folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Süreli İş Sözleşmesinde İşçinin Tazminat Ödemesi

Süreli İş Sözleşmesinde İşçinin Tazminat Ödemesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bir işyeri çalışanlarla 4 yıllık sözleşme yapıp + taahhütname imzalatıyormuş. İşçi eğer işyerini bu süreden önce bırakırsa daha önceden belirlenen bir miktarda işyerine tazminat ödüyormuş. Bu durum kulağa mantıklı geliyor evet , fakat çok sevdiğim bir insanın hayatı bu tip saçma sapan bir sözleşmeye imza atması yüzünden karardı. Okumadan düşünmeden her açıdan incelemeden girişmemek lazım bazı işlere.

-0-
    Şimdi sorum şu , bu taahhütname mevzusu , işçi işten ayrılırsa işverene tazminat öder olayı İş ve Sosyal Güvenlik hukukuna uygun mudur ? 

İşveren mobing yaparsa ne olacak ? 4 yıl uzun bir süre adam ailesinden ötürü farklı bir yere taşınmak zorunda kalırsa ne olacak ? Bunlar sözleşme veya taahhütname midir artık herneyse eklenmemişse bu adam ne yapacak? 

Bir firmaya sizce 4 yıl sizinle çalışırım diye söz vermek ne derece mantıklı ? Hadi bunu kabul ettik sözleşme-taahhüt artık herneyse nelere dikkat etmek gerek ? 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

eski şirketimiz devrolduktan sonra bizi satın alan yeni firma yeni sözleşmeleri koydu önümüze detaylıca okuyunca bir gördük ki kabul edilemez maddeler 

1 6 ay içinde kovulan veya istifa eden çalışanın 2 maaş + eğitim + ve şirket tarafından karşılanan konaklama yiyecek masraflarının çalışan tarafından ödenmesi

okuyunca sözleşmeyi aldım yırttım

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

eski şirketimiz devrolduktan sonra bizi satın alan yeni firma yeni sözleşmeleri koydu önümüze detaylıca okuyunca bir gördük ki kabul edilemez maddeler 

1 6 ay içinde kovulan veya istifa eden çalışanın 2 maaş + eğitim + ve şirket tarafından karşılanan konaklama yiyecek masraflarının çalışan tarafından ödenmesi

Adam oraya 1-6 Ay içinde kovulan veya istifa eden çalışanın 500.000 lira ödemesi diye bir madde koysa koyabilir yani öyle mi ? Yasa buna izin veriyor mu ? 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

Adam oraya 1-6 Ay içinde kovulan veya istifa eden çalışanın 500.000 lira ödemesi diye bir madde koysa koyabilir yani öyle mi ? Yasa buna izin veriyor mu ? 

kafadan 500bin diyemez. Ancak alacağı tazminatı çeşitli gerekçeli rakamlara bağlayarak donunu bile alabilir. Atıyorum şirket aracı veriyorsa, bunu senin için kiraladığını ve sen işten çıktığın için bu araç elinde kalacağı için bununla ilgili rakamı senden isteyebilir. Sözleşme ile köle olamayacağın gibi söyleşme ile direk 500 bin tazminat yazamaz. Ancak 500 bini senden alacak şekilde gerekçelendirebilir.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

benim bildigim tazminat iscinin 1 yillik maasinin toplamindan fazla olamaz amk

az insan çok huzur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    italyan bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

kafadan 500bin diyemez. Ancak alacağı tazminatı çeşitli gerekçeli rakamlara bağlayarak donunu bile alabilir. Atıyorum şirket aracı veriyorsa, bunu senin için kiraladığını ve sen işten çıktığın için bu araç elinde kalacağı için bununla ilgili rakamı senden isteyebilir. Sözleşme ile köle olamayacağın gibi söyleşme ile direk 500 bin tazminat yazamaz. Ancak 500 bini senden alacak şekilde gerekçelendirebilir.

hocam bizdede kabarık eğitim masraflarını gerekçe gösterdiler önce fakat çoğumuz 2 3 4 yıl tecrübeli eğitimi sertifikası tam çalışanlardık bu sebeple istiyordu zaten yeni firma bizi. 

fakat sözleşmede dediğim gibi onlarca sadece şirket lehine madde vardı örnek 2

adam demişki 

a firması dışında b c d e firmaları da benim yan kuruluşlarım ben seni aynı ilde olmak üzere bunların her birinde çalıştırabilirim. 

yani sen kasap diye işe giriyorsun örneğin adam seni terzi yapabiliyor böyle saçma sapan maddeler var yapmayı kabul etmezsen de dediğim gibi tazminat istiyor istifan halinde. 

