UI - UX Designer Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Selam dostlar büyük bir projede UI tarafında frontend developer olarak çalışma durumum söz konusu. UI tasarımı için önerebileceğiniz roadmap nedir? tabi ister istemez UX tarafına da bulaşacağım.

Mesela "UI designer; react bilmezse olmaz. Angular, jquery gibi dillerin öğrenilmesi gerek bunun için de şöyle şöyle yollar izlenebilir: tabi pure javascript kesinlikle bilinmeli vs vs." gibi bilgilendirebilecek mürid/müride ler görüşlerinizi bekliyorum :)

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Abi sen backendci degilmiydin bucada?

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Hocam kavramlarımı karıştırıyoruz. UI tasarımcı olarak mı başlayacaksın, UI kısmı kodlayan yani Frontend mi olacan :-/ 

kafkavari tarafından 25/Eki/17 21:38 tarihinde düzenlenmiştir

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

Abi sen backendci degilmiydin bucada?

aynen backend ciyim lakin yeni projede biraz uzmanlık alanımı değiştireceğim :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    kafkavari bunu yazdı

Hocam kavramlarımı karıştırıyoruz. UI tasarımcı olarak mı başlayacaksın, UI kısmı kodlayan yani Frontend mi olacan :-/ 

Hocam şöyle özetleyeyim;

UI ile ilgileneceğim. gerekli durumda UI/UX için userspottan alınacak destekleri yöneteceğim. ayrıca frontend development da bende olacak. yanıma birileri aınma durumu olabilir. o yüzden konulara genel olarak vakıf olmaya çalışıyorum.

Mesela Senin de dediğin gibi UI tasarım ile frontend tabirleri hangi noktada kesişiyor. yahut hiç bir şekilde kesişmiyor mu?

Frontend developer ne iş yapar :):)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

ek olarak da userspot tarzı destek alabileceğim firmalar nelerdir arkadaşlar? izmir merkezli yahut şubeli tercih sebebimizdir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı
    kafkavari bunu yazdı

Hocam şöyle özetleyeyim;

UI ile ilgileneceğim. gerekli durumda UI/UX için userspottan alınacak destekleri yöneteceğim. ayrıca frontend development da bende olacak. yanıma birileri aınma durumu olabilir. o yüzden konulara genel olarak vakıf olmaya çalışıyorum.

Mesela Senin de dediğin gibi UI tasarım ile frontend tabirleri hangi noktada kesişiyor. yahut hiç bir şekilde kesişmiyor mu?

Frontend developer ne iş yapar :):)

ben react fılan anlamam duz mantık bana bunu yap dersen fotografını gosterırsen ben dokerım onu css e :D

frontend developer kavramında cok acayıp ıstekler olabılır 

kımısı psd tasarım cızeceksın derken kı bu kısmın tamamen grafıker ısı oldugunu dusunuyorm ben 

kımısı php rugby on rails fılan kodlama bleceksın dıyor. 

hos yazılım dılı bılmedenneyı nereye gıydırecegını bılemez ınsan kullanacagı sıstemın dılıne bilmekten ziyade aşina olması gerekıyor 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı
    kafkavari bunu yazdı 

ben react fılan anlamam duz mantık bana bunu yap dersen fotografını gosterırsen ben dokerım onu css e :D

frontend developer kavramında cok acayıp ıstekler olabılır 

kımısı psd tasarım cızeceksın derken kı bu kısmın tamamen grafıker ısı oldugunu dusunuyorm ben 

kımısı php rugby on rails fılan kodlama bleceksın dıyor. 

hos yazılım dılı bılmedenneyı nereye gıydırecegını bılemez ınsan kullanacagı sıstemın dılıne bilmekten ziyade aşina olması gerekıyor 

eyv hocam bilgilendirme için. 

Konuyu göremeyip yorum yapabilecekler için bi up olsun.. 

Pazartesiye kadar ne kadar bilgiye ulaşabilirsem o kadar kar olacak benim için..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Tasarımı yapan: UI Designer (User Interface Designer)
    Arayüzü geliştiren: UI Developer / Front End Developer

Çok genel yazıyorum hocam yetkinliklerine göre elersin sen. HTML5, CSS3, SASS, Less ve bootstrap gibi frameworkleri bilmek gerek (bilmek demek tag lerin hepsini ezberlemek değil bana göre önüne gelebilecek bir tasarımı bootstap modüllerine göre önce zihnen sonra kağıt veya kod üzerinde ayırmak ve uygun elementlere göre yazmak - darlandığında ya skerler diyip iki div'e kendi class larını mümkün mertebe az yazmak neden çünkü bi de responsive olacaksa ekstradan iş gücü çıkarmasın-) yanına javascript ve jquery olmazsa olmaz zaten. Sass ve/veya less konuları için temel düzeyde node.js kurulumu yapmak gerek fakat daha fazla merak edip nedir la bu "node" diyip kodlarına bakmalısın. 

