folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder "Telekom Tekeli Yavaş Yavaş Sona Eriyor""Telekom Tekeli Yavaş Yavaş Sona Eriyor"

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ★★★★
  Genki
  Genki's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ağustos/2005
  Erkek

  Türkiye’nin jeopolitik konumu ilkokul çağlarından itibaren öğretiler arasındadır. Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı, Asya ile Avrupa’yı bağlayan köprü, boğaz geçişlerinde söz sahibi ülke…  Tabii söz sahibi derken, bu söz sahipliği 1936’da imzalanan ve Boğaz’dan geçişi düzenleyen Montrö anlaşması nedeniyle pek dişe dokunur değil. Boğaz geçişleri anlaşma gereği ücretsiz. Sadece klavuzluk, sağlık, fener hizmetleri için belirlenen cüzi bir ücret ile geçişler yapılıyor. Ayrıca imzalanan anlaşmada geçecek gemi tonajı başına “frank altın” birim fiyatı üzerinden hizmet bedeli belirlenmiş  olsa da, belirlenen bu geçiş bedeli dahi, özellikle Rusya’nın itirazı nedeniyle alınamıyor.

  Montrö imzalandığı yıllarda Türklerin 2. bir kanal açması ihtimali öngörülemediği gibi kara ve denizlerin başka bir iletişim aracı için kullanılabileceği de düşünülmemiş olsa gerek… Fiber optik.

  Işık ile iletişim teknolojisi fiber optik kablolar; denizleri, okyanusları, karaları aşıyor. En kısa yoldan en tehlikesiz yerlerden geçiş, iletişimin devamlılığı için büyük önem taşıyor. Büyük nüfuslu bölgelerin güzergahında olmak stratejik bir avantaj. Ama bir de şu meşhur jeopolitik avantaj nedeniyle bir toplama noktası olabilmek, oluşturacağı ekosistem nedeniyle geçip giden gemilerden daha karlı… İçinde milyon dolarlık mal, petrol veya gaz ile geçip giden gemilere el sallamak ve bir doğa felaketi ihtimalini yaşamak yerine internetin gücüne sahip olmak daha avantajlı olsa gerek.

  letişimde söz sahibi olmak devlet meselesidir!
  Bilişim ve internet teknolojilerinin engellenemez yükselişi beraberinde özellikle iletişimde stratejik bir noktada bulunmanın ve gelip geçen trafiği yönetmenin önemini her geçen gün arttırdı. Öncelikle internet ulaştırmak daha sonra ise verinin saklandığı veri merkezlerinin lokal olarak tutulması artık aksi söylenemez önemde. Bu noktada ülkenin servis sağlayıcılarına büyük görevler düşerken, yıllardır gelişmesinde emek verdiğimiz, Türk Telekomun’da bu konuda artık yapısal bir değişime gitmesi bir mecburiyet olarak masaya yatırılmayı bekliyor.

  Kabloda düğüm noktası
  Türkiye’nin genç ağırlıklı, büyük nüfusu dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. İnternet ağımızın globalleşmesi ve içerideki potansiyelin dışarı taşınması konusunda, çevre ülkelere erişim götürülmesi konusunda da ağır kalan Türk Telekom nedeniyle yabancılar daha fazla dayanamayarak Türk internet pazarını “özgürleştirmek” için ülkeye giriş yapmaya başladılar. Yabancıların bu girişlerine ise uzaktan dudak bükerek izleyen TT’de özellikle ağ paylaşımına karşı tavırda bir değişim olmadı. Ama bu sefer geçtiğimiz yıllardan farklı olarak ülkemizde değişen ve gelişen bir ortam oluştu. Artık bu oluşumun dışında kalan açıkta kalacak!

  Avrupa ve Çin kıymetimizin farkında!

  China Telecom Roadmap of Cable Development

  China Telecom Kablo Güzergah Planı

   

  1995 yılında 3 Alman internet servis sağlayıcısı tarafından kurulan, zaman içinde dev bir oluşum haline gelen DE-CIX (Deutscher Commercial Internet Exchange), operatörlerler arası trafik değiş tokuş yapmalarını sağlayan bir düzenleyici kuruluş. Hali hazırda bu faliyetlerini Frankfurt, Hamburg, Münih, Düseldorf, New york, Dallas, Palermo, Marsilya’da yürüten şirket, geçtiğimiz ay Türkiye’de İstanbul’u dazincirine ekledi.

