folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Thinpad Açılmama Sorunu (Yardım)

Thinpad Açılmama Sorunu (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cohndoe
    cohndoe's avatar
    Erkek

Müritler, elektrikler kesildi. Fırsattan istifade laptopu(Thinkpad t420 model) temizleyeyim dedim ama elime yüzüme bulaştırdım.

Laptop power düğmesine basınca yanıp sönüyor ama görüntü gelmiyor, basılı tutup kapatmaya çalışıyorum tepki vermiyor. Bataryayi çıkartıp, kabloyu çıkartınca kapatabiliyorum. ayrıca; fan dönmüyor.

Sesten anladığım hdd den tepki aliyorum ama o kadar.

Fark eder mi bilmiyorum ama cihazi açtığımda ekranin arkasındaki pil simgesi yanıp sönüyor. Batarya takili veya değil. Bataryasi zaten ölü :)

Sizce ne halt etmiş olabilirim.

Not:Mobildeyim yazım hatası varsa mazur görün. Konuda umarim doğru yerdedir.

cohndoe ///// ygzkoc ///// R10 YaÖzKo
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    cohndoe bunu yazdı

Müritler, elektrikler kesildi. Fırsattan istifade laptopu(Thinkpad t420 model) temizleyeyim dedim ama elime yüzüme bulaştırdım.

Laptop power düğmesine basınca yanıp sönüyor ama görüntü gelmiyor, basılı tutup kapatmaya çalışıyorum tepki vermiyor. Bataryayi çıkartıp, kabloyu çıkartınca kapatabiliyorum. ayrıca; fan dönmüyor.

Sesten anladığım hdd den tepki aliyorum ama o kadar.

Fark eder mi bilmiyorum ama cihazi açtığımda ekranin arkasındaki pil simgesi yanıp sönüyor. Batarya takili veya değil. Bataryasi zaten ölü :)

Sizce ne halt etmiş olabilirim.

Not:Mobildeyim yazım hatası varsa mazur görün. Konuda umarim doğru yerdedir.

kaç kere yanıp sönüyo? 

aletten batarya ve adaptörü sök. portlardan da bişey takılı olmasın, açma tuşuna 30 saniye basılı tut. sonra 3-5 kere daha bas çek yap bi dene bakalım açılacak mı. binde bir ihtimal ama bazen statik elektrikten olabiliyor.

bios update falan denemedin di mi ?

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

short var gibi. gidip wifi antenini işe yarar bir diyota değdirmiş olabilirsin. tekrar aç. herşey yerli yerinde mi bak, ayrıca bir bağlantı noktasını yamultmuş da olabilirsin. açılası var açılamıyor. 

@yolbulucu nun dediği gibi statik vermiş de olabilirsin. ama bana short gibi geldi. 

tabi işlemciyi filan macunsuz bırakmayıp açılıp laptopun 20 sn filan takılmadığını varsayıyorum.

edit. temizleme derken içini açıp temizlediğini macun yenilediğini varsaydım ben. dışardan temizlediysen elektrik kesilmesi babında içerde güç ile ilgili birşeylerde olmuş olabilir

PathfindeR00 tarafından 09/Mar/21 00:05 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cohndoe
    cohndoe's avatar
    Erkek

@yolbulucu dediğin şekilde denedim aynı durumda. Statik benimde aklima geldi rami falan taşa koyup statik boşaltmayı da denedim.

Yanıp sönme meselesi ise sürekli. Basılı tutup kapatmaya çalışıyorum kapanmıyor.

Bios falan birşey yapmadım. Donanim temizligi fan ram falan temizliği yaptım.

@PathfindeR00 ekstrem bir kablo sokmedim. Fan kablosu ve touchpad altinda bir kablo vardı onu söktüm zaten bir yere temasi sanslari yoktu yani. En azindan yanlis seyi yanlis yere takma veya degdirme olmadi diye düşünüyorum. Dediğim gibi power a basiyorum. Hdd okuyor disk okuyor. Rami de goruyorum sesten anladigim, sonrasi yok gibi geliyor.

Macunluk oldugunu düşünmüyorum zira islemci isinmiyor bile. Ben elektrik kesmedikce de pc kapanmiyor. Tum bunlar olurken goruntu de yok tabii.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

ram hatası iki slot varsa tek tek dene ramleri teker teker takarak

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cohndoe
    cohndoe's avatar
    Erkek
    rebellisch bunu yazdı

ram hatası iki slot varsa tek tek dene ramleri teker teker takarak

Onuda denedim yemedi ya:(

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    cohndoe bunu yazdı

@yolbulucu dediğin şekilde denedim aynı durumda. Statik benimde aklima geldi rami falan taşa koyup statik boşaltmayı da denedim.

