folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversitede Okurken Aynı Bölümü Başka Okulda Kazanmak

Üniversitede Okurken Aynı Bölümü Başka Okulda Kazanmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

merhabalar..

başlık kısmında tam olarak anlatamamış olabilirim. asıl sorum şu olacaktı;

şu an ben balıkesir üniversitesinde bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi (böte) 3. sınıfta okuyorum. daha doğrusu 3 bitti 4. sınıfa başlıcam 2014-2015 döneminde. şimdi bu yaz girdiğim öss de aldığım puan ile yıldız teknik üniversitesi, istanbul üniversitesi, dokuz eylül üniversitesi, ege üniversitesi, anadolu üniversitesi, osmangazi üniversitesinde bulunan böte bölümüne girebiliyorum. şimdi ben bu okullardan birine tercih yapabilir miyim? yaptıktan sonra oraya kayıt yaptırmak için öncelikle balıkesirdeki kaydı mı sildirmeliyim? bi de burda aldığım derslerden gittiğim üniversitede muaf olabilir miyim? sonuçta derslerin %95 i aynı, internet sitelerinden ders içeriklerine baktım. ayrıca bu muaf olacağım derslerde not olarak neyi kriter alıyorlar? bizim okulda bağıl değerlendirme var (çan eğrisi de deniliyor). örneğin ben çoklu ortam dersinden 97 küsür ortalama ile AA aldım, bilim tarihi dersinden 80 küsürle AA aldım. Gideceğim okulda acaba sadece transkriptteki harflere mi bakılır yoksa sayı olarak çevrilip üniversitenin kendi tablosuna göre mi tekrardan harf notları belirlenir.

Çok soru sordum ama bi kaç gündür bunlar kafamı kurcalıyor, yardımcı olursanız sevinirim :)

goo.gl/qBNZmW
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bizzat arkadaşım van Yüzüncü Yıl Üniversitesi nde pkk lilardan uzak durmak için sınava girip Muğla Üniversitesinde aynı bölümü kazandı. Fen bilgisini. Derslerin hepsini kabul ettiler ancak okulu ilerletmediler. Iki sene boş gezdi. 2009-2010 sezonunda 3 e geçecekken ortalaması çıkmadı Üniversiteden ders almadığı için. Yaz okulunda bir tane ders alıp ortalama yapıp 3 e geçti. 

Demem o ki olurda tercih eder kaydı sildirir oraya kaydını yaparsın 3 yılını heba etme ihtimalin var. Eğer düzen değişmemişse. Okulların yönetmelikleri birbirine göre farklı olabiliyor dikkat etmek lazım. 

İyi düşün yönetmelikleri kanunları iyi oku. YOK le görüş kanunları kendin oku. Gitmek istediğiniz yer ile de görüşmek faydalı olur.

Bana kalırsa  vaktini heba etme zaten 1 yılın kalmış. Illa isim yapacağım diyorsan burayı bitir tekrar gir zaten aynı dersler 4 sene sonra diplomayı alır koyarsın köşeye.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hocam hazırlıkta değilsin ki akıl verelim, 4. sınıfa geçmişsin okulmu değiştirilir saçmalama allahını seversen.

Okul değişecek, bölüm değişecek, arkadaşlar değişecek not ortalaman değişecek, kaldıki 4. sınıf ağırlıklı seçmeli derslerdir, belki hiç alakasız dersleri iteleyecekler sana.

3 ay güz 3 ay bahar, 6 ay kala okul mu değiştirilir?

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    imlegend bunu yazdı

Bizzat arkadaşım van Yüzüncü Yıl Üniversitesi nde pkk lilardan uzak durmak için sınava girip Muğla Üniversitesinde aynı bölümü kazandı. Fen bilgisini. Derslerin hepsini kabul ettiler ancak okulu ilerletmediler. Iki sene boş gezdi. 2009-2010 sezonunda 3 e geçecekken ortalaması çıkmadı Üniversiteden ders almadığı için. Yaz okulunda bir tane ders alıp ortalama yapıp 3 e geçti. 

Demem o ki olurda tercih eder kaydı sildirir oraya kaydını yaparsın 3 yılını heba etme ihtimalin var. Eğer düzen değişmemişse. Okulların yönetmelikleri birbirine göre farklı olabiliyor dikkat etmek lazım. 

İyi düşün yönetmelikleri kanunları iyi oku. YOK le görüş kanunları kendin oku. Gitmek istediğiniz yer ile de görüşmek faydalı olur.

Bana kalırsa  vaktini heba etme zaten 1 yılın kalmış. Illa isim yapacağım diyorsan burayı bitir tekrar gir zaten aynı dersler 4 sene sonra diplomayı alır koyarsın köşeye.

hocam ortalamam şuan 2,80 küsür. Alttan hiçbir dersim yok ve üstten alıp geçtiğim dersler de var. Benim amacım sadece mezun olduğum okulun bir isminin olması. Bitirip tekrar girince nasıl olur ki acaba? 3-5 tane farklı dersi alıp 1 senede 4 yıllık bölümden mezun olabilir miyim?

renegadealien bunu yazdı

Hocam hazırlıkta değilsin ki akıl verelim, 4. sınıfa geçmişsin okulmu değiştirilir saçmalama allahını seversen.

