folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Sql Insert Sorgu Yardımı

Sql Insert Sorgu Yardımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocalarım mesela 2 tablo var Kullanicilar diye icerisinde KullaniciId AutoInc. KullaniciAdi KullaniciAdi ReferansId olsun. Birde Referanslar Tablosu olsun ReferansId , ReferansSoyAdi,ReferansAdi olsun. Mesela ben bir Kullanici ekliyorum ya. Eklerken KullaniciAdi / SoyAdi , Referans Adi , Referans Soyadi alıyorum 4 parametre ve ben bunları VT Kaydedeceğim. Tek bir Sorgu ile 2 tarafa nasıl kaydedeceğim ?. Mesela Kullaniciyi ekledim diyelim. ReferansId de AutoIncrement ve bunu da yeniden ekleyeceğim. Bu sefer ReferansId yeni olduğu için Gidip Referanslar tablosundan son veriyi mi çekeceğim ? bu da saçma oluyor. Aynı anda 2 istekte bulunabilir kullanıcı bu sefer çakışır. Kafam karıştı bir aydınlatacak mürit var mıdır ? Senaryoyu anlatamaya bilirim anlamayan olursa bi şey etse tekrar anlatmaya çalışayım

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek

tek bir sorgu ile olmaz o istediğin 2 tabloya insert işi benim bildiğim
    transaction ile olur 2 ayrı insert yapabilirsin.

sırıtma la.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Şöyle düşündüm

Insert Into ReferansBilgileri (ReferansAdi,ReferansSoyadi,ReferansEkBilgi) values ('Ali','Veli','49 , 50');
    Tablo=Select *  From ReferansBilgileri Order By ReferansId ASC
    for(int i=0;i<Tablo.Leght;i++)

{

if(Tablo[i].ReferansAdi=="Ali")

{
    ReferansId=Tablo[i].ReferansId;
    //ReferansId bu şekilde bulduktan sonra KullaniciBilgilerine çaksam mesela ?

Insert Into KullaniciBilgileri ............

break;

}

}

Böyle bir Mantık APTALCA olur mu ?? birde Web Api  yazacağım da.

Edit : Yazılan dil'i ben ürettim böyle bir dil  yok sadece kod ile ifade edeyim dedim ...

MhmdAlmz tarafından 03/Tem/16 02:48 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bilen yokmu yav :(

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

once tabloya git, en buyuk id degerini al

sonra insert sorgunu o id degerinin bi fazlasiyla tek seferde yaz. ama yine de totalde 2 sorgu calistirmis oluyosun

ayrica, bu yaptigin performansta ne kadar farkettiricekki allasen

black implies white, self implies other, life implies death.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    babayarisi
    babayarisi's avatar
    Erkek
    transaction kullanacaksın
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@babayarisi hocam @SSH 'da dedi ikisi de aynı yani Transaction da kullansak aynı kapıya çıkıyor yani....

@nurumlac11 hocam düşün Aldın Son ID değerini O an bir post daha geldi. Ortalık savaş alanına dönüp karışmaz mı ? Yani performans ile alakalı bi durum değil . işi çözemedim Yanlış birşey yapmayayım diyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Hocam çok sık işlem yapılmiyorsa insert kodunun hemen ardına koyacağın lastinsertid ile işini halledersin. Ama yok illa çalışma olmasın diyorsan kayıt tablo na bir column daaha ekler orada da kayıt sırasında oluşturduğu n benzersiz bir değişkeni atarsin.  Yani id ler ile değilde kayıt sırasında oluşturduğu n değişken ile bağ kurmuş olursun. 

Sonu  olarak her halukar da iki insert işlemi olmuş oluyor 

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Siz bu şekilde mi yapıyorsunuz ? Ya benim kafama takılan şu . Mesela web de çalışıyor kod diyelim.

Adım 1 . Referans Eklendi

Adım 2. Son Eklenenin ReferansId çekildi (Auto I zaten)

Adım 3 . Calisan Tablosuna ReferansId ile birlikte Calisan eklendi

Adım 4. Son Eklenen Calisanin Id si çekildi.

Adım 5. Kullanıcılar Tablosuna CalisanId ile birlikte KullaniciAdı/Şifre Eklendi. 

Son. 

Eğer bu şekilde ise... 2 kişi bu işlemi yaptı. birinin interneti 50 MBit diğerinin 2 MBit. 2Mbit olan önceden Kayıt olmaya çalışıyor mesela Adımlar tek tek çalışıyor. Adam Idleri çekerken bir  50Mbit olan da girsin mesela 2Mbit olan Referans Ekledikten hemen sonra 50Mbit olan da bu ReferansId çekerse ? Noldu 2 si arasında bir karmaşıklık meydana geldi :( Yanlış mı düşünüyorum Sonuçta Bu şekilde çalışmıyor mu işlemler. Web de ? Web Taraflı yani ... Höfff kafam allak bullak oldu yahu. Şunun cevabını bir bulamadım arkadaş.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek

Stored procedure ile topluca  bir komut yazılır. Sonrasında db tarafına gönderdiğin tek bir komutla  iş çözülebilir.

UCANTENEKE tarafından 03/Tem/16 16:11 tarihinde düzenlenmiştir

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@UCANTENEKE , Ah be hiç aklıma gelmedi he. Harbiden ya :D Teşekkür ederim. Bende diyorum bunu C# da nasıl yapıyordum ben eski projelere bakıyordum :D:Dd 

Toplam Hit: 1435 Toplam Mesaj: 12
sql sorgu