folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder Sistem Programlamaya Nasıl Başlanır

Sistem Programlamaya Nasıl Başlanır

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek

Sistem programlama ile uğraşmak istiyorum, zor ve uzun bir süreç. Nelerle başlamalıyım kademe kademe neler öğrenmeliyim, bununla uğraşmış müritler güzel bir yol haritası yazarsa güzel olur.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    d3lete
    d3lete's avatar
    Erkek

Haci bir mürit vardı sıfırdan işletim sistemi yazıyordu nickini hatirlayamadim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek
    d3lete bunu yazdı

Haci bir mürit vardı sıfırdan işletim sistemi yazıyordu nickini hatirlayamadim

tbt'te de tugberk ve firex gibi bu konuda aşmış müridler varda umarım görürler ve bişiler yazarlar

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

bende merakla bekliyorum

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek

https://kutalmis.wordpress.com/2009/10/19/sistem-programciligi-nedir/

tugberk adlı muridindi bu blog başlangıç olarak buraya bakabilirsin sanırım.

Too weird to live, too rare to die.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Sistem programcılığının hangi kısmına ilgi duyuyorsunuz? İşletim sistemi geliştirme/donanım sürücüsü geliştirme/belirli işletim sistemi için sistem yazılımları üretme/emulator tasarlama vs.

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek

Firex bu işte aşmış bir adamdır :) delidir ona bir danış istersen

sırıtma la.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

YeniHarman in peşini bırakma.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Firex-Tugberk

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Sistem programcılığının hangi kısmına ilgi duyuyorsunuz? İşletim sistemi geliştirme/donanım sürücüsü geliştirme/belirli işletim sistemi için sistem yazılımları üretme/emulator tasarlama vs.

Genel konsepti tam bilmediğim için, hangileri hangi alana giriyor tam emin değilim. Sanırım sonda yazdığın belirli işletim sistemi için sistem yazılımları üretme/emulator tasarlama olsa gerek, bisqwit isimli eleman var mesela youtube'da görmüşsündür nes oyunları için emülatör yazıyor mesela, o tarz şeylerle uğraşmak istiyorum.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

En az bir mimari hakkında (hangi platformu emüle edecekseniz) bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Örneğin Commodore 64 için MOS 6510, playstation 1 için motorola 68000 işlemcilerinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor. Tabi bununla da kalmıyor, io işlemcileri işlemci üzerinden değil de farklı yongalar üzerinden yürüyorsa, bu yongaların nasıl çalıştığını, işlemci ile nasıl iletişim kurduğunu da anlamanız gerekiyor. Bunun yanında platformun dosyaları (binary olanları) nasıl ele aldığını da çözmeniz gerekiyor. 

Belirli bir işletim sistemi için sistem yazılımları geliştirmek çok daha kolay. İşletim sistemi size bir sürü api sağlıyor (windows). Bu apiler arasında bir girdiye çengel (hook) atmadan tutun da pencere şeklini belirleme, ses çalma... gibi bir sürü olanak var. Dökümantasyonundan okuyup uyguluyorsunuz. Windows için, windowsun mesaj döngüsünü öğrenmeniz, C programlama dili bilmeniz (C++'a belki de hiç ihtiyaç duymayacaksınız) ve işletim sisteminin dökümantasyonunu okumanız yeterli.

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 3959 Toplam Mesaj: 12
sistem programlama