folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Stable Diffusion Tecrübeler (Mochi, Draw Things, Easy Diffusion Vb)

Stable Diffusion Tecrübeler (Mochi, Draw Things, Easy Diffusion Vb)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

Önemli Edit  : @RaAmLis kurulum ve kullanım üzerine detaylı konu açtı. bende tutorial yapacak kafa olmadığı için orayı tavsiye ediyorum. bu konuda tecribelerimi, öğrendiklerimi ve örnekleri paylaşacağım. teknik konulara girmeyeceğim zaten öyle bi bilgim de yok. 

https://www.tahribat.com/forum/stable-diffusion-genel-kurulum-rehberextensionlar-256742 

Evet beyler koskoca bilişim tarikatında Stable Diffusion konusunun açılmamış olması beni üzdü beyler. Sizi tanımasan, 40-50 yaşlarında olup fiziğini korumuş ama masa başında içi geçmiş, online dating sitelerinde kendinden yaşca büyük bayanlara chat hizmeti veren birileri zannederdim.

Neyse, bu da stable diffusion ana konu olsun. Burada kendi öğrendiklerimi ve izlenimlerimi paylaşacağım. 

Bu iş ciddi beyler. Teknoloji nerelere gelmiş. Ama koca bir nesil midjourney kölesi olmuş hazıra konma ve uzaktan bakıp vay aliminyum deme derdinde. Yakışmaz beyler bize yakışmaz. Hanımefendiler size de yakışmaz.

Meraktan giriştiğim bu yolculukta henüz çok başlarda olsam da hem tecrübelerimi paylaşmak hem de sizlerden fikir almak isterim. 

İlk fırsatta stable diffusion, draw things (ios ve macos), muchi diffusion deneyimlerimi paylaşacağım.

Şimdilik görsel oluşturduğum bu aşamaları geçip, controlnet'te falan biraz ustalaşıp sonra da model eğitmeyi hedefliyorum.

edit : 2. mesajı editlerim diye aldım ama orayı editleyemiyorum konu mesajını editleyebiliyorum. kafam eskide kalmış.

1) Nedir Nasıldır?

https://www.tahribat.com/forum/stable-diffusion-tecrubeler-mochi-draw-things-e-256739#msg3364939 

Prometheus tarafından 17/Eki/23 21:39 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

Reklam Alınır

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Ben de yarın stable diffusion tutorialı konusu açacaktım. Kurulum, extensionlar, prompt girme,model eğitme, model bulma, lora ve lora training, embeddingler, controlnet, sdxl sd 1.5 farkı, ince ayarlar filan üzerine bildiklerimi anlatacaktım kapsamlı bir konu açıp.

RaAmLis tarafından 16/Eki/23 23:32 tarihinde düzenlenmiştir

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    RaAmLis bunu yazdı

Ben de yarın stable diffusion tutorialı konusu açacaktım. Kurulum, extensionlar, prompt girme,model eğitme, model bulma, lora ve lora training, embeddingler, controlnet, sdxl sd 1.5 farkı, ince ayarlar filan üzerine bildiklerimi anlatacaktım kapsamlı bir konu açıp.

valla çok iyi edersin. çünkü ben o kadar kapsamlı beceremem. mesajını okuyunca keşke 1 gün bekleseymişim dedim :D ben konunun adını tecrübeler diye değiştireyim. sen lütfen yine aynı konuyu aç.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

Tam olarak nedir, nasıl yorumlayacağız ben çok uzağım. 

Mevzu derin | Papikolas Planet
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ben daha çok gelişmesini bekliyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

takipliyorum

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiSeptiK
    AntiSeptiK's avatar
    Erkek

bir iki aydır ben de kurcalıyorum az çok bişeyler kaptım ama hala eksiğim anlamadığım yer fazla,

farklı modeller, lora'lar denedim, controlnet deniyorum ama tam anlamıyla hakim değilim hala kontrol bende değil gibi bi his var.

takip

"Seni hiç tutamadım, ama hissediyorum. Hiç konuşmadın, ama seni duyuyorum. Seni hiç tanıyamadım, ama seni seviyorum."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

1) Nedir, Nasıldır?

