folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder Üniversite Öğrencisiysen, Mobil Programlamaya Meraklıysan Gel

Üniversite Öğrencisiysen, Mobil Programlamaya Meraklıysan Gel

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

1 yıldır Xamarin ile ios/android uygulama geliştiriyorum. İlk başlarda açıkçası hiç alışamadım çünkü objective C den direk ios programlamaya c# ile yapınca afalladım baya ve o zamanlar xamarin buglardan geçilmiyordu. Ancak şuan cidden çok stabil yapmışlar, elbette yine sorunlar var ama yine de eskisine göre çok çok daha iyi.

C# bilip de ya da C# ın kolaylığını kullanarak mobil uygulama geliştirmek isteyenler varsa sizin için bir haberim var.

Şimdi öncelikle Xamarin bir cross-platform teknolojisidir. Xamarin.Forms ile mobil platformlara bir kere yazıp hepsinde yayınlayabilirsiniz. Ancak bazen mobil işletim sistemlerine özel kod yazmak gerekir bunu da yine projenin içinde eğer android ise bunu yap, ios ise bunu yap biçiminde yapmalısınız ve kontrol olarak da biraz daha zayıf. Ben bunlara hiç girmeden direk Xamarin.iOS ve Xamarin.Android üzerinden proje yapıyorum. Bir de shared projeler var, mesela bir webservisine wrapper yazacaksınız bunu shared olarak yapabilirsiniz, böylece tüm mobil projelerinde kullanabilirsiniz. 

Maalesef Xamarin her .net dll i de kabul etmiyor, Xamarin e özel tasarlanmış olması gerekiyor, bazı şeyler kısıtlı olabilir ama aşağı yukarı bir çözümü oluyor.

Şimdi gelelim habere, geçen yıl lisansını alırken 99 dolar ödedik ama bu yıl uzattırmak için mail attığımda para almadılar, çünkü artık Xamarin Academic diye bir şey yapmışlar, bu da business plan dan türeme

https://store.xamarin.com/

Tek eksiği e-mail desteği yok, yani bir problemle karşılaştığınızda e-mail ile soramayacaksınız. Ama forumlarda v.s sorma hakkınız var. Güzel bir yanı ise visual studio kullanabilirsiniz :)  Alternatif olarak mac ve windows da çalışan Xamarin Studio var, Biraz XCode a benziyor, ama ben çok beğendim, baya bir süre visual studio ile çalıştım ama ondan sonra xamarin studio ya geçtim ve böyle devam ediyorum,..

iOS uygulama geliştirmek isteyen arkadaşlar maalesef mac OS yüklü bir işletim sistemien sahip olmak zorunda. Sanal PC ler falanla yapılabilir diyorlar ama hiç denemediğim için bir şey söylemek istemiyorum. Ama elinizde mac varsa parallels desktop kurarak windows-mac ile uygulama geliştirebilirsiniz, ya da sadece mac de geliştirebilirsiniz, ya da sadece android geliştiriyorsanız windows yeterli.

Nasıl satın alacağınıza gelirsek; Şimdi Business Plan'ın fiyatı 999 dolar sadece ios ya da android için. Eğer ikisini normalde almaya kalkarsanız 2000 dolar civarı para ödemek zorundasınız. Daha önce platform başına 99 dolar alıyorlardı. Şimdi tamamen ücretsiz

İşlem tamamlandığında gelen fatura

Şimdi yapmanız gereken şu: Öğrenci kimliğinizi taratın/resmini çekin dijital olarak, ve öğrenci e-mail adresinizle hello@xamarin.com a yollayın ve Xamarin.iOS Academic ve Xamarin.Android Academic e abone olmak istediğinizi söyleyin.  Eğer istiyorsanız Xamarin.Mac e de abone olup mac OS için uygulama geliştirebilirsiniz.

Son söz: Eğer xamarin ile başlayacaksınız öncelikle baya bir uğraşacağınızı bilin. Benim çok zamanım yok ama zaman buldukça sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım. 

Kolay gelsin şimdiden

unbalanced tarafından 10/Tem/15 19:52 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Altair
    Altair's avatar
    Erkek

Hocam çok sağol, başlığı görünce konuyu açanda sen olunca eğitim tarzı birşey bekledim ama yinede sağol bir yerden başlamak lazım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Valla hocam çok zaman bulamıyorum bir şeyler hazırlamaya, sözde hala döküman yazacaktım ama fırsatım çok olmuyor

xamarin için böyle videolar varmış

https://www.udemy.com/courses/search/?ref=home&q=xamarin

http://www.pluralsight.com/search/?searchTerm=xamarin

bunlardan yararlanabilirsiniz.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

biyerden ogrenci bulmak gerek :/ bi arastirim kullanmayan cikarsa yada vericek alim ben bunu hic deilse deneyimim olmus olur 

eyw saol bilgilendirme icin

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

hocam kendi idelerini falan da yapmışlar mac olmadan ios uygulaması yapılmaması bi eksliklik bence. c# ile geliştiriyorsun, windows'tan da yapılabilmeli.

http://www.smartface.io/ bu adamlar onu yapmış mesela javascript ile mac olmadan native ios geliştirebiliyorsun. hatta mac de olmuyor windows için sadece :) olsun mac de zaten yapıyoruz biz mac i olmayanlar da yapabilmesi için güzel birşey :D

g2k[et]tahribat[dat]com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

Abi oncelikle tesekkurler, bir sorum olacak. Ben java ile android uygulama gelistirmeye calisiyorum. Xamarinin(c#)  javaya gore mobil platformda artisi eksisi nedir? Mesela ben java degilde c# kullanarak android gelisirsem ne gibi artilarla eksilerle karsilasirim. Kisaca aydinlatabilir misin? 

