folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Tüketici Mahkemesindeki Davanın Durumu?

Tüketici Mahkemesindeki Davanın Durumu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar,

Bundan aylar önce telefonumdaki sıkıntıdan ötürü tüketici heyetine verdim. Lehime karar çıktı. İade olacaktı. Karşı taraf avukata vermiş, tüketici hakem heyeti kararına itiraz edilmiş. Dolayısı ile olay mahkemeye taşındı.

Postayla gelen zımbırtı, tebligat mı nedir geldiğinde yurtdışındaydım. Neyse dönünce gittim avukatın savunmasını okudum. Gerçi avukat davacı ben davalı olarak gözüküyordum artık. Her neyse, onun metnine karşı kendi savunmamı yazdım. Çok da güzel yazdım.

Ama üzerinden en az bi 6 ay geçmiş olsa gerek, halen gelen giden yeni bi bildiri yok. E-devletten sorgulayınca da aşağıdaki görüntüyü döndürüyor. Adam akıllı detay yok. Ara ara sorguluyorum hep aynı şeyler yazıyor. ( Edit, dava açılışından 7 ay küsür geçmiş, benim savunmayı vermemin üstünden de minimum 3-4 ay geçti )

->> Bi kenarda unuttular mı ne oldu bu dava, nasıl öğrenebilirim güncel durumu?

Teşekkürler >.<

( konu gizli kalsın da, rahat rahat bilgi alışverişi yapabilelim ricamdır )

konuyu hem yanlış yere açmışsın hem gereksiz gizli

Devam eden mahkeme detaylarını paylaşmak yasal değildi en son. Konuyu da nereye açtım hatırlamıyorum uykusuzlukla hata etmiş olabilirim affola. Detay paylaşımı hakkında bilgi sahibi biri yorum yaparsa ona göre tekrar gizleyelim. 

noname tarafından 22/Eyl/16 10:56 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

Daha tensip zaptı hazırlanmış diyor hocam.

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    rapidhacker550 bunu yazdı

Daha tensip zaptı hazırlanmış diyor hocam.

yani?

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Onlarca kez tüketici hakem heyetine başvurdum hiç birisin de türkiye.gov.tr den takip edemedim aynı durum trafik davaları içinde geçerli,

Edit;

Ayrıca tensip dediği hadise mahkemenin kendi içinde tuttuğu zabıttır daha size intikal etmesi zaman alur en az 10 ayda sonuçlanır, birde hakim savcı kalmadığını göz önüne alırsak 15-18 ayı göze al bence,

Edit 2;

Karşı taraf olayı taşıyınca turkiye.gov.tr de çıkmış bende ne güzel artık oradan takip edilir diye sevinmiştim,

Robinson_Crusoe tarafından 21/Eyl/16 23:06 tarihinde düzenlenmiştir

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Robinson_Crusoe bunu yazdı

Onlarca kez tüketici hakem heyetine başvurdum hiç birisin de türkiye.gov.tr den takip edemedim aynı durum trafik davaları içinde geçerli,

Olay heyetten çıkıp tüketici mahkemesine gitmiş. Firmaların itiraz hakkı var. Ancak çoğu firma itiraz etmiyor. Edende ilk defa gördüm açıkçası.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

kaybedeceğini bildiği bir şeye itiraz etmez. Masraflar üzerine kalır çünkü. Tenzip zaptı hazırlıyor mesela diyor ki tarafların savunmasının beklenmesine, tebligat çıkartılmasına, duruşma tarihinin şu güne bırakılmasına falan. Adliyeyi ara mahkemeyi bağlat duruşma gününü sor. dosya üzerinden yapılıyorsa seni çağırmazlar. en azından son durumu öğrenirsin ama telefonda bilgi vermeyebilirler. ben vermiyorum şahsen :) 

İmzalamazsam ne olcak?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Buyuk şehirlerde hakem heyetleri ve mahkemelerinin iş yuku fazladir. Darbe muhabbetlerinden sonra yaşanan kaos ve uzerine de hakim-savci ihraçlari yuzunden dava sureleri ciddi oranda artti ve artacak da. Benden mazeret yazmami direkt olarak hakim bey rica etti. Vekaleten baktigi dosyada işlem yapmak istemedi atama yapilacak insallah diye. Gidip direkt mahkemeden dosyaya bakarsan safahatı hakkinda bilgi alabilirsin.