şimdi öncelikle nedir :

birşeyler yazıyorsunuz onları yorumlayıp görsele dönüştürüyor. buna artık hepimiz aşinayız. midjorney, dall-e ile vb yapılmış görseller ortalarda dolaşıyor. bunlar bize kısmen farklı seçenekler de veriyorlar. filtre gibi yani. işte renkli çiz, gerçekçi çiz vb gibi. ancak bunlar hep serverlarda çalışan ve lisans korumalı yazılımlar. 

stable diffusion ise bilgisayarımıza hatta bazı uygulamalar yardımıyla telefonlarımıza indirebileceğimiz, local çalışan, tamamen bizim bilgisayarımızın gücünü kullanan bir yazılım. tabi haliyle bilgisayarımızı yoruyor ve belli donanım istiyor. ancak avantajı, hemen herkesin kolayca yapay zekayı eğitip farklı "filtreler" diyeyim oluşturabilmesi. böylece çok daha fazla esneklik sağlıyor. bununla da bitmiyor birçok eklenti kullanabiliyor. bu eklentilerle esneklik artıyor. e tabi bu kadar esneklik olursa bu defa da kullanımı midjorney gibi kolay olmuyor.

mesela şu an bing üzerinden görsel oluşturabiliyoruz ve bunu dall-e 3 ile yapıyor. detaylı tarife bile gerek yok, 1 kelime yazın harika görseller çıkıyor. daha detaylandırınca daha da harika görseller çıkıyor. 

buradan girelim, biraz antreman olsun. konu daha iyi anlaşılsın. bing.com/create adresine gittiğinizde microsoft (hotmail vb) hesabınızda giriş yaptığınızda bir miktar puanınız oluyor. buraya birşeyler yazıp oluştur butonuna basınca görseller kısa sürede oluşuyor. dediğim gibi dall-e 3 modelini kullanıyor ve bu tabii ki microsoft serverlarında çalışıyor. 

gördüğünüz gibi iyisiyle kötüsüyle etkileyici görseller. burada baktınız istediğiniz gibi olmadı, biraz daha ekleme yaparsınız metne. işte mekan aydınlık olsun, elinde dondurma tutsun, arkaplan beyaz olsun gibi. başka bir örnek görelim.

bu da internetten bulduğum bir prompt. prompt demek işte bunlara girdiğiniz metinler. prompt creator falan diye arayıp hatta chatgpt, bard gibi YZlere şunu istiyorum nasıl prompt girsem güzel sonuç verir gibi şeyler sorup daha detaylı promptlar elde edebilirsiniz. genelde çok detay, daha iyi ve daha isediğinize yakın sonuçlar veriyor. ancak bu zaman zaman değişebiliyor. geleceğiz.

bu arada bing için şunu söyleyeyim çok önemli ; ingilizce destekliyor. siz Türkçe de yazabilirsiniz ancak arka planda size söylemeden bunu ingilizceye çevirip promptu öyle giriyor. yani özellikle "bana deniz yazılı bir pastahane logosu tasarla" yazarsanız muhtemelen size "sea" yazılı bir logo verecektir. hatta dur deneyeyim. sizin için puan harcayayım.

2 kere denedim birinde "deniz"i tırnak içine aldım ama ikisinde de deniz temalı logo tasarladı. konuyu yanlış anladı yani.

çözmek için ingilizce kullanmak gerek. biraz da daha detaylı yazmak tabi. özel birşey yazdırmayacaksanız Türkçe yeterli.

Neyse geçelim meselemiz bing değil. açıp deneyebilirsiniz.

Şimdi burada 2 konuyu sanırım fark ettiniz.

Birincisi tarzla fazla oynayamazsınız. Evet kalkıp "dali gibi çiz" yazarsanız falan daha değişik şeyler çıkacaktır. burda gücünüz gelimeler. ama kocaman bir havuzun içinden belli bir tarzı seçmeye çalıştığınızda zorlanacaksınız. midjourney bu konuda daha avantajlı. 

İkincisi bence en önemlisi ve beni stable diffusiona yönlendiren önemli konulardan biri, tam istediğiniz olayı yakaladınız, benzer bir iki deneme daha yapsanız istediğiniz görseller ortaya çıkacak ama o da ne, her bastığınızda bambaşka şeyler çıkıyor. misal bir insan yüzü oluşturdunuz ve onun farklı pozlarını istiyorsunuz ancak bunu elde etmeniz imkânsız. işte stable diffusion ile bu da mümkün olacak. biraz öğrenmek ve uğraşmak gerekiyor tabi.

