folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Tinerle Gümüş Aşırı Korozif Yakıcı Oluyor

Tinerle Gümüş Aşırı Korozif Yakıcı Oluyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Tamirat işleri ile uğraşırken elimi temizlemek için selülozik tiner sürdüm..

Tabi normalde tineri de hiç bir şekilde cilde değdirmemek lazım da..

Bir anda yüzük parmağımda müthiş dayanılmaz bir acı yanma hissettim

Can havliyle yüzüğü çıkartıp attım.. Parmağımı suya tuttum.. ama

yanması 4 - 5 dakika sürdü..

Nasil bir kimyasal tepkime veriyorsa..

Diğer metallerle de yapar ayni şeyi tahmin ederim

Aklınızda bulunsun..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

teşekkür ederim. boya yaptığımızda elimizi hep tinerle yıkıyoruz. hiç yüzükle dememiştim öğrendiğim iyi oldu.

kimyasal olarak açıklayacak var mı.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Tiner organik bir çözücü, gümüşle reaksiyon vermez. Gümüş üzerinde başka bir kaplama olabilir belki. 

طדṮ
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    Cesnist bunu yazdı

Tiner organik bir çözücü, gümüşle reaksiyon vermez. Gümüş üzerinde başka bir kaplama olabilir belki. 

Yohdir.. Ama belki gümüş oksit ya da sabun artığı falan birikmişse yüzüğün iç tarafında onlarla da olabilir..  denemiycem doğrusu..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Cesnist bunu yazdı

Tiner, organik bir çözücü, gümüşle reaksiyon vermez. Gümüş üzerinde başka bir Kaplama olabilir belki. 

ilginçtir, bu T(h)in(n)er'e geçen bakmıştım, ingilizce'den geliyormuş. zamanında kafama çok takılmıştı.

Selülozik Tiner ile normal(yada sentetik?) Tiner arasında, sonradan niye böyle bir fark çıktı. kimyasal içerikleri gibi, kullanım alanları da farklılaşıyor sanırım.

vaktiyle , bu ikisinden birinin PCB'lerde((? yada başka bir alanda)) kullanılmamasını söylemişti de, hatırlayamadım. 

ben de şunu merâk ettim. Tiner'in organik çözücülüğünün yanında Yakıcı,yanıcı bir özelliği de var mıdır?

bir de, uzun 4-5dakika kadar Uzun sürdüğünü söylüyor. bu da ilginç. yanmayı/çözücülüğü  inhibe edici değil de, (diğer kelime neydi hatırlayamadım (kataliz'leyen)) destekleyici bir kimyasal var mı tiner'le beraber çalışan?

~@~

geçmiş olsun @LTcelik. vv,)

(Oeko-Tex sertifikasyon'u da ilginçmiş.) 

aşağıdakiler de inceltici(thinner)/çözücü(solvent) amacıyla kullanılıyor sanırım. wiki'den:

common Solvents historically used as Paint  Thinners include: [citation needed ]

Mineral(?) Spirits (US) / White_Spirit(^^`) (UK)
    Acetone
    Turpentine
    Naphtha
    Toluene
    M'ethyl E'thyl K'etone (MEK)
    DiMethylForm?amide (DMF)
    2-ButoxyEthanol , or any of the other Glycol Ethers

Less common Solvents used as Paint Thinner include: [1] [failed verification ]

EthylBenzene
    Xylene
    n -Butyl Acetate
    Butanol

ilginçtir, burada da Selülozik Tiner veya Sentetik Tiner yazmıyor. (ayrıca bakmadım bunlara ama.)

RitmFarbRacourci tarafından 21/Mar/21 02:22 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Teşekkürler @RitmFarbRacourci ..

Ufak tefek elektronik ile uğraştığım için almıştım selülozik tineri ... 

Lehim pastası artıklarını temizlemek için kullanılıyor .. Bir de izipropil alkol..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

Şöýle bişey olabilir yüzük parmağını sıkıyor mu altındaki deri tahriş olmuş olabilir mi böyle bir durum varsa dediğin çok normal 

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

Gecen ipa aldim bembeyaz yapiyor. Oncesi yapmiyordu. Acaba son zamanlarda kimyasallarin karisim oranlariyla oynanmis olabilir mi?Simdi konu benzer amacli kimyasal olunca tiner icin baktim. https://www.picproje.org/index.php?PHPSESSID=90ab11e6c9104e99579c0184ea677fd2&msg=567124

yorumda tinerinde sahtesi var demis. Gerci oyle bir hal aldi ki hersey artik orjinal bisey kaldi mi bilmiyorum. 

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    xxjokerxx bunu yazdı

Şöýle bişey olabilir yüzük parmağını sıkıyor mu altındaki deri tahriş olmuş olabilir mi böyle bir durum varsa dediğin çok normal 

Yok.. Gevşek bile.. iyi ki de gevşekmiş.. 

Dediğim gibi belki sabun artığı gibi şeyler de tepkimeye girmiş olabilir..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    djxeon
    djxeon's avatar
    Erkek

başlıgı Tinder diye okuyan tek benmiyim :)

yok amk imzam
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    djxeon bunu yazdı

başlıgı Tinder diye okuyan tek benmiyim :)

Ben de tinder yazdım zati...

ltcelik tarafından 21/Mar/21 21:31 tarihinde düzenlenmiştir