Ubuntu Köşemiz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

Ubuntuya Otomatik Olarak Giriş

Öntanımlı olarak Ubuntu'da sisteme girmeden önce sizi bir giriş ekranı bekler. Bu güvenlik için iyi bir durumdur. Özellikle çoklu kullanıcılı bir bilgisayarda mutlaka olması gerekir. Ancak sisteme otomatik olarak giriş istenebilir. Bunu ayarlamak için şu yolu takip edin

System -> Administration -> Login Window.

Parolanızı girmek zorunda kalacaksınız.

Daha sonra 5 sekmesi bulunan Login Window Preferences bölümüne geçiş yapacaksınız.

Security sekmesine tıklayarak Enable Automatic Login kutucuğunu seçin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

Eğer elinizde 2 veya daha fazla HDD varsa ve bu hard diskler birden fazla bölüme sahipse grub yapılandırmasında sorun(lar) yaşayabilirsiniz.
    Geçenlerde başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum.

Bir dostumun bilgisayarına ubuntu kurduk. Makinada bir tane SATA2 NCQ disk bir tane de IDE disk var. Sata diskin birinci bölümünde winxp var. İkinci bölümünde ise
    yedekleri var.(NTFS)
    IDE disk boş ve ubuntu için hazır. Kurulumu yaptık. Grubu IDE diskin MBR'sine yazdık. BIOS'tanda boot önceliğini IDE diske verdik. Sistemi açtık. Ubuntuyu boot ediyor fakat xp boot olmuyordu. (Error 21:Selected device does not exist)
    /boot/grub dizini altından device.map dosyasını kontrol ettim. İçeriği aşağıdaki gibiydi.

(hd0) /dev/sda (IDE Disk)
    (hd1) /dev/sdb (sata disk)

yani IDE diski birincil disk olarak görmüş ve buraya kadar sıkıntı yok. Menu.lst dosyasında da sıkıntı yok çünkü xp kurulu bölüm "root (hd1,0)" olarak ayarlanmış. Yani ikinci diskin birinci bölümü. Google'da arama yaptım ve NOVELL adresinde güzel bir döküman buldum. Bu dökümanın Changing the Hard Disk Sequence bölümünde olay güzel bir şekilde anlatılmış. Kısaca izah edeyim.

Windows gibi bazı işletim sistemleri yanlızca birincil hard diskten boot edilebilir. Bizim örneğimizde windowsun yüklü olduğu SATA hard disk ikincil olarak atanmıştı(device.map)
    Menu.lst dosyasında windows'un tanımlandığı kısımda "map" parametresi ile ikincil hard disk birincil hard disk olarak değiştiriliyor. Ama dikkat edin sadece bu girdi için mapping yapılıyor. Bunu aşağıdaki gibi yapıyor.

Kod:
    title windows
    map (hd0) (hd1)
    map (hd1) (hd0)
    chainloader(hd1,0)+1
    (hd1'de yüklü olarak xp, hd0'da yüklüymüş gibi gösteriliyor)

Bizde kendi sistemimizde bunu denedik ve başarılı olduk. Grub kullanmayıpta LILO kullananlar varsa bunu da araştırdım. Aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.(ingilizcedir)

http://tldp.org/HOWTO/LILO-4.html

Alıntıdır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

ayrı ayrı başlıklarda açılsın bulunması kolay olsun ve mümkünse her yerde yazan şeyleri yazmayalım diye bir yorum getirsem kızarsın biliyorum =))

ama ubuntu forumu varken direk oradan c-p benim tasvip ettiğim bir şey değil :W

bu arada dip not: oylar CHP ye :W

filme geri döndüm ben :W

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

Yeah bunu yazdı:
    -----------------------------

ayrı ayrı başlıklarda açılsın bulunması kolay olsun ve mümkünse her yerde yazan şeyleri yazmayalım diye bir yorum getirsem kızarsın biliyorum =))

ama ubuntu forumu varken direk oradan c-p benim tasvip ettiğim bir şey değil :W

bu arada dip not: oylar CHP ye :W

filme geri döndüm ben :W

bi temel şeyleri verelim sonra değişik kaynaklardan bende farklı şeyler vericem.Ubuntu forumunda olabilir.Sonuçta yüzbinlerce Linux sitesi var.Ve ordada anlatılanlar aynı.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

