folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Ttnet Yetkim Olmadan Modem Hızımla Oynuyor

Ttnet Yetkim Olmadan Modem Hızımla Oynuyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek
    ZaZu bunu yazdı

Bu verilen tabloda ki değerler nedir ne değildir açıklayabilirmisiniz?

Superonline kullanıyodum süperdi netim d-smarta geçtim leş gibi çalışmaya başladı amk

Hocam bu bilgilere modem arayüzünden ulaşabiliyorsun. Benim modem airtes browser'dan 192.168.2.1 yazarak giriyorum. Senin modemin markası neyse, onun veri yolu ile sen de girip bakabilirsin. Bilmiyorsan, google amcaya modemin markasını yazıp moden arayüzün diye aratıp ulaşabilirsin ip bilgisine.

Tablo verileri sana ulaşan bağlantı değerlerini gösteriyor.

yalnizturk bunu yazdı

bunu nereden düzeltebiliriz 50mbit internet bağlattık 24mbit kullanıyoruz.

Hocam bunu müşteri hizmetlerini arayıp düzelttirebilirsin. Ama sana söylecekleri şey, hattınız bu kadarını destekliyor demek olacaktır.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Şöyle bir şey var. Paketi zaten satarken şu şekilde diyorlar: ( 16mbps kadar ) yani bu hızda bu şekilde düşmeler yükselmeler olabilir hızı sabitlettiğiniz de ise çeşitli problemlerle karşılaşmanız da olasıdır.  

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek
    coLin bunu yazdı
    ZaZu bunu yazdı

Superonline kullanıyodum süperdi netim d-smarta geçtim leş gibi çalışmaya başladı amk

Hocam bu bilgilere modem arayüzünden ulaşabiliyorsun. Benim modem airtes browser'dan 192.168.2.1 yazarak giriyorum. Senin modemin markası neyse, onun veri yolu ile sen de girip bakabilirsin. Bilmiyorsan, google amcaya modemin markasını yazıp moden arayüzün diye aratıp ulaşabilirsin ip bilgisine.

yalnizturk bunu yazdı

Hocam bunu müşteri hizmetlerini arayıp düzelttirebilirsin. Ama sana söylecekleri şey, hattınız bu kadarını destekliyor demek olacaktır.

Hocam onu biliyorum modem arayüzüne girmeyi :)

Değerler ne anlam ifade ediyor? Nasıl olursa iyi olur kötü olur?

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek
    ZaZu bunu yazdı
    coLin bunu yazdı
    ZaZu bunu yazdı

yalnizturk bunu yazdı

Hocam onu biliyorum modem arayüzüne girmeyi :)

Değerler ne anlam ifade ediyor? Nasıl olursa iyi olur kötü olur?

DSL hızı dediği: Hattının kaç mb olduğunu gösteren değer. Ben 16 mbit'e kadar almıştım. Haliyle 16383 kb değeri gösterdiğine göre. Satın aldığım hızı sonuna kadar alıyorum. Bu değer satın aldığın hızdan düşükse, Misal üstteki arkadaş 50 mbit aldım ama 24 kullanıyorum diyor. O zaman dsl hızı 24000 şeklinde olurdu.

Ulaşılabilirlik hızı: Hattının desteklediği hız oluyor. Misal, 16 mbit hız aldın. Ama modem değerinde ulaşılabilirlik hızın 24000 filan yazıyor. Demek ki sen istesen 24 mbit hızı da alabilirsin.

SNR hızı: (alıntıdır)

İnternet bağlantı kesintisinin bir nedenide SNR Margin değeri yani hattınızın desibel cinsinden verdiği bir değerdir. Ne kadar yüksek olursa okadar iyidir. Bu problem genellikle internet hızını arttırınca ortaya çıkar. Hattın kaldırmıyor dedikleri şeyde budur. Hangi değer aralıklarının uygun olduğuna bakalım.

