folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türkiye"De Ki Özel Eğitim Sektörünün ....

Türkiye"De Ki Özel Eğitim Sektörünün ....

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    atat
    atat's avatar
    Erkek

Arkadaşlar nasıl bir ülkede yaşıyoruz? Nasıl bir eğitim sektörümüz var? Neden özel sektörler sadece parayı düşünen bir kurum olmuş?

Başımdan biraz önce geçen bir olayla içimdeki bu konu daha bir alevlendi.

Özel dershanenin birisinde Bilişim-Döküman vs dershanenin bilgisyar/optik sınavlar/vs şeylerin planlamasını yapan bir arkadaşım var.

Neyse öğrencinin birisi girdi içeriye  konunun ne olduğunu anlamadım. Hocayla konuşmaya başladılar. Konuştuğu hocada o kurumun eğitim koordinatörüymüş. Öğrenci kendi sınıfı hakkında sitemde bulunuyor. Yok hocam bazı kişiler tarafından ders işlenmiyor. Hani benim sınıfımı değiştircektiniz?(aynı öğretmen defalarca o öğreciye söz vermiş sınıfı değişcek diye) Hocam hemen alaycı bi şekilde konuşmaya başlıyor. Yok senin netlerin kötü felan filan. Dedim arkadaşıma bak şu çocuğun istatiki bilgilerine. Baktım ki çocuğun deneme sınavlardaki puanları gitmek istediği sınıftaki öğrencilerin puanlarından kat kat yüksek.  Öğrencinin durumunuda iyimiş. Adam resmen dalga geçiyor. Ordan öğrencinin biriside çıktı ki

-Dershaneye kaydolurken sen anlaşmadın mı?

Aha dedim ne anlaşması yaw. Para felan mı kendi kendime :) değilmiş. Çoğu öğrenci şöyle anlaşmış kayıt olurken istediğim sınıfta kalırım şartıyla kayıt olmuşlar. Lan ne biçim bir sistemdir ki bu baştan böyle bir anlaşma yapılıyor.Neyse öğretmen ile öğrenci muhabbetine gleince. Benim kanaatimce ve konuştuğum o öğrencinin sayısal dersine giren bir öğretmen dedi ki. Bu öğrenci o sınıfı hak ediyor. Yani işkembeden sallamıyorum. Öğrenci gerçekten o sınıfı fazlasıyla hak ediyormuş. Daha öncede öğretmen bu çocuğa kaç kere söz vermiş. Hani başımdan gitsin diye. Anlık çözümler. Yani adma resmen çocuğu ayakta uyutmuş yalanlarla. Öğretmen biraz sinirlendi sonrasında.

öğrenciye aynen şu cevabı verdi. Ben kaç yıllık öğretmenim sen benden iyimi biliceksin :|

öğrencinin cevabı bende 13 yıllık öğrenciyim sen benim kim oldugumu benden iyimi bileceksin.

Öğrenci derece yapacak kadar çalışkan birisi değil ama dershanedeki aynı branştaki öğrencilerin %75 ine sol çekecek kapasiteye sahip. Sonradan anladım ki adamlar resmen işin ticaretini yapıyorlarmış.

Dershane ismi vermek istemiyorum ama şu sloganla prim yapan bir dershane. Bizde ayrıcalıklı öğrenci yoktur, çalışana daha fazlası vardır. Ne biçim bir anlayıştır ne biçim bir eğitim kurumudur anlamış değilim. adamlar resmen işi paraya dökmüşler. Düşünsenize baştan istediğim sınıfta olurum diye anlaşıyorsunuz. Sen ne kadar kötü olursan ol ama her zaman ayrıcalı sınıfta olucaksın, diğerinin hakkını gasp edeceksin. Küfür yasak biliyorum ama içimden o kadar küfür etmek geliyor ki anlatamam. size sunuyorum sizce ne olur bu özel eğitim kurumlarının hali? Ne olur bu kadar paralar veren öğrencilerin hali?

