folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Superonline Yeni Hat Çektiğim Halde Düşük Hız :|

Superonline Yeni Hat Çektiğim Halde Düşük Hız :|

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek

Merhabalar, 

Bugün saat 17.00 itibariyle 35m CAT5 kablo ile binada telefon kutusundan 3. kata kadar kendim hat çektim. Daha önce CAT6 kablom vardı, fakat kaldığım apartta o kablo arızalandı ve arızanın kablo kaynaklı olduğunu öğrendikten sonra yeni kablo çektim.

Daha önce internetim varken hiçbir hız sorunu yaşamazdım. 16MB Yalın İnternet (Superonline) kullanıyorum. 

Modem'in değerleri aşağıdaki gibi :( Hangi değerler ne olması gerektiği hakkında en ufak bir bilgim yok. Bilgili müridler bilgilendirebilirse çok sevinirim. Hatta bir mürid Superonline'da çalışıyordu bildiğim kadarıyla eğer o görüpte cevap yazabilirse çok memnun olurum :) 

DSL senkronizasyon durumu Yukarı  
    DSL çalışma zamanı, 01:59:57  

Yukarı yönde maksimum hızı (kbit/s) 124
    Aşağı yönde maksimum hızı (kbit/s) 14056
    Yukarı yönde hat hızı (kbit/s) 124
    Aşağı yönde hat hızı (kbit/s) 13906
    Hat standardı ADSL2+
    Kanal türü
    Hızlı 
    Ana sisteme doğru veri akışı SNR (dB)   8.5
    Alt sisteme doğru veri akışı SNR (dB)   6.2
    Yukarı yönde hat zayıflaması (dB) 39.5
    Aşağı yönde hat zayıflaması (dB) 18.7
    Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV) 11.9
    Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV) 19.5
    Yukarı yönde CRC 4
    Aşağı CRC 650
    Yukarı yönde FEC 0
    Aşağı FEC 4504

http://i.hizliresim.com/VPv41j.png

snrhsn tarafından 11/Ara/16 18:38 tarihinde düzenlenmiştir

Go Further
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Hocam aldigin kablo bakirmi gerci 35 mt alumunyum alasim bile olsa sorun yaratmaz. Dusuncem bi superonlone arayip firca kayman yonunde

delimiyim ben?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Fotoğrafın yarısı gözükmüyor. Modemi değiştirmeyi denedinmi. Huawei marka bir modemle dene. Süpronlinenın verdiği huawei ler gayet iyi

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Hocam aldigin kablo bakirmi gerci 35 mt alumunyum alasim bile olsa sorun yaratmaz. Dusuncem bi superonlone arayip firca kayman yonunde

kablo işinden pek anlamam doğrusu, kadıköy yazıcıoglu işhanına gittim abi bana 35 m cat5 lazım dedim verdi :D

kabloyu da kendim elle cektim herhangi bi yerde sıkışma vesaire yok, değerler nasıl? bi bilginiz varmı 

@siyahbereli hocam modem HUAWEI HG - 552 E zaten modemde sıkıntı olacağını sanmıyorum.

UPTECH UTP CAT 5E NETWORK CABLE <- KABLO ÜZERİNDEKİ YAZI

snrhsn tarafından 11/Ara/16 20:33 tarihinde düzenlenmiştir

Go Further
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek

Gelen hat değerlerin berbat hocam. İmkanın varsa modemi apartmanın girişine indirip kısa bir kablo ile dene. Aynı hat değerleri varsa çektiğin kablonun adiliğinden(ki sanmıyorum) muhtemelen telekomun kutusundan eve gelen kablo boktan. 

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spyMASter
    spyMASter's avatar
    Erkek

Superonlinenin taahhüt bozdurma taktiği bende evime ilk önce digiturkle beraber superonline yalın internet bağlatmıştım ilk 10 gün sorunsuz kullandıktan sonra hızım inanılmaz derecede düştü.Arıza kaydı bıraktığımda geri dönüş olarak kendilerinden bir problem olmayıp Sorunun apartmandan daireme gelen kablodan olduğunu söylediler.Kabloyu senin gibi değiştirdim aynı sorun devam etti tekrar arıza kaydı bıraktığımda gelmemelerine rağmen gelip kontrol ettilerini tekrar sorunun eve gelen kablodan kaynaklandığını belirttiler ki gerekli kontrolleri ben kendimde yaptım kablo kaynaklı bir sorun değil.İptal etmek istediğimde sadece 10 gün kullandığım internet için 300 tl taahhüt bozma bedeli karşıma çıkardılar.Özellikle superonline yalın internet bağlatanlarda hep aynı problemi duyuyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek

modemi aşağı indirip tekrar deneyeceğim ama akşam oldu şimdi uğraşamam. ikincisi ben taahhüt bozdurduğumda bana önceki taahhüt de girecek sanırım. ben biraz aceleyle abonelik yenilemiştim, diğeri bitmeden. o yüzden taahhüt bozdurmaya pek yanaşamam öğrenciyim :(

