folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Sonunda Özgür İşletim Sistemine Geçiyorum

Sonunda Özgür İşletim Sistemine Geçiyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır tamamen özgür yazılımlara geçmeyi düşünüyordum fakat işlerim çok yoğun olduğundan çoğu günler bilgisayar açmaya bile fırsatım olmuyordu. Nihayet bi haftasonum boş geçti ve bilgisayarımdaki tüm dosyalarımı yedekleyip temiz format çekip bilgisayarımı tamamen özgürleştirme işlemine zaman ayırabildim.

Şuan yedeklemem bitmek üzere. Bittiğinde Debian 8̶.̶7̶.̶1̶ ̶"̶J̶e̶s̶s̶i̶e̶"̶ 9.1 "Stretch" kurulumuna başlayacağım. Kurulumdan itibaren tüm özgür yazılım maceramda karşılaştığım zorlukları / kolaylıkları / güzellikleri sizlerle paylaşacağım. Konu ile ilgili önerileriniz varsa, öğrenmekten memnun olurum.

Bilgisayarım:

• Intel Core i7-3610QM (ivy bridge)
    • 1 GB GDDR5 nVidia GeForce GT 650M
    • 8GB 1333Mhz ram
    • 750 GB 7200 RPM SATA hdd
    • 17.3 inç dizüstü bilgisayar

Süreç:

kofcu tarafından 02/Eyl/17 23:59 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

kürkçü dükkanı=windows

arbeit macht frei
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

SS lerle destekler paylaşırsan güzel olur hocam.. Geçmendeki amaç ne acaba ?

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

En stabil linux= osx

Al bi mac yoluna devam etme kasma

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

kürkçü dükkanı=windows

Bakalım hocam bi süre Linux Mint denemiştim pek eksikliğini hissetmedim. Bazı şeylerde sorunlar olmuştu ama bir şekilde çözmüştüm. Ayriyeten küçük bi windows 10 tablet bilgisayarım var. Genel işler için onu kullanıyorum. Bunu şuan evde sabit duran bilgisayarıma kuruyorum. Uygun olursa belki ona da hatta belki telefonlara da kurmayı isterim...

ilteris bunu yazdı

SS lerle destekler paylaşırsan güzel olur hocam.. Geçmendeki amaç ne acaba ?

Büyük resmi gördüm :D

Şaka bir yana, olması gerektiğini düşündüğüm sisteme destek olmak istiyorum.

Keyr00t bunu yazdı

En stabil linux= osx

Sağol hocam isteğim linux değil, özgür yazılım.

ben de sevgiden yanayım...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Linux çekirdeği ve ilişkili dağıtımlar sadece iki noktada eksik kalıyorlar, bunları bilmelisiniz:

1. Oyunlar: Steam sayesinde oyunlarda muazzam bir artış olsa da GTA5, Assansinc Creed gibi AAA+ oyunlar halen daha yok. Ve bazı oyunlarda da performans sorunları yaşayabilirsiniz. Bazılarında ise Windows 'tan daha iyi performans alabilirsiniz. Özellikle Nvidia kartlar genelde sıkıntı çıkarmıyorlar. Intel + Nvidia ikilisi baş ağrıtmaz.

(Zaten bu oyunların %90 ı sadece Windows için çıkar MAC için bile çıkmaz. Bu da takdir edersiniz ki GNU/Linux 'un bir eksikliği değil.) 

2. Tasarım: Eğer profesyonel bir grafikerseniz Adobe ve daha başka şirketlerin yazılımları maalesef yok. Bu tabi FOSS camiasının bir ayıbı değil. Adobe çıkarmıyor ne yapalım?

Ama profesyonel değil de lazım oldukça kullanıyorsanız Gimp, Blender, Inkspace gibi programlar hayli hayli yetiyor. (Bunlarla profesyonel oyun geliştirenler bile var.)

Ve belki üçüncü madde olarak şunu söyleyebilirim:

3. .NET/Microsoft teknolojilerini kullanıyorsanız ve bırakma gibi şansınız yoksa Linux kullanmayın. Ki zaten MAC de kullanamayacaksınız. İşte bu yüzden tek bir firmanın ürünlerine bağımlı olmak bana mantıklı gelmiyor, ne kadar 'developer' dostu(!) bir ekosistemi olsa da....

2010 'dan beri Linux dağıtımları kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sadece bir ara AMD+Radeon ikilisi vardı, bunlar sıkıntı çıkarıyordu. Harici donanımlar falan hiç sorun çıkarmadan çalışıyorlar.

------------------------

Geceleri uyumayan nalet olası bir haçker olarak terminali asla kapatmasam da öyle zamanlar oluyor ki günlerce terminali açmıyorum. Yani illa siyah ekranla akraba olmanız gerekmiyor.

SkynetX tarafından 24/Tem/17 00:32 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

kürkçü dükkanı=windows

Tilkilerden biri de benim. 12 ayin ardindan dun geri dondum :D

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek
    Keyr00t bunu yazdı

En stabil linux= osx

Ne zamandan beri osx linux distrosu oldu kulaktan dolma bilgilerle milleti yanlis bilgilendirmeyin iki dakika googleda arayip dogrusunu yazin osx bsd forkudur linux distrosu degildir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    edminkardes bunu yazdı
    Keyr00t bunu yazdı

En stabil linux= osx

Ne zamandan beri osx linux distrosu oldu kulaktan dolma bilgilerle milleti yanlis bilgilendirmeyin iki dakika googleda arayip dogrusunu yazin osx bsd forkudur linux distrosu degildir

+1

oyun oynayamadığın işletim sistemi pek de iç açıcı olmuyor hocam :D

since 2005 // tbt
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

kürkçü dükkanı=windows

alıskanlıklar cok onemlı arkadaslar bız cocukluktan berı renklı wındows 95 le basladık bu ıse yok okadar arayuzcuyum phpcıyım yemıyor abı 

ubuntu fılan cok guzel yakın da dosyayı ındırım exele kuramamak alternatıfını bulamamak ınsanı cok skntıya sokuyor 

ben 1 saatten fazla dayanamıyorum linuxa 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Neden stretch değil de Jessie? 

black implies white, self implies other, life implies death.
Toplam Hit: 6002 Toplam Mesaj: 28
linux debian özgür yazılım