folder Tahribat.com Forumları
linefolder Sosyal Ağlar
linefolder Türkiyede Youtuber Olmak

Türkiyede Youtuber Olmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kolay gelsin dostlar burada amacım fikir paylaşımı yapmak sıon 1 aydor açmayı düşündüğü videmontaj dizi film anime belgesel kanalı için içerik hazırlayıp araştırma yapıyorum ancak elde etiğim sonuçlar hiç tatmin edici deği. oyun kanallarına bakıyorum 1-2-3 milyon abonegerçekten faydalı içerik üreten eğitim yada film analiz kanallarına bakıyorum milyona ulaşabilen göremedim ve izlenme oranlarıoyun kanallarına göre oldukça düşük ne yapalım insanlara faydalı eğitim verme sevdasını bırakıp bizdemi oyun oynayalımki bu oyun kanallarındada gerçekten adam gibi oynayıp içerik üreten çok az diğerleri geçmiş kamera karşısına şebeklik yapıyor ve insanlar bunları izliyor herkesin zevkine saygım var ama eiğim film dizi analiz işine hiç mi bulaşmasam acep fikirlerinizi alalım

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

gerçekten zevk alarak yapacağın ve iyi de yapabileceğin bi konu varsa ordan yürü hocam, zamanla kitlesi oluşur.

ama ben tribünlere oynamak istiyorum, para lazım para diyosan popüler kanalları örnek alabilirsin.

genelde gündeme dair biraz bilgi verici, biraz espirili, biraz da saçma sapan konuşmalarla videoyu oluşturuyolar.

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Senlik bir durum pek ortada hocam. Tüm Dünyada durum böyle.

Mesela Numberphile kanalı https://www.youtube.com/user/numberphile/videos

Özellikle matematik/bilgisayar alanlarına yoğunlaşmış gibi görünsede aslında her tarzdan izleyici için bir kanal.

Bu kanalaı izleyebilmek için hard core matematikçi olmanız gerekmiyor.

İzlenme sayısına bakarsan videolarının %90 ı 500K yı bile geçmemiş.

İnsanlar 'izle ve unut' tarzı şeyleri seviyorlar. Kafasını çalıştırmayan sadece zaman geçirebilecek şeyler. 

Yani tüm Dünyada aptal aptal şeyleri izlemeye eğilim var. Bilginin bu kadar ulaşılabilir olduğu bir dönemde 'bilgi' kimsenin umurunda değil.

Gerizekalı gerizekalı videoalr yapacaksın ki izlensin.

Hoş dünyanın da %90 ı aptal zaten.

SkynetX tarafından 05/Ara/17 20:10 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

Hocam sadece bilgi vermek ise yaramiyor, insanlar bilgiyi internetten zaten buluyor. Olay onu ilginc hale getirmekte. Yani iyi bildigin bir alan olmasi ve o alanda guzel bilgiler vermen tek basina yeterli degil.

Bir ornek su kizcagiz, Alice Gray. Ben bunun videolarinin hepsini izledim cunku hem kisa hem noroloji ve beyin ile ilgili cok guzel bilgiler iceriyor, hem de kiz ve konusma tarzi guzel (bu da cok onemli, hakki bulut'a benziyorsan sansin pek yok).

https://www.youtube.com/channel/UCOTHuvig3KwvKDAjksnkhHw/videos

Ama gel gelelim kizin 344 takipcisi var, en fazla izlenen video su 3.7k izlenmis, ve kiz 1 yildir bu isi duzenli olarak yapiyor. Demekki sadece iyi bilgiler vermek ve presentable olmak yeterli degil.

Cogu amator video da en buyuk problem ses problemi, built-in mikrofonla yapcaksan bu isi yapma. Ikincisi isik, evin salonundaki ampul isigiyla yapacaksan yine yapma bu isi. Ya duzgun isik alan bir ortamda cek ya da ek isik kullan.

Konusurken heyecanli konus, yukardaki hanim kizimiz gibi bir sey okuyormus gibi degil, ya da okulda ders veren hocalar gibi degil, bence bu konuda en iyi youtuber Michael Stevens. Vsauce videolarini yutmani tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/user/Vsauce/videos

Yine Brady Haran isimli allah dostu periodic videos, numberphile, computerphile gibi ibretlik kanallar hazirliyor, bu video lari da not cikararak yutmani tavsiye ederim.