Go Further
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    Ana sisteme doğru veri akışı SNR (dB)   8.5
    Alt sisteme doğru veri akışı SNR (dB)   6.2
    Yukarı yönde hat zayıflaması (dB) 39.5
    Aşağı yönde hat zayıflaması (dB) 18.7
    Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV) 11.9
    Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV) 19.5

yukarıdaki db değerine göre 35 mt için yeterli dB değerinde değil. hat zayıflaması değerinden bunu anlarsın. olabildiğince kablo mesafesini öncelikle düşürmelisin. daha önce bu durumu arızaya verdiysen süperonline ttnet portunun hat değerini düşüremediğinden zayıflama şiddetin artıyo. 12mbit altı değere düşürmeleri gerekir bu sayede zayıflama değerin bi nebze düşer.. belliki ttnet altyapısından alıyosun interneti süperonline nin kendi fiberi değil buda etken. yalın internet baglantısı üzerinde diğerleri gibi telefon hattıda olmadığı için üzerinde cevirmeli hat enerjisi yok bu yüzden sana gelene kadar azda olsa zayıflama oluyo bakır hatta. cat6e de ceksen bişey farketmicek. yapabileceğin en makul sey maddi durumun yeterliyse kullanmasan bile telefon hattı alman bu hat üzerine bu biraz daha kurtarır sonrasında kablo mesefesini düşürmen. hatta biraz daha farklı boyuta tasıyıp sebeke kutusunun oraya bi kutu tak kilitli bişey işte modemini oraya koy ordan direk net kablosunu yukarı al buda azcıkta olsa cozum olur. 

müsteri hatlarını arayarak cozemiceksin bu durumu dediklerimi uygula derim. yada direk müsteri hatlarıyla uğrasmadan sana gelen sebekenin santraline git durumu anlat bi 20 liraya daha iyi cozum üretirler sana malum türkiye burası. nerden biliyosun derken bende eski bi telekom calısanıydım malesef :(

Evrim içi mürit..laugh is live..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snrhsn
    snrhsn's avatar
    Erkek

bu kadar hızlı dönüş bekleyemiyodum açıkçası. bugün 2 kez arandım. birini açtım karşıdaki yetkili kişi bayağı ilgili geldi. bant hızınız 16 verilmiş, 12 ye çekelim biraz hızlanma olur dedi. tamam dedim çekelim falan ama hala istenilen değerleri göremediğimi belirttim. 

bunun üzerine modeminizi değiştirelim dedi. modeminiz biraz eski dedi. yarın bağdat cd. superonline dan yeni modemi alıp deniycem sonucu buraya yazarım :|

Go Further
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

düşürebiliyolarsa hat zayıflaması da doğru oranda düşücek fakat sanırım onlar düşüremicek hızı direk erişimleri yok ttnet e o yüzden ttnet kurumsal arızaya isimsiz sekilde kayda geçicektir. bulunduğun yerdeki santral calısanları işini düzgün yapan insanlarsa anında hız düşer yoksa kurumsal arıza genelde 2 3 gün arası sistemde kaydı bekler bizim miletimizi biliriz hani kötülemekten değilde işler hep son dk ya bırakılır ya o hesap. umarım sorunun çözülür. ha hattın hakkında pek bilgim yok ama fiberse yazdıklarımın dısında gerçekleşir işlemler orası ayrı tip11 saha dolaplarına uzaktan erişim yapabilir yada kendi sebekesiyse annda hız düşümü gerçekleşir.

Evrim içi mürit..laugh is live..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsane_212
    efsane_212's avatar
    Erkek

Hocam en sağlıklı sonucu altyapının desteklediği hızı öğrenerek alırsın.

http://www.vodafone.com.tr/Internet/fiber-sorgulama.php

linkten adres bilgisine göre sorgulama yaparak mevcut hattının ne kadar hızı desteklediğini öğrenirsin.
    Ardındna aldığın hız ile karşılaştırıp gerekli mudahaleyi yaparsın...

Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır.
Toplam Hit: 2571 Toplam Mesaj: 13
internet superonline hız düşük hız