0-6 arası : hattınız muhtemelen hiç gelmeyecek ve internete bağlanamayacaksınız.
    7-12 arası: arasıra kopmalar yaşayacaksınız ve netinizide son hızında kullanamayacaksınız.
    13-18 arası: kopma sıkıntınız çok az olmakla beraber netinizi son hızında kullanmanız zorlaşabilir.
    19- + : bu değerlerden sonrası sizi için bulunmaz nimet hiçbir kopma yaşamadan son sürat interneti kullanabilirsiniz(internet paketiniz dahilinde).

Hat zayıflaması: (alıntıdır)

Attenuation (Zayıflama değerleri)

0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
    20 dB - 30 dB Santrale yakın
    30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi
    40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama
    60 dB - 65 dB Santrale uzak

Noise Margin (Gürültü değerleri) 

0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
    7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
    15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
    26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
    31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

GÜÇ olayını ben de bilmiyorum.

coLin tarafından 11/Şub/17 18:25 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayteach
    ayteach's avatar
    Erkek

Santrale olan uzaklik ne kadar fazla ise hat kalitesi de o kadar zayif olur. Adsl baglanti kullaniyorsan santrale olan mesafen en fazla 3 km olmalidir. 16 mb kadar adsl paket kullanan bir kullanici alt yapi saglam ise 3 km mesafeden en fazla 10 mb intetnet kullanabilir. Alt yapida hipernet yada fibernet varsa gecis yapmanizi tavsiye ederim . Bu baglanti turunde saha dolabina kadar fiber kablo ile saha dolabindan binaya kadar bakir kablo ile iletilir sinyal kalitesinde dusus yasanmaz noise margin degeri sinyalin kalitesini gosterir ne kadar yuksek ise okadar iyidir. 10 db den dusuk oldugu durumlarda hat kesilebilir kesilmese de kablosuz baglati yapan cihazlarda erisim problemi ortaya cikar. Siz modem arizali diye modem degistirmeye calisirsiniz. Noise margin degerini yukseltmek icin hizi dusurmek gerekir santralden cikis hizi 16 mb paketlerde 20 mb dir bakir kabloda modeme ulasincaya kadar hattin durumuna ve uzakliga gore değişkenlik göstermekle birlikte maksimum 14 mb e kadar hiz alabilirsiniz. Hattin durumu kotu alt yapida bir hasar meydana gelmisse yer alti kablolarindaki ek yerlerinden su alma durumu kisa devre oksitlenme gibi. Bunlar hatti zayiflatir ve noise margin dusmeye baslar otomatik olarak santralden cikis hizi dusurulur kopma yasanmamasi için. Bu cogu zaman ise yarar ancak kullanici hizinin dusmesinden sikayetci olur. Port degisikligi yapilmasi gerekir 

Bir Serseriyi Öldürecek Yine Serseri Kurşundur...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek
    ayteach bunu yazdı

Santrale olan uzaklik ne kadar fazla ise hat kalitesi de o kadar zayif olur. Adsl baglanti kullaniyorsan santrale olan mesafen en fazla 3 km olmalidir. 16 mb kadar adsl paket kullanan bir kullanici alt yapi saglam ise 3 km mesafeden en fazla 10 mb intetnet kullanabilir. Alt yapida hipernet yada fibernet varsa gecis yapmanizi tavsiye ederim . Bu baglanti turunde saha dolabina kadar fiber kablo ile saha dolabindan binaya kadar bakir kablo ile iletilir sinyal kalitesinde dusus yasanmaz noise margin degeri sinyalin kalitesini gosterir ne kadar yuksek ise okadar iyidir. 10 db den dusuk oldugu durumlarda hat kesilebilir kesilmese de kablosuz baglati yapan cihazlarda erisim problemi ortaya cikar. Siz modem arizali diye modem degistirmeye calisirsiniz. Noise margin degerini yukseltmek icin hizi dusurmek gerekir santralden cikis hizi 16 mb paketlerde 20 mb dir bakir kabloda modeme ulasincaya kadar hattin durumuna ve uzakliga gore değişkenlik göstermekle birlikte maksimum 14 mb e kadar hiz alabilirsiniz. Hattin durumu kotu alt yapida bir hasar meydana gelmisse yer alti kablolarindaki ek yerlerinden su alma durumu kisa devre oksitlenme gibi. Bunlar hatti zayiflatir ve noise margin dusmeye baslar otomatik olarak santralden cikis hizi dusurulur kopma yasanmamasi için. Bu cogu zaman ise yarar ancak kullanici hizinin dusmesinden sikayetci olur. Port degisikligi yapilmasi gerekir 