Adobe Flash'ı Kendi Sitesinden Kurmak.

eğer adobe flash depodan ve eklenti olarak kurulmuyorsa adobe flash playerı şöyle kuracaksınız:
    ilk olarak şu dosyayı indirin:
    http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_9_linux.tar.gz

masaüstüne indirdiyseniz terminalden kurulu olduğu klasöre gidin:

Kod:
    cd Desktop/install_flash_player_9_linux/
    şimdi terminalde şu kodu çalıştırın:
    Kod:
    sudo ./flashplayer-installer

şimdi size nereye kurmak istediğinizi söyleyecek. standart olarak firefox için şu adrese kurulmalı
    Kod:
    /usr/lib/firefox

8.04 de terfi edenler şu sıralar tüm güncelleştirmeleri yükledilerse firefox ları beta 5 te olduğundan klasörü.

/usr/lib/firefox-3.0b5 olarak tanımlamalılar.

yani en güvenlisi önce klasörün ismine bakın sonra işlemleri gerçekleştirin.

opera için ise
    Kod:
    /usr/lib/opera

bundan sonra firefoxu/operayı yeniden başlatın
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

OpenOffice.org 3.0.1 Kurulum.

OpenOffice.org.tr den indirdiğiniz paket tar.gz formatındadır. Bunu masa üstüne açınız. tr isimli bir klasör olarak çıkıyor bende bunu temel alarak anlatıyorum.
    Öncelikle Uygulamalar-donatılar-uçbirim çalıştırıyoruz
    Eski OpenOffice.org'u kaldırıyoruz.

Kod:
    sudo apt-get remove openoffice*.*
    ve Masaüstüne düşüyoruz.
    Kod:
    cd Masaüstü
    tr isimli klasörümüze giriyoruz
    Kod:
    cd tr
    tr isimli klasörün içinde deb paketlerinin bulunduğu DEBS kalasörü var içe giriyoruz
    Kod:
    cd DEBS
    Ve buradaki deb paketlerini kuruyoruz
    Kod:
    sudo dpkg -i *.deb
    (şifre isteyebilir isterse sifrenizi giriniz.)
    bunları kurduktan sonra
    Kod:
    cd desktop-integration
    yazarak  DEBS klasörü içindeki desktop-integration klasörüne giriyoz ve son olarak
    Kod:
    sudo dpkg -i *.deb

komutu ile kurulumu tamamlıyoruz.

Alıntıdır

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek
    Hacı windows iyi be :|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek
    Ubuntuda Program Yükleme

Paket Yöneticisi - The package manager

Linux uygulamlarının hemen hemen hepsi açık kaynakdır (open source) ,windows programlarına benzemez ve harici kütüphanelere bağlı olarak çalışırlar. hangi kütüphane olduğunu anlamak zorunda değilsiniz,ancak windows programları tipik bir şekilde kendi kütüphanelerini yüklemesinde içerirler ve bayağı yer kaplarlar yüklemeden sonra, çünkü benzer kütüphaneler daha öncede yüklenmiştir sizin hard diskinizde.Linux programları genelde bunu yapmaz.

Bir çok Linux işletim sistemi yavaş yavaş geliştirmektedir ,programları kolayca indirebilmek ve aynı kütüphaneyi bir çok kez kullanmamayıp hard diskinizde bir çok yeri kurtarmak için.aynı zamanda,bu sistem size yükleme ve update imkanı saglayan bir merkez yeri oluşturur.bu sistem package manager diye adlandırılır ve sizler Ubuntu'da "apt-get,aptitude,Add/Remove ...,Synaptic ve Update Mnager" formlarında görüceksiniz.

