folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Türkiye 25 Bölgeye Bölünsün !

Türkiye 25 Bölgeye Bölünsün !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tiesto
    Tiesto's avatar
    Erkek

DİSK bir grup hukukçuya hazırlattığı yeni anayasa raporunda ilginç önerilerde bulundu.

DİSK tarafından, aralarında Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Prof. Dr. Ülkü Azrak'ın da bulunduğu bir grup hukukçuya hazırlatılan "Özgürlükçü, Eşitlikçi, Demokratik ve Sosyal Yeni Bir Anayasa İçin Temel İlkeler" adlı rapor, dün açıklandı. Raporun en dikkat çekici başlığı ise, Türkiye'nin 20-25 bölgeye ayrılmasını öngören "bölge yönetim birimleri" oldu.

DİSK'in öncülüğünde 12 Eylül 2007'de çalışmalarına başlanan rapor, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde dün düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Türkiye'nin ihtiyacı
    DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve raporu hazırlayan akademisyenlerin de hazır bulunduğu toplantıda, taslağın, başta Cumhurbaşkanı ve TBMM olmak üzere tüm siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarına gönderileceği belirtildi. Toplantıda konuşan Süleyman Çelebi, anayasaların toplumsal mutabakat metinleri olduğunu belirterek, raporun Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandığını söyledi. Prof. Dr. Kaboğlu ise, raporu hazırlarken, geçmişteki tüm anayasaların yanı sıra mevcut Anayasa'dan da yararlandıklarını kaydetti.

20-25 bölge oluşturulmalı
    Yaklaşık 100 sayfadan oluşan ve bir kitap haline getirilen raporda dikkat çeken başlıklar şunlar:
    -Bölge yönetim birimleri oluşturulmalı. Türkiye, sayıları 2 ile 5 il (Ankara ve İstanbul'da bu sayı bir ille sınırlı kalabilir) arasında değişecek idari birimleri kapsayacak şekilde 20-25 bölgeye ayrılarak, yerinden yönetim birimleri oluşturulmalı.

Anayasal yurttaşlık tanınmalı
    -Anayasal yurttaşlık tanınmalı. Siyasal haklar bakımından "Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığı" kapsayıcı ve farklılıklara olanak tanıyıcı kimlik olarak tasarlanmalı.

-Siyasi partilerin kapatılma koşulları güçleştirilmeli.

Zorunlu din dersi kaldırılmalı
    -Eğitim ve öğrenim, laiklik ilkesi ve bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetimi ve denetimi altında yapılmalı. İlköğretim 12 yıl, mecburi ve ücretsiz olmalı. Yapılacak yeni anayasada zorunlu din dersine yer verilmemeli.

-Üniversiteler YÖK tarafından yapılan denetimler sonucunda özerkliğini yitirmişlerdir. Bu nedenle üyeleri Üniversitelerarası Kurul tarafından seçilen ve görevleri sadece koordinasyondan ibaret olan bir yapı oluşturulmalı.

-Devlete ve bireylere çevreyi koruma ve geliştirme görevi yüklenmeli.

-Herkesin kültürel, dinsel ve dilsel değerlere ve çeşitliliğe saygı gösterilmesini isteme hakkı anayasaya yansıtılmalı.

Çift meclis önerisi
    -Yasama çift meclisten, Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu'ndan oluşmalı.

-Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkileri parlamenter sistemle uyumluluk hedefinde daraltılmalı.

-Mevcut yüksek yargı organları yeniden yapılandırılmalı, yargıda sivil ve askeri ayrımına yer vermeyen bir yeniden yapılanma oluşturulmalı. Askeri yargı, sivil yargıya bağlanmalı. Ayrıca Anayasa Mahkemesi yenilenmeli ve 21 üyeden oluşmalı.

-Halk tarafından tüm kesimlerin temsil edildiği 100-150 kişiden oluşan bir Kurucu Meclis seçilmeli ve yeni anayasayı bu Meclis yapmalı.

Al sana Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyon. Süleyman Çelebi ye zaten gıcıktım daha da gıcık oldum...

Ceza : Ben Rapin Oğluyum. Sagopa Kajmer : Benim öyle Bir oğlum yok.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek
    analarından parsellemeye baslasınlar o zman

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

doğruysa bu dkkadan sonra gözümden düşmüştür.diskin böyle birşeyi istemeye hakkı yoktur.

