folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder SSD Diskte Boş Alan Azalması

SSD Diskte Boş Alan Azalması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazici Uzmani
    stockholm8
    stockholm8's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba windows 10 kullanıyorum. Sürekli ssd deki boş alanın azaldığını fark ettim. Daha sonra bunun windows update den olduğu kanısına vardım. Tüm update hizmetlerini durdurdum, geçmiş update dosyalarını temizledim (ciddi bir alan kaplıyordu hatta) ve sorun çözüldü. Hiç bir şey yüklemiyordum, 2 tane yer kaplayan ana program var zaten. (Steam, kaspersky) 1 aydır herhangi bir değişme olmadı kullanılabilir alanda. Ta ki bu güne kadar. Yaklaşık 3gb azalmış. (Sadece ssd disk olunca 1mb bile değerli :) )

2 programın kurulu olduğu klasörlere bakıyorum herhangi bir boyut değişmesi yok. Bilgisayarı benden başka kullanan yok. Virüs felan da yok. Ekstra bir şey de indirmedim, bir güncelleme de yapmadım. EE nereye gitti bu 3gb alan? Bunu anlamanın bir yolu yok mu?

Come On Cj
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

3gb ı neye göre hesapladın her ay kaç gb gidiyor diye tuttuğun bi çetele mi var 

ftw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

https://windirstat.net/

bunu indir diskini tarat, hangi klasör/ hangi dosya yer kaplıyo gösteriyor sana. ona göre silersin ya da bakarsın ne yer kaplıyomuş.

bu arada ramin ne kadar? windows ramin kadar bi alanı diskte ayırıyor hibernation için, kayıp alanın ram kadar ise bunu bi incele.

bide geçen bana şey oldu, mega.co.nz den çok dosya indiririm, mega önce browserda kendi içinde indiriyo sonra kaydet penceresi çıkıyo, bu dosyalar browserın cache in de duruyomuş, diskte yer yok bi baktım 20 gb a yaklaşmış o cache dosyaları.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazici Uzmani
    stockholm8
    stockholm8's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı

3gb ı neye göre hesapladın her ay kaç gb gidiyor diye tuttuğun bi çetele mi var 

Ayı bırak haftalık, kayıt ettim. Nedenini bulabilmek için

Come On Cj
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazici Uzmani
    stockholm8
    stockholm8's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

https://windirstat.net/

bunu indir diskini tarat, hangi klasör/ hangi dosya yer kaplıyo gösteriyor sana. ona göre silersin ya da bakarsın ne yer kaplıyomuş.

bu arada ramin ne kadar? windows ramin kadar bi alanı diskte ayırıyor hibernation için, kayıp alanın ram kadar ise bunu bi incele.

bide geçen bana şey oldu, mega.co.nz den çok dosya indiririm, mega önce browserda kendi içinde indiriyo sonra kaydet penceresi çıkıyo, bu dosyalar browserın cache in de duruyomuş, diskte yer yok bi baktım 20 gb a yaklaşmış o cache dosyaları.

Kullanımlar bu şekilde hocam dediğiniz programa bir bakayım

Come On Cj
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hocam aynısı bende de var. Ama bende azalan miktar daha sonra geri geliyor böyle zamanla azalma-çoğalma oluyor hiçbişey yüklemediğim halde.Bende de ssd var.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

boşa bağırmıyoz şu SSD leri alırken 100 200 fazla verin kapasitesi yüksek olanı alın diye.

windows update yapıyor diye windows u engelliyorsun

yarın öbürgün oyun driver updatelerini de mi engelleyeceksin :) 

battlefield in 1 DLC si 10 20 gb onlar ne yapsın :) 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PanxeR bunu yazdı

boşa bağırmıyoz şu SSD leri alırken 100 200 fazla verin kapasitesi yüksek olanı alın diye.

windows update yapıyor diye windows u engelliyorsun

yarın öbürgün oyun driver updatelerini de mi engelleyeceksin :) 

battlefield in 1 DLC si 10 20 gb onlar ne yapsın :) 

100/200 ateşlede bi büyüğünü alalım o zaman ?

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Hocam aynısı bende de var. Ama bende azalan miktar daha sonra geri geliyor böyle zamanla azalma-çoğalma oluyor hiçbişey yüklemediğim halde.Bende de ssd var.

benim de SSD'de Win10 var

dediğin gibi zaman zaman azalma çoğalma oluyor,Win10 kafasına göre deli gibi update yapsa da mevzunun bundan kaynaklandığını düşünmüyorum

360 Total Security kullanıyorum.Bu virüsten koruma programı gizliden gizliye istenmeyen dosyaları siliyor diye de düşünmüyor değilim.

önceleri programdan bak şu kadar gereksiz dosyayı sileyim 4 GB'lık boş alan açılacak içeriğinde msjlar alıyordum (şimdiye değin değin hiç temizle emri vermedim) son günlerde böyle bir msj vermemeye başladı,garip garip işler :)

Acaip derecede agresifim !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaksi
    manyaksi's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

aynı durum bende de var artma azalma ama genelde çok alan alıyor 

bende windows a bağlıyorum olayı kesin çözüm varsa bakalım

ssd benim de özlleikle boş kalmasına özen gösteriyorum

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cenk88
    cenk88's avatar
    Erkek

Sistem korumasından yedeklemeye bakın. Win10 genelde yüksek boyutlu yedek alıyor, tahminlerim o yönde...

Toplam Hit: 2718 Toplam Mesaj: 16
ssd update disk boşalan