Tesla Coil (Tesla Bobini) Yapımı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuncaxxz
    tuncaxxz's avatar
    Erkek

tamamen Türkçe hazırlıcam :) yaptığım bobin ile bir dizi LEDi rastgele yakıp söndürmeyi deneyeceğim. 

çok eğlenceli birşey olcak :)

punto cero
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek

tuncaxxz bunu yazdı:
    -----------------------------

tamamen Türkçe hazırlıcam :) yaptığım bobin ile bir dizi LEDi rastgele yakıp söndürmeyi deneyeceğim. 

çok eğlenceli birşey olcak :)

Arkadaşım Tesla Coil yaptığında çok yüksek gerilimler oluşur. LED vs. yakmak gibi tehlikeli işlere girişme yakınlarına Floresan yaklaştırırsan onunda yandığını göreceksin nette çok bilgi ve video var. Bu arada Frekans yüksek olmazsa Ölüm Tehlikesi vardır. Yüksek olursada Vücuduna temas halinde sinirlerini yakarak ilerler ama hissetmezsin. En iyisi Mucidinin açıklamasını ekleyeyim... :)

"Frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir..." Nikola TESLA

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuncaxxz
    tuncaxxz's avatar
    Erkek

kralsam bunu yazdı:

Arkadaşım Tesla Coil yaptığında çok yüksek gerilimler oluşur. LED vs. yakmak gibi tehlikeli işlere girişme yakınlarına Floresan yaklaştırırsan onunda yandığını göreceksin nette çok bilgi ve video var. Bu arada Frekans yüksek olmazsa Ölüm Tehlikesi vardır. Yüksek olursada Vücuduna temas halinde sinirlerini yakarak ilerler ama hissetmezsin. En iyisi Mucidinin açıklamasını ekleyeyim... :)

"Frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir..." Nikola TESLA

kafamda kurduğum bişey var. ledleri direk bobinden gelen gerilimle çalıştırmayacağım elbette. çok da büyük birşey yapmayacağım zaten.

kapalı cam ortam düşünyorum kafamda o var bakalım nasıl sonuçlanıcak. çalışma bittikten sonra fotoğraflarla birlikte bir döküman hazırlıcam :)

punto cero
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    Baracuda
    Baracuda's avatar
    Erkek

tuncaxxz bunu yazdı:

kralsam bunu yazdı:

kafamda kurduğum bişey var. ledleri direk bobinden gelen gerilimle çalıştırmayacağım elbette. çok da büyük birşey yapmayacağım zaten.

kapalı cam ortam düşünyorum kafamda o var bakalım nasıl sonuçlanıcak. çalışma bittikten sonra fotoğraflarla birlikte bir döküman hazırlıcam :)

Acele et müridim bizim fizikçiye proje olarak goturcem bunu

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

ilgiyle takip ediyorum umarım kazasız belasız bir şekilde başarırsın. :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

küçük bişey yapacaksan bobin ile uğraşma.Hurdadan bir endüksiyon bobini bul,arabalarınki olur,motosiklet olur fark etmez.Onunla dene.Ben hiç denemedim ama yapanlar olduğunu duydum.Ayrıca yüksek frekansa çıkmak kolay bişey değil,bu durumda trafo için silisyumlu saç değil,karbon bir malzeme bulmanız lazım(silisyumlu saç ile 50Hz civarı frekans üretilebilir,fazlası verimli olmaz).Aynı televizyonlardaki EHT trafosu gibi(aslında onunla da olur,20-30bin volt var onda).sen yap ben de yeni çeşit bi lav silahım için düşünüyorum yapmayı.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeuefeL
    TeuefeL's avatar
    Erkek

hocam sabırsızlıkla bekliyorum :D

Hell Yeahh
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enginkar
    enginkar's avatar
    Erkek

sihirbazın çırağı filmindede çocuk bunun üzerinde çalışıyodu.. birkaç tane (5-6) bobin bağlamış ve sürekli elektrik akmı oluyor aralarnda.. yani kesinti yok..tek dediği de göz zevki yani bi amacı yoktu sanırım :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bilie_jean
    bilie_jean's avatar
    Erkek

Alternatif akımı bulan zat değilmi bu tesla.ayrıca psişik huyları olan.

twitter.com/KezzapliMakarna
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

bugün izlediğim bi filmdede vardı bu dalga. bende takipçisiyim. ne malzeme lazımsa bulalum düşük voltta olacak bişise yapalım :)

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
Toplam Hit: 16195 Toplam Mesaj: 33