folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Thermodinamik Ve Elektrik-Elektronikten Anlayanlara Bir Soru - Powerbank

Thermodinamik Ve Elektrik-Elektronikten Anlayanlara Bir Soru - Powerbank

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Selam,

3.nesil mi 10.000mAh özellikleri daha iyi Type-C, fast charcing 18 W ve input girişi bir fazla fakat 

Rated capacity olarak eski sürümünde 6500mAh (Typ 1A), Yeni sürümünde 5500mAh (5.1V/2.6A) gösteriyor. Eski sürümün kapasitesi daha mı fazla ? yoksa amper değerlerinden dolayı bir formülle aynı kapasiteye mi geliyor ?

https://www.mi.com/sg/10000mah-mi-power-bank-2s/specs/

https://www.mi.com/global/10000mAh-mi-18w-fast-charge-power-bank-3/specs

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ebter
    ebter's avatar
    Erkek

Kapasiteye mah değeri üzerinden bakılır reiz, fazla olanın kapasitesi yüksektir.

//www.radyosu.org\\//Gerçek Yeraltı\\
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    ebter bunu yazdı

Kapasiteye mah değeri üzerinden bakılır reiz, fazla olanın kapasitesi yüksektir.

Kapasite aynı zaten. 10.000 mAh 37Wh diyor. Burada sormak istediğim hızlı şarj Watt değeri artınca reated capacity düşüyor mu ? biri 15 W diğer 18 W hızlı şarj desteği var. Yani bir cihazı daha hızlı şarj etmek istersen bu kadar veririmlilik düşer mi ? düşüerse rated capacity değerleri normal mi ?

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Şarj edeceğin cihazlar kaç volt ile şarj oluyorlar. Bir de hızlı şarj için ne kadar akıma ihtiyacın var bunları biliyorsan ikisini çarp. Örneğin 5v 2 amp ile şarj oluyor ise 10w yeterli olur sana gibi. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

Şarj edeceğin cihazlar kaç volt ile şarj oluyorlar. Bir de hızlı şarj için ne kadar akıma ihtiyacın var bunları biliyorsan ikisini çarp. Örneğin 5v 2 amp ile şarj oluyor ise 10w yeterli olur sana gibi. 

Soruyu doğru soramıyorum galiba :D

İkisininde 10.000 mAh 37Wh kapasitesi olduğunu biliyoruz ama rated capacity bölümünde 

Eski sürümünde 6500mAh (Typ 1A), 15W fast charcing
    Yeni sürümünde 5500mAh (5.1V/2.6A), 18W fast charcing

Şimdi burdaki amper değerleri farklı. Eskisi 1A yenisi 2.6A olarak görülüyor. 

Aynı kapasityede olmasına rağmen rated kapasitesi neden farklı ? Hızlı şarj Watt deteği arttığında aynı kapasitedeki iki powerbank değerleri düşer mi ? 1000 mAh azımsanacak bir değer değil.

Bu konu thermodinamik'e bağlı bir şey diye düşünüyorum ama bilen birisi lazım :D Konu biraz saptı ama 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

google'da arattım da çok enteresan ya. diyor ki rated capacity bir bataryanın ölçülen, kesin sağladığı kapasiteymiş. kutunun üstünde yazan ne o zaman bu ne saçma iş? neden 10000 mah yazıyorlar o zaman kutuya? batarya işinde çok fazla dolandırıcılık söz konusu ya.

eski sürümün kapasitesi daha fazla hocam evet.

HACKEROKAN!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

İkisininde 10.000 mAh 37Wh kapasitesi olduğunu biliyoruz ama rated capacity bölümünde 

Aynı kapasityede olmasına rağmen rated kapasitesi neden farklı ? Hızlı şarj Watt deteği arttığında aynı kapasitedeki iki powerbank değerleri düşer mi ? 1000 mAh azımsanacak bir değer değil.

