folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Uludağ Sözlük HacklenmişUludağ Sözlük Hacklenmiş

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  coLin
  coLin's avatar
  Kayıt Tarihi: 17/Temmuz/2005
  Erkek

  Hayret forum da arattım konusuna denk gelmedim. 

  Gerçi benim hiç bir yerde sözlük hesabım yok ama adamlar %100 tüm şifreleri hüpletmişler beyler baağğyanlar :)

  Uludağ Sözlük hacklendi, 100 kadar üyenin şifreleri çalındı!

  Türkiye’de sözlük konseptinin en büyük oyuncularından biri olan UludagSozluk.com, dün sabaha karşı yapılan bir saldırıyla hack’lendiğini duyurdu ve konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

  Uludağ Sözlük’ün kurucusu İsmail Alpen’in (zall) yaptığı açıklamaya göre bazı moderatörler dahil çoğu birinci nesil 100 civarı üyenin şifre bilgileri çalınmış ve bir kaç yazarın da gönderdiği mesaj listesi ele geçirilmiş. Dün sabaha karşı gerçekleştirilen saldırı sonrasında güvenlik amacıyla bazı kullanıcıların hesapları dondurulmuş ve güvenlik önlemleri artırılmış.

  Uludağ Sözlük CTO’su Serkan İnci’nin paylaştığı bilgilere göre saldırının kimler tarafından yapıldığını henüz çözülmüş değil ve yeni bir saldırı tehlikesine karşı çalışmalar sürüyor. Hackerların ele geçirmiş olduğu verilerden şüphe duyduklarını söyleyen İnci, üyelerden mevcut şifre ve e-posta bilgilerini güncellemelerini istediklerini söylüyor. 

  Aldığımız bilgiye göre 2006 yılında kurulan Uludağ Sözlük’ün günlük 1 milyonun üzerinde tekil ziyaretçisi, 510 bin üyesi ve 103 bin aktif yazarı bulunmakta.

   

  İsmail Alpen’in açıklamasının tam metnini aşağıda bulabilirsiniz;

  yönetimin şifre saldırısı ile alakalı duyurusu

  sözlükteki bir sql injection olarak tahmin ettiğimiz açıktan faydalanarak bazı üyelerin şifre bilgilerine ulaşıldı ve hesaplarına girildi. bu süreçte bazı yazarların hesaplarından gönderdikleri mesajlar listesinin ele geçirildiği görüldü. gönderdiği mesajlar sayfasından alınan bazı resimler nightsinger adlı hesaptan paylaşılmıştı, o hesap silindi. daha sonra dikkat çekmek için zall hesabına girilerek onlarca küfürlü entry girilmişti. bunlar sonradan engellendi. anladığımız kadarı ile sql injection açığı ile veritabanından bazı moderatörler dahil çoğu birinci nesil 100 civarı üyenin şifre bilgileri çalınmış, bir kaç yazarın da gönderdiği mesajlar listesi alınmış. saldırının boyutlarının bu boyutta olduğunu düşünüyoruz. önlem olarak sözlüğün şifre sistemi yeniledik. bu sebeple sizden şifrelerinizi değiştirmeniz istenmiştik. bazı korumalar artırıldı. saldırılara karşı teyakkuz halindeyiz. son bir kaç günde çok yorulduk.

  bu süreçte şifreleri ve özel mesajları çalınan arkadaşlardan ben şahsım adına özür dilerim. teknik olarak üzerimize düşen sorumluluğu yapamadık diye düşünüyorum. ama bu işlerde böyle olabiliyor.

  mark zuckerberg’in bile hesabı bi hafta önce ele geçirilmişti. gönderdiğiniz mesajları sözlükte yıllarca tutmayın, ele geçirilebilir. olmaması gerekir ama olunca zor duruma düşebiliyorsunuz. bu sözlükten kaynaklanan açıklar yüzünden de olabilir veya size özel yapılan saldırılar sebebiyle sizle alakalı sebeplerden de çalınabilir. mesajlar sayfasında 2 yıllık mesaj geçmişi tutmak çok mantıklı değil. mesajlar sayfasının işlevini galiba çok yanlış anladı yazarlar. mesajlar sayfasını hep kalıcı olarak düşünülmesi hatalı. mesajları veritabanında şifreleyerek tutmuyoruz. facebook, twitter gibi siteler de mesajları şifreleyerek tutmuyor. hesabınızı ele geçiren biri zaten mesajlarınızı da ele geçirebilir. dolayısıyla geçmişe yönelik mesajlarınızı saklamak mantıklı değil. mesajlar sayfasında bazı resim paylaşma sitelerinin linkleri engellenecek. başka siteleri kullanabilirsiniz. ama ismini vermek istemediğimiz bazı sitelerinki engellenecek.

