Tavsiyelik Psikoloji Kitaplari

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ValarMorghulis
    ValarMorghulis's avatar
    Erkek

Burada kimseyle bire bir tartışmaya girmeye niyetim yok. Diyeceğimi yukarıda dedim zaten. Kişisel gelişim kitaplarını okuyup da onlardan bir şeyler kaptığını düşünen ve bir şeylere kapabileceğini düşünen kişi, bir şeyleri süzgece tutamayan kişidir. Kişisel gelişim kitapları için dediklerime ek olarak şunları da ekliyorum.; Laf kalabalığı, laf ebeliği, basit cümlelerle basit beyinlere ulaşmaya çalışan cümleler yığını-çöplüğü.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

Boş işler denemez lâkin kitaplarda düşünceler gibidir; eyleme geçmediği sürece anlamsızdır.

Bence kişisel gelişim kitabı arayan birisi kendini yetersiz hissedecek kadar bilinçli biridir. Kimi düşünerek kendini geliştirebileceğine inanır, kimi "dünya kanunlarını" özümseyip aslında olmak istemediği biri olmayı göze alabilecek kadar cesur davrandığında bu eksikliği tamamlayacağına...

Değişmez faktör bakış açısının değişmesi gerekliliğidir ki zamanımızda bu konuda en etkili şeylerin kitaplar olduğu düşüncesi hakimdir çünkü kitap okumak kitapta anlatılanların tamamen aynısı olan bir film izlemeye benzemez çünkü okunanlar yalnızca kendimizin süzgecinden geçer (detaylı tanımlı karakterler, mekanlar vs hariç ki zaten detaylı betimlemenin kitap ruhunu öldürücü etkisi olduğunu savunur çoğu çok okumuş)

Şahsi fikrim herkesin kusursuz görüş açısını bulana dek (tabii varsa öyle bir açı) algısını geliştirmesi gerektiğidir. Kimse bir şey anlamadığı bir derse girmek istemez. Neyse çok uzattım, kişisel gelişim kitabı kategorisine girmeyen bir kitap bu ama tabii yayın evlerine göre bana göreyse aslında insanların rütbelerine, sosyal yahut politik konumlarına göre ayrılmadığını gösteren bir yakın tarih insanlarını tanıma rehberi nitelediğindedir ki (yakın tarih insanlarından kastım tarihte bilinen insanlar olması değil "insanlık tarihi" diyemeyeceğim kadar kısıtlı bir zamandaki insansal davranışlarının ne kadar "insan dışı" olduğunu gösterdiği için) insanları tanımayan onlar gibi olmaya mahkumdur soru şu ki sen insanı nasıl tanımlıyorsun ve sadece tanımla yetinecek ve insanı ütopya gibi mi göreceksin? ama tabii bunlar kitap okunduktan sonra sorulması gereken sorular ve bunu sen kendine sorma gereği hissetmediğin sürece hiç bir kitap sana yardımcı olmayacaktır keza hiçbir hayatsal deneyim de öyle çünkü özümsemediğimizden nasiplenemeyiz. 

Özet geçiyorum kitap bu : İrrasyonel

Yazdiklarin icin tesekkür ederim. Dedigin kitabi biraz önce indirip eokuyucuda basladim okumaya.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    El_Sharaby
    El_Sharaby's avatar
    Erkek

Hocam nedendir bilmiyorum , Hep bir hevesle aldığım Kişisel Gelişim kitapları tozlanmaya yüz tutdu.1-2 sayfa okuduktan sonra ertesi gün unuttum.

El_Sharaby tarafından 19/Kas/17 22:49 tarihinde düzenlenmiştir

Söz uçar yazı kalır
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek

Kişisel gelişim yerine klasik romanlardan okusan çok daha faydasını görürsün. :)

Kişisel gelişimde ısrarlıysan; Metin Hara gibileri bir kenara itip yazarların akademik kariyerlerni araştırıp buna göre seçim yapmanı tavsiye ederim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek

Kişisel gelişim kitaplarından bir tek echart tollenin the power of now kitabını severim. İlk okuduğum zaman baya etkilemişti beni. Kişisel gelişime önyargılı olanlara da şiddetle tavsiye ederim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

İyi hissetmek 

Bilmemkim Jung 

Tam anlamıyla kişisel gelişimden ziyade biraz daha psikiyatrik bir yapıt, duygu ve düşüncelerimizin bug'larından bahsediyor 

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Florenzi bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

Boş işler denemez lâkin kitaplarda düşünceler gibidir; eyleme geçmediği sürece anlamsızdır.

Bence kişisel gelişim kitabı arayan birisi kendini yetersiz hissedecek kadar bilinçli biridir. Kimi düşünerek kendini geliştirebileceğine inanır, kimi "dünya kanunlarını" özümseyip aslında olmak istemediği biri olmayı göze alabilecek kadar cesur davrandığında bu eksikliği tamamlayacağına...

Değişmez faktör bakış açısının değişmesi gerekliliğidir ki zamanımızda bu konuda en etkili şeylerin kitaplar olduğu düşüncesi hakimdir çünkü kitap okumak kitapta anlatılanların tamamen aynısı olan bir film izlemeye benzemez çünkü okunanlar yalnızca kendimizin süzgecinden geçer (detaylı tanımlı karakterler, mekanlar vs hariç ki zaten detaylı betimlemenin kitap ruhunu öldürücü etkisi olduğunu savunur çoğu çok okumuş)

Şahsi fikrim herkesin kusursuz görüş açısını bulana dek (tabii varsa öyle bir açı) algısını geliştirmesi gerektiğidir. Kimse bir şey anlamadığı bir derse girmek istemez. Neyse çok uzattım, kişisel gelişim kitabı kategorisine girmeyen bir kitap bu ama tabii yayın evlerine göre bana göreyse aslında insanların rütbelerine, sosyal yahut politik konumlarına göre ayrılmadığını gösteren bir yakın tarih insanlarını tanıma rehberi nitelediğindedir ki (yakın tarih insanlarından kastım tarihte bilinen insanlar olması değil "insanlık tarihi" diyemeyeceğim kadar kısıtlı bir zamandaki insansal davranışlarının ne kadar "insan dışı" olduğunu gösterdiği için) insanları tanımayan onlar gibi olmaya mahkumdur soru şu ki sen insanı nasıl tanımlıyorsun ve sadece tanımla yetinecek ve insanı ütopya gibi mi göreceksin? ama tabii bunlar kitap okunduktan sonra sorulması gereken sorular ve bunu sen kendine sorma gereği hissetmediğin sürece hiç bir kitap sana yardımcı olmayacaktır keza hiçbir hayatsal deneyim de öyle çünkü özümsemediğimizden nasiplenemeyiz. 

Özet geçiyorum kitap bu : İrrasyonel

Yazdiklarin icin tesekkür ederim. Dedigin kitabi biraz önce indirip eokuyucuda basladim okumaya.

Link atabilir misin hocam 

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

hocam 1-2 tane hedeflerini belirle , kendini geliştir kitabı okuduktan sonra seth godin mor inek i okursam ayara gelirsin diye tahmin ediyorum ilk olarak bunuda okuyabilirsin tabii

muhammet bozdağ , ahmet şerif izgören iyidir.

akmarky tarafından 20/Kas/17 03:07 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

sapiens ve homodeus

Toplam Hit: 3373 Toplam Mesaj: 29
psikoloji tavsiye kitap