folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Telekom Modem Değişti Sistem Gitti

Telekom Modem Değişti Sistem Gitti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Merhaba , küçük ve orta ölçek arasındaki bir ölçekte kurumumuz var. Ağ ve yazılık tarafına bakan kişi işten ayrıldığı için ben tek kaldım bilgi işlem biriminde(ben genelde donanım arızalarına bakıyorum ağ hakkında pek bilgim yok ama bu problem ile çok şey öğrenebileceğimi düşünüyorum). Telekomun planlı bakım çalışması oldu 5 mayıs gecesi ve ardından bizim internet hızında aşırı düşüş oldu (3-5mbs a kadar düştü). Arıza kaydından sonra geldiler. Gelen eleman modeme 30 saniye baktı resetledi.(arayğze bağlanmak daha öncesinde hız testi yapmak vs hiçbirşey yapmadı.) Sonra hız testi yaptık 0,8 mbps civarına düştü.  Biraz düşündü direk yeni modem taktı o ve çıktı ben ofiste bekliyorum modem aktivasyonu yapacağız dedi o sırada sunucu odasını kilitleyip yanlarına gideyim dedim adamlar çoktan gitmişler. Müdürlüğü vs aradık gönderecez eleman dediler gelmedi. Şimdi sorun şu tüm kurum genelinde internete giremiyorduk. Modemin ip değiştirdim giriş yaptık problem yok. Ancak daha önceden (dün e kadar) 1450 ve 1451 portlarını 192.168.1.2 ve 1.3 e yönlendirme yapıp uzaktaki 5 kişiye rdp bağlantı sağlıyorduk. Modem değiştikten sonra bu olmadı. Ben modemden yine port yönlendirmelerini yaptım fakat tilgin modemler ayar tutmuyor denildi ve zaten modem bridge modda çalışıyor. Kapatıp açınca sıfırlanıyor(resetlemesem bile)(Daha önce ben defalarca modem kapatıp açmama rağmen 192.168.1.40 dan modeme erişebiliyordum.). Şimdi bu port yönlendirmelerini telekom merkezden mi yapılıyor yoksa ben şu hp switchden (HP J9450A | 1810g-24) mi birşeyler yapmam gerekiyor acaba ? sabit ip kullanıyoruz bu arada. 

Genel olarak toparlayacak olursam : Mode sıfırlandığından port yönlendirmeleri nasıl yapabilirim , işletme içerisindeki accespointlerden internete erişemiyorum(AP lerde hiçbir ayar oynama vs yapmadım.).

Kullandığımız yapı ve donanımlar : 

İlgilendiğiniz için Teşekkür ederim.

dcpromo tarafından 10/May/17 18:20 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek

router nedir bence senin modem yazılımı update yapamdılar yada ip bloğunu girmediler hangi landan çıkıyor çıkış resimde gördüğüm üzere 1 olması gerekiyor gelen ekip cihaza yazılımsal müdahale ettimi gördünmü konsol pencerinse yapılan işlemi

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Yok hocam gelen ekip sadece modemi değiştirdi ve gitti hiçbir bağlantı vs yapmadılar.

Hocam çıkış LanD üzerinden oluyor. Bridge modda çalışıyor modem.(Bridge moda ise telekom merkezden alıyorlar imiş ben hiçbir müdehale etmedim.)  Ancak eski modeme 1.40 dan ulaştığım için yine modem ipsini elimle verdim 1.40 olarak. ve 2 adet port yönlendirmesi yaptım.

Bu arada başlığı IP değiştirdi diye açmışım özür dilerim Modem değiştirdi olacaktı düzelttim.  Akşama kadar kafa bir  milyon olunca..

Router cisco

dcpromo tarafından 10/May/17 19:52 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Enes. Çözüm parkta sana cevap yazmıştım okudun mu?

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    x-files bunu yazdı

Enes. Çözüm parkta sana cevap yazmıştım okudun mu?

Aynen abi okudum teşekkür ederim. Mail konusunu şimdilik hiç düşünmüyorum çünkü telekom aşırı derecede saçmalamaya başladı hocam.  Modemin kendini sıfırlamasını telekomun temsilcisine söylüyorum bana şunu diyor : tilgin modemler zaten kendini sürekli sıfırlarlar  bridge mod kullanıyorsunuz zaten modemle işiniz yok diyor. Abi ben eskiden modeme 1.40 dan ulaşıyordum. Peki şimdi modeme 1.40dan ulaşmak için mantıken modemin ip sini yine modem ara yüzünden sabitlemem gerekmez mi ? Yani ben modeme başka türlü ulaşabilirmiyim ki ? anlayamadığım nokta bu. Telekomu bugün defalarca aradım internet yok diye (modem arayüzünde internet durumu olarak "yok " yazıyor.) adamlar ısrarla net var siz kendi cihazlarınıza bakın bozulmustur diyor. Adamlar okadar umursamaz ki neyapacağım bilemiyorum. Eski modemimi geri getirin dedim ama kimse takmıyor ve bu söylediklerim kurumsal müşteri hizmetleri.