  sözlükte ifşa konusunun tartışılmaması için dikkatli davranıyoruz, doğrudur. yarın bir gün sizin veya bir arkadaşınızın da başına farklı şekiller de gelebilir. o zaman da size yapılmaması için de önlem alacağız. ortada moderasyonla alakalı bir durum yok ama vicdan sahibi insanlarız. sözlüğün üçüncü sınıf dedikodu sitesi olmasını önlemek de bizim görevimiz. ifşa ile alakalı sorun yaşayan arkadaşlar birderdimvar’dan bizle irtibata geçerlerse başka sitelerdeki içeriklerin kaldırılması için de fikren destek verilebilir.

  sözlüğe girişte “şifremi hatırla” özelliğini geçici olarak dondurduk. daha iyi hale getirip tekrar açacağız.

  sözlüğün yeni mobil uygulamalarını 2 hafta içinde açacaz dedik ama o süre biraz daha uzadı. ama tam zamanlı olarak mobil uygulamalarla uğraşıyoruz. bundan sonraki konsantrasyonumuzu daha çok mobil uygulamalara vereceğiz.

  son dönemde sözlükte sözlük hater’ları hiç olmadığı kadar arttı. eskiden moderasyonu seven bir topluluk vardı. ne ara moderasyondan bu kadar nefret eden bir topluluk oldu burası.

   

  bu dönemde yoğun destek veren mka, x, uludagsozluk, moonlight sonata adlı arkadaşlara teşekkür ederim. gece gündüz uyumadan teknik hatanın tespiti ve giderilmesi için uğraştırlar. hatayı tam olarak çözdük diyemeyiz. gelen saldırının kesildiğini garanti edemiyoruz. bunu garanti ettikten sonra bu açıklamayı yapmak istedim ama biraz uzun sürebilir bu durum. saldırıların olmaması için elimizden geleni yapıyoruz.

  Kaynak

  coLin tarafından 11/Haz/16 23:29 tarihinde düzenlenmiştir
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DuPi
  DuPi's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Ağustos/2005
  Erkek

  hiç bir sistem yoktur ki hacklenmesin :(

  en azından kullanıcı kaynaklı değilmiş.


  Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Daniel-Koo
  Daniel-Koo's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Ekim/2010
  Erkek

  toruchanden biri hacklemiş, birkaç üyeye ait özel mesajları ve özel mesajlar içerisindeki çıplak fotoğraflar falan yayıldı 


  ne diyon?
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  JahR
  JahR's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 05/Aralık/2013
  Erkek

  ayıptır,günahtır..


  beyin derki; ya beni kullan, ya da kafana sık ulan!
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mkyb
  mkyb's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Mayıs/2011
  Erkek

  Uludağ sözlük kadar formatı siken sözlük yok zaten. Forum gibi amk. İnci sözlük bile daha mantıklı bunlardan. Reklamdan geçilmiyor.


  Geçinmeye gönlü olan geçinir, anlaşmak isteyen orta yolu bulur, telafi etmek isteyen eder, önemseyen gösterir. Kısacası ben böyleyim diye bir şey yok,ben sana karşı böyleyim diye bir şey var. Dikenine katlanamadığın gülü incitme, zorluğuna göğüs geremediğin yari sevme.
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  avezgista
  avezgista's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Ocak/2012
  Dişi

  2-3 gün oluyor, nightsinger mi ne öyle biri 1. nesil bir yazar hackledi touch'ta çıplak fotolar paylaşıldı.

  hala o muhabbetler dönüyor solframe de.

   

  avezgista tarafından 12/Haz/16 00:09 tarihinde düzenlenmiştir
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  2021 Talihlisi
  KaptaN
  KaptaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
  Erkek

  bu ara ne çok hack olayı oldu yahu ama bu ufakmış 100  nedir yahu .

  birileride şu escobarvip in admin modlarını ifşa etse ii olacak adamları yakalasalar a.... a...kadariçeri tıkarlar  gerçi.

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  csfrt
  csfrt's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Nisan/2013
  Erkek

  yalnız toruda fena yardırıyorlar aga


  ruh eşi çok sıradan, bana suç ortağı lazım.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  do_som
  do_som's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Şubat/2016
  Erkek

  paylastıkları resimlere bak :D 

 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Ziraatci
  Ziraatci's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2011
  Erkek

  Link yokmu ? :D


  Tengri Türkü korusun
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DadasAdam
  DadasAdam's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Ocak/2013
  Erkek

  Toruchan bu aralar çok sık gündeme gelmeye başladı. Birkaç olay daha yaratıp ismini duyurursa Türkiye'de board kültürünü bunlar yayabilir.


  Tanrıyla senli benli konuşurken; patronlarıyla sizli bizli konuşan yaratıklarız.
Toplam Hit: 2777 Toplam Mesaj: 13
hacked uludağ sözlük