  Avrupa’da oldukça başarılı bir trafik dağıtım sistemi yöneten DE-CIX, 2016 yılı sonunda Frankfurt ile İstanbul noktasını birleştirecek ve Türkiye üzerinden tüm Avrupa ile ücretsiz peering olanağı başlatacak. Başlatılan bu çalışma ile aynı zamanda İstanbul ve Frankfurt üzerinden alınan portlar aynı ağ yapısı (vlan) içinde çalışabildiğinden onlarca yeni teknoloji hizmet (ses hizmetleri, yedeklilik, vb..) sunulması imkanı sağlayacak. Buna ek olarak yurtdışı erişime ulaşım maliyeti düşen servis sağlayıcılar açısından erişim maliyetlerinde bir düşüşte yaşanabilecek.

  Geçen ay yine de-cix gibi şahsen görüştüğüm İstanbul’da pazar faliyeti yürüten China Telecom; Süveyş Kanalı’nı aşıp, Akdeniz’den Marmaris’e inecek yeni fiberoptik kablonun planlamasını yapmış durumda. Dünyanın diğer tarafından neden Türkiye’ye erişmeye çalıştıklarını, bizim Çin’e doğru bir veri akışımızın çok kısıtlı olduğunu sorduğumda ise aldığım cevap çok ilginçti; Sizin bize ulaşmanız belki önemli değil ama Çin online oyun sektörünün genç nüfusunuza hızlı ulaşması ve ürünlerini satması önemli! Bugün, yıllardır olduğu gibi bizler Çin’e veri göndermek için önce Avrupa oradan New York, Amerika içinden Los angeles ve oradan Çin yapıp dünya turu atarken, Çinli internet servis sağlayıcısı bu verimsiz iletişime bir dur deme vaktinin geldiğine karar vermiş bile… Gelmiş İstanbul’a bir ofis kurmuş, bunu bir devlet meselesi haline getirmiş.

  Türk Telekom’un sektörde söz sahipliği azalıyor.
  Altyapısının yaygınlaşması ile birlikte yönettiği kapasite miktarıda artan Turkcell abonelerinin internet çıkışlarının ilk teslim noktasını Avrupa olarak değiştirdi. Özellikle son 1 yıl içinde veri merkezleri açısından yapılan bu uygulama nedeniyle kullanıcılar Türkiye’deki veri merkezlerine ulaşmak için Avrupa üzerinden Türkiye’ye turluyordu.  İlerleyen süreçte Turkcell ile peering (direkt bağlantı/trafik değişimi) yapma zorunluluğu oluştu ve bu bağlantıların kurulması ile tamamen TT ile bir yalıtım sağlandı.

  Diğer cephede Vodafone, 4.5G hazırlık kapsamında fiber altyapı işine hız verirken 2016 yılında adından çok fazla söz ettirecek gelişmelerin eşiğinde içeriğin membaa veri merkezlerine bakışlarını çevirmiş durumda.

  Yurtdışı operatörlerin ülkemize getirdiği erişimi İstanbul’da sadece bir noktadan teslim almak uzun süredir mümkün olsa da sıkıntı erişimi ülke içinde taşımak kısmında yaşanıyordu. Ülke içi iletimde de Turkcell, Vodafone altyapısının gelişmesi ve TT gibi koruyucu ve cezalandırıcı anlayışta olmamaları nedeniyle yurtdışına erişmek artık kolay bir iş haline geldi.

  Gelen ağ saldırılarının engellenmesi konusunda uzun uzadıya yollar yöntemler Türk Telekom cephesine aktarılmasına rağmen bu konuda yeterli destek alınamadı. Bu konuda etkili ürün ve hizmet üretilememesi, iyi yönetilemeyen yurtdışı erişimin tıkanması gibi sebeplerle artık kötü trafiğin durdurulması için çözümler, özellikle yurtdışı üzerinden güvenlik duvarı (firewall) hizmetleri alınarak çözülebilmekte. Ancak bu seferde binbir çaba ile yurtdışından ülke içine taşınan internet trafiği, temizlenmek amacıyla tekrar yurtdışına gönderilmek durumunda kaldı. Sonuç başarılı ama yurtdışına bağımlı…

  Tekel olmanın verdiği rahatlık ile yıllardır ezilen, itilip kakılan, yukarıdan inen sözleşmeler ile “iş ortağı” olarak değil de “abone”  olarak görülen işletmecilere/servis sağlayıcılara gereksiz yükler bindirilmeye halen devam ede dursun, rüzgarın yönünü değiştirmek artık daha kolay.

