folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Size Göre Ilımlı İslam Nedir?

Size Göre Ilımlı İslam Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RhiFaT
    RhiFaT's avatar
    Erkek

Öncelikle merhaba arkadaşlar.

Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum size göre ılımlı islam nedir?

Hangi güçlere ne gibi çıkarlar sağlamayı amaçlamaktadır? 

Ilımlı islam modelinin aktörleri kimlerdir?

Sizce bu  girişimin yaşam tarzımıza etkisi ne olacaktır?

Böyle bir girişimin olduğunu biliyoruz peki bu girişimi hayata geçirmeye çalışan güçler ne kadar mesafe katetmiştir?

Fikirlerinizi çok önemsiyorum.

işte öyle
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

bence ılımlı islam cumhuriyet rejimini yıkıp yerine şeriat rejimini getirmeyi hedefleyen aqp nin bunu direk 'şeriat' die dile getirip ortalıgı ayaga kaldırmadan halka içinde islamiyet kelimesinin gecmesinin verdigi avantaj ve dini duygu sömürüsü ile gercek niyetlerini cilalayıp,ılımlastırıp,allayıp pullayıp halka sunmasıdır.

içinde islam gectigi için bu lafa karsı cıkan insan kolaylıkla dinsiz muamelesi görebilir.

a:bu ülkede ılımlı islam olmalıdır

b:biz islam ülkesi deiliz anayasamızda laik-demokratik-hukuk devleti yazar.Bu devlet bi cumhuriyettir!

a:püüü kafir zındık bişeymi dedik islam dedik sen dinsizmisin?

b:????....

işte böyle bir kozdur.

Türkiye laiktir.Bu ülkede din ve devlet işleri birbirinden ayrıdır.Böyle birşeye izin verilecek olsa bu yazmaz islam ülkesidir yazardı.

benim görüşüm bu.umarım bi tarafa cekilip polemik olmaz

Amphetamine Logic.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lekton
    lekton's avatar
    Erkek
    islam değildir:)

Dikkat: Hazine Ceyhan ırmağının kıyısında iki köprü arasında... kuru ağacın Dibinde...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    İslamın ılımlısı yada serti olmaz. Bu oyun hamuru mu ki esnetebilesin. Sen istediğin şekilde yaşayabilirsin ama İslamın kuralları önceden belirlenmiştir, değiştirilemez.

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    andidit
    andidit's avatar
    Erkek
    ılımlısı ılımsızı yoktur islamiyetin. felsefesi, insanlara yaklaşımı itibarı işle zaten fazlasıyla hoşgörülüdür. siyasi yönünü tartışmam ama şu olarak görülebilir. insanlara islamı cezalandırıcı, hesap sorucu, sert bir din olarak değilde,  Çok hoşgörülü, çok bagışlayıcı, ödüllendirici, huzuru bulmana yardım eden bir din  olarak anlatmak, bu şekilde bakmak... evet ılımlı bir bakış açısı olabilir.

Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    Bir de su varki İslamdan zerre kadar anlamayan özürlülerin sağda solda gördükleri sakallıları yada İslamcıyım diye geçinenleri İslamla özleştirip baz aralak İslamda kusur bulmaya çalısmaları çok komik. Bir de bunun üzerine tartısma yaparlar. Bilmediği şeyin üzerine ne kadar yorum yapacaksa...

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EWRE
    EWRE's avatar
    Erkek
    IlıMLı İslam diye birsey yoktur kendini aydın olarak gören karanlık beyinlerin bizi yozlaştırmak ve dejenere etmek için yahtıkları ön hazırlıklardan birisi sadece islam ın ılımlısı ılımsızı acısı sekerlisi olmaz ya tam yaşarsın yada sonun karanlık orta cağ avrupasına benzer...

karda iz bırakan makineye ne denir... karizmatik (fikret espri corp.)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    EmiRReiS bunu yazdı:
    -----------------------------
    İslamın ılımlısı yada serti olmaz. Bu oyun hamuru mu ki esnetebilesin. Sen istediğin şekilde yaşayabilirsin ama İslamın kuralları önceden belirlenmiştir, değiştirilemez.
    -----------------------------
    +1 ılımlı islam Allah ın emirleri zoruna giden insanların çıkardığı ya da sözde çağdaşlık adı altında sunulan islam dinin parçalamaya yönelik harekettir Allah ın dinini değiştirmeye gerek yok, bize kıyamet gününe kadar yeteceği buyuruluyor kıyamete kadar. Tartışmak bile boş

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lactum
    lactum's avatar
    Erkek

bence ılımlı islam islami kuralları günümüz yaşantısı doğrultusunda esnekleştirmek, yozlaştırmaktır. gerçek islamla alakası war gibi görünsede yoktur.  herkes kendi kafasına göre bir ılımlı islam anlayışı ortaya atbilir. bu da temelde islamı değiştirmek ortaya adı islam olmayan, adı üstünde ılımlı islam dinini ortaya çıkarmaktır. aynı geçmiş kavimlerin kendi dinlerini değiştirdikleri gibi tehlikeli bir durum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inSanDeiL
    inSanDeiL's avatar
    Erkek

Hepimiz ßahsetmi$iz ılımlı islam yoktur İSLAM vardır diye.Evet haklısınız katılıyorum.Ama ılımlı islam ın cıkma seßeßi yada cıkarılma seßeßi artık insanların dinlerini tam olarak ßilmemelerinden kaynaklanmaktadır.

ßu eksikliqi qören kimseler ortaya ılımlı islam diye 1 kavram cıkarmı$lardır.ßu kavram darvin in evrim teorisinden bile sacma ve dayanaksızdır.İnsanların ellerine kitap almadan hic bir$eyi ara$tırmadan '' ßenim kalßim temiz '' diyerek sıqınaßilecekleri ßir liman hazırlıqıdır.ßu liman onlar icin sessiz sakin özqür ßir limandır ama ılımlı islam diyerek sundukları liman qiderek yozla$ma ve ßa$kala$ma özü yitirme olaylarının kaynaqı olacaktır.

İslami kurallar yasaklar ve qörevler kutsal kitap olan Kuran-ı kerimde ßildirilmi$ , ve hadis-i $eriflerle desteklenmi$ sünnet le peki$tirilmi$tir.Eqer Tam ve saqlam ßir islam modeli arıyorsak 1 cok örnek vardır ama en saqlamı hz.Muhammed (S.A.V) dir.Onun ya$antısı İSLAM ın özü en temiz ve en saqlamıdır.

Dünyadaki diqer tüm ilahi dinler ßelli zamanlara ve kavimlere qelmi$tir fakat İSLAM dini tüm zamanlara ve tüm insanlara qelmi$tir.Deqi$mez ve deqi$tirilemezdir.

Derken qüne$ doqdu ufku çizen kahve renqi daqLarın ardından,ve Senin ßa$ın omZumda!..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpY-EaFw
    SpY-EaFw's avatar
    Erkek
    islam islamdır ılımlısı ılımsızı, souku sıcağı olmaz din lan bu hava durumu mu aq?

ilk oyu bu sefer ben kullanamadım :Y abi ben kullanmadan oy vermeyin aq
Toplam Hit: 2536 Toplam Mesaj: 19