folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Türkiye'de Felsefe Öğrenimi Görmek

Türkiye'de Felsefe Öğrenimi Görmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba.

Uzunca bir süredir felsefe konusunda kendimi geliştiriyorum. YGS ve LYS'de üstün başarısızlık örneği sergilediğim için örgün öğretim olarak felsefe bölümüne gidemedim. Açıköğretimden felsefe okuyorum ancak amacım diplomadan ziyade öğrenim görmek.

Eskişehirdeyim, anadolu üni ve osmangazi üni'de hocalarla konuşarak felsefe derslerine girdim. Ancak o kadar yetersiz geliyor ki anlatamam. ODTÜ'de felsefe okuyan arkadaşlarım var, onlar da şikayetçiler. Felsefenin kız kaldırmaktan başka bir işe yaramadığından bahseden profesörleri anlatıyorlar. Yine gidip bi derslere girmeyi deneyeceğim tabii.
    Hocaların egosu, bir çok konu hakkında bilmediği halde biliyormuş gibi konuşması falan.. Hele osmangazi üni'de girdiğim bir sınıfta felsefe dersine ingilizce hocasının girdiğini görünce ayrı bir şok yaşadım.

Yurtdışında öğrenim göremiyorum, önkoşullar, maddiyatsızlık vb. sebeplerden.

Gerekirse şehir değiştireceğim. Türkiye'de felsefe öğrenimini en iyi biçimde nerede, nasıl alabilirim? Bende biliyorum Türkiye'de felsefenin ne bok halde olduğunu da, bir umut. Çıkmıştır aralardan üç beş birileri. Felsefeci arkadaşlar vardır, direk hoca adını da verebilirsiniz daha çok işime gelir. Şu üniversitede güzeldir öğrenim, şu elemanlar iyi felsefeci vb.

durum bu hocalar, tavsiyelerinize açığım.

=)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slanger
    slanger's avatar
    Erkek

bi ara araştırdım felsefe okusam nası olur diye de üni siteleri dışında hep fazlaca soğutcak şeyler yazmışlar senin bu kadar ısrarcı olmanın sebebi ne hocam felsefede daha çok kendin tavsiye bekliyodun ama :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

bu iş dönüyorsa boğaziçi ve galatasaray üni de dönüyordur hocam gerisi boş. benim de daha çok sosyoloji olsa da felsefe'ye ilgim var ancak şu dediğim iki üniversite dışında üniversite hocalarından pek bir şey bekleme. Belki oralar dahi boklaşmıştır. Ancak oradaki iletişime geçeceğin filozof nitelendirebileceğimiz öğrenci arkadaşlarla buradaki(ben de eskişehirliyim) buradaki adamları kıyaslama bile öyle bir artısı var. Sen de iyi biliyorsun: "felsefe, yolda olmaktır!" sen yolda ol, kendini geliştirmeye bak, yanlış sapaklara döne döne doğrusunu da bulursun. Selametle.

Ephesus tarafından 06/Eyl/14 06:18 tarihinde düzenlenmiştir

Avukat/Hukukçu
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

unıversıtedekı hocaların kalıtesı ne ıle olculebılır 

1.sı kendı yazdıkları kıtaplar cercevesınde olculebılır . cok basarılı bır hocadır kıtaplarında aktardıkları herseyı sıze de aktarabılır. 

bu klasmana yaklasan bazı hocalar cok ıyı olmasına ragmen egıtımcı kımlıklerı pek olmayabılıyor derslerde hıc bırsey ogretemeyebılır. 

cok kalıtelı okularda hocalar sıze dırekt olarak acıp kıtaptan satır satır okuduklarında bırseye faydası olmayabılıyor :) bunu yapan cok hoca var  . 

2. sıde sıze cok onemlı kıtap tavsıyelerın de bulunarak sızın kısısel olarak bolumle alakalı olarak kendınızı gelıstırmenızı saglayacaktır. Asıl onemlısı budur. okul dıploma verır kısı kendısını gelıstırır.

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

Merhaba, 

Benim Felsefe üzerine Türkiye'de en değer verdiğim insanlardan biri olan Ioanna Kuçuradi bildiğim kadarıyla Maltepe Üniversitesi'ndeydi en son. Ama hala eğitim veriyor mu bilgim yok. Kendisine ulaşabilirsen sana mutlaka yardım edecektir, tanıdığım en zarif insanlardandır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Mesela bu üniversitede felsefe okuyan arkadaşlar tez konusu olarak ne yazıyorlar?

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Mesela bu üniversitede felsefe okuyan arkadaşlar tez konusu olarak ne yazıyorlar?

denk gelen hocaya ne lazımsa.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

Hocam bende bu dönem felsefe yazmayı düşünüyorum. Şöyle birşey duymuştum i.ü. felsefe'de okuyan arkadaşlarımdan(yanlışım olabilir ama ) üniversitede felsefe tarihi öğretilir, felsefe değil demişlerdi, ki felsefe tarihine bakınca bende de bu izlenim oluşuyor(bazı örneklerim var da)

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Pm attım hocam dediğim gibi şuan İstanbul Aydın Üniversitesinde bulunan Hakan İşözen hocamızı kesinllikle görmeni dinlemeni öneririm

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    HolyOne bunu yazdı

önemli olan cevap değil,  doğru soruyu sormaktır dedikleri tam da bu olsa gerek :)

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

denk gelen hocaya ne lazımsa.

Cevap yüzde doksan bu.

Tarih Bölümünde okuyan arkadaşımın sınıfına hoca köyleri dağıtmış. İki köyü de bizimkine vermişti. Köyün geçmişi varsa tarihi eserleri vs vs. Köyle ilgili sorulabilecek her şeyi röportaj şeklinde köyün ileri gelenlerine sorarak video kaydına almıştı. Hoca bunları derleyip kitap haline getirmiştir. 3-4 sene oldu. Belki de rütbesi artmıştır. Etiket önemli.

Toplam Hit: 2300 Toplam Mesaj: 12