folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sizce Özgür İrade Dye Bişey Varmı ?

Sizce Özgür İrade Dye Bişey Varmı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khellix
    Khellix's avatar
    Erkek

Kendini dünya akillsi bunca insan akilsiz diyenlere, kendi dogrusunu kabul edip karsidakini anlamdan direk düsman olmaya arastirmayan okumayan ve kendi gibi dusunmeyeni  kücük gormeye calisan, dogmatik öğretilerle bogulup kalmis  insanlardan biktm ülkemizde malesef cok varlar bu forumda oldugu gibi ama gercekten kaliteli saglam yorum yapan arkadaslarimizda var ben onlar icin yazmisdim ama araya sululuk yapanlarida hos karsiliyorum.

Ben basitlesitrerk anlatmaya calistim bunun derin felsefik yönleirni pek cok kitapta bulabilirsiniz ama malesef dedigim anlasilmadi .Düsüncelerim yanlis eksik veya hatali olailbr ama hersey  bi mantik cervesindedir(Evrim teoresi marxizim ---sizce hatali olablir yanlis da olablir ama belli bi mantik cercevsindedir. ) yoksa onca bilim insani  filozflar ilim fikih sahibi insanlar bu deyindigim konularii derinlemesine irdelemezlerdi.Kendinin tek akil bildikleirninde salt gercek olduguna inadirilarak yetisiyoruz . sorgulamak düsünmek tartismak bize gore deil hehehe diye msj aticam bundan sonra 

Amacım polemik yaratmak  degilde soruma yanit alabilmekti . ama bazi arkadaslar anlamadn dinlemeden   asagilamaya kalkmis bize  yakisani ortaya koyuyoruz  herkez kendi  düzeyini segiliyor(zeka düzeyi genler sosyal yasam sartlari ve tecrubeler...vs) aynen daha önceden allah tarafinda bilinen ve bize uygun olan eylemleri gerceklestiriyoruz  o yüzden ben kimseyi suçlamiyorum ve yargilamak istemiyorum.  ben herseyi bildigimi savunmuyorum anlamamisda olabilirm yanlis düsünüyoda olablirim.Elimdeki hertürlü kaynagi dusunceyi okumaktan hoslanirim hristayanlig müslümanlig ve belkide duymadniz bircok dini öğretiği ve felsefi inceleyiorum okumaya calisyorum.

ama kesinkle sacmalamiyorum biraz varlık felsefesi okursaniz bu soruların yüzyilardir tartisildigini görürsünüz  ama malesef insanlarimiz okumdan bilmeden fikir sahibi olur ondan sonra kahvanedee orda burda ülke kurtarip , net aleminde ici bos anlamisz postlarla kendilerini ortaya koyuyorlar.

tartisma olmasn diye daha falza cvp vermek istemiyorum.

ve sevdigim ünlü düşünür sözleriyle kapatiyim.Fazla veya eksik bilebilir bunlari  aktarmaya veya aliglayamya bilirm ama insanlarin birbirlerine saygi duyması düşüncesindeym

“Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anladığı kadardır.” (Mevlana). 

Nullum crimen sine lege
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boraks
    boraks's avatar
    Erkek

sınırları belli ama aslında bize uçsuz bucaksız gelen bir okyanustayız.bu sınırın dışına çıkamıyoruz ama o sınırlar içinde elimizdeki kaynaklarla ilerleyebiliriz...

özgür irade bir yere kadar özgürdür anlayacağın, tam anlamıyla özgür iradeden bahsedemeyiz. 

özel anlamda ise insan toplum içinde özgür değildir. çünkü birinin özgürlüğünün bittiği yerde başka bir bireyin özgürlüğü başlar. en basidinden değerlerimiz vardır 

ve bunlara uymazsan toplum sana yaptırım uygular. özgür olursun ama bir yere kadar :)

doğduğumuz andan itibaren sistemin göğsümüze çaktığı kazıkları ilerde çıkarmakla uğraşıyoruz sadece.her zaman bağrımıza saplanan kazıklar olacaktır...özgür 

irademiz olmayacak...    

gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın! Ellerin kesik değilse uzanacaksın! UĞUR MUMCU
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    graywolf
    tulu
    tulu's avatar
    Dişi

dalga geçmis gibi bi halim olmus ama gerçekten komik geldiginden gülüyom :D neden komik? diyosun ki sen tahribata kendi iradenle yazmiyosun

bu tür seyleri anlamak için bimem kaç kitap okumak felsefe dallarini fln bilmek gerekmez bende bu yollardan geçtim ama anlamam gerekenleri anladim 