şunu belirtmek isterim. herkesin ülkemiz aleyhinde olaylar çıkarması aşikar bir durum.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

seadog bunu yazdı:
    -----------------------------
    analarından parsellemeye baslasınlar o zman

Cevap budur.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Sadece isimlerindeki "Devrimci" kelimesine aldanmamak gerekir.Emperyalizm cigirtkanlariyla ayni safta bulunan adamlardan hicbirsey bekleyemezsin.Fabrika direnislerine yoklar , isci haklarini savunurken yoklar , bugun Turkiyedeki sendikali isci sayisi rezalettir bu adamlar hala sendikaciyiz diye gecinirler.Burjuvaziye hizmet etmekten oteye gecememislerdir.Son 1 Mayis eyleminde de , olayi taksim takintisi haline getirerek iscinin emekcinin sorunlarini es gectiler.Dikkat edin hic isci sorunlari konusulmaz ve tartisilmaz.Sendikanin durumu icler acisidir zaten , avrupa birliginden aldiklari para fonlariyla raki sofrasi kurup raki sofrasinda memleket kurtarmaya devam etsinler.Tatli su solculugu ve masa basi devrimciligi ile isler yurumez.Gercek mucadele , sekadadir , tutun iscilerini yaninda tekeldedir...nerede disk ? Gerektigi zaman isci sinifinin yaninda olmayan bir sendikanin soylem ve aciklamalari isci sinifini baglamaz ve isci sinifinin goruslerini yansitmaz.Para aldiklari kaynaklarin agziyla konusuyorlar o kadar.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tiesto
    Tiesto's avatar
    Erkek

ComputerWolf bunu yazdı:
    Sadece isimlerindeki "Devrimci" kelimesine aldanmamak gerekir.Emperyalizm cigirtkanlariyla ayni safta bulunan adamlardan hicbirsey bekleyemezsin.Fabrika direnislerine yoklar , isci haklarini savunurken yoklar , bugun Turkiyedeki sendikali isci sayisi rezalettir bu adamlar hala sendikaciyiz diye gecinirler.Burjuvaziye hizmet etmekten oteye gecememislerdir.Son 1 Mayis eyleminde de , olayi taksim takintisi haline getirerek iscinin emekcinin sorunlarini es gectiler.Dikkat edin hic isci sorunlari konusulmaz ve tartisilmaz.Sendikanin durumu icler acisidir zaten , avrupa birliginden aldiklari para fonlariyla raki sofrasi kurup raki sofrasinda memleket kurtarmaya devam etsinler.Tatli su solculugu ve masa basi devrimciligi ile isler yurumez.Gercek mucadele , sekadadir , tutun iscilerini yaninda tekeldedir...nerede disk ? Gerektigi zaman isci sinifinin yaninda olmayan bir sendikanin soylem ve aciklamalari isci sinifini baglamaz ve isci sinifinin goruslerini yansitmaz.Para aldiklari kaynaklarin agziyla konusuyorlar o kadar.

Aynen öle usta güzel bir yorum.

Ceza : Ben Rapin Oğluyum. Sagopa Kajmer : Benim öyle Bir oğlum yok.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Toplama - çıkarma - çarpma  - AKP    ( diskin yapmak istediğini zaten yapan var. )

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    intikam91
    intikam91's avatar
    Erkek

bu millet bin yılda birleşti milli birliğimiz korduğumuz sürece kimse bizi bölemez bunun en iyi örneğini kurtuluş savaşında gösterdik ancak bazıları millet kavramını yok etmeye çalışıyor bunların tek amacı benliğimizi kaybettirerek ülkemizi bölmek istemeleridir ancak türk halkı (ben türküm diyen herkes ; laz ,çerkez , arnavut , kürt, macır, ahıskalı , tatar ) bu oyunlara gelmemelidir

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feel_me
    feel_me's avatar
    Erkek
    nedir bu ya? canı sikilan memleketin bi ucundan tutmuş istediği yere çekmeye çalışıyo sakızmı lan bu???
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MinervaL
    MinervaL's avatar
    Erkek

Siktiğiminin DİSK'inin sıfatı nedir ki böyle ciddi birşeyi talep edebiliyor?

Yok 100e bölelim amk yada direk devletlere bölelim ondan sonra disk falan kalmaz zaten çünkü amaçlarına ulaşmış olurlar.Ne bok oldukları belli oldu.Düşünmeden işi muhalifliğe dökmüşler..Eğitim sisteminin müsait olmadığını bile bile zorunlu 12 yıl eğitim talep etmişler,bak ipnelere..

Orta okul zoerunlu diye kalma yok adam yetiştiremiyorlar liselerde mi aynı hale gelecek yani?

Ve son olarak 1 mayısta sırt sırta verip bağaranlar sırtlarını kimlere vermişler görsünler,polis bunları coplamakta haklıymış..Bunlarında amacı bölücülükmüş..

Konumu silenlere inat kürdüm
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Varg
    Varg's avatar
    Erkek

bu ülkenin komunistleri neyin peşinde ?

birde atatürkün ilkelerine saygılılar.. 

Toplam Hit: 2314 Toplam Mesaj: 13