Synaptic paket yöneticisinde kurulum

Synaptic ,paketlerin kurulumu içindir  ve büyük ihtimal ile sizin en rahat ediceğiniz bir grafiksel programdır. siz bunu sistem -->yönetim -->synaptic (System --> Administration ---> Synaptic Package Manager) yolunu takip ederek çalıştırabilirsiniz.tebdir olarak çalıştırmadan önce şifre isticektir çünkü tehlikeli olabilir ve Ubuntu sizi korumak için çok sıkı tedbirler alır ve en önemlisi admin olarak girmeyen kullanıcıların sisteminizde karışıklık çıkarmasını engeller.

Arama,İşaretleme ve Uygulama

1. ilk olarak yüklemek istediğiniz pakedi arıyoruz.şu unutulmamalıdır ki binlerce uygun tema, uygulama,kütüphane ve döküman vardır Synaptic 'de. bütün bu paketler Ubuntu servislerinde sizin indirebilmeniz  ve update edebilmeniz için yerleştirlmişlerdir; package manager, windows'un update sistemi gibi çalışmaz, daha gelişmiş ve esaslı bir şekilde çalışır,ama birde yüklediğiniz kritik olmayan programları da update eder. aradığınız paketleri kategoriler içersinde bulabilirsiniz. araçyerinde arama  butonuna tıklayarak arama yapabilirsiniz.
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayınız.

2. yüklemek istediğiniz paketi bulduğunuz zaman,üzerinde sağ tıklayın ve yüklemek için işaretleyin.genelikle bu sizi bağlı olduğu diğer programlarında yüklenmesi gerektiğini söylicektir ve demet şeklinde gerekli programları otomatik olarak işaretlicektir. (kaldırırkende aynı işlemi yapabilirsiniz).ayrıca bir anda birden fazla programıda kurabilirsiniz.

3. yüklemek istediğiniz bütün programları işaretledikten sonra, uygula butonuna tıklayabilirsiniz. böylece,download , yükleme ve kurulum yapılacaktır. çok kolay Kahkaha

Synaptic'de sorun yaşarsak ne olucak?

güvenin bana,muhtemelen olucaktır. eger olmazsa,burada neden olmayacagı ile ilgili sorunlar ve çözümleri var.

*Ubuntu paket yöneticisi gerekenleri Ubuntu ana stoklarından alıcaktır, bir çok resmi Ubuntu stoğu vardır! vazgeçtiğiniz ekstra stokları enable yapmaya çalışın.
    *eğer internete bağlanamazsanız,tamamen şansınızı yitirmiş olmazsınız.paketlerinizin CD de olma şansı vardır.
    *eğer paketiniz hiç bir stokda ulaşılabilir değilse,siz hala windows'un eski hilesini kullanabilirsiniz: el ile kurabilirsiniz. ama unutmayın, Linux'ta bir çok paket-format tipi vardır.

Programı yükledim ama nereye gitti?

genellikle sizin Uygulama menünüz  yeni bir program olarak eklenecektir, ama bazen otomatik olarak gerçekleşmez.burada yeni programınızın linkini oluşturmak için bazı yollar var:

*sisteminizi yeniden başlatabilmeniz gerekebilir. ctrl + alt + backspace kısa yolu işinizi görecektir.

*terminalde çalıştırmak istediğiniz paketin adını komut olarak yazın. bazen  programın adı komut olarak yetmeyebilir. o yüzden programın ilk iki adını yazıp "tab" tuşuna basınız ve programınızı sonra seçin. unutmayınki terminali kapattığınızda programda kapanacaktır.

*Synaptic'de paketinizin üzerine sağ tıklayın.,özellikleri seçin menüden ve  "tab labelled installed files" tıklayınız. yüklenen programların listesi çıkacaktır.  /usr/bin dizinin içinde genellikle komutların adı olur.