işten haklı olarak kovabilme sebeplerin de performans yetersizliği eklenmiş 

fakat performans adedini yani hedefi veren de aynı firma kovmak istediği zaman sana veriyor aylık 200 adet satış hedefi yapabileceğin 30 diyelim 

performans düşüklüğü diye kovmaya çalışıyor 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    italyan bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

yani sen kasap diye işe giriyorsun örneğin adam seni terzi yapabiliyor böyle saçma sapan maddeler var yapmayı kabul etmezsen de dediğim gibi tazminat istiyor istifan halinde. 

fakat performans adedini yani hedefi veren de aynı firma kovmak istediği zaman sana veriyor aylık 200 adet satış hedefi yapabileceğin 30 diyelim 

performans düşüklüğü diye kovmaya çalışıyor 

Her zaman olduğu gibi küçük yazıları bile okumadan hiçbişeyin altına imza atmamak gerekiyor. 

Her türlü işleri kılıfına uyduruyorlar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

En sevdiğim konulardan açan arkadaşa teşekkür ederim.

Şimdi teker teker kafanızdaki soruları gideriyorum.

@italyan

İşçi eğer işyerini bu süreden önce bırakırsa daha önceden belirlenen bir miktarda işyerine tazminat ödüyormuş.

4857 sayılı İş Kanunu’na tabi iş ilişkilerinde, belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı neden olmaksızın bildirim sürelerine uymadan fesheden işçi, işverene bu sürelere (2-4-6-8 hafta) ilişkin ücret tutarında ihbar tazminatı ödemek zorundadır (İşK. m.17/1,3). Buna karşılık 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’na tabi belirli veya belirsiz süreli iş ilişkilerinde ve İş Kanunu’nun kapsamına giren belirli süreli iş ilişkilerinde, sözleşmenin işçi tarafından haksız feshi halinde, 6098 sayılı Kanunun 439 uncu maddesi uygulanır. Bahse konu maddenin 1 inci fıkrasına göre, “İşçi, haklı sebep olmaksızın işe başlamadığı veya aniden işi bıraktığı taktirde işveren, aylık ücretinin dörtte birine eşit bir tazminat talep etmem hakkına sahiptir. İşverenin ayrıca ek zararların giderilmesini talep hakkı vardır (Süzek, İş Hukuku, s.739).

Görüldüğü üzere, işverenin uğradığı zarar, örneğin aynı nitelikte bir işçi bulununcaya kadar işin yapılmaması nedeniyle kazanç kaybının ortaya çıkması, işletmenin kilit noktasındaki işçinin işi bırakmasının üretimde kesintiye neden olması, işin geçici olarak dışarıdan üçüncü kişiye yaptırılması zorunluluğunun doğması vb. sonucunda götürü tazminatı aşarsa (aylık ücretin dörtte birine eşit tazminat) ek zararların giderilmesini talep edebilir (Süzek, İş Hukuku, s.739).

İşverenin tazminat istemem hakkı takas yoluyla sona ermemişse, işçinin işe başlamamasından veya işi bırakmasından otuz gün içinde, dava ve takip yoluna başvurması gerekmektedir (TBK m.439/son). Aksi halde, tazminat istemem hakkı düşer. Bilindiği üzere işçinin kastıyla neden olduğu zararların ücret alacağı ile takası ancak bu durumun yargı kararı ile sabit olması halinde mümkündür. Bu nedenle otuz günlük süre içinde yargı kararının alınması fiilen mümkün görülmediğinden, işverenin tazminat isteme hakkının takas yoluyla sona ermesi en uygun yol olarak görülmektedir (Süzek, İş Hukuku, s.739). Ancak uygulamada bu gibi durumlarda genellikle işçinin içeride bulunan ücret alacağı ile işverenin tazminat alacağı doğrudan mahsup edilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bu duruma işçinin rıza göstermesidir. İşçinin onayı olmadan (rızası) işverenin tazminat alacağı ile işçi ücret alacağı takas edilemez. İşçinin yazılı olarak ücret alacağından işverenin tazminat alacağının kesilmesine onay vermesi gerekmektedir (TBK m.407/2).

Hemen ifade etmeliyiz ki, uygulamada yaygın olarak sözleşmenin tarafları (her iki taraf için de öngörülmesi kaydıyla) iş sözleşmesini haklı olmayan nedenle (haksız fesih) sona erdiren işçi aleyhine cezai şart getirmektedirler.