Errare Humanum Est
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Selamlar,

Bundan aylar önce telefonumdaki sıkıntıdan ötürü tüketici heyetine verdim. Lehime karar çıktı. İade olacaktı. Karşı taraf avukata vermiş, tüketici hakem heyeti kararına itiraz edilmiş. Dolayısı ile olay mahkemeye taşındı.

Postayla gelen zımbırtı, tebligat mı nedir geldiğinde yurtdışındaydım. Neyse dönünce gittim avukatın savunmasını okudum. Gerçi avukat davacı ben davalı olarak gözüküyordum artık. Her neyse, onun metnine karşı kendi savunmamı yazdım. Çok da güzel yazdım.

Ama üzerinden en az bi 6 ay geçmiş olsa gerek, halen gelen giden yeni bi bildiri yok. E-devletten sorgulayınca da aşağıdaki görüntüyü döndürüyor. Adam akıllı detay yok. Ara ara sorguluyorum hep aynı şeyler yazıyor. ( Edit, dava açılışından 7 ay küsür geçmiş, benim savunmayı vermemin üstünden de minimum 3-4 ay geçti )

Teşekkürler >.<

Hocam öncelikle Hakem Heyetleri kararları bağlayıcıdır...

Yani kararda ne yazılmışsa bir kere onu mutlaka uygula, hiç bir şekilde bekleme...

Örneğin ücret iadesi kararı verilmiş ise ve firma bunu yapmıyor ise direkt olarak bir adliye içerisindeki icra dairesine başvur,18TL-25TL gibi küçük bir masrafla alacağını faizi ile al... Başvurunda IBAN numaranı belirt, tahsilat direkt banka hesabına gelsin. Bu icraya karşı tarafın, hakem heyeti kararı bağlayıcı olmasından dolayı itiraz etme hakkı yok..  Dava konusunda ise satıcının yasal olarak karara itiraz etme hakkı mevcut ki zaten bunu kullanmış. Bu süre bir kaç yıl sürebilir, dolayısı ile lehine sonuçlanan hakem heyeti kararının bu sürede tadını çıkar ..

Dava sonucuna gelince.. Elbette mahkemeler hakem heyetleri gibi çalışmaz. Hakem heyetlerini hepimiz biliyoruz malumunuz.. Tüketici lehine sonuçlandırırlar genelde .. Bu vesile ile bazı durumlarda gerçekten satıcılar da mağdur oluyor ve bu tür itiraz yoluna gidiyorlar.. Dava sonucu bence her iki taraf için de bir ders niteliğinde olacaktır. Eğer sizin lehinize sonuçlanır ise satıcı bir kez daha hüsrana uğrayacak ve hatasını anlayacaktır. Eğer aleyhinize sonuçlanır ise tüketici olarak siz de belli ki bundan sonraki hakem heyeti başvurularınızı bir daha gözden geçirerek hareket edersiniz...

Bu sürecin bana göre en kötü yanı, tüketici çok basit bir şekilde hakem heyetine giderek sonuç alabiliyor ve bu işlemlerin masrafları yok denecek kadar az hatta yok, ama itiraz noktasında iş dava konusu olduğunda kaybeden tarafa avukatlık ve mahkeme masraflarının yansıması ki bu da ortalama 1.000TL nın altında pek olmuyor ...

Saygılar ...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    GoQaN bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Selamlar,

Teşekkürler >.<

Hocam öncelikle Hakem Heyetleri kararları bağlayıcıdır...

Yani kararda ne yazılmışsa bir kere onu mutlaka uygula, hiç bir şekilde bekleme...