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    CnkGn bunu yazdı

Abi oncelikle tesekkurler, bir sorum olacak. Ben java ile android uygulama gelistirmeye calisiyorum. Xamarinin(c#)  javaya gore mobil platformda artisi eksisi nedir? Mesela ben java degilde c# kullanarak android gelisirsem ne gibi artilarla eksilerle karsilasirim. Kisaca aydinlatabilir misin? 

Artın olmaz eksin olur.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    g2k bunu yazdı

hocam kendi idelerini falan da yapmışlar mac olmadan ios uygulaması yapılmaması bi eksliklik bence. c# ile geliştiriyorsun, windows'tan da yapılabilmeli.

http://www.smartface.io/ bu adamlar onu yapmış mesela javascript ile mac olmadan native ios geliştirebiliyorsun. hatta mac de olmuyor windows için sadece :) olsun mac de zaten yapıyoruz biz mac i olmayanlar da yapabilmesi için güzel birşey :D

hocam o emulator sanırım web tabanlı :) ios un simulatoru sadece tek bir OS bile 800 mb civarı , mesela bu simulatorde sen nasıl gps alacaksın ? ne bileyim çok basitçe geldi.. Zaten Xamarin in de kendi simulatorü yok.. Xamarin, ios için Xcode un simulatorünü kullanıyor, android için de google un emulatorunu kullanıyor.. Yani kısıtlıdır bir çok şeyi diye düşünüyorum.. mesela photo album e nasıl ulaşacaksın, denemeleri yapacaksın ya da today extension a v.s... çok profesyonel ya da gelişmiş şeyler yapabileceğini düşünmüyorum bununla, tabi detaylı incelemek lazım, üstünkörü söyledim

@CnkGn, hocam java biliyorsan böyle devam et :) ben hiç bilmeyen ya da c# bilenler için bu konuyu açtım :) 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo
    DrKill bunu yazdı
    CnkGn bunu yazdı

Artın olmaz eksin olur.

Detaylı açıklarmısın?

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    interfector bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı
    CnkGn bunu yazdı

Artın olmaz eksin olur.

Detaylı açıklarmısın?

Java ile inebileceğin ancak Xarmin ile inemeyeceğim muhtemel yüzlerce detay olduğu gibi kod optimizasyonu bakımından da java ile yazılımış kod %90 ihtimal daha optime edilmiş bir kod olacaktır.

Xarmin ile yapıpta android için java ile yapamayacağın birşey yokken, tam tersi durum için birçok şey bulunmakta.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    interfector bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı
    CnkGn bunu yazdı

Artın olmaz eksin olur.

Detaylı açıklarmısın?

Java ile inebileceğin ancak Xarmin ile inemeyeceğim muhtemel yüzlerce detay olduğu gibi kod optimizasyonu bakımından da java ile yazılımış kod %90 ihtimal daha optime edilmiş bir kod olacaktır.

Xarmin ile yapıpta android için java ile yapamayacağın birşey yokken, tam tersi durum için birçok şey bulunmakta.

yüzlerce detay varken nereden çıkardın hocam bunu :) 

xamarin full native destek veriyor hem ios a hem de android e. Yani java da olan her şey ve ios da olan her şey xamarin de var..

buradan bakabilirsin :) http://developer.xamarin.com/api/root/MonoAndroid-lib/

mesela şuan android 5.1.4 çıkmış :) http://forums.xamarin.com/discussion/44632/stable-release-xamarin-android-5-1-4-cycle-5-service-release-2#latest

ios için de 8.4 çıkmış  :) http://forums.xamarin.com/discussion/44727/stable-release-xamarin-ios-8-10-3-xcode-6-4-ios-8-4-compatibility-update#latest

yani adamlar ciddi ciddi iyi çalışıyor hocam..

Ve %100 native olarak derleniyor şüphen olmasın..

Performans konusuna gelince, şuan yaptığım yazılım biraz komplex bir yazılım, aynı derecede bir yazılımı xcode ile geliştirmediğim için karşılaştırma yapamayacağım, ama basit uygulamalarda hemen hemen aynı performansı gördüm, belki bir tık xcode daha hızlıydı diyebilirim ama hesaplanmış bir gözlemim yok.

Xamarin in avantajı, sen java da sadece android platform için geliştirebilirken, konuda söylediğim gibi xamarin.forms ile tüm mobil platformlar için tek bir proje yetebiliyor :) 

Ancak java bilenlerin xamarin'e geçmesi taraftarı değilim eğer ios geliştirmek istemiyorlarsa.. Benim elimde olsa ben ios için objective c, java için android kullanacaktım ama şirket böyle istediği için geçmek zorunda kaldım.. Eskiden pişmandım ama şimdi çok da sorun değil diyorum

Toplam Hit: 4144 Toplam Mesaj: 15
xamarin mobil uygluma geliştirme xamarin.ios xamarin.android