teknolojilerini kullanmayacaksan özel bir cihaza ihtiyacın yok. VPN ile buluttaki resource pool'una bağlanırsın ve sanki sunucular yanı başında gibi işlem yapabilirsi. Firmalar verdikleri esneklik,sla ve hizmetler değişiyor tek tek araştırmanı öneririm. 

Türkiyede Azure,Softlayer ve amazan en çok satanlar ek olarak paran varsa vmware'in bulutuna bakabilirsin kendi yapınla entegre edebilirsin.

Konu çok uzun sen sor ben cevaplayım :D

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Eypıl olayından sonra insanlar buluttan soğudu biraz. Şirketler için bulut benim için gereksiz neden diye sorarsanız. Şirket içerisinde güvenliği sağlanmış bir server yada serverler üzerinden iletişimi ve dosya paylaşımı zaten yapıyoruz. Benim görüşüm en güvenli bilgisayar interneti olmayan bilgisayardır. Paranoyağım biraz o yüzden böyle düşünüyor olabilirim.

Mail sistemi içinde benim görüşüm sadece local ip aralığından bağlanabildiğimiz bir bağlantı kurmak olur. Şirket içinde olan şirket içinde kalmalı benim düşüncemde. Mailine ofisinden bakabileceksin yoksa giremeyeceksin. Yada kullanıcılara no-ip tarzı bir yazılım yada benzeri bir uygulama aracığılıyla sabit bir ip adresi tanımlayacaksın o ip adresini white list ekleyip giriş yapabilecek.

Bulut cihazları hakkında detaylı bilgim malesef yok o yüzden son soruna cevap veremiyorum kusura bakmazsın artık. Ne biliyim manyağın tekiyim işte böyle :D

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    ElizaBeTH bunu yazdı

merhabalar arkadaşlar  ben bilgi işlemci degilim ancak microsfot sistem mühendisligi eğitimi almış birim anck hiç bilgi işlemde çalışmadım ama hiç durmadan araştırmaya öğrenmeye devam ettim , şimdi bir konu var ancak tecrübeli kişilerden bilgi almak istiyorum

bulut teknolojisi denilen sistem şirketler için uygunmudur ?

1000 kişilik çalışanları olan şirketlr için ne kadar güvenlidir?

mail sistemi exchange mi olmalı yoksa google gibi firmalardan mı alınmalı?

birde bulut teknolojisine uygun şirket içinde kullanabilecegimiz yani yönetim kadrosu atıyorum ortak bir klasöre ulaşması için nasıl bir cihaz yapısı kullanmalıyız ?

bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

ama lütfen şu bir bakanın bulutla ilgili yorumunu paylaşmayın .

teşekkürler .

mail sistemi zimbra free fazlasıyla yeter aslında exchange kurmak için bir kere windows server lisansın olacak üstüne exchange için lisans alacaksın para para para yani.

bulut teknolojisi diyorsun aslında bin kişilik bir şirket kendi bulut sistemini kurabilir iyi kötü. yada nas sunucu alip insanlara bunun üzerinde yer vermek daha mantıklı gibi neden dersen adam gidecek mesela pst dosyasını atacak şimdi bulut teknolojisi kullansan bizim şirketi örnek alsak 15-20gb dosyaları var bunu gidip türkiye şartlarında cloud sunucuya atmanın ne kadar süreceğini söylememe gerek yok zaten teoriden çok pratik önemli işine yarar ama büyük dosyalar hep sıkıntı olur onun için tavsiyem nas sunucusu.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Anahtar soru ; internet alt yapiniz bulut hizmetini karsiliyormu.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Sorularınıza tek tek cevap verim

dropbox veya icloud değildir aslında bir konsepti kullandığın kadar öde mantığında. O yüzden oturup neyi buluta çıkartmak maliyet avantajı sağlar ne sağlamaz düşünmek lazım

@holy eğer sorun performans ise wan optimizer veya bazı firmalardan direct route alıp sorunu çözebilirsin

@Rebel nas almakla sorun keşke bitse keza SAN alman lazım nas'lar nfs gibi protokollerden disk dağıtımı yaptıklarından performans sıkıntısı yaşarsın. Zimbra,exchange,postfix,exim tonla seçenek var ama eposta hizmetini buluttan almak istemenin sebebi süreklilik ve senin yönetim,disk ve benzeri masrafları karşılamamak istememen. Bazı yüklerde(eposta,file server,backup media server) bulut daha ucuza geliyor. Hat sorunu özellikle bahsettiğin pst sorunu bizimde tasarımlarımızda karşılaştığımız bir sorun ama tedarikcine göre çözümüde oluyor.

@inf senin çözümün belki küçük ölçekli bir yerde işe yarar ama arkadaşın dediği gibi 1000 kişilik özellikle bir sürü ofisi ve gezici elemanları olan 7/24 operasyonu çalışan yerler için geçerli değil.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı

Anahtar soru ; internet alt yapiniz bulut hizmetini karsiliyormu.

Titanyumun gücü adına!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

@sandman. 

Hocam simetrik 5mbit bağlantı aldik.

Tek isteğimiz bulut nimetini kullanip online yedek almakti.

Bunun icinde mail, sql, clientlerde bulunan ivir zivirlar.

Herşeyi hazirladik kollari sivadik, simetrik diye aldigimiz hizmet icimizde patladi.

Kısaca bu ulke bulut teknolojisini kullanmak icin gerekli internet yapisina sahip değil. 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Holy abicim ne yaptınız nasıl yaptınız bilmiyorum ama aldığınız yedek boyutunun ve backup window'un hesaplarını görmem lazım

5000+ kullanıcıyı 11TB'lik dosya sunucularını toplam eposta arişimi 45TB+ olan eposta sistemini portalleri bazı servisleri ve web sitelerini buluta çıkardım core sunucular ve servisleri içeride tuttum DR için kullanılacak sunucuları maks 1 saat geriden gelecek şekilde başka DC'de ayarladım.

Mimarini görmem lazım ki sana nerede sorun olduğunu söyleyeyim

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

Bu noktada sandman'in soyledigi herseye katiliyorum. analizlerinde tamamen hakli.

bulut basli basina bir olay ancak neyi buluta cikarmak daha avantajli neyi degil?

ornegin benim calistigim sirketin uzak lokasyonlari, fabrikalari vssi hepsi bir arada su an 100 000 kisi civarinda oldugunu dusunuyorum. mevsimsel olarak bu calisan sayisi kisin 65000 civarina kadar dusuyor ve bunlarin yaklasik 6000 i beyaz yaka. yani benim durumum icin son kullanici. bunlarin 1500 kadari her gun burnumun ucunda geri kalanlari 40 tan fazla farkli lokasyonda. ustelik yurt disi olan lokasyonlarda var.

Simdi boyle bir durumda sandman haric diger arkadaslar kendi cozumlerini nasil uygulayacaklarini soyleyebilir mi? 

sandman senin analizlerine katiliyor oldugum icin bu soruyu arkadaslara sormak istedim. Cunku olasi en gicik senaryoyu dusunduklerinde ne gibi bir cozumlerini uygulamak konusunda israr edip etmeyeceklerini gormek istiyorum. 

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
Toplam Hit: 1894 Toplam Mesaj: 20