Sonuç olarak, İş Kanunu kapsamına giren belirli süreli iş ilişkilerinde, işçi tarafından sözleşmenin haksız feshi halinde, işveren, işçinin aylık ücretinin dörtte birine eşit bir tazminatı isteme hakkına sahiptir (TBK m.439). İşverenin ayrıca ek zararların giderilmesini talep hakkı vardır. İşverence istenilen tazminat işçinin ücreti ile takas edilmemişse, işçinin işe başlamamasından veya işi bırakmasından başlayarak otuz gün içinde, dava ya da takip yoluyla işveren bu hakkını kullanmak zorundadır. Aksi halde tazminat isteme hakkı düşer.

Özetliyorum ihbar sürene uymazsan başına gelebilecek en kötü olay Sonuç ile başlayan en son paragraf...

Hadi bunu kabul ettik sözleşme-taahhüt artık herneyse nelere dikkat etmek gerek?

Mücbir sebeplere ve sözleşmenin feshi ile ilgili bölüme dikkat etmen önemli

İşveren mobing yaparsa ne olacak?

Mobing varsa bu benim yöntemimdir. Cep telefonun kamerasını açarım buna konuş derim. Mobingi personel ispatlaması gerekiyor bunun içinde ses kaydı yeterli değil video yada evrak olması lazım.

4 yıl uzun bir süre adam ailesinden ötürü farklı bir yere taşınmak zorunda kalırsa ne olacak ?

İşte bu yüzden mücbir sebeplere ve fesih ile ilgili maddelere bakmanı istedim. Ama böyle bir şey olsa dahi taşınamazsın anlamına gelmez ihbar sürene göre istifanı yazılı verirsin ihbarın dolunca ceketini alır gidersin.

@Panxer

İşveren seni performansa bağlı kovabilmesi için bütün personelleri içeren aylık performans çizelgesi tutması lazım ve burada da satışlarında mevsimsel düşüş değil bütün personellerin satışları artarken sadece seninkinin düşmesi lazım. Aksi durumda tazminat hakkın doğar.

Adam oraya 1-6 Ay içinde kovulan veya istifa eden çalışanın 500.000 lira ödemesi diye bir madde koysa koyabilir yani öyle mi?

Hayır koyamaz. Böyle bir şey mümkün değil. Yazsa dahi geçerli değildir. 

@AbdullahAzad

benim bildigim tazminat iscinin 1 yillik maasinin toplamindan fazla olamaz

kıdem şöyle hesap edilir. maaşın yıl boyunca sabit olduğunu farz ediyorum. (1 aylık brüt maaşın / 30 + aylık nakit olarak verilen yol yemek vs gibi yardımlar / 30) * 30 * çalıştığın yıl

bundan damga vergisi kesilir.

@TeRRoR 

alacağı tazminatı çeşitli gerekçeli rakamlara bağlayarak donunu bile alabilir. Atıyorum şirket aracı veriyorsa, bunu senin için kiraladığını ve sen işten çıktığın için bu araç elinde kalacağı için bununla ilgili rakamı senden isteyebilir.

isteyemez. şirket aracı, satış pazarlama yada genel yönetim gideri olarak muhasebelleştirilir. sonradan bunları senden alamaz. işveren seni amerikaya ingilizce eğitimine gönderdi. sende işi bıraktın. bunun parasını alamaz genel yönetim gideridir. işveren sana ramazanda kumanya verdi sende 2 gün sonra işten çıktın. bunun parasını alamaz brüt ücretine dahildir. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    harddeath0070
    harddeath0070's avatar
    Erkek

Takipteyim

Kafan seni dağıtmadan sen onu dağıt...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    xylgn_ bunu yazdı

sayfa uzamasin diye sildim, mobilde gozum kaniyor...

arkadas cok guzel ozetlemis. tsk ederiz.

Son paragrafa iliskin olarak is veren, calisanina yaptigi ne tarz yatirimi veya masrafi anlasma suresinden once cikmasi durumunda isteyebilir?

Sen de teyit edersin herhalde genellikle calisanlar, is verenin sozlesmeye yazdigi her maddeyi kanun yolu ile isletebilecegini dusunuyorlar. Sozlesmede yaziyor diye her maddenin gecerliligi olmaz. Is hayatina uygulanabilirlige bakarlar, esitlige bakarlar, mantigina bakarlar. En bariz ornek arkadasin bahsettigi performans degerlendirmesi. Ali Agaoglu gibi ben yaptim olacak diyemez is veren.

İmzalamazsam ne olcak?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

alo 170 e sorarsan ılgılı yerden mezuat yorumlayıcılar konuyu sana ozetleyebılır. 

tazminata işkur bakıyor oraya yönlendirirler zaten 

hipokondriyak tarafından 02/Eyl/19 22:18 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
Toplam Hit: 1522 Toplam Mesaj: 12
tazminat süreli iş sözleşmesi