Okul değişecek, bölüm değişecek, arkadaşlar değişecek not ortalaman değişecek, kaldıki 4. sınıf ağırlıklı seçmeli derslerdir, belki hiç alakasız dersleri iteleyecekler sana.

3 ay güz 3 ay bahar, 6 ay kala okul mu değiştirilir?

hocam haklısın hazırlıkta değiliz ama bu konularda da hiçbişi bilmiyoruz maalesef :)

okulun, şehrin, arkadaşların değişmesi hiç önemli değil. zaten burayı pek sevmedim, arkadaş desen 3-5 kişi var, ki benim şuan ikinci üniversitem olduğu için sınıftakilerle aramda 4-5 yaş var. o açıdan bir sıkıntı olmaz. tek derdim mezun olacağım okulun bilindik bir yer olması, istanbul, ankara, izmir gibi bir şehrin üniversitesi olması. Ege üniversitesinin ders içeriklerine baktım. Aldığım derslerin hepsi orda var, bazı dersler farklı dönemlerde ama yine de var. Ekstradan bi tek bizim okulda programlama dersi olarak C ve C++ gösterildi, ege de ise C# gösteriliyormuş, bi tek onu alıcam sanırım bi de son sınıf dersleri ve staj olayı var.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Sıfırdan üniversiteye başlamış/başlayacak şekilde gidiyorsun. Üniversite sınavı ile. Yönetmelikte de haliyle ona göre muamele göreceksin. Dersten muaf olursun ama fark dersi verip 1 sene de mezun etmezler. Ben imkan dahilinde görmüyorum.

Tekrar 

söylüyorum yönetmelikleri okumak lazım.

Eğer böyle bir imkan olsa adam rasgele bir yerden mezun olur köpek gibi üniversite sınavına çalışır. İstanbul Üniversitesi veya bilindik bir yerden fark derslerini verir 1 sene de diplomasını alır.  Ohhh miss.

Dipnot: Şeyh şu mobile bir el atsan nasıl olur?  bak cümle ala bula kaldı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Kazanma ihtimalinin olduğu okulların öğrenci işlerini arayıp bu soruyu sorarsan daha net bilgiler verirler hocam. Bazı okullarda sınıf kavramı yok 4. senendeysen 4.senenin derslerini alabiliyorsun mesela aynı şekilde seninde o okulda 4.sınıf olarak gözükmen lazım ki o dersleri almaya hak kazanasın hocam. Transkrtiptinle birlikte yakındalarındaysa okul bi git görüş. Ayrıca dc-dd gibi ortalama ile geçmiş olduğun dersleri tekrar alacaksın.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

Sistemin uymasi lazim. Yoksa bi anda bakmissin bi suru ders altta. Harf sistemi sizde nasil bilmiyptum ama ornegin bizde 55 siniri var

Dicleye ayni mantikla gecmek isteyen arkadas vardi orada ort 60 olmak zorunda. Haliyle 60 alti tum dersler.kaliyordu. birde secmeli dersler tutmazsa yine sikinti. En temizi kalip mezun olman diploma ismi pek para etmiyor cunku. (Sayili bolumler haric.)

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akenaton
    akenaton's avatar
    Erkek

seni 1 den başlatırlar.. dersleri saydırabilirsen bikaç seçmeliden başka ders de alamazsın 4 sene boyunca boşu boşuna oyalanıp durursun..

biz sarımsak tarlasından vazgeçmeyiz..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Madem böyle bir konu açıldı ben de birşey sorayım. Yurtdışında 2.sınıfdan fakülte terk bilg mühendisliği Türkiye'de sınava girip bilg mühendisliği kazansa yurtdışındaki aldığı derslerden muaf olma gibi bir durumu var mı? Yoksa o 2 yıl direk çöpe mi gider?

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutengri
    Kutengri's avatar
    Erkek

hocam o durum bildiğim kadarıyla hocanın ve bölümün keyfine kalmış durumda. yani aldığın derslerin tek tek içeriği uyuşuyorsa problem olmuyor, ama içeriğin uyuşup uyuşmama durumuna dersi veren hoca karar veriyor.

bir arkadaşım ytü'de ikinci öğretimken birinci öğretimi kazanıp dersleri saydırıp aynen devam etmişti bu arada.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

oku gitsin. çok istiyorsan 2. üniveriste okursun tekrar.

bu zamana kadar ne yaptın

hem okuduğun bölümün üniveristeyle bir alakası yok.

diyelim ki tıptasında hacettepeye geçecekmişsin gibi düşünmüşsün

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
Toplam Hit: 8073 Toplam Mesaj: 32