folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Ülkemizde Neden Bu Kadar Fazla Starbucks Var ?

Ülkemizde Neden Bu Kadar Fazla Starbucks Var ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    RimPalace bunu yazdı

Bugün bir paylaşım gördüm düşüncelerinizi görmek istedim. İtalya'da bile 1 tane varken ülkemizde neden 470 adet şube var.

Paylaşımda şu:

Bu ülkeleri gezip oradaki kahve kulturunu görmeden yorum yapmak cok doğru olmaz.

Belcikaya gitmediğim icin onun hakkinda emin olmadan konusacağim yunanistan benim kendi memleketim. italya malta arası zaten mekik dokuyoruz. bu iki yer de oyle gelişmiş bir kahve kulturu var ki kimse starbuck sa bakmaz. amerikano bile zor içiyorlar. expresso veya kopuklu değişlik capicino türleri. mekanın kendı kahve demleme kültürü vs olan yerler mevcut.. Rusya da insanlar zaten kominizimin-kapitalizim mantiğina henüz alışmadıkları için rabet etmiyorlar. 

Ruyada dışarıda bir sey yiyelim dediğimizde hep bizi bar'a götürüyorlar. nedenini sordugumda hem alkol hem yemek hersey var daha ne istiyorsun dediler.

Fransa da ki starbucklar daha cok turistlere hitap ediyor. yerli halk cok fazla gitmez. daha cok iş toplantıları vs orada yapiliyor benim gozlemlediğim. gerci gençlerden giden oluyor ama cogunluk yabanci. 

ispanya da ki sayi nufusa oranlar isen sayi gayet makul. 

almanyada bir tane gittiğim fuar alanının içinde vardi. onun dışında hiç starbuck gormedim doğrusu cok yorum yapmak doğru olmaz ama almanlarda kahve yerine bira tüketiliyor bu yuzden oldugunu düşünmek gerek.

Memleketim olan yunanistan hakkinda benim yorumumdan daha guzel @dhmn nin yorumu olacaktır ama ortalama bir bakkal bile frappe sattığı için rekabet dünyası cok daha sert oluyor.

Sıra türkiyeye geldiğinde Sadece starbucks değil gloria jeans de aynı durumda;

Starbucks aslında Apple gibi marka satıyor diyorlar. Aslında kismi olarak haklılar.

Starbucksın dünya pazarında en karlı bulundugu yelerden biridir türkiye evet. ama genc nufustan kaynakli. Sadece kahve değil deneyim ve ortam satıyor size. toplantı odası olan starbucks lar var. gençlere ders calisma ortamı, kitap okuma ortamı, elektronik cihazları için sarj imkanı, ücretsiz wifi vs. vs. vs.

kahve kulturunun gelişmesi vs ye girmeye gerke yok dediğim gibi starbucks in olayı kahvesi değil. Kahve nin hası bizde iken. bir finduki adında bir rengin adını değiştirip kahverengi yaptiran, kahvaltı kelimesinin kokeninde kahve altı oldugunu hatırlatarak bir öğüne adını veren bir içeçek iken birden çay'a çark ettirilmiş bir milletiz. bence once buna bakalım.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Ben sevmiyorum genelde leş ve pis yerler. Ayrıca dağınık ve düzensiz. Nasıl elit hissediyorlar anlamıyorum :) 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Siz de 15temmuzşehitlerBucks açın, daha iyisini yapın.

Kıskanmanın alemi yok, adamlar iyi. Starbucksa en çok Türkiye'nin ihtiyacı olduğu için bu kadar fazla var.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

seri köz getir kafelerinde saçma müzik ve saçma sunumlara o kadar para vereceğime makul ücrette soğuk sıcak bişiler tüketiyoruz.

insanların bu kadar starbucksa ön yargısı ne zaman bitecek bilmiyorum.

sikko kafelerde bile fincan latte vb ürünler +10TL den kapı açıyor luzümü var mı buralara gitmeye 

birde allı pullu sunumlar beni bitiriyor 

abi herkes konsept yapmak zorunda mı salaş düz kafe bar pub göremeyecek miyiz aq

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

Starbucks savunan birisi değilim lakin evde sıcaktan duramadığım için klimalı olmasından mütevellit sabah gidiyorum 6 liraya filtre kahve alıp çoğu zaman 8-9 saat oturuyorum, önümden bardağımı almaya çalışan sürekli sipariş soran hesap getiren kalkmayı isteyen kimse yok kısaca 6 liraya klimalı interneti olan ofis kiralamış gibi oluyorum alternatif varsa açığım ist.avr

"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Bundan 5-7 sene öncesi için haklısınız belki ama şuan rakipleriyle kıyaslanınca tam bir fiyat performans mekanı starbaks. Ayda yılda bir giderim ama başka yerden içeceğime starbakstan kalitelisini içerim.

Sütlüyse fiyat farkı vermeden rica ederim soya sütü koyarlar zaten ordan ettiğim indirim yeter de artar 

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Siz de 15temmuzşehitlerBucks açın, daha iyisini yapın.

Kıskanmanın alemi yok, adamlar iyi. Starbucksa en çok Türkiye'nin ihtiyacı olduğu için bu kadar fazla var.

bunu yazmaya gelmiştim.

arz talep meselesi. italyada 2. starbucks boş ise adamlar neden açsın. türkiyedeki 470. starbaks doluysa 471.'yi de açarlar. sen, ben gittikçe mantar gibi starbaks açılmaya devam edecek. 

ayrıca; hadi gidin bakayım bir çay bahçesine masaya tek kişi oturun laptopunuzu açın yada kitaplarınızı çıkartın ders çalışın. 2 dk sonra adam gelip abi çay vereyim mi diyor. hayır diyince yüzüne mal mal bakıyor. 15dk sonra tekrar geliyor "abi bişey içmeyecek misin patron kızıyor, yoksa dışarı almak zorundayız" diyor. starbaks bize kahve değil rahatsız edilmeme "lüksü" satıyor. bu lüksün yanında kahve istersen gidip kendin alıyorsun. evet, kendin.

ha neden 471. starbaksa da gidiyoruz, bu lükse ihtiyacımız mı var, kahve ile mi solunum yapıyoruz da bu kadar starbaksa gidiyoruz? bir kısım kendini elit hissediyor, bir kısım instagramda adının yanlış yazıldığı bardağın fotosunu atarak piyasa yapma peşinde, bir kısım fiyat-hizmet-kalite oranını beğeniyor, bazılarının rahatsız edilmeden çalışmaya ihtiyacı var vs.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Benim için fazla olması sorun teşkil etmiyor kahvelerde bir harika ❤️

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Çoğu insan fiyat pahalı diyor ama aksine çok uygun. Ortalama sikko bir kafede içilen içine tükürülmüş çay zaten 3-3,5 tl den başlıyor. Ben starbucks'ın kahvesini seviyorum, müşteriye davranışını, ilgisini seviyorum ve fiyatı uygun buluyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Konuyu okumadim ama bi misto 7 lira daha ucuzu yok. Fiyata göre güzel hizmet alıyorsun. Normal yani.. Normal bi cafede 15 lira ayni kahve. Hattta tadida kotu oluyor geneli.

destination@tahribat.com
Toplam Hit: 5469 Toplam Mesaj: 51
starbucks