folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Türkiye"Nin Üç Devi Özelleşme Yolunda.Mkek,Botaş,Tki

Türkiye"Nin Üç Devi Özelleşme Yolunda.Mkek,Botaş,Tki

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci, önümüzdeki dönemde BOTAŞ, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) gibi kamu varlıklarının özelleştirilebileceğini bildirdi.

Kilci, krizin etkileri ortadan kalkmaya başladıktan sonra, sisler dağıldıktan sonra, yeni kuruluşların özelleştirme portföyüne dahil edilmesinin, yeniden gündeme geleceğini söyledi.

Özelleştirme portföyüne alınacak kuruluşlarla ilgili çalışmaları sürekli yaptıklarını belirten Kilci, dünya ekonomisinde yaşanan krizin bu tür değerlendirmelerin ertelenmesine neden olduğunu kaydetti.

Kilci, krizin etkilerinin ortadan kalkmaya ve sislerin dağılmaya başlamasının ardından bu konunun tekrar gündeme geleceğini belirterek, bu özelleştirmelerin tamamının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı portföyünde yapılmasının söz konusu olmayabileceğini söyledi.

Bu konuda bir yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlatan Kilci, gerek ÖİB, gerekse ilgili bakanlıklar bünyesinde bulunan kamu varlıkları ve şirketlerinin bir şekilde özel sektöre açılacağını kaydetti.

Kilci, “Süreç bunu gösteriyor. BOTAŞ, MKEK, TKİ gibi kuruluşlar önümüzdeki dönemde özelleştirilebilir. Bunlar, kamu varlıklarının listesi esasında. Önümüzdeki süreçte bunların özelleştirmeleri, gerek ÖİB, gerekse ilgili bakanlıklar tarafından gündeme gelecek” diye konuştu.

ELEKTRİK ÜRETİM ÖZELLEŞTİRMELERİ

Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, elektrik üretim özelleştirmelerine yönelik çalışmanın halen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sürdürüldüğünü belirterek, ancak henüz kendilerine intikal etmiş bir durum değerlendirmesi ya da stratejinin söz konusu olmadığını söyledi.

Kilci, “Ancak bildiğimiz kadarıyla, 2009'un ilk yarısında üretim birimleri belirlenmiş olacaktır diye tahmin ediyoruz” dedi.

DANIŞMANLIK İHALESİ

Elektrik Üretim A.Ş'ye ait santrallerin özelleştirilmesindeki danışmanlık ihalesinin iptal edildiğini hatırlatan Kilci, yeni bir danışmanlık ihalesi yapacaklarını bildirdi.

Kilci, “Önümüzdeki ay, yeniden danışmanlık ihalesini yapmayı planlıyoruz” dedi.

DEVİRLER

Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, 2008 yılında veya daha önce ihaleleri gerçekleşip, devirleri henüz yapılmayan kuruluşların, 2009 yılında devirlerini hedeflediklerini de bildirdi.

Bu özelleştirmeler arasında İzmir, Derince, Bandırma ve Samsun Limanları ile elektrik dağıtım ihalelerinin bulunduğunu kaydeden Kilci, bu ay içinde Başkent EDAŞ, önümüzdeki ay SEDAŞ ile bir iki ay içinde de limanların devrinin öngörüldüğünü ifade etti.

Kilci, söz konusu ihalelerin toplam tutarının 4,1 milyar dolar olduğunu belirterek, “Yani 2009 yılı içinde hiç yeni ihale yapmamış olsak, 4,1 milyar dolarlık bir devir işlemi söz konusu olacak” diye konuştu.

Petkim ve kamu bankalarının özelleştirilmesiyle ilgili olarak da Kilci, Petkim'de yüzde 10,1 civarında bir hisse kaldığını kaydederek, bankacılık hisselerinin durumunu gözlemledikten sonra Halkbank'ın durumuyla ilgili bir değerlendirmenin söz konusu olabileceğini bildirdi.

Telekom'da da kamu hisselerinin bulunduğunu hatırlatan Kilci, hisseleri halka açık olan şirketlerin özelleştirmelerinin kendilerinin kararlılığından ziyade, hisse senedi piyasalarındaki gelişmelere bağlı ve duyarlı bir işlem olduğunu söyledi.

Kilci, gelişmelere kesinlikle duyarsız kalmayacaklarını ifade ederek, hisse senedi piyasalarındaki olumlu gelişmelere mutlaka bir tepki vermelerinin söz konusu olacağını ancak, şu anda henüz bir planlarının bulunmadığını kaydetti.

