Tranferwise

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek

Arkadaşlar hepinize merhaba iyi akşamlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Kısmet olursa yakın zamanda ingiltereye yerleşeceğim duruma göre Türkiyeye de para gönderme gibi bir düşüncem var. Malumunuz bankalar oldukça fazla kesinti yapıyor şöyle bir internette araştırma yaptığımda transferwise diye bir sistem olduğunu öğrendim. Bu sistemi kullanan varmı sistem ne derece güvenilir bilgisi olan varmı acaba?

Şimdiden hepinize teşekkür eder iyi akşamlar dilerim. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Uzun süredir UK - TR arasında kullanıyorum, yüklü miktarlarda dahil hiçbir problem yaşamadım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    XanTos bunu yazdı

Uzun süredir UK - TR arasında kullanıyorum, yüklü miktarlarda dahil hiçbir problem yaşamadım.

Bankalarla kıyaslama yapıldığında sizcede daha mantıklı mı peki? Henüz hiç tecrübe edinmediğim için bilmiyorum. Siteden kontrol ettiğimde ise kur oranı dahi bankalardan oldukça yüksek ve bu yüzden çok mantıklı gibi görünüyor açıkçası :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XanTos
    XanTos's avatar
    Erkek

Western Union tarzı diğer alternatiflere kıyasla çok daha ekonomik.

Bazı bankalarda swift komisyonu çok az bir miktar daha düşük olabiliyor Transferwise ile kıyaslandığında ama kaydadeğer bir fark değil veya Transferwise daha avantajlı oluyor. En güzel kısmı hızlı olması. 2-3 saatte bitiyor tüm transfer. Bunun dışında bankaların aracısıydı, gelen bankaydı, giden bankaydı cart curt komisyonlarını hesaplamakla uğraşmaya gerek kalmıyor. Ne kadar hesaba geçecekse yazıyor, direkt o rakam geçiyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

2 yila yakindir kullaniyorum transferweise. düsük miktar gönderince uygun oluyor ama yüksek miktar gönderince sömüyorlar.. Ben bir akrabama acil para göndermem gerekti 12 bin frank (12 bin dolar olarak düsünebilirsin) yolladim ve program 72 frank kesti. Oysa daha önce normal bankamdan yolladigimda (sanirim 10 bin frank yollamistim), 22 frank kesmisti. O yüzden gönderecegin miktar yükseldikce transferwise ücreti acayip artiyor.. Buna dikkat etmelisin.

Ya da en mantiklisi, gelirken yüklü miktar olmamak kaydiyla yaninda getirebilirsin (atiyorum 10 bin euro gibi). Eger iki kisi gelirseniz 20 bin euro getirirsin.. Böylece komisyon vs ödemezsin. 

Transferwise'in en iyi avantaji ise kur ücreti. Parayi isvicre frangi olarak yolluyorsun ve karsi taraf türk lirasi aliyor ve kur ücreti en yüksek serbest piyasa ücretini veriyor görebildigim kadariyla.. https://kur.doviz.com/serbest-piyasa/isvicre-frangi (Bendeki buna yakin)

Transferwise da 5.9 iken, dövizcide 5.7 idi. Yüksek miktarlar icin fark büyüyor. Ama kapali carsi gibi yerlerde bozdurursan cok iyiden bozdurursun.. 

Bildiklerim bu kadar 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    XanTos bunu yazdı

Western Union tarzı diğer alternatiflere kıyasla çok daha ekonomik.

Bazı bankalarda swift komisyonu çok az bir miktar daha düşük olabiliyor Transferwise ile kıyaslandığında ama kaydadeğer bir fark değil veya Transferwise daha avantajlı oluyor. En güzel kısmı hızlı olması. 2-3 saatte bitiyor tüm transfer. Bunun dışında bankaların aracısıydı, gelen bankaydı, giden bankaydı cart curt komisyonlarını hesaplamakla uğraşmaya gerek kalmıyor. Ne kadar hesaba geçecekse yazıyor, direkt o rakam geçiyor.

Anladım teşekkür ederim hocam :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

2 yila yakindir kullaniyorum transferweise. düsük miktar gönderince uygun oluyor ama yüksek miktar gönderince sömüyorlar.. Ben bir akrabama acil para göndermem gerekti 12 bin frank (12 bin dolar olarak düsünebilirsin) yolladim ve program 72 frank kesti. Oysa daha önce normal bankamdan yolladigimda (sanirim 10 bin frank yollamistim), 22 frank kesmisti. O yüzden gönderecegin miktar yükseldikce transferwise ücreti acayip artiyor.. Buna dikkat etmelisin.

Ya da en mantiklisi, gelirken yüklü miktar olmamak kaydiyla yaninda getirebilirsin (atiyorum 10 bin euro gibi). Eger iki kisi gelirseniz 20 bin euro getirirsin.. Böylece komisyon vs ödemezsin. 

Transferwise'in en iyi avantaji ise kur ücreti. Parayi isvicre frangi olarak yolluyorsun ve karsi taraf türk lirasi aliyor ve kur ücreti en yüksek serbest piyasa ücretini veriyor görebildigim kadariyla.. https://kur.doviz.com/serbest-piyasa/isvicre-frangi (Bendeki buna yakin)

Transferwise da 5.9 iken, dövizcide 5.7 idi. Yüksek miktarlar icin fark büyüyor. Ama kapali carsi gibi yerlerde bozdurursan cok iyiden bozdurursun.. 

Bildiklerim bu kadar 

İlk aşamalarda o denli yüksek yollayamam zaten maksimim 1-1.5 £ yollayabilirim muhtemelen ama anladığım kadarıyla hem güvenilir hemde en uygun seçeneklerden birisi galiba, bilgilendirme için teşekkür ederim :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Transfergo var birde. Biraz geç geçerse karşı tarafın eline hiç masraf kesmiyor bildiğim kadarıyla.  Geçen hafta cumartesi günü ufak bir miktar gönderdim pazartesi öğlen ulaşırsa 2.99 akşam 18:30 a kadar ulaşırsa ücretsiz seçeceği vardı. Onu sectim. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Delegado_Zero bunu yazdı

Transfergo var birde. Biraz geç geçerse karşı tarafın eline hiç masraf kesmiyor bildiğim kadarıyla.  Geçen hafta cumartesi günü ufak bir miktar gönderdim pazartesi öğlen ulaşırsa 2.99 akşam 18:30 a kadar ulaşırsa ücretsiz seçeceği vardı. Onu sectim. 

valla hocam baya degisik bi sistem nasil oluyor tam anlayamadim. Mevduat hesabi üzerinden yollayabiliyorum. Yani ben kendi hesabimdan onlarin hesabina SEPA üzerinden ücretsiz yollayabilirim. Buraya kadar sorun yok. Ama neden euro üzerinden yolluyoruz? Baska para birimi üzerinden yollama var mi? Diger türlü iki kere kur cevrimi olacak benim icin (frank->euro, euro->tl). Direk frank->tl yapabilsem harika olur.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    Delegado_Zero bunu yazdı

Anladım hocam, ona da bakacağım teşekkürler :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek

Bir sorum daha olacak bide transferwise card varmış bu ne oluyor acaba? Normal banka kartı gibi kart çıkartıyorlar hesapta para varsa iki banka arasında gönderim yapmaktansa direk kendi hesaplarından çekip diğer hesaba mı gönderiyorlar bu konuda bilgisi olan varmı acaba?

Toplam Hit: 2312 Toplam Mesaj: 23
swift eft döviz havale transferwise