Yanıp sönme meselesi ise sürekli. Basılı tutup kapatmaya çalışıyorum kapanmıyor.

@PathfindeR00 ekstrem bir kablo sokmedim. Fan kablosu ve touchpad altinda bir kablo vardı onu söktüm zaten bir yere temasi sanslari yoktu yani. En azindan yanlis seyi yanlis yere takma veya degdirme olmadi diye düşünüyorum. Dediğim gibi power a basiyorum. Hdd okuyor disk okuyor. Rami de goruyorum sesten anladigim, sonrasi yok gibi geliyor.

Macunluk oldugunu düşünmüyorum zira islemci isinmiyor bile. Ben elektrik kesmedikce de pc kapanmiyor. Tum bunlar olurken goruntu de yok tabii.

geçmiş olsun hacım, ben o aletin baya anasını sikmeme rağmen bişey olmamıştı , ciğerli alet.

bence bi ara ver yat uyu sabah kalktığında düzelmiş olacak. hissediyorum :D 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cohndoe
    cohndoe's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    cohndoe bunu yazdı

geçmiş olsun hacım, ben o aletin baya anasını sikmeme rağmen bişey olmamıştı , ciğerli alet.

bence bi ara ver yat uyu sabah kalktığında düzelmiş olacak. hissediyorum :D 

Umarım, bende çok seviyorum. Hiç yoktan yere başıma iş açtım ya ona yanıyorum. Acayip stres yaptım bi tonda iş bekliyor ayyh gece gece ilgilediniz var olun.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Yapabiliyorsan, sökebildiğin bütün donanımları ve parçalarını(adaptör kablosu, usb aygıtlar, batarya, ram, HDD, wireless, bluetooth modulleri) söktükten sonra deşarj yap. (Kapatma düğmesine 10 sn kadar basılı tut.) Bir açmayı dene değişme varsa cihazın çalışması için gerekli olan temel donanımlarla anakart, CPU, ram ile çalıştırmayı dene. Sorun statik kaynaklı ise sorun çözülür. Değilse anakart ya da daughter board diye adlandırılan ayrı bir devre kartı bozulmuştur muhtemelen.

Normalde hem adaptörde hem de anakartın üstünde elektrik dalgalanma ya da aşırı yüklenme için koruma devreleri vardır. Adaptörde sorunlu olabilir. Discharge işlemi sonrasında varsa farklı bir adaptörde denenebilir.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cohndoe
    cohndoe's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı

Yapabiliyorsan, sökebildiğin bütün donanımları ve parçalarını(adaptör kablosu, usb aygıtlar, batarya, ram, HDD, wireless, bluetooth modulleri) söktükten sonra deşarj yap. (Kapatma düğmesine 10 sn kadar basılı tut.) Bir açmayı dene değişme varsa cihazın çalışması için gerekli olan temel donanımlarla anakart, CPU, ram ile çalıştırmayı dene. Sorun statik kaynaklı ise sorun çözülür. Değilse anakart ya da daughter board diye adlandırılan ayrı bir devre kartı bozulmuştur muhtemelen.

Normalde hem adaptörde hem de anakartın üstünde elektrik dalgalanma ya da aşırı yüklenme için koruma devreleri vardır. Adaptörde sorunlu olabilir. Discharge işlemi sonrasında varsa farklı bir adaptörde denenebilir.

Dediklerini bir deneyeyim müridim. Adaptor yok baska gerci :) oraya kadarını deneyeyim.

cohndoe tarafından 09/Mar/21 01:18 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    cohndoe bunu yazdı
    hypnot1c bunu yazdı

Dediklerini bir deneyeyim müridim. Adaptor yok baska gerci :) oraya kadarını deneyeyim. 

Bu arada ben hdd sokunce devre kesiliyor, tamamen kapaniyor. Hdd sök demissin ya ordan akilam geldi dipnot olsun dedim.

Devre kesiliyor derken ? HDD'sizde dizüstü bilgisayar açılır. Sadece "not found" hatası verir. HDD'nin takılmaması şu durumda daha iyi. Yeterki görüntü versin.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 1916 Toplam Mesaj: 29
thinpad görüntü gelmemesi t420 thinkpad