folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Tartışalım | Sizce Facebook, Google Etc. Kodlarını Çalışanlarından Nasıl Koruyor?

Tartışalım | Sizce Facebook, Google Etc. Kodlarını Çalışanlarından Nasıl Koruyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Bildiğim tek bişey var relation değil no sql kullandıkları :|

facebook mysql kullaniyor. 

asıl olarak relational db kullanıyorlar ama bir çok yerde nosql'e başvuruyorlar.

=)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

staj yaptıgım iki ayrı firmanın birisinde, bulundugun departman dısındaki birimlerden birisinden bilgi almaya calısmak yasaktı en basitinden. bir projede bulunuyorsan, diger birimin bu projeden bazen haberi bile olmuyordu. zaten ilk giriste maddi ve manevi zarar verecek bir sözlesme imzalatılıyordu.

diger firmada da mesela söyle bir canlı örnek yasadım, yazılım ekibinden birisi, firmanın en yetkili dba'inden, veri tabanlarından birisinde bir tablespace'e sadece varsayılan kullanıcı bazında erismek icin izin istemisti lakin alamamıstı. 

yani kurumsal firmalar olsalar da, bunlar bile kendi iclerinde bu tip olaylara önem veriyorsa, devasa firmalar kim bilir neler yapar.

benim tahminim, oldukca gelismis bir audit mekanizması kullanıyor oldukları yönünde. teknik taraftaki hangi birimin hangi kod bloguna hangi departman / kimler bakıyor bunu biliyor olsalar mesela, caydırıcı bir sözlesmeyi de imzalayınca, kimsenin illegal bir is yapmaya eli gitmez bence.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    Moduler bir sistem vardir, herkes ilgilendigi alani biliyordur. Tek basina bu parcalar bir ise yaramiyordur vs.

vatandaşa kafam girsin!..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

yandex nasıl koruyor sen bıze onu anlatsana 

+1

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    telekom bunu yazdı
    Moduler bir sistem vardir, herkes ilgilendigi alani biliyordur. Tek basina bu parcalar bir ise yaramiyordur vs.

benimde düşüncem o yönce çünkü tüm kodları herkesin görmesi mümkün olduğunu sanmıyorum ,  bide tabiki yaptırımlar çok fazladır 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bykamu
    bykamu's avatar
    Erkek

Hocam çalışma mantığı olarak bir tane ana topicleri vardır, o ana topicleri 10 kişiye böldürüp yazdırabilirler, herkes sadece kendine düşen kısmı yazacağı için kodun tamamından haberi olmaz kendi işiyle ilgilenir ya da sözleşmelerine gizlilik maddesi ekleyebilirler. Kodları public etmeleri halinde çok yüksek tazminatlar ödetebilirler gibi.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

o kadar uzaklara gitmeye gerek yok 

wordpress nin kaynak dosyalarına dahi hiç göz atmadan 

tema - eklenti - bileşen vs. geliştirenjleri düşün

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Andrei bunu yazdı

staj yaptıgım iki ayrı firmanın birisinde, bulundugun departman dısındaki birimlerden birisinden bilgi almaya calısmak yasaktı en basitinden. bir projede bulunuyorsan, diger birimin bu projeden bazen haberi bile olmuyordu. zaten ilk giriste maddi ve manevi zarar verecek bir sözlesme imzalatılıyordu.

diger firmada da mesela söyle bir canlı örnek yasadım, yazılım ekibinden birisi, firmanın en yetkili dba'inden, veri tabanlarından birisinde bir tablespace'e sadece varsayılan kullanıcı bazında erismek icin izin istemisti lakin alamamıstı. 

yani kurumsal firmalar olsalar da, bunlar bile kendi iclerinde bu tip olaylara önem veriyorsa, devasa firmalar kim bilir neler yapar.

benim tahminim, oldukca gelismis bir audit mekanizması kullanıyor oldukları yönünde. teknik taraftaki hangi birimin hangi kod bloguna hangi departman / kimler bakıyor bunu biliyor olsalar mesela, caydırıcı bir sözlesmeyi de imzalayınca, kimsenin illegal bir is yapmaya eli gitmez bence.

Bana da bu durum mantıklı geliyor her Kısım kendisinden sorumlu her projenin sorumlusu vardır 

Elemanların gerekli çalışmaları tamamlandıktan sonra test be uygulamaya eklenmesi kısmı ile Kısım sorumlusu ilgilenebilir onları da genel müdür denetliyor gibi 

test ortamları olabilir ve nereden ne çalınırsa o Kısım sorumlu olacağından riske girmemiş olur 

örneğin Facebook un developer bölümünde bir hack girişimi veya çalınma durumunda bu bölüme bakanlar sorumlu olacağından çalma gibi bir olay olamaz 

Ve iş sözleşmeleri de göz Korkut'abilir 

ben bankada bankacılık yazılımda bir açık buldum ilk seferde uygulama hata verdi vs dedi ardından kurcalarken bu yetkisiz erişim ilgili birime iletilmiş tir diye uyarı çıktı mesela :) ben Yusuf Yusuf 

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

rekabet sözleşmesi var hocam, facebooktan ayrılırsan sadece mahallende turşu satabiliyorsun.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Genel yapı için konuşursam; bahsettiğimiz sistemler derlenip deploy edilen sistemler değil. Yani aslında düşündüğümüz gibi bir kaynak kodların topluca durması gibi bir durum yok. Tamamen modüler ve service oriented bir yapıya sahip olduklarını düşünüyorum. Ayrıca facebook, google bir çok teknolojisini opensource olarak sunuyorlar. 

FB, Google için en değerli şeyler algoritmaları. Bu algoritmaları geliştiren ekiplerde zaten yüzlerce kişi değil. Az sayıda çekirdek çalışan. Buradada algoritmalar kişilerin beyinlerinde ancak yinede sözleşme vs. gibi hukuksal şeylerle korunuyordur.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 3534 Toplam Mesaj: 22