Bunlarin Alice'den farki bol bol animasyon, video, resim gibi content ile doldurmalari video yu. Kimse bir kisinin suratina bakarak video izlemek istemez. Bunun istisnalari cok samimi ve dolu sohbet eden insanlar olabilir, mesela Baris Ozcan. Ancak onun videolari da Alice kizimiz gibi degil cok daha fazla icerik var.

https://www.youtube.com/watch?v=CMK0grd0RFA

mouse ile uzerinden gec her hangi bir videosunun ne kadar cok video, resim ve animasyon oldugunu goreceksin.

Yani kisaca demek istedigim, ucuza kacacaksan yapma bu isi, gerekirse 1 ayda bir video cikar ama ibretlik video cikar, taklit, ucuz, kalitesiz olmasin. Bunun icin once senin gercekten diger insanlarda olmayan bir takim yetenek, bilgi vb kalitelerin olmasi lazim. Aksi halde hepsi sentetik olur, eger siradan bir insansan zaten siradan insanlara verecegin cok fazla bir sey yoktur, neden video cekmek istiyorum sorusunu da otur bir dusun. 

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

İnsanlara eğitim verme sevdası gibi bir cümle ve şu kadar abone bu kadar izlenme alıyor tespitleri aynı paragrafta pek hoş olmamış. 

Bence oyun filan uğraşma sevdam dediğin şeye dvm et. Kendin için yap. 

https://t.me/pump_upp
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    patates bunu yazdı

İnsanlara eğitim verme sevdası gibi bir cümle ve şu kadar abone bu kadar izlenme alıyor tespitleri aynı paragrafta pek hoş olmamış. 

Bence oyun filan uğraşma sevdam dediğin şeye dvm et. Kendin için yap. 

neden olmamışki dostum çocuk oyun oynayıp kamera karşısında şekilden şekile girip milyonlara ulaşacak sen emek harcayıp 3-5 yıllık tecrübeni paylaşacaksın amadeğer verilmeyecek olması gereken bumuben burada işin para kazanma boyutunu konuşmuyorum bizim insanımız neden hep boş iş peşinde yotubeda popüler olmak için yapılması gereken şebeklikmi?

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    AMpul bunu yazdı

Hocam sadece bilgi vermek ise yaramiyor, insanlar bilgiyi internetten zaten buluyor. Olay onu ilginc hale getirmekte. Yani iyi bildigin bir alan olmasi ve o alanda guzel bilgiler vermen tek basina yeterli degil.

Bir ornek su kizcagiz, Alice Gray. Ben bunun videolarinin hepsini izledim cunku hem kisa hem noroloji ve beyin ile ilgili cok guzel bilgiler iceriyor, hem de kiz ve konusma tarzi guzel (bu da cok onemli, hakki bulut'a benziyorsan sansin pek yok).

https://www.youtube.com/channel/UCOTHuvig3KwvKDAjksnkhHw/videos

Ama gel gelelim kizin 344 takipcisi var, en fazla izlenen video su 3.7k izlenmis, ve kiz 1 yildir bu isi duzenli olarak yapiyor. Demekki sadece iyi bilgiler vermek ve presentable olmak yeterli degil.

Cogu amator video da en buyuk problem ses problemi, built-in mikrofonla yapcaksan bu isi yapma. Ikincisi isik, evin salonundaki ampul isigiyla yapacaksan yine yapma bu isi. Ya duzgun isik alan bir ortamda cek ya da ek isik kullan.

Konusurken heyecanli konus, yukardaki hanim kizimiz gibi bir sey okuyormus gibi degil, ya da okulda ders veren hocalar gibi degil, bence bu konuda en iyi youtuber Michael Stevens. Vsauce videolarini yutmani tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/user/Vsauce/videos

Yine Brady Haran isimli allah dostu periodic videos, numberphile, computerphile gibi ibretlik kanallar hazirliyor, bu video lari da not cikararak yutmani tavsiye ederim.