özgürlükte ayri birsey zaten herkes kendi çapinda özgürdür baskasinin çapinda olamaz :P

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    X-KuLL
    X-KuLL's avatar
    Erkek
    Allah sadece ne olucağını biliyor ama ne yapmak senin elinde sana soruyu soruyor ne cevap vericeğini biliyor. Ama verceğin cevabı Allah söyletmiyor sana Sonra içkici babn var annen var sende kötü olmak zorundasn buda saçma arkadaşım Allah sana bir kapı açmıştır sen o kapıdan girmemişsen zaten o kapıyı açtığını fark edemezsin misal bir kaza olur ölümü hissedersin düşünürsün doğruyu bulursun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek
    özgür irade bir kelebeğin kanatlarına benzer dokunulduğu takdirde bir daha ucamazsın

Eğer İnsanlar benimle aynı şeyleri düşünüyorsa bir yerlerde yanlış yaptım demektir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PIROMANTANRI
    PIROMANTANRI's avatar
    Erkek

evrendeki tüm olaylar, evrendeki ilk hareketten beri bellidir...

seçimleriniz kişiliğinize bağlıdır, kişiliğiniz yaşadıklarınıza, yaşadıklarınız önceden olan olaylara,

o zaman seçimlerinizde özgür değilsiniz demektir...

Birgün yapacak fen şu siyah toprağı altın/Her şey olacak kudret-i irfan ile...inandım.(Tevfik Fikret/Haluk"un Amentüsü)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

Selamlar arkadaşlar.. Sanırm bir kaç soru var.

Önce Khellix arkadaşımızın yazdıklarına bakalım

Bu dünta sinavsa sinava gerek yok cünkü Allah sonsuz iradesyle ana rahmine düsmeden o kurguda hangi secenekleri secegimin bilgisine sahip yani daha ben dogmadan zayif irademle hangi şıkları seçiceğimi biliyor ceheneemlik seceneklerini secegimide biliyor  a sa b s be insanin iradesini yok eden burasi bu durumda  2 sonuc cikar

1-Yaratıcı zalimdir benim zayif irademle a  b  c siklari secegimi biliyordu ve cehenneme gidecegimi biliyordu ama yinede varolma sebebim oldu.

2- Dinleri öğretisine karsi Allah sadece yaratmistir ve  insanin kaderi bilgisine sahip deildir. insan kaderini kendi cizer  ve bole bi kavram din literatünde kabul olmayac icin tanrı yoktur.

----------------------------------

Burdaki sonucuna göre 1. seçenek doğru ancak zalim sıfatı Allah ın sıfatları arasında değildir.kuranda zulmü insanlar kendilerine yapar buyuruyor. Allah cehenneme gideceğini biliyor elbette.Gelecek geçmiş herşeyi biliyor yaratan.Ama bazı konulara müdahale söz konusu olamaz. Madem Allah biliyor peki bizi niye yaşatıyor?Direk cehenneme atsın. Burda kendimce bi yorum yapıyorum. Seni Allah yarattıktan sonra sorgulamadan cehenneme atarsa ne dersin? Ya rabbi ben belki dünyada iyi işler yapacaktım da cennetinize girecktim.Neden yaşatmadan,sınava girmeden böyle bir karar aldınız? Ve insanın içinde haşa Allah a karşı ön yargı oluşabilirdi.Allah da herkesin yaptığını görebilmesi için dünyada sorguya çekiyor.Ve beynin bir yerine yaşadıklarınızı kaydettiriyor(hafıza) Hatırlayamadığınız yerler olacaktır elbette.onu da şöyle düşünün.Bir film şeridinin tozlanmış kısımları görünmez.Sorgu anında o tozlar kalkıp yaptığınızla yüzleşeceksiniz.O zaman Allah a şunu diyemezsin işte.Ben dünyada olsaydım cennete giderdim.Benim kanımca böyledir.Başka insnlar farklı yorumlar da getirebilir. Yaptıklarıyla yüzleşenler cehennemde bu sefer şunu söyleyecekler. Yarabbi bizi toprak et. böyle işte

yazdıklarım yanlıs anlasılmasın . Bu  felsefi tartisma ve asırlardır devam ediyor.Bu cikarilan   2 sonuc ünlü bi filozoftan ama soru benimde kafami kurcaladi  verdigin linkleri de okudum ertan hoca bi cvp bulamadm

bazen cevap okuğun metinde değil de senin olaylara bakış açındadır. yani cevabın metinlerde olmaması cevabın yok olması anlamına gelmez.Bu cevabı istersen birlikte arayabiliriz :) 