Örneğin ücret iadesi kararı verilmiş ise ve firma bunu yapmıyor ise direkt olarak bir adliye içerisindeki icra dairesine başvur,18TL-25TL gibi küçük bir masrafla alacağını faizi ile al... Başvurunda IBAN numaranı belirt, tahsilat direkt banka hesabına gelsin. Bu icraya karşı tarafın, hakem heyeti kararı bağlayıcı olmasından dolayı itiraz etme hakkı yok..  Dava konusunda ise satıcının yasal olarak karara itiraz etme hakkı mevcut ki zaten bunu kullanmış. Bu süre bir kaç yıl sürebilir, dolayısı ile lehine sonuçlanan hakem heyeti kararının bu sürede tadını çıkar ..

Dava sonucuna gelince.. Elbette mahkemeler hakem heyetleri gibi çalışmaz. Hakem heyetlerini hepimiz biliyoruz malumunuz.. Tüketici lehine sonuçlandırırlar genelde .. Bu vesile ile bazı durumlarda gerçekten satıcılar da mağdur oluyor ve bu tür itiraz yoluna gidiyorlar.. Dava sonucu bence her iki taraf için de bir ders niteliğinde olacaktır. Eğer sizin lehinize sonuçlanır ise satıcı bir kez daha hüsrana uğrayacak ve hatasını anlayacaktır. Eğer aleyhinize sonuçlanır ise tüketici olarak siz de belli ki bundan sonraki hakem heyeti başvurularınızı bir daha gözden geçirerek hareket edersiniz...

Bu sürecin bana göre en kötü yanı, tüketici çok basit bir şekilde hakem heyetine giderek sonuç alabiliyor ve bu işlemlerin masrafları yok denecek kadar az hatta yok, ama itiraz noktasında iş dava konusu olduğunda kaybeden tarafa avukatlık ve mahkeme masraflarının yansıması ki bu da ortalama 1.000TL nın altında pek olmuyor ...

Saygılar ...

Uzun lafın kısası şu şekil, telefon ekranı çatladı, herhangi bir darbe izi vs. yok darbe durumu yok. Aldım götürdüm servise. Bakın dedim ekranınız kendi kendine çatlamış şunu bi inceleyin nedir ne değildir teknik elemanlarınız baksın değişim verilsin. Ordaki sekreter "ekranın kendi kendine kırıldığı ana dair video kaydı" istediğinde ben de hakem heyetine gittim. Elimde 3 telefon vardı. Yere düşerek kırılmış 2 tanesi, örümcek ağı gibi şekillerde kırık ekran. Benimki ise ekranın ortasında solundan sağına kadar maket bıçağıyla çizilmiş gibi bi çatlak var. Kırılma başlangıç noktası vs. yok. 

Bilirkişiye gösterdim. Şaşırdı falan bi iki kişiye gösterdi hep beraber şaşırdık duruma. Sonra inceledi etti lehime karar vermiş. Heyet de bilirkişi raporundan ikna olmuş olacak ki onlar da lehime karar vermiş. Şimdi bekliyorum mahkemeden tekrar telefonu getir göster derseler götüreyim diye ama bu süreçte telefonun başına iş gelse sıkıntı olacak. Cidden düşürsem kırılsa hani sen kırmışsın diyecekler hıammına. Vakit sıkıntı onçün.

Bunun yanısıra ekranda klavyenin izi kaldı. screen burn-in mi ne diyorlar. Eski tüplü televizyonlarda uzun süre açık kalan kanalların logosunun izinin çıkması gibi. Garantiye versem ekran kırık diyecekler yine. Tekrar mı heyete vereyim napayım bilmiyorum.