Bunlarin Alice'den farki bol bol animasyon, video, resim gibi content ile doldurmalari video yu. Kimse bir kisinin suratina bakarak video izlemek istemez. Bunun istisnalari cok samimi ve dolu sohbet eden insanlar olabilir, mesela Baris Ozcan. Ancak onun videolari da Alice kizimiz gibi degil cok daha fazla icerik var.

https://www.youtube.com/watch?v=CMK0grd0RFA

mouse ile uzerinden gec her hangi bir videosunun ne kadar cok video, resim ve animasyon oldugunu goreceksin.

Yani kisaca demek istedigim, ucuza kacacaksan yapma bu isi, gerekirse 1 ayda bir video cikar ama ibretlik video cikar, taklit, ucuz, kalitesiz olmasin. Bunun icin once senin gercekten diger insanlarda olmayan bir takim yetenek, bilgi vb kalitelerin olmasi lazim. Aksi halde hepsi sentetik olur, eger siradan bir insansan zaten siradan insanlara verecegin cok fazla bir sey yoktur, neden video cekmek istiyorum sorusunu da otur bir dusun. 

çok büyük yanılgı insan aradığını internetten bulamıyor bulduğu sadece günü kurtarmasını sağlıyorçok basit örnek vereyim ben maden mühendisiyim üniversite döneminde ae üzerine set hazırlayıp satıyordum ben hobi amavıyla başlamıştım sonra zevk alınca işi ilerlettimyine o dönem radyo sinema okuyan genç kardeşlerimixden bana hocam şunu nasıl yaparız video hazırlayabilirmisin diye mesaj geliyordu ben hobi olarak uğraşıyorum ama video montaj-kurgu bu insanların mesleği ama öğreten yok internetteki içerik te ingilizce benim ingilizcem orta seviyeydi öğrendim ama ing bilmeyen sadece işin o kısmını öğreniyor ve öğrendim sanıyor ama bir özelliği sağdan değil soldan uygulamak gerektiğinde afallıyor çünkü işin mantığını temelini öğrenmedi sadece günü kurtardı

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Hocam tamam işte sen o şekilde bideolar yaptığında illa ki meraklısı izleyip ogrenecektir. Ama 1 2 milyon kişinin izlemesini bekleme. Dediğim gibi tüm dünyada bu şekilde videolar izlenmiyor. Ancak meraklısı bulup izliyor.

Yok 1 2 milyon izlesin diyorsan saçma salak videolar yapacaksın.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

abone istiyom para kasayım diyorsan çıkıp götüne şaplak falan atacan ki ilgi çeksin o tür işler yapacaksın. Yok eğitim faydalı içerik kalite diyorsan  300 500 kişiye hitap edersin zamanla büyür büyüyene kadar bıkarsın ... Benim durumum bu yani sıkılıyorum aptal insan sürüsünden.  Biraz olumsuz yorum oluyor ama durum bu. Türkiyede göte şaplak başlıklı video how to başlıklı videolardan her zaman çoook daha önde oldu olacak da . Aptal bir nesil var mk ülkesinde ve daha da aptallaştırmak için ellerinden geleni yapıyor yetkililer.

edit: yukarda barış özcanı görünce bakam istatistiklere dedim. Önce onun videoya baktım sonra aramaya göte şaplak yazdım aşağı yukarı aynı oranlar var gerçi abone sayısını baz alırsak göte şaplak videoları dediğim gibi çoook önde gidiyor. 2 daikada bakıp görebilirsiniz :) Ancak yayım süresi ve izlanme sayısının oranına bakarsak ülke umut vaadediyor :D 

dcpromo tarafından 05/Ara/17 21:10 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

kurguyu hangi programlar ile yapacaksin hocam ?

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DevilKingtr bunu yazdı

kurguyu hangi programlar ile yapacaksin hocam ?

after effect premiere pro openshot davinci resolvders anlatmayı düşündüklerim after effect ve premiere pro ileri seviyeye kadar davinci orta seviye

Toplam Hit: 3802 Toplam Mesaj: 27
eğitim youtube youtube youtuber