Piyasadaki firmaların istediği (yurt içi - yurt dışı)ve bildiğin zaman sana fark yaratacak konular: 

AngularJs veya Vue.js veya react (özellikle yurt dışında skerler anguları diyip react isteyen ve remote [uzaktan çalışma] iş ilanlarında çok isteniyor "react native" iphone veya android uygulama yazabiliyosun çünkü hem de native!

Jira, Basecamp, Svn, Git, TFS gibi proje yönetim sistemlerinden en az birini bilmek, git e kod gönder çek al ver gibi işlemleri herkes öğrensin artık. 

Bower, Grunt, Gulp, Npm, Webpack gibi araçları bilmen avantajlı olur özünde görselleri tek bir assets yapan, css, javascrip i sıkıştırıp tek dosya yapan kullanışlı araçlar. 

şimdilik aklıma gelenler bunlar kendini geliştiren ve bunları okuyunca keyfi kaçan arkadaşların keyfi kaçmasın motivasyonunuz düşmesin. Her şeyi tamamını bilmek zorunda değilsiniz fakat nerede neye ihtiyacınız olduğunuzu bilmeniz ihtiyacınız olduğunda açıp kullanmanız bir çok sorunu ve projeyi halleder bu evrede eksiklerini öğrenmek te hedef olmalı. 

Özet: Aç linkedin ilanlarını özellikle yurt dışı ilanlarını bak adamlar neler istiyor bilmediğin terimleri ve uygulamaları da aç öğren ki sektördeki adamlarla aranda fark olsun.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek

Ben bu işe sıfırdan başlayacak bi mürit olarak takipteyim :)

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı

Tasarımı yapan: UI Designer (User Interface Designer)
    Arayüzü geliştiren: UI Developer / Front End Developer

Çok genel yazıyorum hocam yetkinliklerine göre elersin sen. HTML5, CSS3, SASS, Less ve bootstrap gibi frameworkleri bilmek gerek (bilmek demek tag lerin hepsini ezberlemek değil bana göre önüne gelebilecek bir tasarımı bootstap modüllerine göre önce zihnen sonra kağıt veya kod üzerinde ayırmak ve uygun elementlere göre yazmak - darlandığında ya skerler diyip iki div'e kendi class larını mümkün mertebe az yazmak neden çünkü bi de responsive olacaksa ekstradan iş gücü çıkarmasın-) yanına javascript ve jquery olmazsa olmaz zaten. Sass ve/veya less konuları için temel düzeyde node.js kurulumu yapmak gerek fakat daha fazla merak edip nedir la bu "node" diyip kodlarına bakmalısın. 

Piyasadaki firmaların istediği (yurt içi - yurt dışı)ve bildiğin zaman sana fark yaratacak konular: 

AngularJs veya Vue.js veya react (özellikle yurt dışında skerler anguları diyip react isteyen ve remote [uzaktan çalışma] iş ilanlarında çok isteniyor "react native" iphone veya android uygulama yazabiliyosun çünkü hem de native!

Jira, Basecamp, Svn, Git, TFS gibi proje yönetim sistemlerinden en az birini bilmek, git e kod gönder çek al ver gibi işlemleri herkes öğrensin artık. 

Bower, Grunt, Gulp, Npm, Webpack gibi araçları bilmen avantajlı olur özünde görselleri tek bir assets yapan, css, javascrip i sıkıştırıp tek dosya yapan kullanışlı araçlar. 

şimdilik aklıma gelenler bunlar kendini geliştiren ve bunları okuyunca keyfi kaçan arkadaşların keyfi kaçmasın motivasyonunuz düşmesin. Her şeyi tamamını bilmek zorunda değilsiniz fakat nerede neye ihtiyacınız olduğunuzu bilmeniz ihtiyacınız olduğunda açıp kullanmanız bir çok sorunu ve projeyi halleder bu evrede eksiklerini öğrenmek te hedef olmalı. 

Özet: Aç linkedin ilanlarını özellikle yurt dışı ilanlarını bak adamlar neler istiyor bilmediğin terimleri ve uygulamaları da aç öğren ki sektördeki adamlarla aranda fark olsun.

Çok açıklayıcı olmuş hocam eyv:)

Toplam Hit: 1998 Toplam Mesaj: 13
ui ux