Alıntıda kalın yaptığım ilk paragraflara gelecek olursak, an itibariyle itiraz işlemde ve sonuçlanmamış. Bu durumda iken icraya verebiliyor muyum? Bu durumda telefonu da iade etmem gerekecek. Yani telefonu vereyim parasını alayım olacak. Yarın bi gün karar benim lehime sonuçlanırsa hiç sıkıntı yok. Ama aleyhime sonuçlanırsa hem ben o parayı geri vericem, hem mahkeme masraflarını vericem, amenna. Peki iade ettiğim telefonu bulup geri verebilecekler mi :D Yani mantıken, itiraz açıldığında hakem heyeti kararının, itiraz sonuçlanana kadar işlev dışı kalması gerekmiyor mu? Bir de ayıptır sorması hukuk bürosunda mı çalışıyorsun hocam bilgilerin kesinliği nedir, yanlış anlama ^.^

Bi de bonus soru, bilgisayarım için de iade almıştım. İcraya vermeden gittim pişman oldum. Taksit taksit iade etmeye başladılar. Sonra avukatla görüştüm icra yoluyla kalan tutarın tamamı tahsil edildi. Amma ve lakin faiziyle alamamıştım avukat biraz yaşlı gibiydi pek haberdar değildi sanki, heyete başvururken başvuru metninde "faiziyle istiyorum" gibi bi ibare olmalıydı onu baştan yazmadığın için faizini şeyapamayız demişti. Karar çıktığından bu yanaki faiziyle alabiliyorsam nasıl şeyapıcaz onu?

Çok teşekkürler uzun kısa kafasını yorup cevap veren herkese.

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    Alıntıda kalın yaptığım ilk paragraflara gelecek olursak, an itibariyle itiraz işlemde ve sonuçlanmamış. Bu durumda iken icraya verebiliyor muyum? Bu durumda telefonu da iade etmem gerekecek. Yani telefonu vereyim parasını alayım olacak. Yarın bi gün karar benim lehime sonuçlanırsa hiç sıkıntı yok. Ama aleyhime sonuçlanırsa hem ben o parayı geri vericem, hem mahkeme masraflarını vericem, amenna. Peki iade ettiğim telefonu bulup geri verebilecekler mi :D Yani mantıken, itiraz açıldığında hakem heyeti kararının, itiraz sonuçlanana kadar işlev dışı kalması gerekmiyor mu? 

Bi de bonus soru, bilgisayarım için de iade almıştım. İcraya vermeden gittim pişman oldum. Taksit taksit iade etmeye başladılar. Sonra avukatla görüştüm icra yoluyla kalan tutarın tamamı tahsil edildi. Amma ve lakin faiziyle alamamıştım avukat biraz yaşlı gibiydi pek haberdar değildi sanki, heyete başvururken başvuru metninde "faiziyle istiyorum" gibi bi ibare olmalıydı onu baştan yazmadığın için faizini şeyapamayız demişti. Karar çıktığından bu yanaki faiziyle alabiliyorsam nasıl şeyapıcaz onu?

Şu kısma up...

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    noname bunu yazdı
    Alıntıda kalın yaptığım ilk paragraflara gelecek olursak, an itibariyle itiraz işlemde ve sonuçlanmamış. Bu durumda iken icraya verebiliyor muyum? Bu durumda telefonu da iade etmem gerekecek. Yani telefonu vereyim parasını alayım olacak. Yarın bi gün karar benim lehime sonuçlanırsa hiç sıkıntı yok. Ama aleyhime sonuçlanırsa hem ben o parayı geri vericem, hem mahkeme masraflarını vericem, amenna. Peki iade ettiğim telefonu bulup geri verebilecekler mi :D Yani mantıken, itiraz açıldığında hakem heyeti kararının, itiraz sonuçlanana kadar işlev dışı kalması gerekmiyor mu? 

Şu kısma up...

karar ne şekilde çıktı para iadesi mi misliyle değişim mi? her iki halde de icraya verebilirsin ama para iadesi değilse yorar. telefonun değeri neydi, hakem heyeti kararları bağlayıcılığı miktara göre değişir ona göre ilamlı ya da ilamsız takip yaparsın. 

MADDE 3 – (1) Tüketici hakem heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli olmalarına ilişkin parasal sınırlar;
    a) İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 2.320 Türk Lirası,
    b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,
    c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 3.480 Türk Lirası,
    ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde, il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,

olarak tespit edilmiştir.

Toplam Hit: 3466 Toplam Mesaj: 25
dava sorgu tüketici mahkemesi