Bu konu thermodinamik'e bağlı bir şey diye düşünüyorum ama bilen birisi lazım :D Konu biraz saptı ama 

ha tamam anladım :D abi şöyle amp değeri arttığı için açığa çıkacak kayıp enerji de muhtemelen artacaktır. çünkü bu cihazın bir iç direnci var, zıt empedansı var. ama bunlar nasıl hesaplanır ne olur bilmiyorum :D 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı
    hypnot1c bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

ha tamam anladım :D abi şöyle amp değeri arttığı için açığa çıkacak kayıp enerji de muhtemelen artacaktır. çünkü bu cihazın bir iç direnci var, zıt empedansı var. ama bunlar nasıl hesaplanır ne olur bilmiyorum :D 

New worddd!!!

Detaylı formüle gerek yok. Yani Hızlı şarj Watt değeri arttığımda iç direnci ve zıt empedansı artığını varsayabiliriz değil mi ? Bu sebeple düşme olduğunu farz edebiliriz. Yani 3 W hızlı şarj artacak diye 1000 mAh olmak istemem eski verisyonunu daha iyi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Amper x volt eşittir watt ..

Amper yükselirse hız da yükselir..

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Şimdi öncelikle içindeki pil mah olarak en yükseğin kapasitesi daha iyidir.

Fakat burada bir sahtekarlık var. Powerbank içindeki pil li-ion veya li-po pildir ve nominal olarak bu piller 3.7v gerilim verir ( 3.0 - 4.2v arası değişir) ve 10.000 mah değeri 3.7 volt içindir.

Ama powerbank içindeki boost (step-up) converter pilden aldığı 3.7v gerilimi 5v çıkartır, bunlarda genelde verim oranı >%90'dır. Geri kalan <%10 değer ısı olarak harcanır/kaybedilir. Kısaca üzerinde yazan mah değerini asla alamazsın, ortalama yazan değerin %70 net kullanabileceğin kapasitedir.

Yüksek akım verebilmesi, pilin kapasitesi engellemez. Evet powerbank daha hızlı boşalır ama telefonunda daha hızlı şarj olur. Yüksek mah değeri her zaman daha fazla enerji barındırır fakat;

6500 mah 5v1A ile telefonun -> 1-2 saatte dolar. ama atıyorum 2 kere doldurur.

5500 mah 5v2.6A ile telefonun -> 1 saatin altında dolar ama 1.5 kere şarj eder.

FastCharge (qc3+)'da teknolojisi farklıdır. Telefonu 12-9-5 v gibi değişken gerilimlerde şarj edilir. Yani 18w şarj 5v3a değil, 12v1.5a şarja başlar, bu nedenle telefon ilk %50 kısmı çok hızlı dolar ama tel pili ısındıkça 5v1a kadar düşer.

Telefonun pili her zaman 5v (aslen 4.2v) şarj olur. Gerilimi yükseltmesinin nedeni, şarj kabloları 2a üstünde zorlanır, ısınır, bu nedenle yüksek gerilim düşük akım yoluna gidilmiştir.

Alacağın powerbank de quickcharge 3.0+ sertifikası olmasına dikkat et, yoksa bir işe yaramaz.

cukurova tarafından 17/Ara/20 21:59 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

Bu termodinamik değil elektrodinamik ...

Akımı saniyede akan su gibi düşün.. akış hızı..litre olarak..

Ah veya miliAh pile girebilecek toplam su miktarı gibi..

6500 mAh (6.5 Ah yapar) saniyede 6.5 litre akan suyu 1 saat akıtınca  olacak toplan suyun.. Sen saniyede 1 litre akıtırsan 6.5 saatte biter..ya da dolar..2 litre akıtırsan 3.25 

Akış hızı , akım arttıkça telefonu daha çabuk şarj edersin..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 3224 Toplam Mesaj: 33
powerbank sadi carnot thermodinamik emicekare entropi