folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Üniversite De Böyle Bir Bölüm Var Mı?

Üniversite De Böyle Bir Bölüm Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ersn
    ersn's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

alfa beta gama ışınları , bluetooth , kızılötesi , telefon sinyalleri ,ultraviyole ışınları , sinyaller , elektromanyetik dalgalar  vs.. vs.. vs... Sırf bu ışınlar üzerine üzerinde Üniversiteler de böyle bir bölüm var mı ? Varsa adı ne? 

Kardeş üniversiteye hazırlanıyor onun için soruyorum.

küfrederiz villalara kulübeden
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

öle bir bölüm yok bildiğim kadarıyla.Ama fizik bölümünde onların bir kısmı işleniyor.

İyi ki varsın Eren.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    Fizik bolumunden cok Fizik muh. Bu dedıgın alanlarla ılgılı.. Fızım bolumu ve muh. Arasındakı fark ıse fızık bolumu teorık AGIRLIKLIDIR okursun hoca olursun teorık fızıkcı atom fızıgı elektro fızık kuantum fızıgı gıbı deyısık alanlara yonelırsın. Ama fızık muh. Daha cok fızıgın gunluk alanda(ozellıkle teknolojıde) kullanımıdır. Zaten bu lazerler ısınlar vs dedıklerının BIR KISMI fızık muh alanına gırer ama dedıklerınde elektronık muh. Makıne muh. Alanınada kayma var.. Soylekı bır fızık muhendısı ınsaat sektorundede calısır(o kocaaa kuleler gokdelenlerde ınce fızık ınce fızık bılgılerıne gerek duyuluyor) Kısacası fızık muh. Veya elektrık elektronık... (radyo cıhazı yapmakla o radyo fırekanslarını ıncelemek vs ayrı ıslerdır.lazerlerı fızıkcıler ınceler bılır,lazer makınasını fızık muh yapamaz) Dershanedekı rehberlıkcısıne sorarsa daha cok aydınlatır.

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

elektronik haberleşme buna yakındır sanırım ;)

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

bluetooth 

kızılötesi

telefon

ultraviyole

gama

bunların hepsi

elektromanyetik dalgadır

alfa helyum atom çekirdeği

beta ise elektron/pozitron dur

ve bununla ilgilenen bölüm fizik-fizik mühendisliği-nükleer enerji bu bölümlerde görebilirsin

alfa beta gama( gamanın kaynağı atom çekirdeği olduğu için)

nükleer fizikte işlenir ve arkadaşın dediği gibi fizik bölümünde bunların alayı görülür

elektromanyetik dalgalarda ise

elektrik dersinde küçük bir giriş yapılır

sonra fizik bölümünde elektromanyetik teori dersinde

bunların *mına konur

erebos un dedikleri bir kısmı doğru bir kısmı yanlış

blutoth telefon sinyalleri felan demişsin

şimdi bunları nasıl meydana geldikleri nasıl yol aldıkları bunlarla nasıl sinyal yollayabiliceğini öğrenmek istersen fizik-fizik müh-elektrik(elektronik değil) olacak bölüm

ama

dalganın nasıl gittiği beni ilgilendirmez sadece sinyal yolladığım cihaz ve sinyali aldığım cihazla ilgilenirim dersen elektronik olacak

fizik müh ile fizik arasında pek bir fark yok

fizik müh te araya bir kaç müh dersi sıkıştırmışlar okadar 

http://phys.eng.ankara.edu.tr/?bil=bil_icerik&icerik_id=108 bu fizik mühendisliği dersleri 

http://www.science.ankara.edu.tr/index.php?link=0302&istek=dersler buda fizik bölümü dersleri

birinde fizik mühendisliğinde mat metodlar var diğerinde matematiksel fizik var

bunlarda aynı dersler :|

ama seçim yapması gerekirse fizik müh yazsın memlekette mühendis fetişi olduğu için(bknz:işletme mühendisliği) oyüzden 3-0 önde başlar

alfa beta gama görmeyecem dersede 

elektrik-elektronik uygundur

elektrik müh okursa bahzettiğim gibi emdlerin nasıl yayıldığını ne olduklarını nasıl ilerlediklerini inceler maxwell denklemlerini görür

elektronik müh olursa bunları yapan cihaza bakar :|

@erobos

atom fiziğini günlük hayattan uzak tutmak biraz saçma geldi bana (neden atom fiziği kuantumuda nükleeride kapsayan bir konu olduğu için)

şu an kullandığın bilgisayar çalışıyorsa yarı iletken malzemeler geliştirildiği için çalışıyor ve bu yarı iletken malzemelerin geliştirilmesi atom fizği konusu

bir madde neden iletkendir neden direnç gösterir nekadar esner nekadar sıkışır ne kadar mıknatıslanır nekadar ısı depolar hastanelerde mri röntgen temografi yada izlediğin televizyon bunun gibi örnekler vermek mevcut

şuan günlük hayattan uzak olan alanlar

yüksek enerji fiziği(bununda ilginç uygulamaları olabilir mesela protonda uud kuarkları bulunur bunlar yerine ttb kuarkları kullanırsan çok daha farklı bir proton elde edebilirsin böylece daha sağlam daha esnek daha farkla malzemeler elde edebilirsin ama şuan günlük hayattan uzak bir konu)

astrofizik gibi gözüküyor ne yapapıyım milyonlarca km uzaktali yıldızı

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

İstanbul Üniversitesi Remote Sensing  bölümü böyle bişey sanırım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

fizik mühendisliği

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ersn
    ersn's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sağolun hocam bu arada  copy paste yapmaktan kelimeler birbirine girmiş yeni farkediyorum . İyi bare kimse t*şağa vurmamış : )

küfrederiz villalara kulübeden
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

ersn bunu yazdı:
    -----------------------------

sağolun hocam bu arada  copy paste yapmaktan kelimeler birbirine girmiş yeni farkediyorum . İyi bare kimse t*şağa vurmamış : )

-----------------------------

ben vurduydum sanki ama yorumum mu silinmiş ben mi yazmadım yazdım gitmedi mi öle bişiler oldu :W

yoksa hala mı uyuyorum çözemedim :S

Sefih ve cahil bir kimse konuşunca ona cevap verme. Sükut, ona cevap vermekten daha hayırlıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    ben dünyada ilk çıkmış bi bölümün öğrencisiyim, maliye mühendisliği okuyorum. dersler makinayla aynı galiba ama öğrenci kimliğimde maliye müh. si yazıyo...

Tahribatın delisi. Beni gerçekten ciddiye alıyorsanız küçüklüğünüzde birşeyler çok yanlış gitmiş demektir. UwU
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek

Düzenliyorum derken yanlışlıkla yeni mesaj yazmışım..

Fizik yerine elektrik-elektronik-haberleşme üçgeni daha mantıklı olur sanırsam ama aradığınız cevap bu olmasa gerek.

Benim bildiğim kadarıyla da yok öyle bir bölüm. 

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
Toplam Hit: 1023 Toplam Mesaj: 12