Peki hocam GÜÇ (db) ne oluyor?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Sonra "ttnete kafam girsin" diyince bozuluyor ttnet yönetimi.

Evimin adresini vodafone net ve ttnetin kapsama haritasına girdiğimde çıkan iki farklı sonuç. Penceremden baktığımda gördüğüm bir türk telekom müdürlüğü (300mt) bana hesapta vdsl bile sağlayamıyor.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yasincelik1987
    yasincelik1987's avatar
    Erkek
    coLin bunu yazdı

Selam,

Şimdi arkadaşlar, benim bağlantı santrale yakın. Zaten fotodaki hat zayıflaması verilerinden anlayan arkadaşlar da fark edecektir. Torrent indirimlerinde 1.6'yı full görüyorum. Lakin son zamanlarda benim yetkim olmadığı halde DSL hızımı geri çektiler. 1.3 olarak. Hatta ulaşılabilirlik hızım da 1.6 küsürlü bir şeydi onu bile 1.5'e çekmişler.

Sözün özü, bunu benden yetki almadan yapmaya hakları var mı? 

ilk fotoda hata var max. alabilecegin hız 15004 iken 16383 almıssın modem biraz saçmalamış bence. ikinci fotoda bir anormallik yok çünkü orada görülen 15192 kb/s değerini sen hiç bir zaman alamazsın bu hızı alsanda sürekli internetin kopar ki sana 13000 hız verilmiş bununda nedeni esnek profil olayı yani ttnet senin hızınla sürekli oynamaz bunu da senin talebin yoksa araştırmaz.Ama senin internet arızan var ise yada hiç internetin yok ise sistemsel veya fiziksel sorunlar giderilene kadar senin hızını düşürerek en azından internete girmeni sağlar.Bunun dışında sistemde senin hat değerine göre senin hızını düşürür veya arttırır burda da esnek profil devreye giriyor.Emin ol senin max. hızın 19  20 seviyelerinde olsa 16 mb hızı sana tanımlar.

BİR MÜSLÜMANIN 3 KASE BALI VARSA 3 ÜNÜ YESİN BAĞIRSAĞINDA ÇIRÇIR OLSUN 1 DAMLA POK KALMASIN HEPSİNİ SIÇSIN
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Sonra "ttnete kafam girsin" diyince bozuluyor ttnet yönetimi.

Evimin adresini vodafone net ve ttnetin kapsama haritasına girdiğimde çıkan iki farklı sonuç. Penceremden baktığımda gördüğüm bir türk telekom müdürlüğü (300mt) bana hesapta vdsl bile sağlayamıyor.

hocam o harita bazen saçmalıyor, bende de adsl görünüyordu ama arayıp sorduğumda vdsl destekliyor dediler.

ruh eşi çok sıradan, bana suç ortağı lazım.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

modem durumu bu

hızım bu

anlık modeme bağlanan da 59 cihaz

browserdan 25 30kb ile çekiyorum. aynı dosya aynı server ne hikmetse IDM ile 450yi görüyor.

where is the mantık ?

Toplam Hit: 3967 Toplam Mesaj: 34
ttnet