Travma Ve Dil

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Merhabalar haberlerde gördüğüm ve bazı dönemler sık sık popüler olması üstüne aramızda tartısabilecegimiz , yorum yapabilecegimiz bir baslık acmak istedim. 

Bazı hastalar , ya da olaylar sonucu sok etkisi atlatılınca ya da hasta komadan cıkınca ya da gözlerini açınca diyelim ; Hiç bilmediği bir dili konusmaya baslıyor. 

Hastalara sorulan " bu dili daha önce biliyor muydunuz? " sorusunun cevabı ise net ; Hayır! 

Örnekleri ; Komadan çıkınca kürtçe konusmaya baslayan yozgatlı - LİNK

Avustralya'lı melbourne çince ; LİNK

ve toplu olarak bu LİNK'te toplanmıs. 

Bunun imkanı nedir , ya da fiziki/iç organlar olarak durum nedir , beyin nasıl bir olay sonucu böyle birşey yapabilir ? yani hiç bilinmeyen bir dilin konusulması ve hiç bir çaba olmadan tek çaba bir travma atlatmak :) 

Acaba beyin günlük hayatta duydugu yabancı kelimeleri bilinç altı yerlestirip , travma sonrası bunları ön plana cıkarıp güncel bilgileri geri plana mı atıyor ?

Ve eger mümkünse böyle travmalar kontrol edilebilecek seviyeye getirilip , gönüllü kisilere travma geçirtip farklı bir dil konusturulmaya ögretilmeye calısılabilir mi ? gözlerini kapa ve açtıgında dil ögren! 

Saygı ve sevgilerimle :) 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

adını unuttum. bir demiryolu işçisi bir kaza geçiriyor ve bir demir gelip adamın başına saplanıyordu.

adam komadan çıktığında apayrı bir insan oluyor. bu tıpda var olan birşey

yine bir hastalıkta sinirlenince farklı dil konuşanlar var onuda duydum.

ama hiç bilmediğin bir dil konuşmayı ilk duydum. yarın araştırayım

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Bir iki yıl önce bu haberlere bi yenisi eklenmiş ve komaya giren birey uyandığında artık kullanılmayan unutulmuş bir dil konuşuyordu. Adam dil bilimci vs de değil alakası olmayan biriydi. Nasıl mümkün oluyor bilmiyorum. Komada veya bitkisel hayatta yukarıda frekanslar mı karışıyor :)))) ruhlar mı karışıyor :)) ben ilk başlarda fake haber zannediyordum ancak büyüdükçe ve araştırdıkça gerçek olduğunu gördüm. Bildiğim kadarıyla bir açıklaması yok. Özellikle hic bilmediği veya duymadığı bir dili konuşmasının.

Bilen birisi anlatırsa okumaktan zevk alırım.

Edit: böyle bir şey diyorlarmış

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ksenoglosi

heza tarafından 22/Kas/16 01:49 tarihinde düzenlenmiştir

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek

Bir belgeselde bu konu ele alınıyordu. Adını hatırlamıyorum, izleyeli 5-6 yıl oldu. Ancak hatırladığım kadarıyla bu tip insanların geçmişleri üzerine araştırma yapılıyordu. Belgeseldeki kadın bir travma sonrası daha önce hiç duymadığını iddia ettiği, tamamen farklı bir dil konuşmaya başlıyor. Araştırmacılar kadının bebekliğine kadar iniyor. Hayatını tüm ayrıntılarıyla inceliyor ve nihayet konuştuğu dilin bebekliğinde kendine bir süre dadılık yapan kadının  anadili olduğu ortaya çıkıyor. Dadı herkes evdeyken ingilizce konuşuyor, bebekle başbaşa kaldığında ülkesindeki akrabalarını arayıp saatlerce onlarla anadilinde konuşuyor. Bebeğin beyni bunları kaydediyor ama dadı dışında hiç kimse o dili kullanmadığı için bilinçaltında baskılanıyor ve bir travma sonrası bu baskılanmış ikinci dil ortaya çıkıyor.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jocus
    jocus's avatar
    Erkek
    micropin bunu yazdı

