Sunucuyu Nerden Almalı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Genki bunu yazdı

Türkiyedeki veri merkezleri ve onlar üzeirnden satış yapanlar hakkında yazı yazmaya kalksam herhalde kitap olur. İşin içinden biri olarak söylediklerimi iyi dinle hacı

Öncelikle ihtiyacının ne olduğunu kesin olarak belirlemelisin.

Sisteminizin en yoğun olduğu zamanda anlık hat kullanımınız nedir bunu belirlemekte büyük fayda var. 1gbit port veriyoruz diyen adama her zaman güvenme, sana asla sürekli olarak 1gbit kullanımı sağlamayacaktır/sağlamayacaktır.

Kabinetin içine döşer 30 tane sunucu kimi zaman 500mbit alırsın gibi zaman 100mbit alırsın bu yüzden buna dikkat et ve yazılı olarak 7/24 göreceğin min. hat tutarını sor

Örnek Saat 18:00-22:00 arası 300mbit hat basan bir yapınız varsa, bazı merdiven altı tostingciler direk sizden para koparmaya yada şutlamaya bakar.

En yoğun zamanda anlık hat kullanımını belirledikden sonra , aylık bazda harcadığınız trafiği ileride karşınıza kol gibi bir fatura çıkmaması adına mutlaka belirleyin.

Donanım tarafında kaynak yetersizliğinin genelde en temel sebep genelde kullanılan yazılımlar oluyor.

Temiz kod olduğunu düşünüyorsanız yine en yoğun dönemde sunucunun kaynak tüketimini izleyin, mümkünse sunucunuzu işini bilen birine optimize ettirin.

Saldırı alıyor musunuz almıyor musunuz? Misal benim en dikkat ettiğim nokta burası. 13-15 yaşındaki veletler 5$'a aldığı vds/vpsler ile TR'deki çoğu hosting firmasının ırzına geçebiliyor. TR'de bu saldırı muhabbetlerine çözüm sunabilecek alt yapıda sayılı yerler var, benim önerim ise DGN.

Teknik destek olayı sizin için ne derece önem arz ediyor onu bir düşünün. Gecenin 4'ünde sunucuya müdahale gerekiyor ise bayi statüsünde iş yapan kişilerden hizmet aldığınızda bu sizin için sorun teşkil edebilir. Bayilere mutlaka sorun 7/24 veri merkezinde elemanınız var mı yok mu vs diye.

Onun dısında belirttiğin sunucuyu ve benzer özellikleri r10da 10 satıcının 8inde bulabilirsin, tercihini ise kesinlikle yukarıdaki senaryolara en iyi yanıt verecek yer ile çalışman olur.

Verimerkezi tercih sıram şu şekilde olur ; DGN , SH , Netinternet , Netdirek , Radore 

Radoreyi sona yazmamın sebebi, geçen 3-4 aylık süreçte tier2 hatta tier3 yaşanan elektrik kesintileri ve hat problemleriydi. Yıl başında kendi yaşadığım sorunu yazmıyorum bile

Veri kaybı demişken mutlaka yedeklerinizi farklı bir sunucuda tutun, localede mutlaka alın

Hocam öncelikle yazın için çok teşekkür ederim. Netinternet'e baktığımda yoncunun daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Netinternet'in paketleri de çok düşük ve windows desteklemiyor sanırım.

Diğer veri merkezi olarak attığın firmalar veya siteler cloud hizmeti sağlamıyor.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Martech bunu yazdı

kesinlikle germany leaseweb veya hetzner

hetzner kullanıyordun leaseweb yüzde 50 indirimle saglayacagını teklif etti butun sunucularımı leaseweb geçirdim kesilme vb şeyler söz konusu degil.

ticket atıyorsun 5dk içerisinde temsilci sana dönüyor 

Hocam attığın sunucu firması vargonen ile aynı teklifi veriyor. Vargonende de aynı şeyler söz konusu sadece fiyat anlamında vargonende sorun yaşıyorum.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

Bu işin mutfağını bilen insanlar olarak @Genki ile aynı lisanda konuşmuşuz..

Twitter: @CanKirca
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

Naptın hacı radoreye bulaşmadın umarım, dünde sıkıntılar vardı 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

DGN perfect çok güzel

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

yurtdışından al sunucularını

illa tr lokasyon dersende yine yurtdışından al:)

Toplam Hit: 2984 Toplam Mesaj: 17
sunucu firma sunucu