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

hocam herşeyi siktiret.

bunların sana verdiği modem tak çalıştır modem... evin modemini kullanır gibi dışarıdan gelen kabloyu tak abi direk modeme.. üzerindeki reset yerinden resetle zaten ayarları 5 10 dk ya otomatik olarak algılayacak. he yine dsl internet ışığı yanmıyor veya herşeye rağmen internete giremiyorsan. sana senin altyapını desteklemeyen modem vermişlerdir ya da senin altyapına ters düşen bir tarife ayarı yapmışlardır. Bu kadar net konuşuyorum.

edit: internetin modeme eriştikten sonra eski ayarlarını istediğin gibi yapabilrsin.

yunusdogan tarafından 10/May/17 21:34 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

hocam herşeyi siktiret.

bunların sana verdiği modem tak çalıştır modem... evin modemini kullanır gibi dışarıdan gelen kabloyu tak abi direk modeme.. üzerindeki reset yerinden resetle zaten ayarları 5 10 dk ya otomatik olarak algılayacak. he yine dsl internet ışığı yanmıyor veya herşeye rağmen internete giremiyorsan. sana senin altyapını desteklemeyen modem vermişlerdir ya da senin altyapına ters düşen bir tarife ayarı yapmışlardır. Bu kadar net konuşuyorum.

edit: internetin modeme eriştikten sonra eski ayarlarını istediğin gibi yapabilrsin.

Hocam zaten modemden çıkan 1 kablo (D portu) switch e gidiyor. Diğer kablo da unit switche gidiyor. Bridge mod olduğu için telefon kablosu vs yok. Eski modeme 1.40 dan ulaşırken şimdi sabitlesem de modem kendini sıfırlıyor. Sıfırlamasa problem kalmayacak.  Şimdi ben modemin ip sini modemden sabitlemezsem başka nerden sabitleyecem ki. Telekomcu ısrarla bu tilgin modemler ayar tutmaz diyor.

Edit :  Bugün(11 Mayis) türk telekom aradı aramızda geçen konuşmalardan kesit vereyim : 

B: Ben

T: Telekom

T: Alo iygünler ben tlkldjl dan arıyorum

B: Anlamadım nereden ? 

T: Telekomdan(Dişlerini sıkıp sinirle söyledi)

ilk bu konuşmaların ardından ben de sesimi yükseltip çirkinleşmeye yönelik konuştum(Kendi istedi yoksa ben insan gibi konuşuyordum normalde.)

Daha sonra.

T: Arıza belirtmişsiniz hizmet no alabilirmiyim (Biraz pıstı tabi ben de bağırınca)

B: ...... Hizmet numaramız bakın kontrol edin. 2 gündür işlerimiz çok aksıyor oradan yapamayacaksanız teknik eleman gönderin

T: Bi kontrol edeyim. Kontrol ediyoruuum. ... sessizlik.. kontrol ediyorum... Evet arıza varmıs. Bi kontrol edin düzeldimi ?

B: Bakayım... hayır devam ediyor.

bu sırada bizim iki tane hizmet numaramız var adama doğrusunu söylüyorum ama diğer hizmet noya bakıyor ve işlem yapıyor ...

B : E peki bizim bir diğer sorun olan modemin kendini sıfırlaması ve benim sabip ip verip port yönlendirmesi yapmama rağmen neden sıfırlıyor kendini eski modemde bu şekil sıkıntımız yoktu.

T: Tamam onu biz buradan yapıyoruz daha yeni ayarları yükledim D portundan bridge yapıyormuşsunuz. Ben gerekli ayarları yaptım...

bu tarz saçma sapan konuşmalar geçti vel hasıl telekomun rezilliği bireysel ya da kurumsal farketmemekte. Sadece insanları mağdur etme odaklı çalışıyorlar. Bu en alt seviye müşteri temsilcisinden(dns değiştirtip biraz uğraşanlar hariç :D ) en üst teknik sorumlu ya da yöneticiye kadar aynı.