Bir belgeselde bu konu ele alınıyordu. Adını hatırlamıyorum, izleyeli 5-6 yıl oldu. Ancak hatırladığım kadarıyla bu tip insanların geçmişleri üzerine araştırma yapılıyordu. Belgeseldeki kadın bir travma sonrası daha önce hiç duymadığını iddia ettiği, tamamen farklı bir dil konuşmaya başlıyor. Araştırmacılar kadının bebekliğine kadar iniyor. Hayatını tüm ayrıntılarıyla inceliyor ve nihayet konuştuğu dilin bebekliğinde kendine bir süre dadılık yapan kadının  anadili olduğu ortaya çıkıyor. Dadı herkes evdeyken ingilizce konuşuyor, bebekle başbaşa kaldığında ülkesindeki akrabalarını arayıp saatlerce onlarla anadilinde konuşuyor. Bebeğin beyni bunları kaydediyor ama dadı dışında hiç kimse o dili kullanmadığı için bilinçaltında baskılanıyor ve bir travma sonrası bu baskılanmış ikinci dil ortaya çıkıyor.

Belgeselin adını hatırlıyor musun hocam ?  

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

bir süredir aklımda bu konu. @micropin 'in yazdıklarına katılıyorum. hayatlarının bir yerinde duyulmuş ve baskılanmış oluyor o dil. Travmatik durumda kişi konuşma yetisini vesaire yitirince, dil gidince yani baskın olan ortaya çıkıyor. varsa sağlam kaynak belirtebilecek biz de bilgi sahibi olalım

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HorbaDor
    HorbaDor's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Merhabalar haberlerde gördüğüm ve bazı dönemler sık sık popüler olması üstüne aramızda tartısabilecegimiz , yorum yapabilecegimiz bir baslık acmak istedim. 

Bazı hastalar , ya da olaylar sonucu sok etkisi atlatılınca ya da hasta komadan cıkınca ya da gözlerini açınca diyelim ; Hiç bilmediği bir dili konusmaya baslıyor. 

Hastalara sorulan " bu dili daha önce biliyor muydunuz? " sorusunun cevabı ise net ; Hayır! 

Örnekleri ; Komadan çıkınca kürtçe konusmaya baslayan yozgatlı - LİNK

Avustralya'lı melbourne çince ; LİNK

ve toplu olarak bu LİNK'te toplanmıs. 

Bunun imkanı nedir , ya da fiziki/iç organlar olarak durum nedir , beyin nasıl bir olay sonucu böyle birşey yapabilir ? yani hiç bilinmeyen bir dilin konusulması ve hiç bir çaba olmadan tek çaba bir travma atlatmak :) 

Acaba beyin günlük hayatta duydugu yabancı kelimeleri bilinç altı yerlestirip , travma sonrası bunları ön plana cıkarıp güncel bilgileri geri plana mı atıyor ?

Ve eger mümkünse böyle travmalar kontrol edilebilecek seviyeye getirilip , gönüllü kisilere travma geçirtip farklı bir dil konusturulmaya ögretilmeye calısılabilir mi ? gözlerini kapa ve açtıgında dil ögren! 

Saygı ve sevgilerimle :) 

ilk verdiğin haberin kaynağı "kirpice" hocam.

bkz: https://eksisozluk.com/kirpice-com--4689764

Ha Ha!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

adını unuttum. bir demiryolu işçisi bir kaza geçiriyor ve bir demir gelip adamın başına saplanıyordu.

adam komadan çıktığında apayrı bir insan oluyor. bu tıpda var olan birşey

yine bir hastalıkta sinirlenince farklı dil konuşanlar var onuda duydum.

ama hiç bilmediğin bir dil konuşmayı ilk duydum. yarın araştırayım

Jan Grzebski 

Konuya değinecek olursam gerçek nedir bilemem ama elbette koma halindeyken ortak bir bilince karışma durumu çok cazip geliyor böylece zamanda yolculuk teorim için somut deliller edinmiş de olurdum :)

Troubles'll come & they'll pass
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Zaytung bir haber.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek
    jocus bunu yazdı
    micropin bunu yazdı

Belgeselin adını hatırlıyor musun hocam ?  

Malesef çok uzun zaman oldu hatırlamıyorum ancak muhtemelen National Geographic ya da Discovery Channel belgeseliydi.

Google'da anahtar kelimeleri aratirsaniz belki bulunabilir.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

dil olayını bilmiyorum ama tranva geçiren beyinler yeni yetenekler kazanabiliyor, savant deniliyior böyle insanlara 

Toplam Hit: 2768 Toplam Mesaj: 21
dil travma