  Kuş yuvadan uçuyor!
  Şimdi soru şu: Bizim cebimizden çıkan paralar ile kurulan, ülkemizin değeri, koca bir şirkete geleceği göremeyen uygulamaları nedeniyle küsüp, kan kaybını mı izleyelim? Yoksa son bir omuz verip bu şirketi Avrupa’da söz sahibi, ülkemize yeni teknolojileri getiren bir değer haline gelmesine yardımcı mı olalım?

  Benim oyum pes etmemek, yıllardır olduğu gibi hatalı uygulamaları haykırıp, bu hataların düzeltilmesi yönünde mücadeleye devam etmek yönünde. Türk Telekom bu ülkenin bir değeridir. Sözümüze, fikirlerimize, vizyonumuza kulak kabartılan her ortamda sorunları konuşmaya, tartışmaya devam etmeliyiz. Yeter ki artık bir dinleyen ama aynı zamanda birşeyler yapabilen birileri olsun!

  http://daghan.net/kus-yuvadan-ucuyor-2.dgn

   

  Evet arkadaşlar Türkiyede önde gelen datecenterlardan biri olan DGN'nin sahibinin yazdığı bir yazı.

  Dediği gibi bize ilkokuldan beri öğretilen Türkiyenin jeopolitik konumu/önemi ve Türkiyenin genç, internete aç nüfusu kimilerin ilgisini çekmiş ki bazı konuda yatırımlar yapılıyor.

  Eğer ki bu işler telekom tekelinden iyice kurtulup , devlet tarafından saçma sapan engel ve uygulamalara takılmaz ise bu konularda Türkiyenin geleceği çok parlak

  Son 5 yıl içerisinde bile büyük gelişmeler oldu , fiber hat birim maliyetlerine gözle görülür seviyede düşüşler oldu, Türkiyede bu sektörün gelişeceğini gören büyükler datacenterlara yatırımlar yapmaya başladı (  Bknz : Doğuş radore iş ortaklığı , telecityinin sadece hostingi satın alması )

  Şu son zamanlarda ise 4G çalışmalarının sürdürülmesi ( Ülkemizin deyişiyle 4.5g ) ufaktan ufaktan bişilerin gelişeceğinide gösteriyor , hadi bakalım hayırlısı

   

   

   

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ari41
  ari41's avatar
  Kayıt Tarihi: 05/Temmuz/2014
  Homo

  hocam bunu haberlere ekleyeydin ya 

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Olgunisik
  Olgunisik's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Ocak/2010
  Erkek

  Bu haber yalan dolu.

  Montrö sanılanın aksine Türkiye için daha iyi zira eğer Montrö anlaşması olmasaydı uluslararası su yolları ile ilgili hüküm geçerli olacaktı ve bu bize geçen gemilere elsallamak dışında hiçbir üstünlük sağlamıyordu. Uluslarası su yolu sözleşmeleri ticareti ve ulaşımı engellememek üzerine kurulu olduğundan boğazları uluslararasına tam ve kısırlanamaz şekilde açıyordu. Mesela montrö olmasaydı karadeniz abd savaş gemileri ile dolu olurdu. 

  Boğaz geçişleri ücretli. Hemde kol gibi. Rusya da dahil.

  Türkiye ne iletişimin düğüm noktası olabilir ne de asya-avrupa arası fiber bağlantının merkezi. İnsanlar bizim gibi değil 50 yıl sonrasını planlıyorlar ve Türkiyedeki siyasi yapı 50 yi geçtim 5 yıl sonrasını bile planlayamıyor. Ayrıca hertürlü iletişim ve lokasyon maliyetimiz başta yunanistan ve rusya olmak üzere alayından pahalı.

  Kimsenin Türk internet pazarını “özgürleştirmek” gibi bir derdi yok. Herkes para kazanma derdinde. işid gibi manyaklara bile ucuz petrol, gemiler dolusu silah ticareti için ses çıkarmayan kapitalist düzen sana özgürleşmemi getirecek. Ha pardon getirir. Aynı ırak'a getirdiği gibi.

  Türktelekomun altyapısını daha fazla para kazanmak amacına yönelik işlettiği için yurtdışından gelen baskılarla işi yok. TT ye bir tek siyasi irade baskı yapabilir ama malum onlarda elde olsa interneti komple kapar. 

