folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder SSD'ye Win 7 Nasıl Kurulur?

SSD'ye Win 7 Nasıl Kurulur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CANN1
    CANN1's avatar
    Erkek

Arkadaşlar  120 GB SSD hard disk aldım CORSAIR marka.

ancak win 7 kurmak istediğimde kuramıyorum.

kurulum bölümü geldiğinde bazen görüyor bazen görmüyor. biçimlendirme yaptımğımda 111 kusur GB görünüyor ama ikinci part alanını atamıyor. bu yüzden de kurulumu bir türlü yapamadım. bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Şimdiden herkee TŞK ediyorum.

Carpe Diem
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bandito
    Bandito's avatar
    Erkek

ssd ye win7 kurmanı tavsiye etmem çünkü win7 nin arka planında çalışan bazı programlar periyodik olarak bazı işlemler yapıyor ve ssd nin ömrünü bitiriyor. O nedenle win8 kurmanı tavsiye ederim artı zamanlanmış disk birleştirme zımbırtısınıda kapatman gerek ssd lerde disk birleştirme yaptığınızda diskin ömürünü bitiriyorsunuz

Senin soruna karşılık sata slotunu değiştir kabloları iyi tak + 111gb görmesi doğal ben 360 gb lik taşınabilir hdde almıştım 300 mü ne görmüştü :D 1tb alırsın 930 görür öyle sikkodur bu işler

Bandito tarafından 21/Nis/14 18:06 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

ben anlamıyorum ? 

SSD alıyorsun windows 7 diyorsun , madem hız istiyorsun niye win7 de ısrar ediyorsun.

Arkadaşım 5.500 TL lik asus laptop almış win7 kurmuş makinanın win7 driveri yok sonra gta 4 de niye kasıyor , niye ısınma yapıyor niye kafayı yiyor.

Abi makıne ne yapsın intihar mı etsin  , üstüne altın semer vurup ayaklarını bağlıyorsunuz. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bandito
    Bandito's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

ben anlamıyorum ? 

SSD alıyorsun windows 7 diyorsun , madem hız istiyorsun niye win7 de ısrar ediyorsun.

Arkadaşım 5.500 TL lik asus laptop almış win7 kurmuş makinanın win7 driveri yok sonra gta 4 de niye kasıyor , niye ısınma yapıyor niye kafayı yiyor.

Abi makıne ne yapsın intihar mı etsin  , üstüne altın semer vurup ayaklarını bağlıyorsunuz. 

Oyun oynıyacak adam niye laptop alırki hiç anlamam aq :S benim 8 yıllık kalas makine bir kaç upgrade yaptım sadece onunla bile gta 4 ü çatır çatır oynuyordum :S en iyisi masaüstü toplamak 5.5bin tl ye öyle bir kasa toplanırdıki feleği şaşardı kaç yıl boyunca full ayarlarda oynardı çoğu oyunu

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CANN1
    CANN1's avatar
    Erkek

arkadaşlar sizin kadar anlamadığımdan tavsiyelerinizi ve nasıl yapmam gerektiğiyle ilgili bilgileri bekliyorum.. yani illaki win 7 olacak demiyorum :) sadece onu kurmaya çalışıyorum dedim. gerekirse win8 kurarım sorun değil ama ne işlemler yapmam lazım onun detaylarını verirseniz sevinirim...

Carpe Diem
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bandito
    Bandito's avatar
    Erkek
    CANN1 bunu yazdı

arkadaşlar sizin kadar anlamadığımdan tavsiyelerinizi ve nasıl yapmam gerektiğiyle ilgili bilgileri bekliyorum.. yani illaki win 7 olacak demiyorum :) sadece onu kurmaya çalışıyorum dedim. gerekirse win8 kurarım sorun değil ama ne işlemler yapmam lazım onun detaylarını verirseniz sevinirim...

Kardeş aç kasayı bak sata 1 e mi taktın diye doğru düzgün kablo bağlantısını yap artı direk kur kaç gb olduğuna bakmadan gördüğü kadarıdır yani 120 alırsın 110gb görür onda  sıkıntı yok. Kurulumu başlat ha dersenki ben ssdnin ömrünü bitirmek istemiyorum win8 yükle

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bu ssd diskler hiç houşma gitmedi birşey anlamadım bu disklerden.

şunu kurma ömrü gider bunu kurma aman arıza yapar. böyle diskmi olur mk.

disk dediğin her pozisyona gelecek delikanlı olacak.

xp bile kursan yeni gelin gibi nazlanmayacak kardeşim.

olmamış bu teknoloji. yapamamışlar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CANN1
    CANN1's avatar
    Erkek

Bandito ilgin için tşk. zaten kaç GB olduğuna takılmıyorum. 0 slotuna takılı yani ilk slotta ve düzgün takılı ancak formatlama bölümü gelince malüm alan oluştureduğumuzda 100 mb kadar kendine alan yaratır ya normalde onu yapmıyor ve o yuzden de kuruluma gecemiyorum. mesele bu.. bios tan AHCI yaptım hdd leri. malüm standartta ide oluyo anakartlar.

Carpe Diem
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

arkadaştada benzer sıkıntı vardı. ssd nin firmwareini güncelledik, o sıkıntı çözüldü. sendede benzer bişey olabilir.

ben kendime aldığım ssd ye w7 yi, normal diske kurar gibi kurdum. başka disk takma, sdd ile makinayı boot ettikten sonra, kurulum seçeneklerinde sdd yi önce sil. sonra yeniden oluştur. kuruluma geç ben böyle yaptım.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

ben anlamıyorum ? 

bende de ssd disk üzerinde win7 kurulu. gayet de iyi performans olarak. win harici ne kurulabilir ki oyunlar için?

goo.gl/qBNZmW
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

normal hdd ye kurar gibi ssd yede windowsu kuracaksınız. Daha sonra notifydisably mi ne var onu 0 yapacaksın ki windows trim desteği ile çalışsın. Başka birşeye gerek yok. Trim desteği önemli zira SSD nin ömürleri ilk çıktıklarında çok kısa idi. Ancak trim komut desteği ile silme yazma işlemlerini düzenleyerek ssd lerin ömrü bir hdd kadar uzadı.

aha buldum komutu. windows kurulduktan sonra Command Prompt'a

fsutil behavior query DisableDeleteNotify

yazın. 0 diyorsa TRIM aktiftir birşey yapmanıza gerek yok. 1 diyorsa aşağıdaki komutu yazın

fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0
    DrKill tarafından 22/Nis/14 01:06 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 3671 Toplam Mesaj: 14