çünkü ilk defa kurup denediğinizde SD çıktıları bok gibi olacak. canınız sıkılacak. gider bing'ten yaptırır işimi görürüm diyeceksiniz. hatta SD ile görsel oluştururken donanımınız ısınacak. bekletecek. belki donanımınız kurmaya yeterli bile gelmeyecek. donanım işinin çözümü, illa SD kullanayım derseniz server kiralamak. doğrudan SD kullanmanız için hazır sistem olarak üyelik satan siteler var. bu iş bir donanım gücü gerektirdiği için maalesef öyle sınırsız ve beleş çözümü yok eğer localde SD çalıştırmayacaksanız. onun bile donanımı yorması, elektrik harcaması gibi dezavantajları var.

hangi donanım lazım?

NVIDIA ile iyi çalışıyormuş. NVIDIA zaten uzun zamandır eğildi bu konuya. 2-3 yıl önce deepfake ile ilgili yazılım falan çıkarmıştı hatırlıyorum hayal meyal. abd'de hisselerinin 2 yıldır iyi performans göstermesi tesadüf değil. neyse onun harici de donanıma göre çalışıyor ama genelde geforce rtx 3xxx hatta 4xxxx ekran kartı ve 16 gb tam tavsiye ediyorlar.

ben macos üzerinde çalıştırıyorum. normal SD de kurmak mümkün olduğu gibi o derece esneklik vermese de Mochi Diffusion diye güzel bir uygulama buldum. çatır çatır yapıyor işini hem de daha hızlı. ios üzerinde ise "draw things" uygulaması yine telefonun işlemcisini kullanarak iş görüyor. bunlar hep local çalışıyor. 

bununla beraber birçok web sitesi ve app kendi şablonları ile size SD kullandırıyor, ücretini de istiyor. çünkü kendi serverlarında çalıştırıyor SDyi. o markette gördüğünüz yapay zekayla gel şunu çiz gel avatar oluştur gibi uygulamaların herhalde tamamı veya çoğu hep SD çalıştırıyor arka planda.

kurulum vb

bu işi @RaAmLis yapacağını yazmıştı. ben o yüzden tecrübe aktarımı olarak devam ediyorum.

genel olarak kolay. birkaç komut satırı kopyala yapıştır ile kuruluyor. burda SDyi bir altyapı gibi düşünün. arayüzü ayrıca seçebilirsiniz. arayüzden zaten bir beklentiniz olmasın. draw things, muchi diffusion gibi uygulamaların arayüzleri daha düzgün ama esneklikten ödün veriliyor hem de oldukça. bununla beraber "easy diffusion" vb gibi farklı arayüzler var işi kolaylaştırmak adına. aynı durum geçerli. bence en temizi automatic1111 arayüzünü kurup biraz kurcalamak. işi kolaylaştıran ve geliştiren eklentiler de kurulabiliyor. buna yine sonra bakarız. 

Automatic1111 en çok kullanılan ve oldukça esnek bir arayüz. genelde bunu kuruyor çoğu kişi. dediğim gibi hem daha basit hem daha görsel olarak güzel arayüzler de var ama bence sonraki aşamalar olmalı onlar. automatic1111 ile girişmek başta en doğrusu. yüklemesini vb geçiyorum. 

ben macosta çalıştırırken her defasında bir komut giriyorum terminale, browserda http://127.0.0.1:7860/ açılıyor burdan işimizi görüyoruz.

bu sol üstteki checkpointler işte o filtre diye tarif ettiğim şeyler. normal düz SD'nin eğittiği dosya dümdüz. yazıyorsun birşeyler çıkıyor ama tatmin etmiyor. napıyoruz, gerçekçi insan görüntüleri elde etmek istediğimizde buna yönelik eğitilmiş checkpointleri indiriyoruz. çizgifilm karakterleri elde etmek istediğimizde buna yönelik hazırlanmışları. sonra ilgili klasöre koyup bu ekranda sol üstten seçiyoruz. ona göre sonuçlar çıkıyor. sadece bu da değil, alttaki ayarlarla daha farklı daha iyi daha kötü sonuçlar alabiliyoruz. üstelik şu sol altta seed yazan yer var ya, orayı sabitleyip aynı sonucu tekrar almayı veya benzer sonuçlar almayı başarıyoruz.