eski bir dost mu aradınız?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek

Herşeyin başı para :/

Öğrenci iyi laf koymuş :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    öyle abi işine gelirse olayı var. madem öyle dershaneden ayrılsın.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

mayrip bunu yazdı:
    -----------------------------

olur mu abi ya? çocuk kaç ayını vermiş o dersaneye, şimdi ayrılcak da başka dersaneye gitçek de oranın sistemine alışacak da..

ne yani şimdi türkiyede yolsuzluğun allahı yapılıyo diye türkiyeyi mi terk edelim? 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek
    Çözümü kapitalde arayanları şimdi görmek isterim. Neymiş efendim paralı olunca daha iyi eğitim. 80 ihtilalinden itibaren bu zihniyet bizi köleleştirdi.  Onun için paranın saltanatını kaldırmak lazım. Bugün, parası olan eğitimden yararlanabilir. Yarın ise, çok parası olan eğitimden yararlanabilir zihniyeti bizleri mahkum edecektir.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    cold-m4 bunu yazdı:

mayrip bunu yazdı:

olur mu abi ya? çocuk kaç ayını vermiş o dersaneye, şimdi ayrılcak da başka dersaneye gitçek de oranın sistemine alışacak da..

ne yani şimdi türkiyede yolsuzluğun allahı yapılıyo diye türkiyeyi mi terk edelim?

iyi o zaman bütün öğrenciler toplansın protesto eylemi yapsın. kim katılır ki ?

protesto yapılırsa dershanenin adı karalanır. karalanmaması için paşa paşa istediğin sınıfa yollarlar :)) 

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    atat
    atat's avatar
    Erkek
    muhtemelen dershane çalışkan öğrenciler ile işbirliği yapıcak. O öğrenci tek başına hiç bir şey yapamicak.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    öğrenciye müşteri gözüyle bakan bir zihniyet işte ne beklersinki özel hastahanelerin bazılarındada aynı olay gecerlidir ...

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek

ontedi bunu yazdı:
    Çözümü kapitalde arayanları şimdi görmek isterim. Neymiş efendim paralı olunca daha iyi eğitim. 80 ihtilalinden itibaren bu zihniyet bizi köleleştirdi.  Onun için paranın saltanatını kaldırmak lazım. Bugün, parası olan eğitimden yararlanabilir. Yarın ise, çok parası olan eğitimden yararlanabilir zihniyeti bizleri mahkum edecektir.

Seni tebrik ve takdir ediyorum Ontedi..

Gerçekten güzel yazmışsın..

yıkılma sakın !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Osiris
    Osiris's avatar
    Erkek
    Dersane sistemi o kadar büyüdü ki artık değiştirilemez düzeyde. Özel eğitim sektörü kaldırılamaz ama değiştirilebilir. http://ocw.mit.edu/ gibi açık öğretimin eğitim düzeyini geliştiren bir projeyle devlet çok ucuz bir şekilde  türkiyenin üniversite  problemini  çözebilir.  Açık öğretimin  standartlarını yükseltip dünya çapında kabul edilir bir diploma programına sokarak, Trt 4 teki programları  işe yarar şekilde bir hale getirerek özel eğitim sektörünü  kullanılabilir bir hale getirebilir. Bu sistemler dersaneler üniversite halini alıyor. İlerde yapılcak ama biz görebilicekmiyiz bilmiyorum.

Bana bakip her zaman gulumseyin.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    atat
    atat's avatar
    Erkek
    Bu işin üzerine düşüp bu özel eğitim kurumlarını bi yola getirmenin imkanı yokmu? Nerdeee desenize. Önce kendi milli kurumumuz olan MEB çarpıp sistemi düzeltsin ki daha sonra özel kurumlar :) ohoooo. Sizce ne yapılabilir?

Toplam Hit: 1396 Toplam Mesaj: 13