Programı nasıl silerim?

bir programı kaldırmak istediğiniz zaman, yükleme işlemi yaparken yaptıklarınızın aynısını yapmalısınız.

Terminal'de kurulum

diyelim ki ABC adında bir program kuracaksınız terminalden.
    terminali uygulamalar --> donatılar --> terminal yolunu izleyerek bulabilirsiniz. burada şu kodu kullanabilirsiniz.

Kod:
    sudo apt-get install ABC and sudo aptitude install ABC

yükleme yapabilmeniz için super kullanıcı olmalı * ya da şifrenizi kullanmanız gerekecektir.

Synaptic'de ki gibi programı şu kodları kullanarak arayabiliriz.
    Kod:
    apt-cache search ABC
    veya
    Kod:
    aptitude search ABC

bir paketi silmek içinse :
    Kod:
    sudo apt-get remove ABC
    veya
    Kod:
    sudo aptitude remove ABC

kökten kaldırmak için:
    Kod:
    sudo apt-get remove --purge ABC
    veya
    Kod:
    sudo aptitude purge ABC

komut satırı yeni kullanıcılar için korkutucu olabilir,bu yüzden siz nasıl isterseniz onu seçebilirsiniz.

Programı elle kurmak

Synaptic'de istediğinizi bulamadığınıza kesinlikle emin misiniz? napalım windows yöntemine mahkum kaldınız. öncelikle istediğiniz paketi internetten indirin. (.deb,.rpm,.tar.gz.,.package vs...) hadi bunları nasıl kuracağımıza sıra ile bakalım.

Debian Paket (.deb)

paket yöneticisi ile bir program indirdiğiniz zaman, bu genellikle debian paketidir ancak Ubuntu içinde uygundur ancak çalışma garantisi herzaman için yoktur. nautilus'da ki paleti çift-tıklayın * ya da masaüstünüzdeki kurulum dosyasına, paket yöneticisi belirecektir:

sadece ınstall Package basın. bir sorun olduğunda bilgilendirileceksiniz. ayrıca yeni bir versionu varsa o konuda da haber verilecektir.

Masaüstü Teması (.tar, .tar.gz, .tgz, .tar.bz, ...)

Theme Preferences'i açıyoruz. System → Preferences → Theme.

bu uygulama ile iconları,kontrolleri ve pencere kenarlarını değiştirebilirsiniz. theme yüklemek için, install theme diyoruz.

Kaynak Kodundan Yazılım Kurmak (.tar, .tar.gz, .tgz, .tar.bz, ...)

Sadece sağ tıklayıp "extract here" diyoruz.

Alıntıdır.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

HaYVaN bunu yazdı:
    Hacı windows iyi be :|

Hocam böyle göründüğüne bakma belki aman bune böyle diyebilirsin fakat yüklediğinde o kadar yabancı gelmicek.Bende Linux'e geçeli 1 hafta oluyo.Ama kaynaklardan herşeyi öğrendim.Yani zor değil.Bunu şey gibi düşün ilk bilgisayar öğrenenlere ne kadar çok belge veriyolar.Buda aynen böyle.Kimsenin gözünü korkutmasın.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chip
    Chip's avatar
    Erkek

Windows Programlarının Ubuntu'daki Karşılıkları

MS Office > OpenOffice.org (Komple ofis yazılımı)
    FrontPage > NVU (Görsel html düzenleyici)
    Internet Explorer > Mozilla Firefox (Web tarayıcısı)
    MSN Messenger > Pidgin (Anlık mesajlaşma)
    Google Talk > Jabbin (Anlık mesajlaşma)
    Outlook Express > Thunderbird (E-posta istemcisi)
    PhotoShop > The Gimp (Piksel bazlı grafik düzenleme yazılımı)
    3D Studio Max > Blender (3D Grafik animasyon yazılımı)
    Mirc > Xchat (IRD bağlantı yazılımı)

Toplam Hit: 6650 Toplam Mesaj: 30