bu detaylara yine girmiyorum. @RaAmLis herhalde halledecek orayı :D

bing'e çizdirdiğim savaşçı kediyi hatırladınız mı? üstelik onu aylar önce dall-e 2 ile çizdirmiştim. şimdi cahil halimle zar zor SD kurup aynı promptu girdim karşıma şunu çıkardı.

bu ne la ne kedi var ne güzel birşeye benziyor deyip ekranı kapattım :D

işte bu yüzden biraz uğraşmamız lazım. evet öyle diğerleri gibi hazır sistem değil. ama daha orjinal şeyler elde etmek istiyorsanız uğraşmak zorundasınız. en basit haliyle civitai.com üzerinden bakıp, beğendiğiniz checkpointleri indirip sol üstten onları seçerek, aşağıdan sampling steps gibi ayarlarla oynayarak ve özellikle de daha iyi promptlar girerek eğlenebilir, belki de bunu işe dönüştürebilirsiniz bilemiyorum. youtubeda midjourney görselleri ile video hazırlayıp para kazanan adamlar var.

promptlar için kendiniz de uğraşabileceğiniz gibi hem chatgpt bard'dan faland estek alabilirsiniz hem ufak bir aramayla prompt generator sürüyle bulabilirsiniz hem de hazır görsellerin promptuyla birlikte bulabileceğiniz birçok site var. ister aynı prompları aynı checkpointte girin yine farklı sonuçlar çıkacaktır. 

şu da savaşçı kedimiz için aynı prompt ile dreamshaper_8 diye vi checkpointte aldığım sonuç :

nasıl? 2 çıktıya beraber bakınca, uğraştığımızda çok daha iyi şeylerin çıkacağı belli oluyor değil mi?

uzun yıllar önce kendini tanımadığım gibi daha sonra da sohbetim olmayan @drexler in konusundan görüp youtubedan para kazanmaya kafayı takmıştım. sonradan hiç kolay olmasa da  2 yıla yakın o parayla ev geçindirdim. ama günde 10 saat falan çalışıyordum. hiçbirşey kolay değil. o dönem işsizdim ve gerçekten burda gördüğüm bir konudan iş bulmuştan fazla kazanmaya bir kapı açılmıştı. sonradan o iş patladı ayrı konu ama patladığı zamanlar aylık kazancım, asgari ücretin 2-3 katına kadar çıkmıştı. bu konuyu açma sebebim aslında bu. belki birilerine ilham olur. hiçbirşey olmasa biraz eğlenirsiniz. YZ gümbür gümbür geliyor. 1-2 yıla Siri de yapay zekaya dönüşecek ve iyice hayatımızın içine girecek artık. 

müsait oldukça diğer tecrübelerimi de aktaracağım ama tutorial tarzında birşey yapmayı düşünmüyorum. zira henüz ben de yeni öğreniyorum zaten. sizlerden de paylaşımlar yapan olursa harika olur.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shivo
    shivo's avatar
    Erkek

hocam konudan sonra bende kurdum bir sürü model ekledim, bir kaç fotoğraf yaptım hoşuma gitti bayağı ama yapmak istediğim kendi fotoğrafımı ya da başkasının fotoğrafını bu modellerdeki yüzlerin yerine güzelce koymak. bu dediğim belki bize yakışmayan midjourney'e giriyor olabilir :) ama bir şeyler kazanırsam bundan kazanırım :) bunu nasıl yaparım var mıdır bir tutorial video bunla ilgili mümkünse türkçe.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Akşam konuyu açacağım. O zamana kadar kendi eğittiğim lora modeliyle yaptığım Atatürk fotolarından örnek atayım,

Dreambooth ile sıfırdan model eğitmek yerine lora ile çok daha hızlı sonuçlar elde edilebiliyor. Bir de birşey soracağım, konu açtığımda ilk mesajı kısa bir süre içerisinde editleyebiiyoruz aynı şey 2. mesaj içinde geçerli mi? Sonuçta herşeyi tek seferde anlatmam zor, zaman zaman güncellemek istiyorum konuyu. 2. mesajı istediğimiz zaman editleyebiliyorsak daha derli toplu bir konu olur diye düşünüyorum.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.