Bizim cihazların bozuk olduğuna ama kendi modeminin sağlam çalıştığına yemin dahi edecek seviyeye gelmiş bunlar. Bizi bu gibi rezil şirketlere mahkum edenlere yazıklar olsun. Sırf bu aptal sorunlar yüzünden işimde üst yöneticilere karşı iş bilmez konuma düştüm. (Onlara da nekadar anlatsam teknik konuları anlamıyorlar bandwith , ping , switch , port , statik ip gibi şeyler söyleyince ben anlamam düzeltsinler moduna giriyorlar). Gerçi ben her nekadar donanım arızalarına baksam da network işine de bakmak zorunda kalıyorum.

dcpromo tarafından 11/May/17 10:43 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calpazhan
    calpazhan's avatar
    Erkek

Hocam buna benzer bir sorun bende yaşamıştım. Ben türk telekomdan modemi bridge moddan çıkarttırıp normal modem moduna aldırdım. Bu tilgin modemlerin teknik admin kullanıcı adı ve şifresi olur. Türk telekomdan zorla aldım bu bilgileri. Bu bilgilerle girdiğinde daha fazla seçeneğin oluyor modem üzerinde. Güvenlik duvarında bacak tanımlayıp modemin iç bacak ipsini verdim. Modemin üzerindende portları açıp kapatıyorum biraz amele işi oldu ama türk telekomla uğraşmaktan iyidir.

Hayatım Beni Bile Güldüren Bir Oyuncak...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    calpazhan bunu yazdı

Hocam buna benzer bir sorun bende yaşamıştım. Ben türk telekomdan modemi bridge moddan çıkarttırıp normal modem moduna aldırdım. Bu tilgin modemlerin teknik admin kullanıcı adı ve şifresi olur. Türk telekomdan zorla aldım bu bilgileri. Bu bilgilerle girdiğinde daha fazla seçeneğin oluyor modem üzerinde. Güvenlik duvarında bacak tanımlayıp modemin iç bacak ipsini verdim. Modemin üzerindende portları açıp kapatıyorum biraz amele işi oldu ama türk telekomla uğraşmaktan iyidir.

Telekomdaki adama port ve sabit ip ile kullandığımı söylediğimde adam ayarları biz yapıyoz şimdi kaydettim bidaha olmaz dedi ama bakalım. Tilgin modemlere direk merkezden kendileri ayar çekiyormuş. 

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    calpazhan bunu yazdı

başkan, bilgileri pm atman mumkun mu?

az insan çok huzur.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Modemleri bridge modda kullanıyorsanız modeme neden erişmeye çalışıyorsunuz hocam onu çözemedim. Bizde şirkette bridge modda kullanıyoruz. İç ağımıza dahil değil modemler. Modem görevini firewall yürütüyor (bridge modda modem görevini yürüten bir cihaz olmalı). Tüm port, RDP, VPN gibi işleri firewall üzerinde yapıyoruz. Modeme türk telekom müşteri hizmetleri firmware yüklüyor uzaktan. Daha önce aynı sorunu bende yaşamıştım müşteri hizmetlerinde ki kadın inatla DSL ışığının yanıp yanmadığını söylüyordu. DSL ışığı yok bu fiber modem dediğimde modemin yeniden kurulması gerektiğini ve bu konuda yardımcı olamayacaklarını bunun için tılgın ı aramamız gerektiğini söyleyince açtım ağzımı yumdum gözümü akabinde zorla daha bilgili birine aktarttım hattı. Aktarılan kişi gerçekten bilgi sahibiydi, arkadaşı adına özürdiledi ve güncelleme işlemini yaptı. Ondan beridir bir daha yavaşlık sorunu yaşamadım hocam.

Modeminde bir statik ip tanımladıysan onu sil hocam (bridge modda kullanıyorsan). Çıkış yaptığın ip yi bi kontrol et eski statik ip nizle aynı mı diye. Bunuda daha önce yaşadım çünkü. Telekomun verdiği statik ip uçabiliyor bazen :).

Hiç çözüm bulamazsan müşteri hizmetlerini arayıp oradan modeme güncelleme yüklemeniz gerekiyormuş de. Anlamayan biriyse biraz bağır bilen birine aktarsın. Önce aktaramıyoruz diyor ama bilgisini kafasına vura vura ezdiğinde kurtulmak için aktarıyor.

Titanyumun gücü adına!!!
Toplam Hit: 2824 Toplam Mesaj: 17
ip internet problem modem t elekom