“2008, HER ŞEYE RAĞMEN İYİ YILLARDAN BİRİSİ OLDU”

2008 yılının özelleştirme açısından her şeye rağmen, iyi yıllardan birisi olduğunu kaydeden Kilci, 6,3 milyar dolar tutarında özelleştirme işlemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu rakamın neredeyse 6 milyar dolarlık kısmının nakit olarak tahsil edildiğini ve Hazine'ye 5 milyar TL'nin aktarıldığını anlatan Kilci, TEDAŞ'a borç ödemeleri ve yatırımlar için bir miktar kaynak aktardıklarını kaydetti.

“2008 yılı özelleştirme gelirleri için iyi bir yıl oldu” diyen Kilci, Türk Telekom'un yüzde 15'inin halka arzının, Tekel'in ve Petkim'in ihale ve devirleri ile küçük elektrik santrallerinin ihale ve devir işlemlerinin 2008 yılında gerçekleştirildiğini anlattı.

2009 yılı özelleştirme geliriyle ilgili olarak da Kilci, ÖİB olarak ihale takvimlerinin bulunduğunu ancak, beklenen gelire ilişkin bir öngörülerinin söz konusu olmadığını söyledi. Kilci, bütçe hazırlanırken, bütçe mantığı içinde hedeflerin rakamsallaştırıldığını sözlerine ekledi.

kaynak: http://www9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=BOTAS_MKEK_TKI_ozellestirilebilir_216796_2&Newsid=216796

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MinervaL
    MinervaL's avatar
    Erkek
    sinirleniyoeum böyle haberlere tam okumadım ama umarım biyerleri daha satıyorlardır

Konumu silenlere inat kürdüm
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lathedarkman
    Lathedarkman's avatar
    Erkek
    bende okudum içim kan ağladı aynı türk telekomu 2 yıllık kazancı fiyatına özelleştirdikleri gibi
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

söz söylemeye gerek yok satarlar abi.

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    warlife
    warlife's avatar
    Erkek

TKİ de staj yapmıs biri olarak ne makinalar gördüm dünyada sanırım 13 tane olan ve bi kac tanesi TR de olan...

BAzı makinaları hükümet yol yapmak icin almıstır .. Sonra da bi yaptık demiştir ... TKİ zararda

Orman yangını cıkar .. TKİ zarar da

Hükümetler fazladan adamını sokar .. TKİ zarar da (bu en kücük zarar)

Kömür yardımı yapar hükümet ... TKİ zarar da

TEdaş - TKİ satıldı mı ondan sonra artık pc leri günde 1 saat falan acarız artık :)))

diyalektik için kesin, mutlak hiç bir şey yoktur..Her şeyin bir geçmişi vardir ve bir geleceği olacaktır. Her şey bir kez bulunduğu yerde her zaman icin kesin olarak bulunmaz, ve o bugünki o,kesin ve son değildir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

türk telekom dedin de 2007 karı 3.1 milyar YTL 2008 9 aylık karı 2,2 milyar YTL

halka arzdan gelen(borsa) 3,9 milyar YTL 

telekom 6,55 milyar ytlye satılmıştı...millet bedavaya bu kadar karlı bi şirket sahibi oluyor...biz ise igneyle kuyu kazıyoruz..bizmiyiz salak yoksa millet mi çok akıllı

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek
    Aq sıra bizim donlara hatta sora bize gelio, siz tayyibim de tayyibim deyin

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YaZaR
    YaZaR's avatar
    Erkek

özelleştirmeye kısmen karsıyım fakat oralarda calısan bazılarının yatarak  para kazandıgını zerre kadar faydası olmadıgını  hatta işlerine  bıle gıtmedıklerını bılıyoruz  onları duyduktan gordukten sonra zaman zaman hak verıyorum ... aksı gorusler cvplar olucaktır mutlaka ... ben bıldıgımı soyluyorum ...

küçükken çikolata için agladım ... büyüdüm senin için aglıyorum .....
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Imba
    Imba's avatar
    Erkek
    iyi iyi tki özelleşsinde kömür dağıtamasınlar

Kibar ve sertimdir, çok iyi dans ve ısrar ederim..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

Imba bunu yazdı:
    -----------------------------
    iyi iyi tki özelleşsinde kömür dağıtamasınlar
    -----------------------------
    katılıyorum hiç yoktan soludugumuz hawanin a.mina komazlar

Ayrica Türkiyeyi satanlarin a.q

Nev-i Şahsına Münhasır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek
    Ne kızıyosunuz adamlara arkadaş :D o adamlardan sonra gelecek kişilerde bu ülkeyi yemeyecekmi? Bunlar onlara bırakmamak için uğraşıyo işte :D

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
Toplam Hit: 4805 Toplam Mesaj: 25