-----

Ben basitlesitrerk anlatmaya calistim bunun derin felsefik yönleirni pek cok kitapta bulabilirsiniz ama malesef dedigim anlasilmadi .Düsüncelerim yanlis eksik veya hatali olailbr ama hersey  bi mantik cervesindedir(Evrim teoresi marxizim ---sizce hatali olablir yanlis da olablir ama belli bi mantik cercevsindedir. ) yoksa onca bilim insani  filozflar ilim fikih sahibi insanlar bu deyindigim konularii derinlemesine irdelemezlerdi.Kendinin tek akil bildikleirninde salt gercek olduguna inadirilarak yetisiyoruz . sorgulamak düsünmek tartismak bize gore deil hehehe diye msj aticam bundan sonra 

Allah kuran ı kerimde 800 küsür kez, ne kadar az düşünüyorsunuz,ola ki düşünürsünüz buyuruyor.Bu da bizim düşünmemiz gerçekliğini ön plana çıkartıyor. Elbetteki her fikre karşı saygı duymamız gerekir (insanları rencide eden fikirler değil) Onların doğruluğunu araştırmalıyız,irdelemeliyiz.Bugün bir çok görüş var ve bir çok kişide alanında uzman kişilerde farklı tezleri savunuyor.Bu farklılığın sebebi bakış açısı.Eğer insanlar başkalarının bakış açılarıyla bakarsa onun gibi düşünebilir ve doğruya daha kolay ulaşılabilir

Ayrıca seni tebrik ederim uslup ve anlayışından dolayı. Hep araştırmacı olman dileğiyle..

---------------------------------------------------------------------------

piromantanrı nickli arkadaşıma bakalım;

evrendeki tüm olaylar, evrendeki ilk hareketten beri bellidir...

seçimleriniz kişiliğinize bağlıdır, kişiliğiniz yaşadıklarınıza, yaşadıklarınız önceden olan olaylara,

o zaman seçimlerinizde özgür değilsiniz demektir...

önceden olan olaylar neye bağlı? Bunlarda tesadüfe mi yoksa tevafuk a mı. Tüm olaylar bir zincir halinde gelişir.Biri diğerinin sebebi niteliğindedir.Doğada çevrede bunu gözlemlemek mümkündür. Bazı kanunlar değişmez ama bazıları insanlar tarafından belirlenir.

Aslında yukarıda bir çok şey yazıyor.biraz okusaydınız bu şekilde yazmazdınız.Pek anlamadan konuya balıklama atlamak gibi olmuş sizin ki

saygılar

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsortiC
    AsortiC's avatar
    Erkek
    elmasekeri bunu yazdı:
    -----------------------------
    abi benim demek istediğim şu diyelim senin baban bi seri katil,herkese zulm ediyo adam pisikopat yaparkende zevk alıyo ,annende kötü biri bu durumda senin pisikolojinde ona göre gelişiyo demi ? yani senin baştan bi seçim hakkın yoq doğal olark o ortamda büyüdüğün için sende kötü biri oluosun ve böyle olmayı sen istemezdin belkide ama daha iyi bi ailede olsan çok daha iyi biri olabilirdin.irade falan diil bence sadece yetiştirilme meselesi
    -----------------------------
    Allahın verdiği aklıda kullanma meselesi bundan sonra başlıyor.
    Hristiyan insanların müslüman olması bir seçimdir.Aklı ile yorar tartar ve seçer.Tıpkı zorluklara direnmeyip
    hırsızlığa başvuran insanlar gibi, ve sabır ile bekleyip alın teri ile kazanalar gibi..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    silenceb
    silenceb's avatar
    Erkek

Bazı sorular sanırım burada başlıyor? ... Haşa Elhamdülillah müslümanız... Şirk veya Şüphe'ye girmesin de...

Ne Mutlu Türküm Diyene...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    X-KuLL
    X-KuLL's avatar
    Erkek
    kardeş madem özgür irade yok Allah kullarına kendine hakeret etmesini sağlar mı? Allah'ı inkar etmesini sağlar mı?
Toplam Hit: 3792 Toplam Mesaj: 32