  Yazacak daha çok şey var ama senin için özetliyim. Hayat A haber de izlediklerinden, yandaş medyadaki yalama yıkamacılardan çok farklı. 

   

 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  camarade
  ontedi
  ontedi's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Eylül/2005
  Erkek

  Mümkünse Türk Telekom yasaklansın.

  İnternet maliyeti 9 TL, satış fiyatı en az 60 TL

  Aldığımız hizmet(!)in yaşattığı psikolojik sorunlar paha biçilemez.


  Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  hipokondriyak
  hipokondriyak's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek

  hangi gerizekali yazdi ise montro bogazlar sozlesmesini okumamis.montro bogazlar sozlesmesi turkiyenin yararinadir.eger olmasaydi savasta barista dusman gemileri transit hakka sahip olacakti uluslar arasi denizcilik sozlesmeleri hukmunce bogazlarda uygulanan kurallar uygulanacakti.

  madem.bir konuda yaziyorsunuz haber diye web sitrlerine koyuyorsunuz en azindan internette yuzeysel arastirin 


  Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür.
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mkyb
  mkyb's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Mayıs/2011
  Erkek

  Yazanın sitesi bu : http://daghan.net/kus-yuvadan-ucuyor-2.dgn

   

  mkyb tarafından 04/Ara/15 21:20 tarihinde düzenlenmiştir
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ★★★★
  Genki
  Genki's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ağustos/2005
  Erkek

  Biz ne diyoruz millet neyi sorun ediyor , boğaz anlaşması mevzularını tartışacak olanlar gitsin ötede tartışsın.

  Verilen örnek size yanlış gelebilir veya örneklemede yanlış olabilir . Anlatılan konuda bilginiz veya beyan edeceğiniz bir fikriniz yoksa siyasi mevzulara dalacaksanız hölölölö diye saçma sapan konuşup konuyu piç etmeyin.

  Adam peering diyor, trafik değiş tokuşu diyor , çinlilerin bile türkiyedeki internete aç gençliği görüp ebesinin amından buraya erişim doğru düzgün olacak diye fiber kablo döşemekten bahsediyor siz ne diyorsunuz

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  TOMBLACK
  TOMBLACK's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Ekim/2014
  Erkek

  elektrik bile özelleştirdikten sonra internet fiyatları azalacak bu ülkede değil başka yerde olsa inanırım burası çıkarçılıklar ülkesi

 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  MaviEkran
  MaviEkran's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Aralık/2009
  Erkek

  Yaziyi yazan arkadasın Turk Telekom International'dan haberi yok sanırım. 

  Ayrica TT'nin kurumsal güvenlik ürünlerine de bakamamış. 

  http://m.milliyet.com.tr/turkiye-telekomunikasyon-koprusu-teknoloji-2015734/

  MaviEkran tarafından 04/Ara/15 22:36 tarihinde düzenlenmiştir

  Blue Screen of Death
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ★★★★
  Genki
  Genki's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ağustos/2005
  Erkek
  MaviEkran bunu yazdı

  Yaziyi yazan arkadasın Turk Telekom International'dan haberi yok sanırım. 

  Ayrica TT'nin kurumsal güvenlik ürünlerine de bakamamış. 

  http://m.milliyet.com.tr/turkiye-telekomunikasyon-koprusu-teknoloji-2015734/

  Hocam yazıyı okudun mu ? Okuduysan şu kısmı gördün mü ?

  "Benim oyum pes etmemek, yıllardır olduğu gibi hatalı uygulamaları haykırıp, bu hataların düzeltilmesi yönünde mücadeleye devam etmek yönünde. Türk Telekom bu ülkenin bir değeridir. Sözümüze, fikirlerimize, vizyonumuza kulak kabartılan her ortamda sorunları konuşmaya, tartışmaya devam etmeliyiz. Yeter ki artık bir dinleyen ama aynı zamanda birşeyler yapabilen birileri olsun!" 

  Şayet bu yazıyı yazan arkadaş telekomdan aktif olarak 3x10 gbit gibi bir bağlantı satın alan , bursanın türk telekom pop noktası görevini üstlenen bir adam yani eminim bişileri bizden daha iyi biliyordur.

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  trampfd
  trampfd's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Mayıs/2006
  Erkek

  Özeti var mı? Cidden çok uzun.. :(


  Ehl-i Byte
Toplam Hit: 1985 Toplam Mesaj: 13
internet fiber ttnetgg turk telekom